Yaratıcı Crewel World Serisi 1

7,0/10  (8 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
511 gösterim
İçine girdiği dünya öylesine karmaşık ki...

Ailesi Adelice'in olağandışı bir yeteneği olduğunu keşfettiğinde, bunu gizlemesi için onu eğittiler. Bir Dokumacı olmasından korkuyorlardı; yani insanların nerede yaşayıp ne yiyeceklerine hatta ne zaman ölmeleri gerektiğine karar veren o güzel ve ölümcül kadınlardan biri olmasını istemiyorlardı. Ne var ki, İşleme Hizmetleri Adelice'i pek çok testten geçirir ve ailesinden kopararak entrikalar ve sırlarla dolu karmaşık bir dünyanın içine çeker.

Şimdi yalanlardan örülmüş bir ağa ve gizli bir aşka düşmüs olan Adelice gücünün ardındaki tüm uğursuz gerçekleri açığa çıkarmak zorundadır. Bütün yaşamı pamuk ipliğine bağlı olan Adelice onu ya sonsuza kadar koruyacak ya da yerlebir edecek. Bu yetenek bir hediye mi yoksa bir lanet mi?

"Albin korkutucu oldugu kadar büyüleyici bir dünya yaratmıs.
Kesinlikle nefes kesici."
-Josephine Angelini-, Yıldız Geçidi
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  348
 • ISBN:
  9786050915310
 • Orijinal Adı:
  Crewel
 • Çeviri:
  Talin Ataman
 • Yayınevi:
  Dex Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Begüm Güner 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitaba fazla bir beklentiyle başladığım için, beni doyurduğunu söyleyemem. Kesinlikle mükemmel bir konusu var, müthiş bir 'yaratıcılık', ancak olaylar bunu biraz heba etmiş diyebilirim. Ne, nasıl olabilirdi emin değilim, ama böyle olmamalıydı. Yazar yeni bir dünya yaratmayı başarmış, bunu kullanmayı ise başaramamış. Öte yandan boş zamanınız varsa, sıkıntı gidermek için okunabilir nitelikte.

Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaratıcı" kitabı çok beğendiğim distopyalardan biri oldu. Yazarın yarattığı dünya oldukça iyiydi. İnsanların yaşadığı dünyanın adı Arras... Bu dünyada nedense erkekler bir adım daha önde... Mesela kitabın bir yerinde kadınların tavuk eti yerken erkeklere kırmızı et verildiğini duyunca fecii sinir olmuştum. Bu dünyada erkekler kadar önemli olan tek kadınlar da Dokumacılar... Ve bu dünyaya Dokumacılar tarafından yön veriliyor. Hangi bölgedeki insanlara ne kadar yemek verileceğine, kimin öleceğine, kimin ipliğinin artık işe yaramadığına onlar karar veriyor. Ve bu dünyada Dokumacı olabilmek büyük bir lütuf... Kızlar hayatları boyunca bir Dokumacı'nın taşıdığı özelliklere sahip olup olmadıklarına dair bazı sınavlardan geçiyor. Belli bir yaşa geldiklerinde de Deneme dedikleri bir sınavdan geçiriyorlar ve kesin olarak Dokumacı olup olmadığına karar veriliyor. Bundan sonra da onları bambaşka bir hayat bekliyor. Ailelerinden koparılıp yeni bir hayata götürülüyorlar. Ama bu hayat gösterildiği kadarıyla muhteşem elbiseleri, varlığı ve eğlenceyi getirdiği için Dokumacı olmak oldukça can alıcı hale geliyor.

Ancak bizim başbelası kızımız Adelice için durum hiç de öyle değil. Kızımız Dokumacı olmak için doğuştan yetenekli hatta biraz fazla yetenekli desek yeridir. Ailesi de bunun farkedilmesinden çok korkuyor ve Adelice'i yeteneğini saklaması için sürekli uyarıyorlar ve eğitiyorlar. Ancak son Deneme'de Adelice yeteneğini saklayamıyor ve alıp götürülüyor. Kule adı verilen yerde de Deneme sırasında Dokumacı özelliği taşımış kişilerle birlikte eğitim görmeye başlıyor. Ama hiçbir şey dışarıdaki insanlara gösterildiği kadar toz pembe değil.

Bu Kule'de biz de Jost ve Erik'le karşılaşıyoruz. Ben kesin bir tercih yapamadım ikisi arasında... Kitap oldukça heyecanlı ve aksiyonu da boldu. Hatta bir an bana fazla mı hızlı gitti diye düşündürmedi değil. Aslında ben Yeryüzü'ne geçişin 2. kitapta olacağını düşünmüştüm, erken mi oldu acaba dedirtti bana ama bu kadar yaratıcı bir yazarın diğer kitapları ayrıntılı düşünmüş olduğuna karar verdim.

Kitapla ilgili en çok merak ettiğim de cihazın "Arras da yaşayan insanları nasıl olup da iplik haline dönüştürebildiği?" Bu arada Dokuma işlemi de oldukça ilginç... Bu türü sevenlerin zevkle okuyacağı bir kitap ;) İyi okumalar...

Deniz Yazgan 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Daha farklı olmasını umut ederdim. Biraz hayal kırıklığına uğradım.

Burcu 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Kitabi yeni bitirdim ilk 60-70 sayfayi okurken cok sıkılmıştım ancak fantastik ögelere aksiyon da eklenince son sayfalar su gibi akti. Konu hayli ilgi cekiciydi. Yaratilan yeni dunyada _ki Arras diye adlandiriliyor_ bir yaratici var. Ve gerekli hammadde ile Arras'taki yasami duzenliyor. Ancak yaratici tum kararlari almiyor. Karar mercii var ya da denetleme kurulu diyelim bu da erkeklerden olusuyor. Dokumacilar ise bayanlardan olusuyor. Arras'taki duzeni saglamak dokumacilarin elinde. Gida,hava vb birimlerden sorumlu dokumacilar var. Hikaye ise 'Adelice' adli 16 yasindaki genc bir kizin 'dokumaci'olarak kesfedilmesinden sonra yasananlar uzerine kurulmus. Devam kitaplarini da okuyacagim. Ilgi cekici buldum. Distopya sevenlere tavsiye edebilirimm

Kitap_hastasi 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Fantastik bir dünya ve bu dunyaya gitmek istemeyen bir kiz ailesi bu kizi surekli yeteneksiz yapmaya calisir ama kiz dokumacilar tarafindan fark edilir. Hayat bundan sonra nasil olucak