Zehir

8,6/10  (15 Oy) · 
40 okunma  · 
12 beğeni  · 
761 gösterim
Gerçekler Acıtmaz, Öldürür.

"Tüyler ürpertici, esrarengiz ve çarpıcı. Bu, uyumadan önce okunacak bir roman değil."
-News of the World-

Kabus görmeyeceksiniz... Çünkü uyuyamayacaksınız.

Her şey nasıl mı başladı? Sakin ve düzenli bir hayatım vardı,
ta ki cuma sabahı saat altıya birkaç dakika kala her şey altüst olana kadar...

"Şeytani bir zekâ... Dehşet verici bir son... Klas, hızla akan, sürükleyici bir gerilim. Kaçırmak istemezsiniz..."
-Lancashire Evening Post-

"Elinizden bırakamayacağınız bir gerilim romanı."
-Booklist (Yılın En İyi 10 Suç Romanı)-

"Soluk kesici bir gerilim."
-Daily Mail-

"S.J. Bolton'ın ilk romanı Kurban'ın ardından yazdığı Zehir tam gerilim arayanlara göre. Heyecanlı bir gerilim romanı daha...
Bolton çok iyi yazıyor."
-The Bookseller-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786055289645
 • Orijinal Adı:
  Awakening
 • Çeviri:
  İrem Sağlamer
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
25 Nis 11:43 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zehir korku-gerilim türünde bir roman. Bu tarzda olan bir kitap elinizdeyse ve ismi de Zehir ise kitapta işlenen konunun ne olacağı konusundaki düşünceniz "zehir kullanılarak işlenen cinayetler" olur. Yani en azından benim düşüncem öyleydi. Kitabın isminden ve türünden yola çıkarak genel beklentim bu şekildeydi. Ama yazar o kadar farklı bir girizgah yaptı ki, bu duruma oldukça şaşırdım. Evet Zehir'de cinayetler tabii ki var ama dört yüz küsür sayfa boyunca her sayfada karşılaştığım şey şuydu: Yılanlar. Ve belki de bu kitaptan hoşlanmamı sağlayan en temel nokta bu. Küçüklüğünde ansiklopedilerde yılanları, böcekleri araştıran, resimlerine bakan biri olarak bu kitapta yılanların ele alınması beni hem şaşırttı hem de sevindirdi. Bu açıdan Zehir ilginç ve alışılagelmişin dışındaydı.

Zehir okuduğum ikinci S. J. Bolton kitabı ve S. J. Bolton kesinlikle, iyi ki okumaya karar vermişim dediğim yazarlardan. Birkaç ay önce Kan Hasadı kitabı ile yazarla tanışmış ve çok beğenmiştim. Geriye Zehir ve Kurban kalmıştı, ben tercihimi Zehir'den yana kullandım. Tabii kitabı okurken Kan Hasadı ile karşılaştırma yapmam kaçınılmazdı. Zehir bana göre bir tık daha aşağıda kalmış ancak bu demek değil ki kitap kötü. Hayır, aksine Zehir de ortalamanın bir hayli üstünde. Zehir pek korkutmasa da ele aldığı konu ile okuru kısa sürede içine alıyor. Oldukça akıcı olduğunu ve okuru sürüklediğini söyleyebilirim. Zaten henüz kitabın başındaki önsöz kısmında bile olayların gidişatının ilginç olacağını hissediyorsunuz. Ayrıca yazar kitabın sonunda okuru şaşırtmayı başarıyor.

Yılanlar demişken, ana karakterimiz bir veteriner. Clara Benning küçük bir köyde yaşayan ve Vahşi Hayvan Hastanesi'nde çalışan bir veteriner. Clara'nın hayatı normal seyrinde devam ederken, bir sabah aldığı telefonla bu normal hayat rayından çıkıyor desem yeridir. Arayan ise Clara'nın komşusu ve bebeğinin beşiğinde bir yılan olduğunu söylüyor, yardım istiyor. Clara ise bu ilginç telefonla birlikte yaşanacakların fitilinin ateşlendiğinden bihaber.

Engerekler, çayır yılanları vb. bu kitapta benim açımdan ilgi çekici birçok şey vardı. Hattâ  "Dünyanın en zehirli yılanları neler?" diye soracak olsalar kara mamba, kobra falan diyecekken artık yepyeni bir tür öğrendim: Taipanlar. Bir kara taipanının zehrinin altmış iki insanı öldürebileceğini öğrenmek ilginç ve ürkütücüydü. Birçok kişiye bunlar gereksiz detaylar olarak görünebilir, ancak ilgi duyduğunuzda kesinlikle öyle olmuyor, aksine oldukça dikkat çekici hale geliyor. Zehir'de küçük veya büyük fark etmeksizin bir topluluğa ait değerlerin hastalıklı kişiler tarafından nasıl çarpık bir hale getirilebileceği konusu da hakimdi. Bu da kitabı sevmemi sağlayan bir başka nokta. İnsan kandırılması, manipüle edilmesi çok kolay bir canlı, Zehir de bu gerçeğe parmak basıyor. Çeşitli değerleri nedeniyle veya güya bu değerlere ters düşmemek için insanlara yaptırılan bazı eylemleri okumak ilginçti.

Sonuç olarak S. J. Bolton beni yine yanıltmadı. Önümüzdeki aylarda, tabii ki nasip olursa Kurban'ı da okumayı planlıyorum. Ardından okunacak Bolton kitabı kalmaması üzücü açıkçası. Yazarın diğer kitaplarının çevrilmesini de dört gözle bekleyeceğim. Hepinize keyifli okumalar.

Kitaptan 2 Alıntı

Damla Köseoğlu 
23 Nis 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların yaptığı hata buydu, çok çabuk vazgeçiyorlardı.

Zehir, S. J. Bolton (Sayfa 294 - Pegasus Yayınları)Zehir, S. J. Bolton (Sayfa 294 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
22 Nis 19:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bütün canlıların, en küçük, en kısa, en az bilinenlerinin bile bir değeri ve amacı olduğunu düşünüyorum.

Zehir, S. J. Bolton (Sayfa 29 - Pegasus Yayınları)Zehir, S. J. Bolton (Sayfa 29 - Pegasus Yayınları)