Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Profil
92 syf.
7/10 puan verdi
Birçok kadının aklındakini kağıda dökmüş olsa da şiddete karşı şiddetle karşılık vermenin doğru olmadığını düşünüyorum. Zaten kitap hakkında birçok kişinin eleştirdiği nokta da burası olmuş sanırım. Ancak eleme yöntemiyle kitaptaki akla yatkın düşünceler dikkate alınabilir. Okuması keyifli ve dili akıcı.
Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu
Erkek Doğrama Cemiyeti ManifestosuValerie Solanas · Sel Yayıncılık · 20181.085 okunma
Eril, biyolojik bir kazadır: Y (eril) geni tamamlanmamış bir X (dişi) genidir yani tamamlanmamış bir kromozomlar serisidir. Başka bir deyişle eril eksik bir dişidir, daha gen aşamasında yaşamına son verilmiş, ayaklı bir kürtaj. Eril olmak kifayetsiz olmak, duygusal olarak sınırlı olmak demektir; erillik bir noksanlık hastalığı, eriller de duygusal sakatlardır.
Sayfa 21
Erkekler kadınları korumak istiyor; tabii o kadınların kıçlarını kendileri avuçlamak istemedikleri sürece.
Hani oltanın ucunda aniden bir fikir yığını belirir, sonra onu dikkatlice çekip özenle yere yatırırsınız ya? Heyhat, çimlere yatırınca bu düşüncem nasıl da küçük, nasıl da önemsiz duruyordu.
Sayfa 11 - Can Yayınları
Bir kadının kurmaca yazabilmek için paraya ve kendine ait bir odaya ihtiyacı vardır.
Sayfa 10 - Can Yayınları
İnsanın düşündükleri ve yaptıkları o iyi ve gü­zel olan ne varsa, bunların hepsi hükümetlere rağmen var­dır, hükümetler sayesinde değil.
Özgürlük kadının ruhunda başlar
Evlilik kurumu kadından bir asalak, mutlak anlamıyla bağımlı bir insan yaratır. Evlilik kadını hayat mücadelesinde aciz bırakır, toplumsal bilincini yok eder, hayal gücünü felç eder ve lütufkar himayesini zorla kabul ettirir, ki bu da gerçekte insan karakterine kurulmuş bir tuzak onu aşağılamayı amaçlayan bir hicivdir.
Özgürleşme Kadının Ruhunda Başlar.
Kadınlar kendi kurtuluşlarının altına imzalarını attıklarında kadının ilk bağımsızlık bildirgesinin cebinde ne kadar para olduğuna bakarak değil kalbi ve zihnine duyduğu hayranlıkla bir erkeği sevmek olacağına inanıyorum kadının ikinci bağımsızlık bildirgesi de dış dünyaya sokmadan kendi aşkının peşine takılma hakkına sahip çıkması olacak üçüncü ve en önemli bildirge ise mutlak bir hak olan özgürce annelik hakkının tanınmasıdır.
Özgürleşme Kadının Ruhunda Başlar.
Kadın gerçekten özgür olmayı arzuluyorsa, önce kendini azad edilmekten kurtarma gerekliliği ile yüz yüzedir. Bu kulağa bir kısır döngü gibi gelsede aslında gerçeğin ta kendisidir.
138 syf.
·
Puan vermedi
Dans edemeyeceksem bu benim devrimim değildir.
Hayatına haline şükür ederek sürdürmeye itilen kadınların, kadınlıklarının bile farkında olmayan kadınların, özgürlük kelimesini bir kelimeden ibaret gören kadınların, evlilik tekeli altında sömürülerek köleleşen kadınların zincirlerini kırma çabasıdır bu kitapta yazılanlar. Sadece feminizmi değil Emma Goldman’ı bize tanıtan. Hayatınını adadığı Fikirlerin felsefelerin ortak bir gaye de toplanmış halde 144 Sf ya kısa, öz ve net bir şekilde bize sunan bir kitap. Bizim günümüz ülkesinde günümüz şartlarında halen konuşmaya dahi cesaret edemediğimiz gerçekleri Emma Goldman anarşistlerin tutulduğu yerde asıldığı civcivli dönemde korkusuzca savunmuş ve yazmış. Bende hayranlık uyandıran bir kadınla ve fikirleriyle tanıştıran bu kitabı bana önerdiği Dante'nin Cehennem'e atfettiği bir veciz lafı, evlilik için de aynı derecede geçerlidir: "Buraya giren herkes, bütün umutlarını dışarıda bırakır."
Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir
Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim DeğildirEmma Goldman · Agora Kitaplığı · 20061.326 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.