Beynine Format At

6,4/10  (26 Oy) · 
77 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.752 gösterim
Sağlık, mutluluk, başarı ve tüm hedeflerine ulaşmak için beynine format at!

Evet, size gül bahçesi vaat ediyorum!

Bütün korkularınızdan arınacak, fobilerinizden, sigara bağımlılığından, kilolarınızdan kurtulacak; kronik ağrılarınıza, hayatınızı zorlaştıran yanlış inançlarınıza son vereceksiniz.

Hem de gayet bilimsel, etkin ve sistematik bir yöntemle. Çoğu durumda dakikalar içinde!

Tek şartım var!
Siz de iyi bir öğrenci olacak, kendi üzerinizde çalışmak için zaman ayıracaksınız.

Pozitif düşün, hayallerin gerçek olsun diyen, etkisi ara gazı vermekten öteye gitmeyen kişisel gelişim kitaplarından siz de sıkılmadınız mı zaten?
Öyleyse tam yerine geldiniz demektir!
Biz şimdi birlikte bambaşka bir şey yapacağız.
Gerçek bir temizlik operasyonuyla ilkel programlarından bir türlü vazgeçmek istemeyen beynimize format atacağız!

NeuroFormat® yöntemiyle hayatımızı baştan aşağı değiştireceğiz.

Ne duruyoruz?
Hadi, başlayalım artık
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9786050912579
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Rümeysa 
 21 Şub 12:28 · Kitabı okudu · 15 günde · 4/10 puan

Yazar bilinçaltı temizleme tekniği EFT kendi yorumunu katarak yazmış.Fobileri,kötü anıları temizlemeyi vaadediyor.Yararını gördüm diyenler de var fayda sağlamıyor diyenler de.Bende işe yarayan bir şey olmadı,kandırıldığımı da hissettim.Kişisel gelişim kitaplarının %90'ı zaten boş vaatler oluyor.Bu kitap da bir istisna değil bana göre.

Sevgili kitap severler.Bu kitabı almaya bir videoyu izleyince karar verdim.Kitap hikâye degil,roman değil daha önemlisi bilinçaltında yatan sorunlarımıza çözümler üreten metotlar kitabı. Baştan bu anlatılanlara tedavi metotlarina pek inanamadim. Özellikle doktorların iyilestiremedigi kronik ağrılar böyle geçer mi? diye düşündüm.Fakat okudukça ne kadar mantıklı olduğunu düşünmeye başladım. Eğer ben mutluyum,ben sağlıklıyim benim travmalarım yok diyorsanız yanılıyorsunuz.Bu kitabın digeride SAĞLIĞINA FORMAT AT isminde.Asıl ben bu kitabı merak ediyorum çünkü benim agrilarimin tedavisi orda olabilir.Ve herkese tavsiye ediyorum.

İsmail Aldemir 
14 Eyl 23:40 · Kitabı okuyor · 6/10 puan

Kitabın giriş denilebilecek uzun bir kısmında anlatılanlar, beynin sorunlara yaklaşımı, tepkileri vb.. bilimsel ifadelerle güzel bir şekilde anlatılıyor. Hatta öyle güzel anlatılıyor ki ardından söylenecek her şeye inanasınız geliyor. Bu kısımlar kendi çözümlerimizi geliştirmek için faydalı olabilir ama ilerleyen kısımlarda kısmen bilimsel bazı metodlar olsa da kitap çok sıkıyor.

Gülayşe Ertuna 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişisel gelişim kitapları genelde duyguya,hisse ve düşünceye yöneliktir. Bu kitapta Barış Muslu bilimsel olanları birleştirmiş ve kendi uyguladığı tekniği anlatmış. Bazı uygulamaları yaptım. Ama tam nöroformatı denemedim. Olaya biraz da bilimsel bakalım diyorsanız,öneririm.

Orhan Nadir Yamuk 
20 Haz 13:28 · Kitabı okudu · 5/10 puan

sosyal fobi anksiyete vb şikayetlerim sonucu bu kitabı çıktığı zaman almıştım.bi hevesle okumaya başladım.bi yöntem anlatıyor.uyguluyorsun ancak bi süre sonra kitap beni sıktı.baya sıktı.

can aric 
03 Ağu 19:14 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

cok guzel yorumlar var bu kitap hakkinda mutlaka okuyacagim ve umarim istedigim seyi bana verir heyecanla okumaya baslamak istiyorum okuduktan sonra da yorum yazacagim :)

Oğuzhan 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 9/10 puan

Farklı bir tarzı var.İçindekileri denedim ve farkı gördüm ama çok uğraşmak gerek.

Kitaptan 13 Alıntı

Hiç düşündünüz mü, hayatımızda bizi mutsuz etmesi gereken hiçbir durum yokken, neden bir türlü mutluluğu yakalayamıyoruz?

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

“Bilinçaltımız negatifleri işleyemiyor. Bir başka deyişle, aklımıza her ne geliyorsa o bilinçaltımız tarafından “istediğimiz” ya da karşı karşıya kaldığımız bir durum olarak algılanıyor. İşte sırf bu yüzden, iyiyi düşünenler daha iyi, kötümserler daha kötü hayatlar yaşıyor. Bilinçaltımız, genel kural olarak, bize neye odaklanırsak bize onu yaşatıyor.”

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

Sadece şunu anlayın:
Beynimiz bu sorunları belli tehditlere tepki ya da savunma mekanizması olarak yaratıyor. Kendi içinde bir mantığı sahip. Onun kendi içinde yarattığı mekanizmaları yani sorunları çözebilmek için yapmamız gereken iki önemli görev var:

1- Beynin neden sorunu (ona göre tedbiri) yarattığını bulmak.
2- Onun anlayacağı dilde ona “korkacak bir şey olmadığını, herhangi bir tehdidin bulunmadığını” söylemek.
Evet, pozitif düşüncenin yararı büyük, kabul ediyorum ama ne yazık ki yetersiz. Asıl çözüm temizlikle gelecek...

Hadi başlayalım!

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
ebru akgun 
15 Ağu 20:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilinc
Sağ beyin ve sol beyin sağ beyin depresif sol beyinse manik
Sağ beyin duygu sanat icine kapanıklık gibi nasil depresyona gitebilrcegininhayal etmek zor degil.ayrica depresif insanlarin sanat ve yaratıcilik konusunda ne kadar basarili olduklari bilinen bir gercek..
Sol beyinse duygularin olmadigi her seyin mantik cervresinde cozuldugu cok daha dısa dönük sosyal ve manik tarafimiz Manik derken asırı neseden fikirden fikire ucmaktan paranoyak(korku dolu )kuruntulardan hiperaktiflikten kendine aşırı güvrnden konsantrasyonun az bulunmasindan vb gibi ozellikler

Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 32)Beynine Format At, M. Barış Muslu (Sayfa 32)

Bilinçaltımızın "defoları"

Nasıl bir gücün bizi kontrol ettiğini, artılarının yanında eksilerini de anlayabilmek ona karşı daha hazırlıklı olmamızı sağlayacaktır. Bu amaçla bizi, hayatımızı, geleceğimizi kontrol eden bu yapının "defolarını" irdeleyelim.


• Bilinçaltımızın asıl amacı –ne yazık ki– mutlu etmek değil. Onun ilgilendiği tek konu bizi hayatta tutmak. Bunu bizi mutsuz etme pahasına yapıyor.
• Tüm vücudumuzu kontrol ediyor. Dışarıdan gelen tüm "tehditlere" yanıtlar vererek tüm sistemi canlı tutmaya çalışıyor. Ancak, hayatta tutma olayını biraz da "buluttan nem kapar" modda devam ettiriyor. Kitabın ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz gibi bilinçaltı, tehlikeleri gereğinden fazla ciddiye alıyor.
• Özellikle hayati tehlike olduğunu düşündüğü anlarda, çevrede olanı biteni tüm detaylarıyla kaydediyor. Görüntüleri, sesleri, hisleri, tatları, kokuları, düşünceleri... Daha sonra kaydettiğine benzer uyarıcılarla karşılaştığı an "otomatik olarak" aynı tepkileri veriyor. Tek amacı bizi tehlikeden korumak. Ancak, ne yazık ki "tehlikeyi yaratan"la o an "tesadüfen o mahalden geçen" arasında pek bir ayrım yapmıyor. Kısacası, kurunun yanında hiç acımadan yaşı da yakıyor. Hatta bazen her yangın mahallinde göründükleri için tehlikeden "itfaiyecileri" bile sorumlu tutabiliyor.
• Beynimizin ve bilinçaltımızın ne kadar güçlü olduğu sürekli söylenir. Ancak bilinçaltı çok güçlü olsa da, ne yazık ki çok da akıllı değil.
• Yaptığımız en büyük yanlış, onun mükemmel bir bilge olduğunu ve bir anda son haline geldiğini düşünmek. Ancak bu doğru değil. Beynimiz yenilenmeden, şu anki ihtiyaçları planlanmadan bu hale gelmiş. Ek yazılımlar, yamalar daha eski programlara eklenmiş. Milyonlarca yıl önceki ihtiyaçlara cevap veren yazılımlar hâlâ çalışmaya devam ediyor. Bir başka deyişle yeni programlar eskilerle beraber çalışıyor.
• Bilinçaltımız her şeyi fiziksel olarak görüyor. Mesela işimiz, okulumuz, tuttuğumuz futbol takımı, yaklaşan bir sınav gibi daha soyut konuları anlayamıyor. O sadece fiziksel cisimlerden, tehlikelerden, gerçekten elle tutulur nesnelerden anlıyor. Kavramsal, soyut tehditlere çok ilgisiz fiziksel cevaplar veriyor. Yaptığı büyük işlerin yanında, ne yazık ki bazen saçmalıyor!
• Bilinçaltımızın zaman kavramı yok. Her şey onun için o an oluyor. Mesela geçmişteki bir olayı düşündüğünüzde, o olayın çoktan bittiğinin farkında değil. Başımızdan kötü bir olay geçtiği ve bittiği zaman bu olay bilinçaltımızda çözülmüş olmuyor. Kötü olayları her hatırlayışımızda bilinçaltımızda yeniden yaşanıyor ki çoğu zaman bu hatırlamalar biz farkında olmadan gerçekleşiyor.

• Bilinçaltımız negatifleri işleyemiyor. Bir başka deyişle, aklımıza her ne geliyorsa o bilinçaltımız tarafından "istediğimiz" ya da karşı karşıya kaldığımız bir durum olarak algılanıyor. İşte sırf bu yüzden, iyiyi düşünenler daha iyi, kötümserler daha kötü hayatlar yaşıyor. Bilinçaltımız, genel kural olarak, bize neye odaklanırsak bize onu yaşatıyor.


Evet, aslında sadece son 2 madde bile neden olumsuz düşünmememiz ve geçmişte yaşadığımız olumsuzluklara takılmamamız gerektiğini çok iyi özetliyor.

Peki, şu andan itibaren hep olumlu ve sadece olumlu düşünürsek bu, hayatımızı tamamen kontrol altına almamızı sağlar mı?

Evet, olumlu düşünmenin yarattığı mucizeleri hepimiz duyuyor ve belki de yaşıyoruz...

Ancak bu ne yazık ki yeterli değil çünkü asıl kontrol bilinçaltımızda. Eğer bilinçaltımızda geçmişten kalan "olumsuz" programlar çalışıyorsa ne yazık ki olumlu düşünmekle hayatımızda yapabileceğimiz değişim sınırlı olacaktır.

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

Bu kitapla
neler yapabilirsiniz?

Evet, itiraf ediyorum. Kitabım pek eğlenceli olmayabilir!
Ama zaten amacım sizi eğlendirmek, motive etmek, yarın sabah kalktığınız zaman hatırlamayacağınız, etkisi birkaç saat ya da gün sürebilecek “ara gazlar” vermek değil! Zaten bunu hakkıyla yapan binlerce kitap olduğunu ve yine de etkilerinin çok sınırlı kaldığını düşünüyorum.

Bu kitapta amacımız tamamıyla SORUN ÇÖZMEK!

Ama sorun çözmek için de, sorunun ne olduğunu tespit etmek, nedenini teşhis etmek, sorunu nedenleriyle ortaya çıkarmak ve onları temizlemek gibi adımları atmamız gerekiyor.

Bahsettiğim adımlar pek de keyifli olmayabilir. Sonuçta sorunla yüzleşmek, bazı olumsuz duyguları kısa süreli de olsa yaşamak gibi bir süreçten bahsediyorum. Evet, çok kısa sürelerde kalıcı çözümlere ulaşacağız, hedefimiz büyük ama temizleme sürecini yaşamadan bunlara ulaşmamız mümkün değil!

Amacımız sorunlara kısa süreli odaklanarak onları hayatımızdan tamamıyla atmak. Mesela, yerdeki bir taşı fırlatıp atmak için önce yerini tespit etmemiz, elimize almamız ve son olarak da güç kullanarak elimizle fırlatmamız gerekiyor.

Bu kitapta yapacaklarımız da tamamıyla aynı...

İlk kitabım Yıka Beynini’yi okuyan ve özellikle konuya ilgi duyanlar, hayatımızda yaşadıklarımızı neden yaşadığımızı anlatan detaylı bir teorik bölüm bulmuşlardı. Bu kitapta daha az teoriden bahsetmeye çalışacağım. (Yine de söz veremem). Ama önceki kitabımda uzun uzun anlattığım teorilerin özünde yatan ve sorun çözme odaklı olan her şey bu kitapta da var. Bu uzun teori anlatımlarını kaçırdığınızı düşünmeyin sakın.

İlerleyen sayfalarda, hayatımızda hepimizin yaşadığı ya da yaşayabileceği birçok sorunu “beynimizin yardımıyla” (aslında beynimize devreye girmemesini söyleyerek) nasıl çözeceğimizi bulacaksınız.

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

NeuroFormat® nedir?

NeuroFormat®, kelime anlamıyla nörolojiyi formatlamak, yeniden biçimlendirmek anlamına gelmektedir. Beynin sağlık, başarı ve mutluluk için yeniden “formatlanmasını” sağlar. Benim geliştirdiğim bu sistem, özellikle son 20 yıl içinde çıkmış, çeşitli nedenlerden kitlelere tam olarak ulaşmamış birçok farklı öğretiyi kapsamaktadır.

Beyin, bizim konuşma terapileriyle yapmaya çalıştığımızdan çok daha hızlı şekillenir. Mesela, bir sürücü geçirdiği bir kaza anında, 1-2 saniyelik bir zaman diliminde araba kullanmaktan, hayat boyu korkmayı öğrenebilir. Klasik yöntemler, bu kişiyle günlerce sürecek konuşmalar yaparak araba kullanmaktan trafiğe çıkmaktan korkmamasını sağlamaya çalışır.

Beynimizin, bu durumda sakin kalmayı geri öğrenmesi için de sadece 1-2 saniyesi vardır.

NeuroFormat® sistemi, değişimi bu kısa sürede gerçekleştirmek üzerine yoğunlaşmakta; klasik yöntemlerde aylar alabilen tedaviler, bu metodoloji çerçevesinde sadece saatler içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

İyi düşünün . . .


Hayatınızda birkaç anı hiç yaşamama şansınız olsaydı, bu hakkı kullanır mıydınız?
Peki, hangi anları silip atmak isterdiniz?
Geçmiş geçmişte kaldı diyebilirsiniz. Ancak, size hayatınızda yaşadığınız “kötü olayların” hayatınızdaki sorunları oluşturduğunu söylesem...

Yani:

• Korkularınızı
• Fobilerinizi
• Başarısızlıklarınızı
• Takıntılarınızı
• Psikolojik rahatsızlıklarınızı
• Fiziksel rahatsızlıklarınızı
• Karakterinizin iyi ve kötü yanlarını

Ve size bunun gerçekten böyle olduğunun garantisini versem, o zaman bu hakkı kullanmak ister miydiniz?
Gerçekten hangi anlara “format atmak” isterdiniz?

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

Hayatların yüzde kaçı değişir, bilemeyiz. Ama yıllardır okuduklarımızı farklı cümlelerle söyleyen ve hâlâ "aynı" iddiada olan birçok yeni kitap piyasaya çıktığına göre, bu kitapların başarı yüzdesinin pek yüksek olduğu söylenemez.

İlk kitabımı okuyanlar bilir, ben de benzer bir iddiada bulunmuştum. Ama söylediğim tamamen farklı bir şeydi. Sadece pozitif olmaya çalışarak hayatımızda büyük bir değişim yaratamayacağımızı, SORUNLARIN NEDENLERİNİ BULUP TEMİZLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ söylemiş ve birtakım metotlar anlatmıştım. Ve değişikliği gerçekleştirmek için uygulama yapmanın zorunluluğundan bahsetmiştim.

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu

Kelimeler de tetikler ..

Aslında farkında olmadan sürekli kullandığımız bir tetikleyici grubu var: Kelimeler!

Günlük hayatta kullandığımız kelimeler aslında bizim nasıl hissettiğimizi belirliyor. Mesela, size “Nasılsınız?” diye sorulduğunda “Yuvarlanıp gidiyoruz” cevabıyla “10 numara” cevabı çok farklı duyguları çağrıştırır. Mutlu bir hayat için, özellikle kendi kendimizle ve başkalarıyla nasıl konuştuğumuz çok önemlidir. İyi duyguları abartı ifadeleriyle daha da güçlendirmek, kötüleriyse vasat kelimelerle etkisiz hale getirmek çok yararlı olacaktır.

Beynine Format At, M. Barış MusluBeynine Format At, M. Barış Muslu
2 /