M. Barış Muslu

M. Barış Muslu

6.6/10
70 Kişi
·
223
Okunma
·
24
Beğeni
·
4.982
Gösterim
Adı:
M. Barış Muslu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Tarsus, 1975
1975 yılında doğdu. Orta ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde sürdürürken, lise döneminde gittiği ABD'de toplam 2 senede liseyi ve 3 senede Michigan Tech Üniversitesi'ni bitirerek 20 yaşında genç bir mühendis olarak Türkiye'ye döndü.1994 yılında Amerika'da aldığı NLP eğitimleri onun hayata çok daha farklı bir pencereden bakmasını sağladı. Çeşitli kuruluşlarda profesyonel olarak çalışırken, aynı zamanda NLP danışmanlığı yapmaya devam etti. Bu arada, Koç Üniversite'nde işletme mastırını tamamlayarak, 2001 yılında kendi şirketini kurdu. Bu tarihten beri, Türkiye'de yüzbinlerce insanın kullandığı teknoloji servislerini yaratmanın dışında, yaşam koçu ve danışman olarak çalışmalarına devam ediyor.
Çok iyiyiz, eğitimliyiz, güzeliz, yakışıklıyız, bin bir türlü özelliğimiz var ama neden sokaktaki çiçekçinin özgüvenine sahip değiliz?
Hayat devam ettikçe hepimiz aslında "gereğinden fazla öğreniyoruz". Yaşadığımız ya da şahit olduğumuz olaylardan "gereğinden fazla tecrübe kazanıyoruz"
M. Barış Muslu
Sayfa 38 - Doğan Egmont / 25.Baskı
Bilinç.
İradeye dayalıdır.
Soyut kavramları değerlendirebilir.
Bilgileri sıra ile işler. Saniyede 2000 bit bilgi işleye bilir.

Bilinçaltı.
Alışkanlıklara dayalıdır.
Duygusaldır.
Sadece duygusal girdilerle çalışır.
(Resim, ses, his, tat, koku)
Çoklu işlem yapabilir. Tüm vücut işlemlerini aynı anda yürütür. Saniyede 4 milyar bit bilgi işler.
Şüphe duyduğunuz birini, henüz suçsuzken cezalandırdığınız için, ona bu suçu işleme hakkını verirsiniz. Suçu işlediğinde ise artık cezalandırma hakkınız kalmayacaktır. Zaten bir defa cezalandırılmış biri aynı suç için tekrar yargılanamaz.
M. Barış Muslu
Sayfa 142 - Doğan Egmont / 25. Baskı
Aslında bakarsanız, tüm doğrular hepimiz için ortak.
Sev, pozitif ol, mutlu ol...
Hayatımızda bize özel bir şey varsa, onlar aslında negatiflerimiz... Bir başka deyişle, pozitife ulaşamama nedenlerimiz. Neden sevmediğimiz, neden pozitif olamadığımız, neden mutlu olamadığımız geçmişteki negatiflerimizle ilgili... Aslında biz geçmişteki olumsuzlukları temizleyerek, standart doğruları zorlamak yerine, beynimizde bize özel bir şey gerçekleştiriyoruz..
M. Barış Muslu
Sayfa 49 - Doğan Egmont / 25. Baskı
Kötü hiçbir şey olmamasına rağmen, hayatımız neden çocukluğumuzdaki kadar keyif vermiyor?
*Arnold Schwarzenegger'in iğneden ödü kopuyor, iğne olurken bayılıyor.

*Ünlü yönetmen Steven Spielberg'in böcek fobisi var, karıncalardan bile anormal şekilde korkuyor.

*Brad Pitt'in köpek balığı ve örümcek fobisi var.

*Johnny Depp palyaçolardan ve dünya tatlısı bebeklerden korkuyor.

*Jennifer Aniston, Cher ve Whoopie Goldberg'in uçuş fobileri var. Mümkün olduğunca her yere kara yoluyla gidiyorlar.

*-* Bu insanlar delimi ?

Hayır.
Biz makine değil, yaşayan, bağımsız kararlar verebilen, duyguları olan, sevip nefret edebilen, üreyen çok karmaşık canlılarız.
Istediğimiz kişileri yönetmenin en önemli kurallarından bir tanesi de, onlara zaten bizim olmalarını istediğimiz gibi olduklarına inandırmaktır.
Kitabı yazan bey mühendis olduğunu söylüyor ama insanların panik atak gibi problemlerine çözüm üretebildiğini iddia ediyor. Tekrarlayayım isterseniz; tamamen tıbbi bir alanda insanlara umut vadeden yazarımız, tamamen tıp dışı bir kariyere sahip. Bilinçaltı aktarımından bahsediyor ama ülkemiz kanunlarına göre bilinçaltı aktarımı yapabilecek eğitim ve uzmanlığı taşımıyor.

Kitap incelemem aslında ilk paragrafta net bir şekilde ortada olduğu halde biraz daha açıklama yapayım. Yazarımız kitabın girişinde isim hakkını aldığı bir internet sitesinin reklamını yaparak başlıyor. Bu kısım gayet komikti, baya eğlendim... Daha sonra basbayağı nlp ve kişisel gelişim kitabı olduğu her halinden belli olan eserinin aslında bir kişisel gelişim kitabı olmadığını iddia etti ki, o kısım daha da komikti. Eğlenceli bir kitap yani.

İçeriğe değinirsek -ki değinilecek bir şey bence mevcut değildir- beynin mekanizması ve düşünsel teorilere o kadar yüzeysel bir şekilde değinilmiş ki, internetten kısa bir araştırma yaparak daha fazla bilgiye daha doyurucu bir şekilde ulaşabilirsiniz. İçerik ayaküstü hazırlanmış izlenimi verdi. Bilimsel bir yön göremedim. Açılımı binlerce kitap ve tecrübeye dayalı bilinçaltı konusu üç beş paragrafla izah edilemez!

Beyin gibi tamamen komplike, çözülmesi halen tamamlanamamış girift bir yapının şaka kaldırır tarafı yoktur. Psikoloji de aynen bunun gibi binyıllardır üzerinde çalışılan zor ve derin bir konudur. Oysa yazarımız tamamen tıbbi ve uzmanlık gerektiren bu alana bodoslama dalmaktan imtina da etmemiş ki, burada kendisinin öz güvenine hayran kaldım! Belki de yazarımız öz güven denen olguyu yanlış anlamıştır. İnsanın her şeyi yapabileceğini düşünmesi öz güven değildir. Öz güven insanın kendi kabiliyet ve kapasitesinin farkına varmasıdır. Bu açıdan kitapta bir yanlış anlaşılma söz konusu.

Bazı psikolojik rahatsızlıklar öncelikle vücut kimyası ve beyin yapısı ile alakalıdır. Bazı şeker hastalarının, beyinsel rahatsızlığı olanların, serotonin ve adrenalin problemi olan insanların düşünsel hiç bir problemleri yoktur. İstediğiniz kadar kişisel gelişim kitabı okuyun, sorun metabolizma ile alakalı olduğu için size ancak bir doktor yardım edebilir. Vücudunda beyinsel ve metabolik problem yaşayan bir insanın telkine değil doktora ihtiyacı vardır. Bu açıdan tavsiyem kendinizi uzmanlığı olmayan insanlara teslim etmemenizdir. Psikoloji ve nöroloji alanlarında teşhis ve tedavi yapabilecek kişiler: Psikiyatristler, Nörologlar ve Klinik Psikoloji yüksek lisansı ve doktorası yapmış Psikologlardır. İnternet sitelerinden ve kitaplardan sağlığınız için fayda beklemeyiniz, uzmanlara görününüz. Aksi takdirde daha çok hasta olabilirsiniz. Hatta sağlıklıyken hasta da olunabilir. Kitabı dileyen tabi ki okur, ona sözümüz yok lakin beni tatmin etmedi... Eseri beğenmedim.
Kitapta sorunlarınızla başbasa kalıp yüzleşiyorsunuz, buna cesaretiniz var mı önce burdan başlamalısiniz.

Bu kitabı alacak olanlar, narsist eğilimleri olan özgüven ve özbenlik duygusu gelişmiş insanlar olmayacak. Obsesif kompulsif eğilimleri olan depresif ve depresyondaki kişiler olacaktır.
Dikkatli olmanızı ve uygularken gaza gelip çok fazla denememenizi tavsiye ederim, çünkü takıntılarla, korkularla ve heyecanlarla yüzleşmek için ego olarak hazır olmanız gerekir bu da "ben hazırım, kendimi iyi hissediyorum" demek değildir.
Bu kadar çok düşünüp sorunları bulmaya çalışarak daha çok kafamı doldurabilirim. O kadar çok düşünmek, planlama yapmak, nerde hata vardı onu bulmakta ayrı bir zaman kaybı.

Çok fazla övgü olan bir kitap!
Bir bakıma güzel bir kitap kötü alışkanlıkları, alkol,sigara vb. Korkuları bilinç altı kontrolünü ele alabileceğiniz bir kitap.
Bunun yanısıra sevmediğim bir takım durumlarda oldu
Özgüven den söz etmiş "sokaktaki çiçekçi'nin özgüvenine neden sahip değiliz." Tamam belkide olaya kötü yaklaşmamak gerekir ama işçi sınıfını yada bizden küçük olanlar yada fakir olanlar özgüven sahibi olamaz mı bunumu söylemek istiyor?
İkilemde kaldığım oldu okuyup okumamak gibi ama okudum.
Beynini yıka derken eline bi kova su alıp yıkamıyor beynini ama severek okuna Bilecek bir kitap diye düşünüyorum.
Yazar bilinçaltı temizleme tekniği EFT kendi yorumunu katarak yazmış.Fobileri,kötü anıları temizlemeyi vaadediyor.Yararını gördüm diyenler de var fayda sağlamıyor diyenler de.Bende işe yarayan bir şey olmadı,kandırıldığımı da hissettim.Kişisel gelişim kitaplarının %90'ı zaten boş vaatler oluyor.Bu kitap da bir istisna değil bana göre.
Kitap klişe olmuş kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı onlardan farklı olarak EFT tekniğiyle korkulardan kurtulup kendine inanmayı anlatıyor. Kendi rahatsızlığı sonucunda arayışa giren B.Muslu gezip gördüğü ve öğrendiği mistik anlayışı bilimsel kavrayışla okuyucuya aktarmaya çalışmıştır. Birçok hastalığın nasıl ortaya çıktığını ve hangi stres sonucu hangi hastalıklara yakalandığımızı hayretler içinde okumaktasınız. Derin ayrılıklar sonucunda deri hastalıklarına (vitiligob egzama, sedef,...) yakalanmalar; çaresizlik, sıkışıp kalma, bir durumdan kaçıp kurtulama sonucunda kas ve kemik ağrılarına detaylı bir şekilde eğilmiştir. Tabi bunun gibi daha birçok hastalığa neden yakalandığımız bize anlatılmış. Sonra bizim kafamızda ampül yanar ve şimşekler çakar Emeğine sağlık diyelim, hastalıktan muzdarip olanlara da şifa olur . Bu arada kitap seri halinde #beynineformatat ile başlanması, bu konuda ilk kez okuyacaklar için önemli
Kitap içerisinde sunulan bazı uygulamaların faydalı olacağını, düşünsemde genel anlamda çok özgün gelmedi. Kitap okunabilir fakat beklentilerin altında kalmış. Psikoloji bir bilimdir ve üzerine çok ciddi eğilmek gerekir.
Bu kitap boş kişisel gelişim kitapları gibi değil. Size sorununuzu söyleyip nasihat edip gitmiyor. Çözümüde söylüyor. Okumanızı tavsiye ederim ancak yeni baskıları tercih edin
Sevgili kitap severler.Bu kitabı almaya bir videoyu izleyince karar verdim.Kitap hikâye degil,roman değil daha önemlisi bilinçaltında yatan sorunlarımıza çözümler üreten metotlar kitabı. Baştan bu anlatılanlara tedavi metotlarina pek inanamadim. Özellikle doktorların iyilestiremedigi kronik ağrılar böyle geçer mi? diye düşündüm.Fakat okudukça ne kadar mantıklı olduğunu düşünmeye başladım. Eğer ben mutluyum,ben sağlıklıyim benim travmalarım yok diyorsanız yanılıyorsunuz.Bu kitabın digeride SAĞLIĞINA FORMAT AT isminde.Asıl ben bu kitabı merak ediyorum çünkü benim agrilarimin tedavisi orda olabilir.Ve herkese tavsiye ediyorum.
Kişisel gelişim kitaplarından beni en çok etkileyen ve sanki karşımda biri bana beni anlatıyormuş hissi veren bir kitap. Önerdiği uygulamaları yaptıkça değişimi sizde fark edeceksiniz. Unutmayın bu sizin hayatınız sizin hayatınızı sizden başkası değiştiremez. Kendinizi değerli hissedin çünkü sizden bir tane daha yok siz eşsizsiniz.
Yaşadığımız travmalar sonucunda gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak sağlımızın giderek nasıl bozulduğunu ve kaybettiğimiz sağlığımızı tekrardan nasıl kazanacağımız konusunda bize bazı teknikler göstermekte. Tabi her şeyden önce inanmanın gücüne, inanmanız gerekiyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
M. Barış Muslu
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Tarsus, 1975
1975 yılında doğdu. Orta ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji'nde sürdürürken, lise döneminde gittiği ABD'de toplam 2 senede liseyi ve 3 senede Michigan Tech Üniversitesi'ni bitirerek 20 yaşında genç bir mühendis olarak Türkiye'ye döndü.1994 yılında Amerika'da aldığı NLP eğitimleri onun hayata çok daha farklı bir pencereden bakmasını sağladı. Çeşitli kuruluşlarda profesyonel olarak çalışırken, aynı zamanda NLP danışmanlığı yapmaya devam etti. Bu arada, Koç Üniversite'nde işletme mastırını tamamlayarak, 2001 yılında kendi şirketini kurdu. Bu tarihten beri, Türkiye'de yüzbinlerce insanın kullandığı teknoloji servislerini yaratmanın dışında, yaşam koçu ve danışman olarak çalışmalarına devam ediyor.

Yazar istatistikleri

  • 24 okur beğendi.
  • 223 okur okudu.
  • 20 okur okuyor.
  • 188 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları