Giriş Yap
Milli devlet milletinin tabanında değil, beyninden hayat alan devlettir. Paranın ve kalabalığın değil, hakkın ve aşkın devletidir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Milli devletin siyaset planı başka devletle yarışmak değil, Ne pahasına olursa olsun, Bu emellerin memleket hayatını ahtapot gibi uzanan köklerini kazıyıp atmaktır.
İSTİKBALİ KURACAK VE YAŞAYACAK OLAN GENÇ NESİLLERDİR
"Kaba kuvvet geri tepen ve kullananı yaralayan bir silahtır... Az gelişmiş ülkeleri az gelişmiş kafalar kurtaramaz. Her konuyu açıklıkla tartışabilecek bir ruh ve genç kafalar kurtarabilir."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
224 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitabı yaklaşık 3-4 gün içinde bitirmiştim belkide daha fazla , hatırlamakta zorlanıyorum çünkü 1 buçuk yılı geçti kitabı okumam.. 200 sayfadan fazla olan kitaplar beni sıkar genelde okumak istemem ama Dava ' yı zevkle okudum ve açıkçası keşke daha fazla sayfası olsaydı dedim ️ Konusu anlatmak istediği mesaj harikulade idi.. Herkese tavsiye ediyorum :) Joseph K. sıradan, kendini işine ve değiştirmeye hiç niyetli olmadığı basit hayat standartlarına adamış biridir. Banka şefidir; işinde gayet başarılıdır ve personel tarafından sevilir. Türkiye’de benzerine zor rastlanacak pansiyon evlerden birinde kalmaktadır. Kirasını düzenli ödeyen, ev sahibiyle saygı içeren yakınlığı olan bir karakterdir. Halk arasında 657’li diye adlandırdığımız memur tipine çok uyar. Ama bir protaganistten beklenmesi gerekecek kadar zekidir. İşte böyle halk arasında zorlanmadan yer edebilecek, ofisindeki sinekten başka bir şeye zararı olmayacak bu adam, kitabın başlangıcında tutuklanır. Bu andan itibaren son derece renksiz karakterimizde ufak renk lekeleri görmeye başlıyoruz. Rütbesini ve tutuklama sebebini açıklamayan iki görevliye -bu görevliler açıkça en alt rütbe olduklarını belirtir ve en alt rütbe olmalarına rağmen ana karakterimizin kahvaltısını yemekten, ondan rüşvet almaya çalışmaktan geri durmamışlardır- karşı kışkırtma seviyesinden uzak bir inat, ikili konuşmalarda otorite kurma çabası ve son derece güvendiği sisteme karşı çok çok küçük şüphecilik baş gösteriyor Joseph K.’da. Kitapta sık sık gerek Bay K.’nın konuşma şeklini yönlendirme çabasından gerek yazarın ilahi bakış açısındaki fiziki şartlardan, fiziki ve sözel üstünlük kurma çabası görülmektedir. K. hiçbir şeyi bilmese bile dünyanın bu üstünlükle çalıştığını bilir.
Müslüman Türkün mektebi, maarif, metafizik ve ahlâk prensiplerini Kur'ân'dan alarak Anadolu insanının ruh yapısına serpen ve orada besleyen, insanlığın üç bin yıllık kültür ağacının asrımızdaki yemişlerini toplayacak evrensel bir ruh ve ahlâk cihazı olacaktır.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
18 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14