Profil
Belki de gerçekten süper bir takviyedir ve bir anda bizim çocuğumuzu, yaşıtlarının en ilerisine atıverir. Hepimiz bunu umuyoruz değil mi yetiştirdiğimiz çocuklardan? Sınıfındaki, okulundaki, yaşıtları arasındaki en iyi, en zeki, en çevik, en güçlü olmasını. Ama unuttuğumuz bir şey var ki onlarin hiçbiri yarış atı değil. Hepsinin birer karakteri, kapasitesi ve en önemlisi birbirinden farklı yetenekleri var. Bırakalım hiçbiri multi takviyelenmiş süper çocuklar olmasın. Ama hepsi çok iyi karakterli birer insan olsun. Bence bizden sonraki nesilde en çok buna ihtiyacımız olacak.
Sayfa 195
İşin ticaret olduğunu unutuyoruz işte... Söz konusu çocuklar bile olsa ticaret hiçbir zaman bizim olduğumuz tarafı tutmuyor maalesef!
Sayfa 35
Sertifikalar bizi kandırmasın. Birçok organik sertifikasyon şirketi için, ürünün %95 organik içerikli olması yeterlidir. Geri kalan %5'lik kısım izin verilen kimyasallar içerebilir.
Sayfa 27
Bakamayacaksanız değil sevemeyeceksiniz, anne-baba olmayın!!!
Duygusal ihtiyaçları karşılanmayan bebeğin -fiziksel ihtiyaçları eksiksiz karşılandığı halde- ölme ihtimalinin yüzde yüze yakın olduğunu bugün biliyoruz ve bu tekrar tekrar düşünmemiz gereken, korkunç bir gerçek. Evet, bakıma muhtaç olarak doğuyoruz; ama bir çocuğun özellikle yaşamının ilk yıllarında en az su kadar, hava kadar ihtiyaç duyduğu şey, anne-babasının kayıtsız şartsız sevgisi ve onu her şeyiyle kabulüdür. Çocuk bu sevgi ve kabul olmazsa gerçekten ölür.
Sayfa 19
Çocuğun cinsel oyunlarını fark eden ana-babanın onu suçüstü yakalamışçasına davranması yaşam boyu sürecek bir suçluluğun yaşanmasına neden olabilir
... çocuğa sürekli olarak eski hatalarını hatırlatan ana babalar, kendi sevgisizliklerini haklı gösterecek gerekçeler arayan kişilerdir.
"Ebeveynimizle özünde besleyici, sevgi, ilgi, onay ve desteğin, uygun şekilde dışavurulduğu bir ilişki kurduysak, yetişkinliğimizde de benzer bir güveni ve sıcaklığı veren, kendimize olumlu bakmamızı sağlayan kişilerin yanında kendimizi rahat hissederiz. Hatta manipülasyon ve eleştirileriyle kendimizi kötü hissetmemize neden olan insanlardan kaçınırız zira tavırları caydırıcı gelir."
Bir şeyi yaptırabilmek için dakikalarca açıklamalar yapıp, yalvaran ben
Sınır koyan kesin bir mesaj, çocuktan ne yapmasını istediğinizi açık ve anlaşılır biçimde belirtir. Ne kadar az konuşursanız o kadar net olursunuz.
Sayfa 121Kitabı okudu
Neden benim gibi koyun değilsin yavrucum :')
Uysal mizaçlı ebeveynler, iradesi güçlü çocukların düşünme ve davranış biçimlerini anlamakta güçlük çekerler. "Neden hep sınırları zorlamak zorunda? Bir defa da dediğimi yapsa olmaz mı? Tek istediğim bu."
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.