Giriş Yap
Bugün tabiat ne kadar güzel. Kuşkusuz her gün böyle bu. Ama güzelliği görmek her zaman mümkün değil. Bakmasını bilmek gerek. Acılara, hastalığa ve yorgunluğa rağmen bakılabilir. O zaman güzelliğin içinde bütün bunlara da iyi gelen bir düşünce olduğu görülür. O "düşünce" yi bir kere ellerine geçirmiş olanlar başlarına gelen bütün sevinçlerin ve acıların külfetine daha kolay katlanabilirler: Mutluluk da tahammül ister. Onu da iyi anlamalı. Bakmasını bilmek için yapılacaklar neler olabilir: Düşünelim ki bazıları şöyle yapıyor: Güzelliği görmek için ona biraz yaklaşıyorlar. Ortalık henüz yavaş yavaş aydınlanırken uykuyu bırakıyorlar. Güneşin doğmasına henüz bir saat kadar var. Uyanıyorlar ve bununla birlikte, karanlığa rağmen, görüyorlar ki; gök açılıyor ve oradan Allah'ın yolladıkları bölük bölük yeryüzüne iniyor. Bunu görebilmek için, kim bilir kaç yıl onların uykularının üzerine güneş doğmadı. Güzellik uykuyu bırakıp bakınca görülebilir. Aksi halde baş tarafı dinlenmemiş bir masal gibi güzelliği anlamak da zor. Güneş doğduktan sonra gözlerini açanlar için geçen her dakika güzelliği anlamak için kaybedilmiş olacak. Kuşlar Horozlar Yararlı bütün yaratıklar Ve Müslümanlar herhalde bunun için daima güneş doğmadan kalkıyorlar. Allah onları güzelce uyuttu ve güzelce uyandırdı. Ve yeryüzünü geniş bir sofra gibi önlerine açtı. Fakat onlar ellerini ekmeğe uzatmadan önce yıkanıyor paklanıyorlar. Sessiz, derin ve yalvarmayla durup Allah'ı anıyorlar. İşte mescidler Evlerde seccadeler Müslümanlar ve secdeler...
Serçekuş, Cahit ZarifoğluSayfa 6 - Beyan, 2015
Reklam
280 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
FRANCES HODGSON BURNETT || GİZLİ BAHÇE Ingiltere'nin uçsuz bucaksız fundalik arazilerinden birinde yer alan Misselthwaite Malikanesi, kapısı kilitli yüz odası, geceleri duyulan tekinsiz ağlama sesleriyle birlikte değişim, kurtuluş ve arınma temalı bir hikayeye ev sahipliği yapıyor. 1911'den beri sayısız çocuk ve yetişkin ağırlayan Gizli Bahçe kitabı; çocuk edebiyatı kanonuna dahil edilse de ilk olarak yetişkin hedef kitlesi olan bir dergide tefrika edilmiştir. Kitabın sakinlik veren bir havası var. Yazarın dili çocuktan yetiskene herkese hitap edecek düzeyde kaliteli. Kitap karmaşadan uzak oluşuyla akıcı, merak dolu, surukleyici ve ilgi çekici bir hale gelmiş. Karakterler, ruh halleri ve ortam betimlemelerinin iyi oluşu, yanibasinizdaymis izlenimi veriyor. Ana karakterimiz Mary'nin hasta, bıkkın perişan halinden onun kendi iyili için teşvik edilmesine varan süreç, çok güzel anlatılmış. Tatsız dusuncelerle harmanlanan zihnin, sevimsiz görüşlerin, memnuniyetsiz tavırların olumlu yönde gelişimine tanıklik etmek çok keyifli bir yolculuktu. Yazar aynı zamanda Victoria döneminde tasvir edilen geleneksellesmis yetim çocuk imgesini de başka bir noktaya taşımakla birlikte, koşulların değişmesiyle ve kişinin kendini kesfetmesiyle oluşan durumları çocuk edebiyatı üzerinden aktarmış. Çocuklara hitap şekillerine, çocuğa olan davranışlara, bunların olumlu, olumsuz yanlarına ve daha nice alt mesaja kitap okuma sürecinde tanıklik edebilirsiniz. Köklü bir değişimi, zamanla gelişen bir kurtuluşu, kesfetmeyle gelen güzelliği okumaya hazırsanız; Gizli Bahce'deki yerinizi alın. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
Gizli Bahçe
8.6/10 · 4.163 okunma
Gül ektigin yerde evlat, devedikeni büyüyemez.
Reklam
64 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Okudugum en guzel cocuk kitaplarindan sanirim..once guldurdu,sonra huzunlendirdi ve en sonunda hatirladigi gerceklerle bir oh dedirtti kitap..Frank Tashlin yazmis ve canim Şiirsel Taş çevirmiş ve enfes bir kitap çıkmış ortaya..
Ayı Olmayan Ayı
9.3/10 · 148 okunma
2
119
1.185 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42