Georges Perec

Yazar 8,2/10 · 199 Oy · 16 kitap · 512 okunma ·  106 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

106 okur beğendi.
199 puanlama · 331 alıntı
1 haber · 6.007 gösterim
512 okur kitaplarını okudu.
742 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
16 okur kitaplarını şu anda okuyor.
18 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Georges Perec'in Biyografisi

(Georges Perec, 13 Temmuz 2013-19 Temmuz 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Şaşırtıcı özgünlükteki yapıtlarıyla, anlatı üslubuna ve şiire getirdiği yeniliklerle edebiyat dünyasında ayrı bir yer edinen Georges Perec, 7 Mart 1936'da Paris'te doğdu, 3 Mart 1982'de Ivry'de öldü. Neredeyse tüm yaşamı boyunca Paris'te yaşadı. İkinci Dünya Savaşı'na katılan babası 1939'da öldürüldü. Almanlar Fransa'yı yavaş yavaş ele geçirirken, Perec akrabaları tarafından kırsal bölgeye götürüldü. 1942 yılı sonlarında Paris'te kaybolan annesinin de daha sonra Auschwitz'de ölmesiyle, altı yaşında öksüz kaldı ve halasıyla eniştesi tarafından büyütüldü. Yahudi kökenli oluşunu ve anne babasını savaşta kaybetmesini hiçbir zaman açıkça irdelemese de, bunlar yapıtlarında alttan alta her zaman var olan unsurlar oldu.

Perec eğitimini tamamladıktan sonra, bazı dergilere yazılar yazmaya başladı. 1965'te ilk romanı Les Choses. Une histoire des années soixante (1965; Şeyler - Altmışlı Yılların Bir Hikayesi, çev.: Sevgi Tamgüç, Metis Yay., 1998) ile Renaudot Ödülü'ne layık görüldü. O tarihten itibaren birbiriyle hiçbir benzerlik taşımayan yirmiden fazla kitap yayımladı.

Perec, 1960'ta Raymond Queneau ve François Le Lionnais tarafından kurulan, Paris merkezli OuLiPo'nun (Ouvroir de Littérature Potentielle-Potansiyel Edebiyat Atölyesi) üyelerindendi. Italo Calvino, Harry Matthews, şair ve matematikçi Jacques Roubaud'nun da üyesi olduğu, matematik, mantık ya da satranç gibi başka alanlardan biçimsel olarak yararlanan, edebiyatı bu alanlardan ödünç aldığı yeni yapılar ve örneklerle genişletmeye çalışan OuLiPo'nun başını çeken edebiyatçılardan biri oldu.

Perec, romanlardan toplu çapraz bulmacalara, denemelerden taşlamalara, şiirlerden sözcük oyunlarına çeşitlilik gösteren yapıtlara imza attı. Tersinir sözler, evirmeceler, sözcük oyunları Perec'in yapıtlarından hiç eksik olmadı.

1969'da hiç "e" harfi kullanmadığı La Disparition (Kayboluş) adlı romanı yazdı. Kayboluş bir adamın ortadan kayboluşunun hikâyesidir ve adamın kaybolduğu dünyada "e" harfi de kaybolmuştur, ancak romanın hiçbir karakteri dildeki yer değiştirmelerin, benzetmelerin, tahrif etmelerin ve böyle bir evrenin boşluğu doldurmak için giriştiği sonu gelmeyen hilelerin farkına varmaz. Böyle bir dünyada arkadaşları Anton Ssliharf'i boşuna arar ve birer birer yok olurlar.

İnsanın yaşadığı ortamı keşfe çıkan Perec, kimi zaman sivri dilli bir alaycılıkla, kimi zaman da takıntılı bir yöntemcilikle romanlar yazdı. Özel hayatı konusunda her zaman ketum olsa da, yapıtları otobiyografik unsurlarla doludur. 1973 yılında yazdığı La Boutique Obscure, 1975'te kaleme aldığı W ou le souvenir d'enfance (W Ya da Bir Çocukluk Hatırası, çev.: Sosi Dolanoğlu, Metis Yay., 2001), 1978'de yayımlanan Je me souviens, otobiyografik özellikleri daha öne çıkan yapıtlarıdır.

Perec'in en önemli yapıtlarından biri de, 1978'de yayımlanan ve Medici Ödülü'ne layık görülen La vie mode d'emploi'dır (Yaşam Kullanma Kılavuzu, çev.: İsmail Yerguz, Yapı Kredi Yayınları, 2001).

Harflerle ve sözcüklerle oynamayı çok seven Perec, dili neşeli bir oyun ve keşif alanına, kapıları şiire olduğu kadar derin felsefi düşüncelere de açılan bir laboratuvara çevirmiştir.

Georges Perec'in Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (111 Oy) ·  256 Okunma
2. Şeyler (Altmışlı Yılların Bir Hikayesi)
7,6/ 10  (29 Oy) ·  74 Okunma
7,5/ 10  (21 Oy) ·  69 Okunma
7,4/ 10  (9 Oy) ·  13 Okunma
8. W (Ya da Bir Çocukluk Hatırası)
6,3/ 10  (4 Oy) ·  11 Okunma
6,7/ 10  (3 Oy) ·  11 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  5 Okunma
13. Olağan-içi (Gündelik Hayatın Envanteri)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Metrodan inenler bitmeden metroya binenler görünce ben :
Angut, zırtapoz, andavallı, ibiş, saloz, kıçı kırık, daltaban, hanzo, hışır, hödük!

Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 151 - Ayrıntı Yayınları, 2.basım, Çevirmen : Cemal Yardımcı)Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 151 - Ayrıntı Yayınları, 2.basım, Çevirmen : Cemal Yardımcı)
pluto, bir alıntı ekledi.
06 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı

Çevirmenin gözlerinden öpülesi anlar.
“Hay canına yandığımın...Vah gardaşım, vah! Allahıma kitabıma sarı yoncasını fırına taşıyan karakaçan gibisin...”

Kayboluş, Georges Perec (Ayrıntı Yayınları/4. Basım/epub)Kayboluş, Georges Perec (Ayrıntı Yayınları/4. Basım/epub)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
24 Mar 2016 · İnceledi

Bazen saatlerce bir ağaca bakarak öylece duruyorsun, onu betimliyor, didik didik inceliyorsun; kökleri, gövdeyi, dalları, yaprakları, her bir yaprağı, yapraktaki her bir damarı, sonra yeniden her bir dalı inceliyorsun, ve böylece, aç bakışının ısrarla görmek istediği ya da yarattığı ilgisiz biçimlerin sonsuz oyunu sürüp gidiyor: surat, şehir, labirent ya da yol, armalar ve atlı seferler. Algıların geliştikçe, giderek daha sabırlı ve daha esnek oldukça, ağaç paramparça oluyor ve yeniden doğuyor, yeşilin binbir çeşidi, aynı ama yine de farklı binlerce yaprak. Tüm yaşamını bir ağacın karşısında geçirebilirmişsin gibine geliyor, onu tüketmeden, anlamadan, çünkü anlayacağın bir şey yok; sadece ona bakarak. Bu ağaç hakkında eninde sonunda söyleyebileceğin tek şey bir ağaç olduğudur; bu ağacın sana söyleyebileceği tek şey de bir ağaç olduğudur: kök, sonra gövde, sonra dallar, sonra da yapraklar. Ağaçtan daha başka bir hakikat bekleyemezsin. Ağacın sana önerecek bir ahlakı, sana verecek bir mesajı yoktur. Onun gücü, görkemi, ömrü - bu eski eğretilemelerden hala kimi anlamlar çıkarmayı, biraz cesaret toplamayı umuyorsan eğer - bunlar huzur veren tarlalar, uyuyan sinsi sular, tek başlarına, pek yükseklere olmasa da kahramanca tırmanan küçük patikalar, güneşte salkımların olgunlaştığı güler yüzlü yamaçlar kadar abes görüntülerden, hoşluklardan başka bir şey değildir.
İşte bu yüzden senin gözünü kamaştırıyor, seni şaşırtıyor ya da dinlendiriyor; ağaç kabuğunun ve dalların, yaprakların bu su götürmez, kuşkulanılmaz gerçekliği yüzünden. Hiçbir zaman bir köpekle birlikte dolaşmaman da bu yüzden belki, çünkü köpek sana bakar, yalvarır, seninle konuşur. Minnetten yaşarmış gözleri, dayak yemiş köpek havaları, sevinçli köpek zıplayışları, ona, o aşağılık evcil hayvan statüsünü vermen için seni durmadan zorlar. Bir köpek karşısında yansız kalamazsın, bir insanın karşısında da öyle. Oysa bir ağaçla asla diyaloğa girmezsin. Bir köpekle karşı karşıya yaşayamazsın, çünkü köpek, her an, senden onu yaşatmanı, beslemeni, okşamanı, ona uygun bir insan olmanı, onu anında yere yatıracak o köpek ismini gürleyen Tanrı olmanı isteyecektir. Oysa ağaç senden bir şey istemez. Köpeklerin Tanrısı, kedilerin Tanrısı, yoksulların Tanrısı olabilirsin, elinde bir tasma, biraz ciğer, biraz servet olması bunun için yeterlidir., ama asla bir ağacın efendisi olamayacaksın. Kendin de bir ağaç olmayı istemekten başka bir şey yapamayacaksın.

Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 32)Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 32)
Dilemma, bir alıntı ekledi.
03 Ara 2014

İnsan ne harikulade bir buluş. Isınsın diye ellerine, soğusun diye de çorbasına üfleyebilir.

Uyuyan Adam, Georges PerecUyuyan Adam, Georges Perec
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Ya da bir distopya.
Bir gün hayatımın nasıl bir roman olduğunu anlayacaksın.

Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 101 - Ayrıntı Yayınları. 2.baskı, Çevirmen : Cemal Yardımcı)Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 101 - Ayrıntı Yayınları. 2.baskı, Çevirmen : Cemal Yardımcı)
Kaan Ö., bir alıntı ekledi.
07 Kas 2014

Köpeklerin tanrısı, kedilerin tanrısı, yoksulların tanrısı olabilirsin, elinde bir tasma, biraz ciğer, biraz servet olması bunun için yeterlidir, ama asla bir ağacın efendisi olamayacaksın. Kendin de bir ağaç olmayı istemekten başka bir şey yapamayacaksın.

Uyuyan Adam, Georges PerecUyuyan Adam, Georges Perec
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Ufukta umut görünmüyor kaptan.
İnsan bir ad, bir sözcük istiyor. Haykırmak istiyor: Çözümü bulduğunu, bunalımının kaynağına indiğini haykırmak istiyor. Bu abuk sabuk karmaşık laf yığınından sıçrayıp çıkmak, bu sözcük bataklığından kaçıp kurtulmak istiyor insan. Ama artık bir sıçrama taşı da yok, tutunacak bir dal da. Hayal gücünün dibini boylamaktan başka yol yok.

Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 40 - Ayrıntı Yayınları, 2. baskı)Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 40 - Ayrıntı Yayınları, 2. baskı)
Dilemma, bir alıntı ekledi.
04 Şub 2015

Konuşmaktan vazgeçtin ve sana cevap veren tek şey sessizlik oldu. Ama bu sözcükler, boğazında takılıp kalan bu binlerce, milyonlarca sözcük, arkası gelmeyen sözcükler, sevinç çığlıkları, aşk sözcükleri, budalaca gülüşler, peki onları ne zaman bulacaksın yeniden? Şimdi sessizliğin dehşetinde yaşıyorsun. Ama sen herkesten daha sessiz değil misin?

Uyuyan Adam, Georges PerecUyuyan Adam, Georges Perec
pluto, bir alıntı ekledi.
06 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı

Boğuluyordu. Bir haritası, bir pusulası, yolunu aydınlatacak bir lambası yoktu,

Kayboluş, Georges Perec (Ayrıntı Yayınları/4. Basım/epub)Kayboluş, Georges Perec (Ayrıntı Yayınları/4. Basım/epub)
Bütün Alıntıları Göster

Georges Perec ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.