Profil
İçinden Dolmuş Geçen İstanbul
Yabancısı olduğunuz bir muhitin minibüsündeyseniz, siz acaba burası neresi, ne acayip yerler buralar diye şaşkın şaşkın bakınıyorken size en aptal görünenler bile paralarını uzatırken, ücreti ona göre ödemek için dolmuş adabıyla mesela “Çemenzar!” dediklerinde, size bu Çemenzar denen yer öyle herkesin gidemeyeceği, gitse de sırrına eremeyeceği denli gizemli görünür. Ruh hâlinize göre orasi bazen bir masal diyarı, bazen Kafka'nın Şato'su gibi bir yerdir. Sırf sizin acemisi olduğunuz o tuhaf durak isimlerini biliyorlar diye kendinizden başka herkese üstün vasıflar vehmedersiniz.
Akşam kamp sandalyesiyle Hisarüstü Duatepe de oturmak eşsiz.🧘‍♂️
Reklam
“Seni görünce söyleyeceklerimi unutuyorum. Seni, senin hudutlarının dışında seviyorum.
İstanbul'da sonbahar
Sonbahar İstanbul’un asıl mevsimidir. Bir kere zaman dediğimiz sihirbaz; güneşi, suyu, rüzgârı ve ağaçların hüznünü birbirine ayarladı mı, şehri, eşyada yalnız kendi gurbet çekmiş ruhunun hâllerini gören bir ressamın eline bırakır. O, bize akşamlarımızı, sabahlarımızı hazırlar, paletinin bütün hünerlerini, değişmesinin bütün zenginliğini ortaya atar, kızarttığı yapraklara küçük bir şafak manzarası verir, saatleri billur bir yuvarlakla seyredilen kavsikuzahlı akisler gibi renk ve büyü ile doldurur, eşyanın çizgilerine mahzun ve şuurlu bir tebessüm sindirir, kâinatımıza bütün bir sanat duygusu, bir şair içliliği katar. Akşamlar birdenbire büyür ve genişler...
Sayfa 270 - Dergâh Yayınları
Hasret uzaklardan seyretmekle tükenmez.
Ben bu gurbet ile düştüm düşeli , Her gün biraz daha süzülmekteyim . Her gece içine mermer döşeli , Bir soğuk yatakta büzülmekteyim .
Reklam
Bir kalbim var ki benim, sevdiğinden burkulur ; Kahredenden ziyade , sevilenden korkulur .
Geçti istemem gelmeni, Yokluğunda buldum seni ; Bırak vehmimde gölgeni Gelme, artık neye yarar ?
gecesi sümbül kokan Türkçesi bülbül kokan İstanbul İstanbul
Ana gibi yâr olmaz , İstanbul gibi diyar ; Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar …
1.080 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.