Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
Gönderi Oluştur

Namık Kemal (1840-1888 )

Sana senden gelir bir işte 'dâd' lâzımsa Zaferden ümidin kes gayriden imdad lâzımsa. Yüksel ki yerin bu yer değildir; Dünyaya gelmek hüner değildir. Bize gayret yaraşır, merhamet Allah'ındır. Hükmü ati ne fakirin, ne de şeyhin şahındır.
Reklam
Uyusam, rüyamda sen! Uyansam, hayalimde sen! İnsan içinde olsam, Gönlümde sen! Daima sen! Daima sen!
Devlet savaş açmış. Düşman sınırda şehitlerimizin kemiklerini, topraklarını çiğnemeye çalışıyor. Nasıl olur! Düşmanın silahı vatana çevrilsin de karşısında önce benim göğsümü bulmasın? Nasıl olur! Vatan tehlikede olsun da ben evimde rahat oturayım! Nasıl olur! Devlet yerinden oynasın da ben mıhlanmış gibi burada kalayım! Nasıl olur! Bugün vatan sevgisi her şeyden kutsal olsun da ben yalnız senin aşkınla uğraşayım? Nasıl olur! Dünyada her şeyin ilerlediğini bilirken ben niçin babamdan, atalarımdan geri kalayım? Vatan! Vatan!.. Vatan tehlikede diyorum! İşitmiyor musun? Beni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah besliyor, vatan için besliyor! Ben doğduğum zaman açtım. Vatan karnımı doyurdu. Çıplaktım, vatan sayesinde giyindim. Vatanımın nimeti kemiklerimde duruyor. Vücudum vatanın toprağından, nefesim vatanın havasından... Ben şimdi vatan için ölmeyeceksem, niçin doğdum? Ben adam değil miyim? Görevim yok mu?.. Vatanımı sevmeyeyim mi? Ah, vatanını sevmeyen adamdan nasıl aşk beklersin?
Zavallı Çocuk
“Dünyada ne kadar güzel şey görsem elbette senin bir yerine benzetirim.”
Sayfa 9 - AtaKitabı okudu
56 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Zavallı Çocuk
Spoiler/ Eğer kısıtlı zamanınız varsa ve canınız bir kitaba başlamak istiyorsa durmayın, bu kitaba başlayın. Bu tiyatro türünde bir kitap ve çok kısa. Ama öyle kısa dediğime bakmayın, içinde bolca aşk, bolca sevgi ve bolca gerilim var. Tavsiye ederim :(
Zavallı Çocuk
Zavallı ÇocukNamık Kemal · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20212,805 okunma
Reklam
Namık Kemal'in İnkılabımızdaki Rolü
Dürüst bir tenkit, Namık Kemal'i zaafları ve kuvvetleri ile olduğu gibi gösterir. Ama onun inkılap tarihimizdeki esaslı rolünü inkâr edemez.
Sayfa 11 - Pozitif Yayınevi, Nisan 2023Kitabı okudu
Ne bileyim… Ben böyle her şeyi düşününce her şey de beni düşünür sanıyordum. 👊🏻
“Muhabbet bir defada meydana gelebilir, fakat bir defada kaybolmaz.”
“Bakış, sonsuz boyutlar içinde kendisini kaybetmeye başlayıp da duygular düşlere yenilince, gökyüzü denizin ya da deniz gökyüzünün aynası olur.”
Reklam
kazâ her feyzini her lutfunu bir vakt için saklar fütûr etme sakın milletdeki zâ’f u betâetten
Hürriyet Kasidesi
Bulunmazsa adalet milletin efradı beyninde Geçer bir gün zemine arşa çıksa paye-i devlet
Ey vatan özlemini kavuşma bayramı eyle bize Bari rüyada görün yüz güzelliğini arz eyle bize Sütünü nimetini gayri helal eyle bize Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini Yok imiş kurtaracak bahtı kara maderini
Doymadı gözlerimiz kan ile olsun dolsun Babalar kan ağlaya dursun analar saç yolsun Yüzümüz yerde sürünsün başımız taş olsun Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini Yok imiş kurtaracak bahtı kara maderini
Kimler ululuğunu yüceliğini kutsayacak Mezarda din düşmanları ne konuşacak Şu kutlu vatanı kalmadı kefene saracak Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini Yok imiş kurtaracak bahtı kara maderini
102 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.