Adı:
Yerçekimi Melodisi
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050322217
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Yerçekimi Melodisi
Yerçekimi Melodisi
Bilim kesindir, kaynağı bilinir, sonuçları nettir.

Ama aşk…

Herkes Isaac Newton’ı yalnız, kendini bilime adamış biri olarak bilir. Peki ya öyle değilse?
383 syf.
·5 günde·2/10 puan
Kitabın tasarımı o kadar güzel ki çıkacağını duyduğum zaman bir sürü hayal kurmuştum. Hakkında bir bilgim yoktu ama bolca umudum vardı. Tüm bunlar kitabın ilk yarısını okurken sona erdi ve gittikçe yerlerini korkunç fikirler aldı.

Arka kapakta çok fazla bilgi olmadığı için konudan çok kısa bahsetmek istiyorum ama bence çok umutlanmayın. Kitap zamanda yolculuğun bir hayli ilginç bir versiyonu olmuş. Kurgunun içinde müzik, Isaac Newton ve bolca detay var ki bunlar aslında güzel yanları. Günümüzde yaşayan çellist Andrea ve tarihin önemli isimlerinden Newton... Yazar her şeyin kurgu olduğunu baştan söylüyor ama sırıtmayan, hoş detaylarla gerçekçi görünmesini sağlayabilmiş. Dili de sade olmakla birlikte gerçekten hoştu, birkaç yer hariç ve her şey güzel gidiyordu, gerçekten.

Peki neyi sevmedim ben?

Öncelikle iki kişiyi aynı anda sevme muhabbetini bırakın sevgili dünya. Ben bunun mümkün olduğuna inanmıyorum çünkü insan kalbi bencildir. Ki kitapta da bu ikilem iddia edilmiş olsa da görünen gayet açıktı, yemedik yani yazarcığım. Bunu yapmamalıydın, net.

İkinci olarak esas karakterlerin aşkı beni benden aldı, hala kendime gelemedim. Ciddi anlamda soruyorum, okuyan biri varsa bana yardımcı olabilir mi acaba? Bu karakterler ne zaman aşık oldu? Birbirlerini çocukken birkaç dakika kadar bile görmeyen iki kişi nasıl aşık olmuş olabilir? İlk görüşte aşk demeyin dostlar çünkü bundan da bahsedilmiyor. Geçmişte herhangi bir etkilenme söz konusu değilken birden hayatımın aşkı muhabbeti başlıyor, hiç inandırıcı bulmadığımı söyleyebilirim. Hal böyle olunca zaten okumanın tadı kaçmaya başladı.

Yazar bu iki detayla yetindi mi? Yetinmedi tabii. Birkaç yerde karakterlerin birbirine yaklaşımından öyle kaba, yabani bir anlatımla bahsediyor ki buraya o cümleleri kopyalamaya utanırım, o derece. Yazık ki böyle şeylere aşk diyen, bunları kendine yakıştıran insanlar var.

Bu yetti mi? Yok.

Derken kurgu gittikçe batmaya başlıyor ve sonra o korkunç son ile domino taşları misali kurgumuz dağılıyor. Kitabı kapatırken tek düşündüğüm, neden bu kitaba para vermek istedim, oldu. Böyle kitapları çeken bir mıknatıs mıyım acaba? Nerede korkunç bir kurgu, karakter, son... Orada ben.

Kısacası kitabın güzel yönleri olmasına rağmen kötü kısımlarının benim gözümde ağır bastığını ve okumanın bir fayda vermeyeceğini söyleyebilirim. Ne yazık ki tavsiye etmiyorum.
384 syf.
·6/10 puan
öncelikle belirtmek isterim ki kitabı güzel olduğuna emin olarak almıştım. beklentilerimi pek karşılamadı. çok fazla betimleme vardı. yazar utanmasa elmayı bile betimleyecekmiş. olay örgüsü çok yavaş ilerliyordu. bu iki etken kitabı bitirme süremi çok fazla arttırdı. hatta kendimi bitirmeye zorlamasam bir ay daha okumazdım. ama kitabın ortalarına geldiğinde ilk baştaki sıkıcılığı gitti, okunur duruma geldi. sonunu da beğendim güzel bir şekilde bitirmiş yazar.
384 syf.
·Puan vermedi
Yerçekimi melodisi başlı başına kurgusal bir aşk kitabı. Yazar Isaac Newton'ın kurgusal bir şekilde aşk hayatından bahsediyor. Bazı bölümlerı az biraz yavaş ilerlese de okumaktan keyif alabileceğiniz bir kitap. Bence yazar kitap karakterini Isaac Newton olarak ele almasaydı daha güzel olabilirdi. Kitabın sonlarına doğru küçük çaplı bir şok yaşamış ve çok küçük bir kısmında gözlerim dolmuş olabilir. Eğer sıradanlıktan çıkmış bir aşk kitabı arıyorsanız bu kitap tam size göre. İyi okumalar
384 syf.
Yerçekimi melodisi; (gerçek adı : Love and Gravity ) yazarın ikinci ve aynı zamanda Türkçe çevirisi yapılan ilk ve tek kitabı. Kitap; üçyüz yıl önce yaşamış Isaac Newton ile günümüz çello sanatçısı Andrea'nın fantastik aşkını konu alıyor. Hikâye iki taraflı olarak anlatılıyor. Bir Andrea'nın hayatını bir Newton'un hayatını anlatıyor. Yeni bir zaman mekan eğlencesi özelliği taşıyor. Özelikle Doktor Who sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum. Biraz romantizm biraz da bilim kurgu içeren bu kitabı başta sıkıcı bulsam da konuyu iyice kavradıktan sonra keyifle okudum. Farklı bir kitap okumak istiyorsanız eğer siz de şans verebilirsiniz. herkese iyi okumalar.
384 syf.
·1/10 puan
Çok kötü bir kurgu ve hikaye. Ne zamandır bu kadar kötü kitap okumamıştım. Konu güzel ama ilerleyiş ve işleyiş yok. Tavsiye etmiyorum bir kitap sitesinin hediyesi olarak gelmişti para vermediğime çok mutluyum :)
384 syf.
·61 günde·Beğendi·10/10 puan
Isaac Newton'un yerçekimi kuramlarından esinlenerek harmanlanmış ilginç bir eser.
Okunmadan geçilmemesi ve her kitaplık rafında bulunması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum.
384 syf.
·Puan vermedi
Konu başlarda ilginçti ama sonu rahatsız ediciydi. O kadar kıvırttın da sonuna gelince mi gerçekçiliğin tuttu diye yazara epey söylendim. Ayrıca internetten şöyle bir baktım da Newton da hani nasıl söylesem pek yakışıklı değilmiş. Zevkler, renkler :)

Küçük bir çellist kız çalışırken istemeden zamanda bir kapı açar ve bir an için gördüğü çocuğa aşık olur. Artık zaman ve mekanın ötesinde bir aşk yaşamak sadece bir melodi uzaklarındadır.
Nitimur in vetitum semper, cupimusque negata: Hep, yasaklananın peşinden koşuyoruz ve mahrum bırakıldıklarımıza imreniyoruz.
Samantha Sotto
Sayfa 17 - Martı Yayınları
"Gümüş saçlar ve sarkık bir cilt, doğanın oyunlarıdır, Bayan Louviere. Sizi olduğunuzdan daha rahat gösterirler. Yaşlılık, herkesin birbirine benzer görünmesine yol açar. Kırışıklıklar, temsil ettikleri yılların mutlu olup olmadıklarıyla ilgilenmezler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yerçekimi Melodisi
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050322217
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Baskılar:
Yerçekimi Melodisi
Yerçekimi Melodisi
Bilim kesindir, kaynağı bilinir, sonuçları nettir.

Ama aşk…

Herkes Isaac Newton’ı yalnız, kendini bilime adamış biri olarak bilir. Peki ya öyle değilse?

Kitabı okuyanlar 106 okur

  • Aleyna Fatsa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0