Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Gönderi Oluştur

21 Mayıs 1864 Çerkez Soykırımı

Tarih 21 Mayıs 1864:Çerkez Soykırımı
✿✿✿ Akordeon tutan parmaklar bir anda çıldırıyor ve birbiri ardına notalar savruluyor meydan yerine. Sıra sıra dizili gençler düğünün tam göbeğinde raksa başlıyor. Koca cüsseleriyle parmaklarının üzerinde kâh koşuşturuyor, kâh iki arşın yükseğe sıçrıyorlardı. Düğün yerini seyrediyordum ufacık bir tepeden. Cezbeye gelen civanların naraları Nartlar'ı uyandırıyor ve imrendiriyordu. Alkışlarla ritim tutuyordum bu şölene. Derken nereden geldiğini kestiremediğim bir takvim yaprağı düşüyordu ayaklarımın dibine! O an dugün duruyor, kahkahalar feryatlara dönüşüyordu! Minik ayaklar can veriyordu gözlerimin önünde. Kadınlar hunharca katlediliyor, erler kahpe kurşunlarla şehit düşüyordu. Mescitler harabelere, evler kabirlere dönüyordu ansızın. Kurşunlar yağıyordu gecenin orta yerinde. Bense yerdeki takvimi alıp uzaklaşıyordum oradan. Bu dehşetin günlüğü duruyordu ellerimde! Sevgili Henâ, Takvimin üzerinde 21 Mayıs 1864 yazıyordu. ✿✿✿
21 Mayıs 1864 Çerkez Soykırımı
Akordeon tutan parmaklar bir anda çıldırıyor ve birbiri ardına notalar savruluyor meydan yerine. Sıra sıra dizili gençler düğünün tam göbeğinde raksa başlıyor. Koca cüsseleriyle parmaklarının üzerinde kâh koşuşturuyor, kâh iki arşın yükseğe sıçrıyorlardı. Düğün yerini seyrediyordum ufacık bir tepeden. Cezbeye gelen civanların naraları Nartlar'ı uyandırıyor ve imrendiriyordu. Alkışlarla ritim tutuyordum bu şölene. Derken nereden geldiğini kestiremediğim bir takvim yaprağı düşüyordu ayaklarımın dibine! O an düğün duruyor, kahkahalar feryatlara dönüşüyordu! Minik ayaklar can veriyordu gözlerimin önünde. Kadınlar hunharca katlediliyor, erler kahpe kurşunlarla şehit düşüyordu. Mescitler harabelere, evler kabirlere dönüyordu ansızın. Kurşunlar yağıyordu gecenin orta yerinde. Bense yerdeki takvimi alıp uzaklaşıyordum oradan. Bu dehşetin günlüğü duruyordu ellerimde! Sevgili Henâ, Takvimin üzerinde 21 Mayıs 1864 yazıyordu.
Sayfa 112Kitabı okudu
Reklam
Farkındalık...
Çerkez Soykırım’ın yıldönümünde bir okuma önerisi:
Sema Soykan
Sema Soykan
/
Adsız Roman 1864
Adsız Roman 1864
꧁Funda Usta꧂

꧁Funda Usta꧂

@fundausta
·
04 Ocak 2021 20:46
1864 Çerkez sürgünü & soykırımı
Beni çok etkileyen bir kitabı paylaşmak istiyorum sizlerle: “Adsız Roman 1864”..Şu hayatta yersiz yurtsuz kalmaktan daha kötü bir şey yok sanırım. Kendi vatanından kopartılmak, sürgün edilmek. Bu kitap Çerkes Sürgününü ve Soykırımını anlatıyor. Yıllarca çektikleri sıkıntıları, verdikleri savaşları. Kuzey Kafkasya’dan Karadeniz’e göç eden Çerkes halkları göç öncesinde ve sonrasında derin acılar yaşamıştır. Köyleri Ruslar tarafından yakılıp yıkılan, dağlardan kıyıya inen; haftalarca teknelere binmeyi beklerken sahilde açlıkla, hastalıkla mücadele etmişlerdir. Teknelere binebilenlerin bir kısmı da fazla yolcu alındığı için batan teknelerde boğulmuştur. Romanda anneannesi tarafından kaleme alınan Adsız Roman’ı, satmak istediği küpün içinde bulan Neri ve Aras’ın öyküsü ile Janset-Jankat-Elbruz’un 1864 deki öyküsü birbirine paralel gitmektedir. Karar, aklın durması halidir. Durduğun yeri doğru seçemezsen, ömür boyu ‘keşke’ler düşmez dilinden... Bu kitap hakkında daha o kadar çok şey anlatabilirim ki, gerçekleri anlatan, içinde bolca bilgi bulunan bu romanı kesinlikle okumalı ve kitaplığınızda bulundurmalısınız...