Profil
Şeytan cinlerin kralıysa eğer benim başım artık şeytanla dertte... Benim başım artık kendimle dertte...
Sayfa 149Kitabı okudu
Şeytanın en büyük silahı neydi? İnsanları olmadığına inandırmak. İnsanların en güçlü kalkanı neydi? Şeytanın olmadığına inanmak. Bu paradoksun içinde kaybolmamak mümkün müydü? Kandım; kandırıldım; kayboldum, kaybedildim.
Sayfa 149Kitabı okudu
Reklam
Şeytan ne de kibar beyefendiler getirmiş başıma!
Sayfa 15 - İthaki Yayınları-1708, Karanlık Kitaplık-35Kitabı okudu
Ey iman edenler! Toptan hepiniz barışa giriniz! Şeytanın adımlarına uymayınız. Çünkü o, sizin aranızı açan belli bir düşmandır.
Sayfa 33 - 2. Sûre/208. AyetKitabı okuyor
" 'Sonra onlara mutlaka önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Sen de onların çoğunu şükredici bulamayacaksın' dedi."
Sayfa 153 - Kur'an Dünyası Yayınları - A'râf Suresi - 17. AyetKitabı okuyor
Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal ve temiz olmak şartıyla yiyin. Ancak şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o, size belli bir düşmandır.
Sayfa 26 - 2. Sûre/168. AyetKitabı okuyor
Reklam
Desiseler
Şeytan, her insana farklı bir yönden farklı bir yöntemle gelir. İnsan hangi konuda hassas ise, hangi meselede titizse ve hangi yönden zaafı varsa şeytan ona o taraftan saldırır. Hangi meselenin üzerinde çok duruyor, hangi konuyu önemsiyorsa o konuda insanın üstüne gelir, açıklarını yakalayarak zihnini bulandırmaya, kalbini bozmaya çabalar.
Şeytanın sorgulatmaları ve şüphe vermeye çalışması aslında imanı kuvvetlendiren bir yola dönüşebilir. Yeter ki doğru cevapları verip yolumuzdan sapmayalım.
Zengin olsan da fakir ya da, Dertlerin adı değişir ama Sen hep kurtarıcı ararsın. Aradaki fark ağlarken, Kimi ipek mendile, Kimi koluna siler sümüğünü
İnancın kanıta ihtiyacı yok, tıpkı sevgi gibi. Ama nefret; daima kanıta dayalıdır.
Reklam
Şeytan tek başına kazanamayacağını bilir, dünyayı ağına düşürüp zehirleyebilmek için ona büyücüler ve âlimler lazımdır.
Sayfa 165Kitabı okudu
Yunanla vuruşmayı yasak eden halife, Müslümanın Müslümanla vuruşmasını neden yasak etmiyor ?
Sayfa 499 - Bilgi yayın evi, birinci basım 1965
32 syf.
·
Puan vermedi
Anlamak
Kitap, konusu bakımından her insanın okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu cep kitabı, Muhyiddin-i Arabi'nin "Seceret'ül Kevn" adlı eserinden iktibas edilmiştir lakin daha doğru mu diye kontrol etmedim. İsteyen edebilir ki etsin de. Ama kitabın değindiği şeyler; şeytanın insanları nasıl kandırdığı veya hoşuna gidecek insanların nasıl olduğunu açık bir şekilde anlatılmıştır. Zaten kopya verilen tek sınavın, dünya sınavı olduğunu bilmeyen yoktur. Sadece elimizdekileri doğru ve hayırlı bir şekilde kullanmak son derece önemli olmaktadır. Lakin bir konuya daha değinmem gerek diye düşünüyorum. Kitabı okuyan kimsenin, Kainat'ın Yaratıcı'sının kader mantığını bilmediğinde kafası karışabileceğini düşünüyorum. Çünkü alıntı yapmak gerekirse sayfa 30'da aynı şu cümleler geçmekte. (spoi) Sen Allah'ın halkı üzerinde bir hüccetsin... Ben de, kendisi için ezelde şekavey yazılan kimselere bir sebebim. Said olan kimse, taa, ana karnında iken saiddir. Şaki olan da, yine ana karnında iken şakidir. (spoi bitti) Allah'ın kader ve kaza mantığını düzgün, doğru ve en hayırlı bir şekilde öğrenen kimseye, bu kitap güzel. Bir insanın kendini telkin etmesine vesile olabilir. Ve son olarak şunu söylemek istiyorum. Eğer bir şey de kusur aramak için uğraşırsak güzellikleri kaçırırız. Lakin doğrusunu anlamak ve kavramak için araştırırsak Rabbim yardımcımız olur İnşallah. Bütün insanlığın niyetinin temiz olması duası ile Allah'a emanet olun İnşallah.
Şeytanın Hileleri (Cep Boy)
Şeytanın Hileleri (Cep Boy)Muhyiddin İbn Arabi · Hidayet Yayınevi · 2014485 okunma
"Șeytanın izlerinden yürümeyin, iyi bilin ki o sizin açıktan hasmınızdır." (Bakara Sûresi, 168. Âyet-i Kerîme Meâli;
Mehmet Akif Ersoy
Mehmet Akif Ersoy
Kur'ân Meâli'nden)
143 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.