M. Barış Muslu

Yazar 6,6/10 · 68 Oy · 4 kitap · 197 okunma ·  21 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

21 okur beğendi.
68 puanlama · 33 alıntı
0 haber · 4.781 gösterim
197 okur kitaplarını okudu.
172 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
22 okur kitaplarını şu anda okuyor.
18 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

M. Barış Muslu'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

M. Barış Muslu'nun Biyografisi

1975 yılında doğdu. Orta ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde sürdürürken, lise döneminde gittiği ABD'de toplam 2 senede liseyi ve 3 senede Michigan Tech Üniversitesi'ni bitirerek 20 yaşında genç bir mühendis olarak Türkiye'ye döndü.1994 yılında Amerika'da aldığı NLP eğitimleri onun hayata çok daha farklı bir pencereden bakmasını sağladı. Çeşitli kuruluşlarda profesyonel olarak çalışırken, aynı zamanda NLP danışmanlığı yapmaya devam etti. Bu arada, Koç Üniversite'nde işletme mastırını tamamlayarak, 2001 yılında kendi şirketini kurdu. Bu tarihten beri, Türkiye'de yüzbinlerce insanın kullandığı teknoloji servislerini yaratmanın dışında, yaşam koçu ve danışman olarak çalışmalarına devam ediyor.
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

bak sen?
Çok iyiyiz, eğitimliyiz, güzeliz, yakışıklıyız, bin bir türlü özelliğimiz var ama neden sokaktaki çiçekçinin özgüvenine sahip değiliz?

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 13)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 13)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat devam ettikçe hepimiz aslında "gereğinden fazla öğreniyoruz". Yaşadığımız ya da şahit olduğumuz olaylardan "gereğinden fazla tecrübe kazanıyoruz"

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 38 - Doğan Egmont / 25.Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 38 - Doğan Egmont / 25.Baskı)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 19:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Şüphe duyduğunuz birini, henüz suçsuzken cezalandırdığınız için, ona bu suçu işleme hakkını verirsiniz. Suçu işlediğinde ise artık cezalandırma hakkınız kalmayacaktır. Zaten bir defa cezalandırılmış biri aynı suç için tekrar yargılanamaz.

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 142 - Doğan Egmont / 25. Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 142 - Doğan Egmont / 25. Baskı)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Pozitifler genel, negatifler bize özel!
Aslında bakarsanız, tüm doğrular hepimiz için ortak.
Sev, pozitif ol, mutlu ol...
Hayatımızda bize özel bir şey varsa, onlar aslında negatiflerimiz... Bir başka deyişle, pozitife ulaşamama nedenlerimiz. Neden sevmediğimiz, neden pozitif olamadığımız, neden mutlu olamadığımız geçmişteki negatiflerimizle ilgili... Aslında biz geçmişteki olumsuzlukları temizleyerek, standart doğruları zorlamak yerine, beynimizde bize özel bir şey gerçekleştiriyoruz..

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 49 - Doğan Egmont / 25. Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 49 - Doğan Egmont / 25. Baskı)
Ayşegül tatilde, bir alıntı ekledi.
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz makine değil, yaşayan, bağımsız kararlar verebilen, duyguları olan, sevip nefret edebilen, üreyen çok karmaşık canlılarız.

Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 21)Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 21)
Beyaz boşluk, bir alıntı ekledi.
17 Tem 2017 · Kitabı okuyor

Istediğimiz kişileri yönetmenin en önemli kurallarından bir tanesi de, onlara zaten bizim olmalarını istediğimiz gibi olduklarına inandırmaktır.

Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 43)Yıka Beynini, M. Barış Muslu (Sayfa 43)
Homo sapiens sapiens, bir alıntı ekledi.
25 Mar 2015

Hiç düşündünüz mü, hayatımızda bizi mutsuz etmesi gereken hiçbir durum yokken, neden bir türlü mutluluğu yakalayamıyoruz?

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
Şükran Gündem Tabak, bir alıntı ekledi.
28 Ağu 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Aslında sağlık sorunlarımızı yaratanin sadece stres olduğu eksik bir bilgidir. Stres sadece yanan ateşlere ekstra `` gazyağı`` sağlar ve atesleri çok daha fark edilir hale getirir.

Sağlığına Format At, M. Barış MusluSağlığına Format At, M. Barış Muslu
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
07 Oca 13:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

NeuroFormat Tekniğinin Prensibi
• Çözmek istediğiniz problemi oluşturan bir nedene odaklan
• O neden için "en kötü" hissettiğin göz pozisyonlarını bul
• Bulduğun her göz pozisyonunda, nörolojik noktalara yavaşça vurarak kötü duyguyu temizle
• Problemi oluşturan her nedeni, tüm göz pozisyonlarında birer birer temizleyerek, problemin tamamını temizle

Tekniğin 6 aşaması var. Bunlar:

1- Konuyu belirlemek
2- Konuyu parçalara ayırmak
3- NeuroFormat duruşuna geçmek
4- Parçayla ilgili duyguyu tetiklemek
5- Göz pozisyonlarıyla olumsuz duyguyu yakalamak
6- Olumsuz duyguyu temizlemek

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 59 - Doğan Egmont / 25. Baskı)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 59 - Doğan Egmont / 25. Baskı)
Ayşegül tatilde, bir alıntı ekledi.
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çözüme ulaşabilmek için bazen hatırlamak bile yeterli olabiliyor.

Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 241)Sağlığına Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 241)
Bütün Alıntıları Göster

M. Barış Muslu kitap incelemeleri

Gökhan Aktaş, Yıka Beynini'yi inceledi.
 21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · 1/10 puan

Kitabı yazan bey mühendis olduğunu söylüyor ama insanların panik atak gibi problemlerine çözüm üretebildiğini iddia ediyor. Tekrarlayayım isterseniz; tamamen tıbbi bir alanda insanlara umut vadeden yazarımız, tamamen tıp dışı bir kariyere sahip. Bilinçaltı aktarımından bahsediyor ama ülkemiz kanunlarına göre bilinçaltı aktarımı yapabilecek eğitim ve uzmanlığı taşımıyor.

Kitap incelemem aslında ilk paragrafta net bir şekilde ortada olduğu halde biraz daha açıklama yapayım. Yazarımız kitabın girişinde isim hakkını aldığı bir internet sitesinin reklamını yaparak başlıyor. Bu kısım gayet komikti, baya eğlendim... Daha sonra basbayağı nlp ve kişisel gelişim kitabı olduğu her halinden belli olan eserinin aslında bir kişisel gelişim kitabı olmadığını iddia etti ki, o kısım daha da komikti. Eğlenceli bir kitap yani.

İçeriğe değinirsek -ki değinilecek bir şey bence mevcut değildir- beynin mekanizması ve düşünsel teorilere o kadar yüzeysel bir şekilde değinilmiş ki, internetten kısa bir araştırma yaparak daha fazla bilgiye daha doyurucu bir şekilde ulaşabilirsiniz. İçerik ayaküstü hazırlanmış izlenimi verdi. Bilimsel bir yön göremedim. Açılımı binlerce kitap ve tecrübeye dayalı bilinçaltı konusu üç beş paragrafla izah edilemez!

Beyin gibi tamamen komplike, çözülmesi halen tamamlanamamış girift bir yapının şaka kaldırır tarafı yoktur. Psikoloji de aynen bunun gibi binyıllardır üzerinde çalışılan zor ve derin bir konudur. Oysa yazarımız tamamen tıbbi ve uzmanlık gerektiren bu alana bodoslama dalmaktan imtina da etmemiş ki, burada kendisinin öz güvenine hayran kaldım! Belki de yazarımız öz güven denen olguyu yanlış anlamıştır. İnsanın her şeyi yapabileceğini düşünmesi öz güven değildir. Öz güven insanın kendi kabiliyet ve kapasitesinin farkına varmasıdır. Bu açıdan kitapta bir yanlış anlaşılma söz konusu.

Bazı psikolojik rahatsızlıklar öncelikle vücut kimyası ve beyin yapısı ile alakalıdır. Bazı şeker hastalarının, beyinsel rahatsızlığı olanların, serotonin ve adrenalin problemi olan insanların düşünsel hiç bir problemleri yoktur. İstediğiniz kadar kişisel gelişim kitabı okuyun, sorun metabolizma ile alakalı olduğu için size ancak bir doktor yardım edebilir. Vücudunda beyinsel ve metabolik problem yaşayan bir insanın telkine değil doktora ihtiyacı vardır. Bu açıdan tavsiyem kendinizi uzmanlığı olmayan insanlara teslim etmemenizdir. Psikoloji ve nöroloji alanlarında teşhis ve tedavi yapabilecek kişiler: Psikiyatristler, Nörologlar ve Klinik Psikoloji yüksek lisansı ve doktorası yapmış Psikologlardır. İnternet sitelerinden ve kitaplardan sağlığınız için fayda beklemeyiniz, uzmanlara görününüz. Aksi takdirde daha çok hasta olabilirsiniz. Hatta sağlıklıyken hasta da olunabilir. Kitabı dileyen tabi ki okur, ona sözümüz yok lakin beni tatmin etmedi... Eseri beğenmedim.

Ada Karen, Beynine Format At'ı inceledi.
08 Oca 02:38 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Kitapta sorunlarınızla başbasa kalıp yüzleşiyorsunuz, buna cesaretiniz var mı önce burdan başlamalısiniz.

Bu kitabı alacak olanlar, narsist eğilimleri olan özgüven ve özbenlik duygusu gelişmiş insanlar olmayacak. Obsesif kompulsif eğilimleri olan depresif ve depresyondaki kişiler olacaktır.
Dikkatli olmanızı ve uygularken gaza gelip çok fazla denememenizi tavsiye ederim, çünkü takıntılarla, korkularla ve heyecanlarla yüzleşmek için ego olarak hazır olmanız gerekir bu da "ben hazırım, kendimi iyi hissediyorum" demek değildir.
Bu kadar çok düşünüp sorunları bulmaya çalışarak daha çok kafamı doldurabilirim. O kadar çok düşünmek, planlama yapmak, nerde hata vardı onu bulmakta ayrı bir zaman kaybı.

Çok fazla övgü olan bir kitap!

Cohen, Beynine Format At'ı inceledi.
 11 Mar 01:12 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Belki anlatılanları uygulamayacak denemeyecek dahi olsanız nedir bu NeuroFormat deyip meselenin teorik kısmını anlamlandırmak adına okunabilecek bir kitap.

Ancak Psikoloji bir bilimdir ve çok da elle tutulur kendinden öncekileri tekrarlamayan bir veriye rast gelmedim içinde. Maslow'un hiyerarşisini üçgen değil de daire şeklinde sunmak dahi bence hayli itici.

Fikirlerin özüne saygı duymak adına dahi olsa üzerinde oynama yaparak kendi kuramına sacayağı oluşturup sonra o sacayaklarından birinin asıl sahibinin adı verilmeyince açıkçası kızdım. Bu akademik çalışma açısından tam bir Amerikan sistemidir. Bir önceki çalışmayı al, üzerinde biraz oyna sonra yepyeni bir şey olarak sun. Bu açıdan Avrupa daha kayda değerdir.

Öte yandan bahsettiği teknikler işe yarıyor olabilir. :)

Rümeysa, Beynine Format At'ı inceledi.
 21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · 4/10 puan

Yazar bilinçaltı temizleme tekniği EFT kendi yorumunu katarak yazmış.Fobileri,kötü anıları temizlemeyi vaadediyor.Yararını gördüm diyenler de var fayda sağlamıyor diyenler de.Bende işe yarayan bir şey olmadı,kandırıldığımı da hissettim.Kişisel gelişim kitaplarının %90'ı zaten boş vaatler oluyor.Bu kitap da bir istisna değil bana göre.

Sevgili kitap severler.Bu kitabı almaya bir videoyu izleyince karar verdim.Kitap hikâye degil,roman değil daha önemlisi bilinçaltında yatan sorunlarımıza çözümler üreten metotlar kitabı. Baştan bu anlatılanlara tedavi metotlarina pek inanamadim. Özellikle doktorların iyilestiremedigi kronik ağrılar böyle geçer mi? diye düşündüm.Fakat okudukça ne kadar mantıklı olduğunu düşünmeye başladım. Eğer ben mutluyum,ben sağlıklıyim benim travmalarım yok diyorsanız yanılıyorsunuz.Bu kitabın digeride SAĞLIĞINA FORMAT AT isminde.Asıl ben bu kitabı merak ediyorum çünkü benim agrilarimin tedavisi orda olabilir.Ve herkese tavsiye ediyorum.

Faruk er, Yıka Beynini'yi inceledi.
25 Şub 17:00 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap içerisinde sunulan bazı uygulamaların faydalı olacağını, düşünsemde genel anlamda çok özgün gelmedi. Kitap okunabilir fakat beklentilerin altında kalmış. Psikoloji bir bilimdir ve üzerine çok ciddi eğilmek gerekir.

Doğukan Uzun, Yıka Beynini'yi inceledi.
31 Mar 04:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap boş kişisel gelişim kitapları gibi değil. Size sorununuzu söyleyip nasihat edip gitmiyor. Çözümüde söylüyor. Okumanızı tavsiye ederim ancak yeni baskıları tercih edin

İsmail Aldemir, Beynine Format At'ı inceledi.
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · 6/10 puan

Kitabın giriş denilebilecek uzun bir kısmında anlatılanlar, beynin sorunlara yaklaşımı, tepkileri vb.. bilimsel ifadelerle güzel bir şekilde anlatılıyor. Hatta öyle güzel anlatılıyor ki ardından söylenecek her şeye inanasınız geliyor. Bu kısımlar kendi çözümlerimizi geliştirmek için faydalı olabilir ama ilerleyen kısımlarda kısmen bilimsel bazı metodlar olsa da kitap çok sıkıyor.

Big_Kahuna, Sağlığına Format At'ı inceledi.
03 May 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Klasik kişisel gelişim kitapları gibi. Tek farkı burada yazarın anacının para kazanmak olduğu daha çok anlaşılıyor. Kendi bulduğu bir tekniği var ve bunu insanlara yaymak ve kitaplarını okutmak için uğraşıyor gibi. Zaten 2 kitabına baktım ikisinde de aynı şeyler yazıyor hatta verdiği örnekler bile aynı. Konu ile alakalı daha iyi kitaplar okunabilir

Beynine format attan sonra asıl beni ilgilendiren Sağlığına Format kitabiydi. Bu kitapta herkes kendi yaşadığı sağlık sorunundan parçalar bulabilir. Ne kadarını uygulayabilirsiniz bilmem ama mutlaka hastaliklariniza bakış açınız değişecektir.
Okumak isteyene önerimdir saygılar..

Bütün İncelemeleri Göster