Kayboluş

7,9/10  (11 Oy) · 
41 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.030 gösterim
Birinci mucize: Georges Perec, Fransızca'nın en çok kullanılan sesli harfi olan "e"yi kullanmadan bir roman yazdı: La Disparition.

İkinci mucize: Cemal Yardımcı, bu romanı "e" harfini kullanmadan Türkçeleştirdi: Kayboluş.

Kayboluş, ilk yayımlandığı 1969 yılından bu yana kısıtlamanın kaçınılmaz olarak yoksullaştırdığı kuru bir anlatı olarak karşılanmadı hiç! Dil oyunları, çağrışımları, konusunu baş kahraman yapan kurgusuyla bir yazınsal başyapıt; doludizgin hayal gücü, insafsız mizah duygusuyla bir solukta okunacak bir roman olarak kabul gördü.

İkinci Dünya Savaşı'nı, anasının, babasının kayboluşuna tanık olan bir çocuk olarak yaşayan yazar, hayatına damgasını vuran boşluğu bu olağanüstü romanında bir harfi ortadan kaldırarak yansıtır. Ama daima yaptığı gibi, hüznünü coşkulu bir mizahla sarıp sarmalayarak, acı olanı gülünç, anlamsız olanı kurgusal kılarak, sıkıntılarından oyunlar çıkararak açığa vurur bu boşluğu. Bu paradoksal yaklaşım baştan sona romana sinmiştir. Bir açıdan has yazından yana olanların tad alacağı bir yazınsal oyundur bu yapıt. bir başka açıdan hoş bir fantastik komplo öyküsüdür. Bir bakıma bir tür "roman-karşıtı" romandır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789755394725
 • Orijinal Adı:
  La Disparition
 • Çeviri:
  Cemal Yardımcı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mutfaktaki sarı bez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

fransız yazar georges perec 'in, içinde tek bir '' e '' harfi olmadan cemal yardımcı tarafından çevirisi yapılıp, ayrıntı yayınlarından çıkan kitabı.
yazarın kaybolmasına göz yumduğu '' e '' harfinin, fransız işbirlikçiler tarafından nazilere verilen ve toplama kampında ölen annesini simgelediği söyleniyor. iddialara göre, perec açıklayana kadar, hiç bir eleştirmen kitabın e' siz yazıldığını fark etmemiş.Ben bu yorumu yaparken bile düşündüm bu kadarcık yazıyı e kullanmadan yapayım diye ama başaramadım doğrusu. Ayağa kalkıp alkış tutarak saygı duydum kendilerine.

Rigor mortis 
15 Eyl 10:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Perec, fransızcada en çok kullanılan harf olan e’yi bir kez dahi kullanmadan yazmıştır bu kitabı. (Cemal Yardımcı da türkçeye hiç e harfi kullanmadan çevirmiştir, helal olsun vallahi.) II.Dünya Savaşında babasını ve Auschwitz toplama kampında annesini kaybeden Perec hayatındaki bu en önemli boşluğu bir harfi ortadan kaldırarak anlatıyor. Enis Batur kitapla ilgili en büyük paradoksu için çok yerinde bir laf etmiş : “Çok sık karşılaşılan bir harfin asla okur karşısına çıkmayacağı bir roman yazmaya soyunan yazarın adında dört posta o harfin bulunması.”


Palindrome tersten okunuşu da aynı olan sözcük ya da cümledir. Sınırları zorlamak derken ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha bu eseriyle gösteren Perec 5000 harflik palindrome döşemiştir. Tabi ki türkçeye bir çevirisi mevcut değil, fransızca bilen adam bile zar zor anlıyor nerde kalmış çevirmek allasen. Bizde palindrome dediğin “ilaç iç Ali”dir.

Selma Mertel 
14 Mar 20:00 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Georges Perec'in "e" harfini kullanmadan yazdığı ve Cemal Yardımcının da "e" harfini kullanmadan Türkçeleştirdiği kitap.
Yorumum; "e" harfsizdir.
Bu kitabın orijinal adı olan La Disparition, "Kayboluş" düz anlamının yanı sıra, Nazi işgali altındaki Fransa'da, Almanlar tarafından ortadan kaldırılanların yakınlarına sunulan ölüm kağıdının başlığında bulunduğu için, bizim "gözaltında kaybolanlarımızı" çağrıştıran bir yan anlam da taşıyor. Yazar da , savaşta kurşunlanan babası için olmasa da , Yahudi olduğu için toplama kampına yollanan anasının disparition dökümanını alanlar arasında bulunuyor.
Bu roman, bir adamın ortadan kayboluşunun öyküsüdür, adamın kaybolduğu dünyada "e" harfi dahi kaybolmuştur, ancak kaybolan adamı arayan arkadaşlarının da bir bir ortadan kaybolması artı bunların aralarındaki bağların ortaya çıkması okuyucuda tam anlamıyla masallar dizisi hissiyatını uyandırıyor.

Hüseyin Düver 
30 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Bir kitap düşünün yazarı ailesini kaybedişinin verdiği o boşluğu bir kayıp hikayesinden dilindeki en çok kullanılan harf olan "e" harfini çıkarılarak yazılsın. Üzerine bir de aynı şekilde tercüme edilsin. Ancak kitapta bizden şeyler görmek ayrı bir şaşırtıcı oldu. Kitap içinde bıraktığı not kısımlarında kendini Yardımcı yazar C olarak tanımlayan Cemal Yıldırım'ın tercihi miydi yoksa orjinalinde de böyle mi merak ettim doğrusu.

Kartal Arslan 
 25 Ağu 15:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sakallı Üstad'ın malum harfi kullanmadan, dili bir oyun hamuru gibi kullanarak, mizahını klasik roman anlayışına doğrulttuğu bir başyapıt.
Oulipo'nun doruk noktalarından biri olarak sıfatlandırılan, Fransız yazınının mühim parçalarından olan kitabımız, bu büyük kısıtlamaya karşın kurguda da hayal gücünün sınırlarını zorluyor, kurguyla anlamı saydam bir hatla ayırıyor.

Mert Uzun 
07 Nis 20:56 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

henüz okumadım, uzun bir zamandır okumayı düşünüyorum fakat sürekli bir aksilik söz konusu. umarım "e" harfinin kullanılmaması hariç başka olayı da vardır.

Kitaptan 9 Alıntı

Pelin Tunç 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ak bir boşluğun arkası karanlıkla doludur. Yazılanı anlamıyorsan yazılmayana bak.

Kayboluş, Georges PerecKayboluş, Georges Perec
Pelin Tunç 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Franz Kafka'nın vakti zamanında açıkladığı gibi: Ulaşılacak bir amaç vardır ama yol yoktur; kararsızlıklarımıza, duraksamalarımıza yol adını takarız.

Kayboluş, Georges PerecKayboluş, Georges Perec
Fulya Pirim 
01 Nis 21:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir zamanlar Malcolm Lowary'nin yazdığı gibi, "Kim ki yorulmadan uzağa, daha uzağa koşmaya gönüllüdür ancak onu kurtarabiliriz."

Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 141 - Ayrıntı)Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 141 - Ayrıntı)
Pelin Tunç 
 28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ak boşluk" hiçbir dolayıma ihtiyaç duymadan zıddını çağrıştırmıyor mu ? Ak olmayıp varolana göz kırpan ak boşluk... Ak sayfada kara yazı... Anlamın ortaya çıkmasıyla kaybolan aklık, dolan boşluk... Ak olduğu, boş olduğu için bir hükmü olmayan kağıt... Anlatı olmayanın anlatılması, Logos'un bağrına yığılmış yatan unutuşa parmak basan kötücül anlatı, gücünü bir açığa vuran, bir saklayan o çürük tohum, o parçalanmışlık, o unutkanlık, o noksanlık...

Kayboluş, Georges PerecKayboluş, Georges Perec

Kayboluş - La disparition
Birinci mucize:
Georges Perec, Fransızcanın en çok kullanılan sesli harfi olan
“e”yi kullanmadan bir roman yazdı: La disparition.
İkinci mucize:
Cemal Yardımcı, bu romanı “e” harfini kullanmadan Türkçeleştirdi: Kayboluş.

"Kayboluş, ilk yayımlandığı 1969 yılından bu yana kısıtlamanın kaçınılmaz
olarak yoksullaştırdığı kuru bir anlatı olarak karşılanmadı hiç!
Dil oyunları, çağrışımları, konusunu baş kahraman yapan kurgusuyla
bir yazınsal başyapıt; doludizgin hayal gücü, insafsız mizah duygusuyla
bir solukta okunacak bir roman olarak kabul gördü.
İkinci Dünya Savaşı’nı, anasının, babasının kayboluşuna tanık olan
bir çocuk olarak yaşayan yazar, hayatına damgasını vuran boşluğu bu
olağanüstü romanında bir harfi ortadan kaldırarak yansıtır.
Ama daima yaptığı gibi, hüznünü coşkulu bir mizahla sarıp sarmalayarak,
acı olanı gülünç, anlamsız olanı kurgusal kılarak, sıkıntılarından oyunlar
çıkararak açığa vurur bu boşluğu. Bu paradoksal yaklaşım baştan sona
romana sinmiştir. Bir açıdan has yazından yana olanların tat alacağı
bir yazınsal oyundur bu yapıt, bir başka açıdan hoş bir fantastik
komplo öyküsüdür. Bir bakıma bir tür “roman-karşıtı” romandır.”

Kayboluş, Georges Perec (Ayrıntı Yayınları - 1969)Kayboluş, Georges Perec (Ayrıntı Yayınları - 1969)
Fulya Pirim 
01 Nis 22:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir başlangıç noktası yakalamak istiyor insan
İnsan bir ad, bir sözcük istiyor. Haykırmak istiyor: Çözümü bulduğunu, bunalımın kaynağına indiğini haykırmak istiyor. Bu abuk subuk karmaşık laf yığınından sıçrayıp çıkmak, bu sözcük bataklığından kaçıp kurtulmak istiyor insan. Ama artık bir sıçrama taşı da yok, tutunacak bir dal da. Hayal gücünün dibini boylamaktan başka yol yok.
Bir başlangıç noktası yakalamak istiyor insan: Ama bütün noktalar çok uzaklarda, çok bulanık...

Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 45 - Ayrıntı)Kayboluş, Georges Perec (Sayfa 45 - Ayrıntı)
Pelin Tunç 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

A kara, ak boşluk diyordu. Bir karanlık, bir aydınlık, bir alacakaranlık... A contrario bir kanıtlamanın varmaya çalıştığı sonuç. Var olması, aynı bağlamda bulunanların tümünün kaçınılmaz olarak inkarına dayanan bir im. Varoluşu inkar olduğu, dolayısıyla bütün sanallığı açığa çıkardığı için, akın saflığı kavranılacaksa, ilk olarak onun farklılığı, başkalığı, siyahla, kırmızıyla, sarıyla, morla karşıtlığı başa konulmalıdır.

Kayboluş, Georges PerecKayboluş, Georges Perec
Pelin Tunç 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gürültü bir soluktur uzaklara kaçan
turnalar gibi süzülüp uçan bir karartı
(ki bir gıcırtıyı rüzgarlarla yaldızlardı
bir zamanlar) şimdi şakaklarında kan

Olmasa birisi adım adım koşan ardından
kirpiği ok kurşunlu ip kolunda kaskatı
Pusulasız talihin bağıyla ağzı tıkalı
kör sağır boşlukta kalsa o çıplak saksağan

yok olanın suskunluğu artık duyulmasa
kim anlardı (bu yazıya gömülü bir yasa
(dört nala koşusunda bir aksama) arayıp

bulmadan bulanık akşam pusunda) burada
şudur anlatılan (ana fikir, ana kayıp)
sanat akrabadır savaş narasına (nokta)

J. Roubaud

Kayboluş, Georges PerecKayboluş, Georges Perec

Kitapla ilgili 2 Haber

Ayrıntı Yayınları 30.Yılını 1001 Kitapla Kutluyor...!
Ayrıntı Yayınları 30.Yılını 1001 Kitapla Kutluyor...! 30 yıl önce yayın hayatına başlayan Ayrıntı Yayınları, 1001. kitabına ulaştı! Ve bu 30 yıllık yolculuğunu kutlamak için özel olarak hazırlanan 3 kitap ile okurlarının karşısına çıkan Ayrıntı Yayınları, 999., 1000. ve 1001. kitaplarını okurlarla buluştururken "ayrıntılar önemlidir" fikrinin altını bir kez daha çiziyor.