Aşina, Acı Çikolata'yı inceledi.
24 Şub 18:06 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

‪O doğmadan çağlar önce geleneklerle onun için biçilen kaderle onu bekleyen kaderin arasında sıkışıp kalmış bir kadının öyküsünü okudum. Meksika mutfağı, Meksikalı bu kadının kendisini ifade edebilmek için tek yoldu. Yazının bundan sonraki kısmı okumayanlar için spoiler içerir. Empati kuramayan annesi Elena, kızlarını aynı evin içinde korkunç bir kaderin ortasına atmıştı. En küçük kızı sırf en küçük kızı olduğu için evlenemezdi. Annesine bakmakla yükümlüydü. Bu yüzden evin en küçük kızı Tita, sevdiği adam olduğu istemeye geldiğinde ablası Rosaura’yla sözlenmesine şahit olmuştu. Pedro’nun onunla sözlenmesinin tek sebebi ise Tita’ya yakın olabilmekti. Elena, daha önce kendisi de sevdiği adama kavuşamamış bir kadın olmasına ve hatta gayrimeşru bir çocuğu olmasına rağmen, kızının sevdiği adamla aynı evde yaşarken tek bir bakışını bile yakalarsa ahlaksızlıkla suçluyordu. Kitap boyunca empati kurmaya ve kendince sebepleri olduğunu düşünmek için kendimi zorlasam da olmadı.

Aşina, bir alıntı ekledi.
24 Şub 16:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Büyükannemin ilginç bir teorisi vardı: Hepimiz, içimizde bir kutu kibritle doğarız. Ama tek başımıza bunu yakamayız. Deneyde görüldüğü gibi oksijene ve mum alevine ihtiyacımız vardır. Örneği, oksijen, sevdiğimiz insanın nefesinden gelebilir. Mum aleviyse güzel bir yemek, müzik, okşamalar ya da güzel sözlerdir. Bunlardan biri parlamaya sebep olur ve içimizdeli kibritlerden birini yakar.”

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Aşina, bir alıntı ekledi.
 24 Şub 15:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Kendisini rahatsız eden bu soğuktan kurtulması gerekti. İlk çare olarak üstüne kalın bir battaniye ve bir yün yorgan örttü ama soğuk olduğu gibi yerinde duruyordu. Yünden örülmüş patiklerini ayaklarına geçirdi ve iki battaniye daha aldı. Gene işe yaramadı. Son olarak Pedro’nun kendisine evlenmekten söz ettiği gün yapmaya başlamış olduğu örtüyü çıkardı. Tığla örülerek yapılıyordu. Tita ile Pedro evlenmeden önce bir yıl beklemeye karar vermişlerdi. Böyle bir örtü de bir yılda ancak biterdi. Örtüyü örmek için kullandığı yünü kaldırıp atmaktansa işe yarar hâle getirmeyi düşündü. Öfkeyle hem ağladı hem ördü, hem ördü hem ağladı. Sabah tan yeri ağarırken örtüyü bitirdi, üstüne örttü. Gene işe yaramadı. Ne o gece ne de hayatı boyunca başka bir gece soğuktan kurtulmayı başarabildi.”

Acı Çikolata, Laura Esquivel (undefined)Acı Çikolata, Laura Esquivel (undefined)

YAŞAMIN TEMEL TAŞLARI (BENCE) YEMEK VE AŞK...YAZAR İKİ KAVRAMI BİRLİKTE YOĞURMUŞ, ŞAHANE BİR KİTAP PİŞİRİP ÖNÜMÜZE KOYMUŞ!!! FARKLI BİR DİL, FARKLI BİR ROMAN...OKUNMALI VE TAVSİYE EDİLMELİ.

Burcu Nur, Acı Çikolata'yı inceledi.
28 Oca 19:02 · Kitabı okudu

İnsanın içini ısıtan, değişik üslubuyla etkileyen bir roman. Her bölüm başında yer alan özgün yemek tarifleri ile okura ayrı bir keyif veriyor.
Latin edebiyatını sevenlere ve merak edenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

ebru akgun, bir alıntı ekledi.
23 Oca 00:29

Bir şeyin gerçek olup olmadığı, ona inananlara bağlıydı." Laura Esquivel/Acı Çikolata

Acı Çikolata, Laura EsquivelAcı Çikolata, Laura Esquivel
Gülşah Şahin, Acı Çikolata'yı inceledi.
12 Oca 13:36 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba hayran kalmamak elde değildi bence. Ah Tita dedim seni hiç unutmayacağım.
İçinde ki tarifleri okuyucuyu hiç sıkmadan anlatan, kelime haznesi ve hayal gücü çok iyi bir yazar...
Tita'nın ve ailesinin; geleneklerine bağlılıkları, anne otoritesi, bir döenm yaşananlar... o kadar iyi ve, yalın ve sade anlatılmış ki...
Eğer benim gibi hala okumadıysanız notunuzu alın ve okuyun.

Esin Elif Durdağ, bir alıntı ekledi.
06 Oca 18:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer özde değişiklik yaratmıyorsa yaptığımız bazı şeylere fazla önem vermemek gerekir.

Acı Çikolata, Laura Esquivel (Sayfa 200)Acı Çikolata, Laura Esquivel (Sayfa 200)