Profil
Gel, Beni Al Hayat!
Denedim yaşamayı… Aslında denemeyi denedim bunca zaman… Yaşamaya fırsat bırakmadı sevdiklerim… Ya ben ramak kaldım hatıralara ya da hatıralar zaman dilimimde hiç olmadı. Bilmiyorum… Sadece denedim, işte o kadar. Yer edinmiş acılarıma, dertlerime bakıyorum da… Her biri ayrı kesti ruhumdaki benliği… Benim olmayan ama beni benden alan yaralarımda bu kaçıncı vuslattır, bilemedim. Hiç de hesaplayamazdım aslında, dört işlemle dönse de dünya. Kaç beden önce hissetmek gerekirdi ruhundaki, ruhumdaki çıkmazları?.. #Buraközçetin
Türk erkeği o denli beceriksizleştirilmiş, kadınlara o denli bağımlı kılınmıştır ki, günün birinde tasını tarağını toplayıp evden gidecek olsa, kendi bavulunu hazırlamaktan acizdir.
Sayfa 175Kitabı okudu
Reklam
Kendi yaşam biçimi özgürlüğün doruk noktasıymış gibi bir aldatmaca yaratan Batı'nın farklı evlilik adetlerine karşı totaliter bir tavrı var. Tek bir karı ve kocadan oluşan aileyi "doğal" saymakla kalmayıp hukuken bu tür evliliği zorunlu kılıyorlar.
Sayfa 154Kitabı okudu
(Bazı kabileler) "Romantik" bir aşkı, evliliğin temeli olarak gören Batı türü toplumlara hayretle bakıyor. Evlilik gibi önemli bir kurumun, ihtiras ve heyecanın ağır bastığı mantık dışı bir konuma konmasını garipsiyor.
Sayfa 153Kitabı okudu
Farkında değil miyiz aitlikler tarihimize zırh gibi sarılırken tarihi görülmez kıldığımızın ?
İlk insanın Afrikalı olduğu söylendiğinde aklımıza gelen atalarımızdan çok Afrikalıların maymunlara benzedikleri.
Reklam
Birleştirici sandığımız aitlikler bölücülüğe neden oluyor. Toplumu bölmenin,birbirine düşürmenin, zayıflatmanın en kolay yolu, ona aitlikler affetmek, ona aitliklerine göre davranıp, dünyaya bakması gerektiğini belletmek. Din ya da bayrak için toplumun çimentosu diyenlere, sert şeylerin kırılgan olduğunu hatırlatmakta yarar var.
Bugün birçok ülke savaşlarını paralı askerleriyle, yoksulluğa mahkum ettikleriyle, asker olmaktan başka çaresi olmayanlarla yürütülüyor. Gün gelecek "bayrak için savaşıyorsun" diye parayla köleleştirilenler de savaşmayacak.
Dünyada başka kimse yokmuş gibi, "biz şöyleyiz, biz böyleyiz" dememiz, kendimizi dev aynasında görmemizin, ufkumuzu kümesimizin sınırlarıyla daraltmamızın ifadesi.
Bayrak çöp olabilir mi ?
Oysa biziz kendi bayrağımızı yakan. Devletler vatandaşlarından, vatandaşlar devletlerinden gizleyerek. Eskidi diye çöpe atılırken, imha edilirken tek bir bayrağın fotoğrafını gören var mı? Oysa gündelik bir olay. Kutsallaştırmalar bizi yalancı, çifte standartlı, ikiyüzlü olmaya zorluyor.
Reklam
Korumak isteyenler yasaklara sığınır. Neyi yapamayacağını bilmek ister. Bilmek ister düşüncenin hangi renginin yasak olduğunu.
Uluslar vardır, korka korka yaşar kendi topraklarında. Ne soru sorabilir ne de sorulmasını ister. Korkusundan, hesap sormadıklarını baş tacı eder. Kendisi de onların kulu.
47 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.