Yıka Beynini

5,3/10  (12 Oy) · 
49 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.262 gösterim
Pozitif düşünce çok güzel ama yetmez!

Eğer sadece enteresan, ilham verici hikâyeleri okuyacağınız bir pozitif düşünme kitabı arıyorsanız yanlış adrestesiniz. Evet, böyle hikâyeleri okumak çok keyifli ama motivasyonumuz çok kısa süre dayanabildiği için iyileşmeyi yaşamadan, hemen eski halimize geri dönüyoruz.

Bilinçaltın karşında değil, yanında olsun!

Bu kitapta ilk kez karşılaşacağınız basit metotlarla çok kısa sürelerde büyük otomatik değişimler yaşayacaksınız. Bu değişimleri o kadar hızlı ve doğal şekilde tecrübe edeceksiniz ki, daha önce farklı olduğunuzu dahi inkar edebilirsiniz.
Kendi beyninizi yıkayarak, cevabını bulacağınız sorunlardan sadece bazıları:

Profesyonel başarı
Spor ve sahne performansı
Sınırlayıcı inançlar
İlişkiler
Utangaçlık ve kendine güven
Genel stres
Tüm fobiler, korkular ve endişeler
İdeal kilomuza ulaşmak
Bağımlılıklar - sigara, alkol
Panik atak - kaygı bozuklukları
Depresyon
Fiziksel, özellikle psikosomatik ağrılar (migren, fibromiyalji)
Alerjiler, astım
(Tanıtım Bülteninden)
Gökhan Aktaş 
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 1/10 puan

Kitabı yazan bey mühendis olduğunu söylüyor ama insanların panik atak gibi problemlerine çözüm üretebildiğini iddia ediyor. Tekrarlayayım isterseniz; tamamen tıbbi bir alanda insanlara umut vadeden yazarımız, tamamen tıp dışı bir kariyere sahip. Bilinçaltı aktarımından bahsediyor ama ülkemiz kanunlarına göre bilinçaltı aktarımı yapabilecek eğitim ve uzmanlığı taşımıyor.

Kitap incelemem aslında ilk paragrafta net bir şekilde ortada olduğu halde biraz daha açıklama yapayım. Yazarımız kitabın girişinde isim hakkını aldığı bir internet sitesinin reklamını yaparak başlıyor. Bu kısım gayet komikti, baya eğlendim... Daha sonra basbayağı nlp ve kişisel gelişim kitabı olduğu her halinden belli olan eserinin aslında bir kişisel gelişim kitabı olmadığını iddia etti ki, o kısım daha da komikti. Eğlenceli bir kitap yani.

İçeriğe değinirsek -ki değinilecek bir şey bence mevcut değildir- beynin mekanizması ve düşünsel teorilere o kadar yüzeysel bir şekilde değinilmiş ki, internetten kısa bir araştırma yaparak daha fazla bilgiye daha doyurucu bir şekilde ulaşabilirsiniz. İçerik ayaküstü hazırlanmış izlenimi verdi. Bilimsel bir yön göremedim. Açılımı binlerce kitap ve tecrübeye dayalı bilinçaltı konusu üç beş paragrafla izah edilemez!

Beyin gibi tamamen komplike, çözülmesi halen tamamlanamamış girift bir yapının şaka kaldırır tarafı yoktur. Psikoloji de aynen bunun gibi binyıllardır üzerinde çalışılan zor ve derin bir konudur. Oysa yazarımız tamamen tıbbi ve uzmanlık gerektiren bu alana bodoslama dalmaktan imtina da etmemiş ki, burada kendisinin öz güvenine hayran kaldım! Belki de yazarımız öz güven denen olguyu yanlış anlamıştır. İnsanın her şeyi yapabileceğini düşünmesi öz güven değildir. Öz güven insanın kendi kabiliyet ve kapasitesinin farkına varmasıdır. Bu açıdan kitapta bir yanlış anlaşılma söz konusu.

Bazı psikolojik rahatsızlıklar öncelikle vücut kimyası ve beyin yapısı ile alakalıdır. Bazı şeker hastalarının, beyinsel rahatsızlığı olanların, serotonin ve adrenalin problemi olan insanların düşünsel hiç bir problemleri yoktur. İstediğiniz kadar kişisel gelişim kitabı okuyun, sorun metabolizma ile alakalı olduğu için size ancak bir doktor yardım edebilir. Vücudunda beyinsel ve metabolik problem yaşayan bir insanın telkine değil doktora ihtiyacı vardır. Bu açıdan tavsiyem kendinizi uzmanlığı olmayan insanlara teslim etmemenizdir. Psikoloji ve nöroloji alanlarında teşhis ve tedavi yapabilecek kişiler: Psikiyatristler, Nörologlar ve Klinik Psikoloji yüksek lisansı ve doktorası yapmış Psikologlardır. İnternet sitelerinden ve kitaplardan sağlığınız için fayda beklemeyiniz, uzmanlara görününüz. Aksi takdirde daha çok hasta olabilirsiniz. Hatta sağlıklıyken hasta da olunabilir. Kitabı dileyen tabi ki okur, ona sözümüz yok lakin beni tatmin etmedi... Eseri beğenmedim.

Bir bakıma güzel bir kitap kötü alışkanlıkları, alkol,sigara vb. Korkuları bilinç altı kontrolünü ele alabileceğiniz bir kitap.
Bunun yanısıra sevmediğim bir takım durumlarda oldu
Özgüven den söz etmiş "sokaktaki çiçekçi'nin özgüvenine neden sahip değiliz." Tamam belkide olaya kötü yaklaşmamak gerekir ama işçi sınıfını yada bizden küçük olanlar yada fakir olanlar özgüven sahibi olamaz mı bunumu söylemek istiyor?
İkilemde kaldığım oldu okuyup okumamak gibi ama okudum.
Beynini yıka derken eline bi kova su alıp yıkamıyor beynini ama severek okuna Bilecek bir kitap diye düşünüyorum.

Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Beni etkilemedi daha doğrusu teknikler pek inandırıcı gelmedi biraz saçma geldi. Normalde böyle şeylerle daha yakından ilgilenirdim ancak bunda olmadı belki de yanlış zamanda okudum, ileride yeniden okurum belki. Puanımı da emeğe saygı duyduğum için veriyorum.

Zeynep K 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

300 sayfalık kitabın 100 sayfası tekrar eden cümlelerden ve şekillerden oluşuyor desem abartmış olmam heralde... Ama birçok teknikten bahsetmiş, uygulanabilir.

Kitaptan 6 Alıntı

Gökhan Aktaş 
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

bak sen?
Çok iyiyiz, eğitimliyiz, güzeliz, yakışıklıyız, bin bir türlü özelliğimiz var ama neden sokaktaki çiçekçinin özgüvenine sahip değiliz?

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 13)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 13)

Bilinç ve bilinçaltı
Bilinç.
İradeye dayalıdır.
Soyut kavramları değerlendirebilir.
Bilgileri sıra ile işler. Saniyede 2000 bit bilgi işleye bilir.

Bilinçaltı.
Alışkanlıklara dayalıdır.
Duygusaldır.
Sadece duygusal girdilerle çalışır.
(Resim, ses, his, tat, koku)
Çoklu işlem yapabilir. Tüm vücut işlemlerini aynı anda yürütür. Saniyede 4 milyar bit bilgi işler.

Yıka Beynini, M. Barış MusluYıka Beynini, M. Barış Muslu

Kötü hiçbir şey olmamasına rağmen, hayatımız neden çocukluğumuzdaki kadar keyif vermiyor?

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 8)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 8)

Beynini kontrol edemeyen dünyaca ünlü yıldızlardan örnek verelim.
*Arnold Schwarzenegger'in iğneden ödü kopuyor, iğne olurken bayılıyor.

*Ünlü yönetmen Steven Spielberg'in böcek fobisi var, karıncalardan bile anormal şekilde korkuyor.

*Brad Pitt'in köpek balığı ve örümcek fobisi var.

*Johnny Depp palyaçolardan ve dünya tatlısı bebeklerden korkuyor.

*Jennifer Aniston, Cher ve Whoopie Goldberg'in uçuş fobileri var. Mümkün olduğunca her yere kara yoluyla gidiyorlar.

*-* Bu insanlar delimi ?

Hayır.

Yıka Beynini, M. Barış MusluYıka Beynini, M. Barış Muslu

Istediğimiz kişileri yönetmenin en önemli kurallarından bir tanesi de, onlara zaten bizim olmalarını istediğimiz gibi olduklarına inandırmaktır.

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 43)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 43)