Profil
212 syf.
9/10 puan verdi
Bu eser muhakkak tedkik kılınıp, mümkün mertebe maarif-i millimize tatbik eylenmelidir. Bunca yılda bir ülkenin problemaları hiç mi değişmez! Eğitim fakültelerinde ve eğittim bakanlığında kesinlikle masaya yatırılması gereken mevzumuza dair harikulade bir eserdir. Temennimiz bu tesbitlerin uygun şekillerde icraata dökülmesdir.
Türkiye'nin Maarif Davası
Türkiye'nin Maarif DavasıNurettin Topçu · Dergah Yayınları · 20164,563 okunma
208 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
26 günde okudu
Son Kitap Son İnceleme /2022
Sess kontrol ses 1 2 sess 1 2 ses kontrol.. Öhömm! Eğitim, öğretim, bilgi ve kültürün dâvası. Yazar bir felsefeci olarak ciddi bir konu üzerinden yazma sorumluluğu üstlenmiş. Genel başlıklar: Gençlik - Maarif - Mektep - Muallim - İlk/Orta/Lise Öğretimi - Üniversite - Din ve Ahlak Dersleri vs. Ve bu genel başlıklar üzerinden eğitim sistemi, eksiklikleri, artıları, olması gerekenleri... 1.baskıdan bu yana, bu gece itibari ile 63 yıl sonra, kitabın sanki dün yazılmış gibi günümüz eğitim sistemi problemlerine değinmesi biraz içler acısı. Ama çabalamak lazım işte bir şeylerin daha iyiye gitmesi adına. Özellikle eğitim gibi kıymetli bir konu için... Başta eğitim öğretim hayatına atılacak hoca adayları olmak üzere ebeveynler ve öğrencilerin de okuduğunda güzel notlar çıkarabileceği bir kitap. Tavsiye edilir :)
Türkiye'nin Maarif Davası
Türkiye'nin Maarif DavasıNurettin Topçu · Dergah Yayınları · 20164,563 okunma
Reklam
Milli devlet milletinin tabanında değil, beyninden hayat alan devlettir. Paranın ve kalabalığın değil, hakkın ve aşkın devletidir.
Sayfa 118
Milli devletin siyaset planı başka devletle yarışmak değil, Ne pahasına olursa olsun, Bu emellerin memleket hayatını ahtapot gibi uzanan köklerini kazıyıp atmaktır.
İSTİKBALİ KURACAK VE YAŞAYACAK OLAN GENÇ NESİLLERDİR
"Kaba kuvvet geri tepen ve kullananı yaralayan bir silahtır... Az gelişmiş ülkeleri az gelişmiş kafalar kurtaramaz. Her konuyu açıklıkla tartışabilecek bir ruh ve genç kafalar kurtarabilir."
Sayfa 118
Müslüman Türkün mektebi, maarif, metafizik ve ahlâk prensiplerini Kur'ân'dan alarak Anadolu insanının ruh yapısına serpen ve orada besleyen, insanlığın üç bin yıllık kültür ağacının asrımızdaki yemişlerini toplayacak evrensel bir ruh ve ahlâk cihazı olacaktır.
Reklam
"Mektebe gelince;o artık ne mâbet,ne yuva,ne de ocaktır.Sadece ders odalarının bütününden ibaret bir devlet dairesidir.Biraz da kulüp,sahne,yardım müessesi,kahve ocağı ve alışveriş yeridir." Paragrafın sonları nedense ögretmenler odasını canlandırdı gözümde :) Acınacak hale gülmeye alıştık ne de olsa.
Cidden samimi söylüyorum, buna muhatab olmak değerinde insanlarsınız! Tam mânasiyle anlamaya ihtiyaç yok, rüzgârını alsanız sözlerimin, kâfi...
Esas meselemiz ;
Allahın Resûlü fânilik âleminden çekildiyse, bu âlem de (aksiyon)un durması icap etmez, asıl bundan sonradır ki, O'nun bıraktığı emâneti hedefine yöneltmek ve (aksiyon)u yürütmek lâzımdır.
24 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.