Olağan-içi Gündelik Hayatın Envanteri

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
426 gösterim
Gazeteler gündeliğin dışında her şeyden bahsediyor. Gazeteler beni sıkıyor, bana hiçbir şey öğretmiyor, anlattıkları beni ilgilendirmiyor, ne beni sorguluyor ne de sorduğum sorulara ya da sormak istediklerime cevap veriyor...

Gerçekten olup bitenler, yaşadıklarımız, ötesi, bütün geri kalan nerede? Her gün olup biteni ve her gün yineleneni, basmakalıbı, gündeliği, besbelliyi, ortaklaşa olanı, sıradanı, olağan-içini, arka plandaki uğultuyu nasıl açıklayacağız, onu nasıl sorgulayacak, nasıl tarif edeceğiz?

Olağan-içi, söz konusu anlaşılması güç dünyayı deşifre etmek amacıyla, naif bir envanter denemesiyle bir araya toplanmış yazılardan oluşuyor. Perec, yaşamın farklı safhalarında her gün iç içe yaşadıklarımızın dökümünü yapıyor. Hemen yakınımızda var olup da üzerinde hiç düşünmediklerimizi, aklımıza getirmediklerimizi tarif ederek bizi şaşırtıyor-, onları bir sosyoloğun, hatta bir antropoloğun, bakış açısından ele alarak bozuyor, bölüyor, parçalarına ayırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  73
 • ISBN:
  9789752895782
 • Çeviri:
  Serdar Giritli
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rigor mortis 
15 Eyl 10:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Perec gündelik hayatta her gün yaptığımız ve üzerine hiç düşünmediğimiz şeyleri parçalara ayırıyor ve yaşadıklarımızın dökümünü yapıyor. Mesela “samimi yanlarıyla iki yüz kırk üç kartpostal” başlığı altında bu kartpostalların her birini teker teker yazmış, “bin dokuz yüz yetmiş dört senesi boyunca boğazımdan geçen sıvı ve katı besinleri envanterleme girişimi”nde hepsini kategorize ederek sıralamıştır. Hayatımızda sıradan olanı çekip çıkartmış ve neredeyse çalışma masamızın üzerindekileri bile envanterlemiştir.