Kimliğimi Kaybettim Hükümsüzdür Uçmakdere Yazıları-2

8,2/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
526 gösterim
Sıkı sıkı sarılırız kimliklerimize. Kimliğmizdir, bize kan davalarından savaşlara kadar davetiye çıkartan. Kimliğimizdir, bizi ırkçıların, dalkavukların, oportünistlerin hedefi yapan. Kimliğimizdir, "Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" dedirten.
Kimliğimizi bulmak yerine ondan kurtulmalı mı? Giderek totaliterleşen devletlere, hakkımızda depoladıkları  bigilerle hayatımızın her girdi çıktısından bize bir şeyler satmaya çalışan şirketlere karşı, kimliğimizi mümkün olduğu kadar değiştirerek, gizleyerek, yalan söyleyerek korumamız şart. Özgürlük, aitliklerimizden sıyrılmamızda.
Doldurduğumuz formlardan, aşklarımızdan, yolculukta karşılaştığımız yabancılara kadar kim olduğumuzu ifşa etmekle meşgulüz. Oysa ilişkilerimiz, yaptığımız işler, kim olduğumuzdan önemli olmalı... ilişkilerimizde "Kimsin?", "Kimlerdensin?" diye ne kadar az sorarsak, toplumca o denli kurtuluruz düzenin kalıplarından...
Ulusal, dinî, cinsel kimliklerimizin bizi esir almasına izin mi vereceğiz, yoksa tüm bunlardan sıyrılıp "dünya vatandaşı" olmanın kapılarını aralayabilecek miyiz? Gündüz Vassaf'tan, insanı kendisi ve yaşadığı dünya üzerine düşünmeye sevk eden, çarpıcı sorularla dolu, zihin açıcı bir kitap...
Kamil Güllü 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap yazarın köşe yazılarından üç bölüm olarak derlenmiştir. Öncelikle şunu ifade edeyim ki yazarın dünyaya bakışı çok geniş hani halk arasında deriz ya geniş mezhrpli diye onu kast ediyorum. Şayet milliyetçi, muhafazakar görüşlü bir kişiyseniz ters düşebilir size. İçinde değişik bilgiler de barındırıyor güzel şeyler öğreniyorsunuz. İlk iki bölüm iyiken son cinsellik ve aşk ile ilgili olan bölümü beğenmedim. Kendini tekrarlayan yazılar vardı. Önerir miyim eğer hızlı okuyayım boş kalmayayım diyorsanız feçarklı görüşler için de okuyabilirsiniz güzel. Tuhaf dergisinin 5. Sayısında yazısı da güzeldi öneririm.