Profil
Sen nesin ki ve kimsin ?
Kötülükle ruhlarını onaramadıkları için daha fazla kötülükle örtünüyorlardı. Ama iyiliği yaşamın bir bütünü, varoluşsal açıklamanın bir seçimi olarak görenler içinse ruhları asgari tüm ihtiyaçların eksiğine rağmen tatmin oluyor ve sürekli bir sevince hazır hale gelebiliyordu. Ama kötülük kavramı ve onun mühendisleri için durum tam aksine, yükseltemedikleri ruhlarını bastırabildikleri kadar en aşağılara çekiyorlar ve bunu bir haz olarak değil, çaresizliğin korkusuyla abartıyorlardı ve ben şunu anlıyorum ki iyilik maneviyatta ne kadar çok göklere yükselir ve parlarsa gerek zekasını önemsemese dahi mutlak bir güçle, sonsuz bir inançla kardan bir dağ gibi duracaktır. Yalnız o kötülük ki sadece kendi ateşiyle derinlerde en derinlerde katrana çalan dumanların eşliğiyle yanıp, kavrulup, kahrolacaktır.
Seni seçen insanları seç...
Reklam
Her seçim mahalleyi oyuyorlar bizim. Ta ta ta... Ta ta ta... Ta ta ta... Keşke çiçek diken belediye(!) gelse, en azından ses olmaz o kadar.
Ve oldukça zor bir soru
İşte insanların çoğunluğu için söz konusu olan, günün akışı içinde, kendi seçimlerimizle mi, yoksa başkalarının bizim için yaptığı seçimlerle mi yaşıyoruz? Temel soru bu.
Sayfa 204
"Seçim gününde sandıkları dolaştım ben. Kanun hükmü icabı rey açık, tasnif gizliydi. Jandarma silahıyla baskı yapıyor. Devlet otoritesine hakim olanlar sandık başında, ‘Kime veriyorsun. Tayyare hırsızı Bayar’a mı vereceksin, Milli Mücadele kahramanı, Atatürk’ün yakın arkadaşı İnönü’ye mi vereceksin?’ Rey verenlere karşı söylenen söz buydu. Ve bu devrede biraz ‘Ne karışıyorsun, ben istediğime veririm’ diyen ve diğerlerine cesaret verenlere karşı ağır muamele yapılıyordu. Jandarma tarafından alınıp karakola götürülenler de vardı.”
Kitap Tavsiyesi
Bu kitaba birkaç defa denk geldim,arkasında alınan ödüller, Newyork Tımes'ın en çok satanı falan yazınca üstünde, aldım. İlk 100 sayfadan sonra bıraktım.. Saçma sapan iki ergen ilişkilerini anlatan bir #kitap ilk defa paramı boşuna bir kitaba verdim.... #Normalİnsanlar #Kitaptavsiye
Reklam
Zorluklardan korkmazdı, onu ürküten belirli bir yolu seçmeye zorlanmaktı. Bir yol seçmek demek, öteki yolları deneme fırsatını kaçırmak demekti. Önünde koca bir hayat vardı ve ilerde şimdi yaptığı seçimlere pişman olabileceğini düşünüyordu. “Kendimi bir şeye mahkûm etmekten korkuyorum,” diye düşünüyordu. Olabilecek bütün yolları denemek istiyor, sonunda hiçbirinde yol almıyordu.
Sayfa 84 - BridaKitabı okudu
“Bir ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben -/ Ben gittim az geçilmişinden, / ve bütün farkı yaratan bu oldu işte…”
Sayfa 191Kitabı okudu
Tek bir şeyi farklı yapmak çoğu zaman her şeyi farklı yapmak demektir.
Sayfa 32 - domingoKitabı okudu
Reklam
Kalbim bir gölge, bir ışık, bir yol gösterici. Kapalı ya da açık... Buna ben karar vereceğim!
Eksik Parça ÇocukKitabı okudu
"Güdüsel seçim kadının bilinçaltının seçimidir ve öç alma ve baba merkezli işlemektedir. Bilincin seçimi ise daha çok para, kariyer, mevkii, vb. özellikler yönünde gerçekleşmektedir. Bilinçli kadınlar için durum başkadır; onlar öç duygusunu bir kenara bırakıp özverili geni seçme eğilimi gösterebilirler."
"Hayat; tutarlı, acımasız, sabırlı, yardımsever, öfkeli, mantıklı, düşüncesiz, sevecen, aceleci, açık fikirli, evhamlı, dikkatli, dik kafalı, hoşgörülü, savuran, zengin, mazlum, hassas, hasta, düşünceli, eğlenceli, aptal, sağlıklı, aç gözlü, güzel, tembel, duyarlı, ahmak, paylaşımcı, ezik, samimi, hedonist, gayretli, çıkarcı, iç görü sahibi, kaprisli, bilge, bencil, nazik ve fedakar olmanızı gerektirmez. Ne var ki hayat, yaptığınız seçimlerin sonuçlarını düşünmenizi gerektirir."
448 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.