Zülfikar Mecmuası (Orta Boy - Osmanlıca)

·
Okunma
·
Beğeni
·
784
Gösterim
Adı:
Zülfikar Mecmuası
Alt başlık:
Orta Boy - Osmanlıca
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
375
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054299720
Kitabın türü:
Dil:
Osmanlıca
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayrat Neşriyat
Baskılar:
Zülfikar
Zülfikar Mecmuası
704 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Zülfikâr, Arapça’da “zû” edatı ile “fakara” fiilinden türemiş bir isim olan “fikar”ın birleşmesinden meydana gelmiş bir kelimedir. “Fakara” deldi, kesti, kazdı, kırdı demektir. Zülfikâr delen, kesen, kıran, delici, biçip geçen mânâlarına gelir. İslâm tarihinde ise Zülfikâr Peygamber Efendimiz’in (asm) Hazret-i Ali’ye (ra) hediye ettiği çatal başlı kılıcın adıdır.

Uhud Dağı eteklerinde Peygamber Efendimiz’in (asm) kumandasındaki İslâm ordusu ile Talha bin Ebi Talha sancaktarlığındaki Müşrik ordusu karşı karşıya gelmişlerdi. Talha b. Ebi Talha mağrurane ortaya atıldı:

“Var mısınız er meydanında çarpışmaya? İçinizde er varsa meydana çıksın!”
Hazret-i Ali (ra) ileri atıldı. Elinde o çift başlı kılıç Zülfikâr vardı. Talha b. Ebi Talha’ya cevap verdi: “Varlığımı kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim: seni kılıcımla cehenneme göndermedikçe, ya da kılıcımla cennete gitmedikçe seni bırakmayacağım!”

Hazret-i Ali (ra) bu haykırışla birlikte Talha’nın başına Zülfikâr’ı geçirdi. Başını çenesine kadar yararak ikiye ayırdı. Talha yere yıkıldı. Kureyş sancaktarının yere devrilmesi Peygamber Efendimiz’i (asm) ve İslâm ordusunu son derece sevindirdi, müşriklerin moralini bozdu.

İlk defa bir kitap hacmi çerçevesinde düzenlenmesi bizzat Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri tarafından yapılan Zülfikâr, bu gün konuları itibariyle Risâle-i Nur Külliyatı içerisindeki yerlerine dağılmış vaziyettedir. Zülfikâr Üç Makam ve bir Hatime’den oluşmaktadır.

1. Makam: Mu’cizât-ı Kur’âniye (25. Söz) (Kur’ân’ın en büyük mu’cize olduğu bu eserde ispat ediliyor.)
2. Makam: Mu’cizât-ı Ahmediye (19. Mektub): (Peygamber Efendimiz’in (asm) çok sayıda mu'cizesine yer verilen bu eserde, Peygamber Efendimiz’in (asm) peygamberliği ispat ediliyor.)
3. Makam: Haşir Risâlesi (10. Söz): (Mahşer gününün, sıratın, cennetin, ebedi saadetin ve cehennemin hak olduğunun ve bütün insanlığı bekleyen bir gelecek olduğunun ispat edildiği eserdir.)

Hatime kısmında ise Bediüzzaman Said Nursî’ye ve Hasan Feyzi Yüreğil’e ait bazı mektuplar ve Arapça Hizb-i Nûrî bulunmaktadır.

İstifade etmeniz dileğiyle...
Hem anlarsın ki:

Öyle bir Rahman, öyle bir âlemde, öyle has ibadına öyle ikramlar edecek; ne göz görmüş, ne kulak işitmiş, ne kalb-i beşere hutur etmiştir.
Âmennâ...
Kur'an ise hiç usandırmıyor, gittikçe daha ziyade dinlemesi hoşuma gidiyor. Öyle ise bu, insan sözü değildir...

قرآن ایسە هیچ اوصاندیرمییور ، گیتدكجە داها زیادە دیڭلەمسی خوشمە گیدییور . أویلە ایسە بو ، انسان سوزی دگلدر . . .
Acaba hiç kabil midir ki:
İnsan, hilafet ve emanetle mükerrem olsun, rububiyetin külliyat-ı şuununa şahid olarak kesret dairelerinde, vahdaniyet-i İlahiyenin dellâllığını ilân etmekle, ekser mevcudatın tesbihat ve ibadetlerine müdahale edip zabitlik ve müşahidlik derecesine çıksın da sonra kabre gidip, rahatla yatsın ve uyandırılmasın?
Küçük büyük her amellerinden sual edilmesin?
Mahşere gidip mahkeme-i kübrayı görmesin?
Hâyır ve aslâ!..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zülfikar Mecmuası
Alt başlık:
Orta Boy - Osmanlıca
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
375
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054299720
Kitabın türü:
Dil:
Osmanlıca
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayrat Neşriyat
Baskılar:
Zülfikar
Zülfikar Mecmuası

Kitabı okuyanlar 32 okur

  • Çiçek  Durmaz
  • Tarık Doğubeyazıt
  • Edeb-î Kelâm

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0