Merve, Kendini Arayan Adam'ı inceledi.
Dün 08:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

-neyi bilmek istiyorsun?
-her şeyi
-niye her şeyi öğrenmek istiyorsun?
-herşeyden azade olmak istiyorum
-bilgisiz özgürlük olmaz mı?
-tam aksine kölelik olur
-özgürlüksüz hayat olmaz mı?
--ölüm olur

Herkes kendi içinde birtakım sesleri, farklı düşünce, inanç ve istekleri olan oluşumları barındırır.Yaşadıklarımız,duyduklarımız ve gördüklerimizin bir sonucu olanlar da var,doğuştan getirdiklerimiz de.

Günlüğüne yazdıklarıyla tanımaya çalıştığımız Arkaş 'ın içinde sadece iki ses var.Bunları bilinen Arkaş ve bilinmeyen Arkaş olarak adlandırıyor.Bilinen Arkaş insanları,kalabalığı ,gündelik yaşamı benimseyememiş ,hep kendi iç dünyasında yaşayan Arkaş.Bilinmeyen Arkaş ise ,doğup büyüdüğü ülke , yaşadığı ülke, ailesi, geçmişi ve hayatı boyunca gördüğü, duyduğu, yaşadığı tüm her şeyin toplamı .(Amerika 'ya göç etmiş bir Arap olduğu dışında kendisi ,ailesi ,geçmişi hakkında hiçbir sey bilmiyoruz , günlüğünde buna değinmiyor.Bunlar tamamen benim kişisel yorumlarim ,tahminlerim) Aslında bilinen diye adlandırıldığı yönünü de muhakkak etkilemiştir bunlar ama ;daha çok huy dediğimiz doğuştan gelen özelliklerinin bir sonucu bilinen Arkaş. Bilinmeyen, her ne kadar varlıklarını inkâr etse de aynı zamanda insandaki birtakım varoluşsal ihtiyaçları da temsil ediyor .Sevgi,yakınlık,ait olma gibi. Bilinen yanı için 'ben sessizliğin ve tek başınalığın kutsallığını tatmış biriyim' diyor, bu haliyle gurur duyuyor.Hatta bezen bir gününü sadece sessizliğin bir türüyle tanımlıyor. Takdir edilme ,otorite,maddi kazanç gibi isteklere hiçbir zaman en ufak bir zaafi olmasa da , bazen yakınlık ve sevgi ihtiyacı hissedince bunu yanlış ve marazi buluyor . Ve aslında doğru olan Arkaş 'i yanlış buluyor kendi içinde.Ben kimi söylemleri icn onun yanlış bulduğunu dogru ,doğru bulduğunu da yanlış olduğunu düşünüyorm. Kendi içinde bastırdığı yönlerini inkâr var.

Şöyle bir yazdıklarımı okuyunca ,kitabı okumamış biri için anlaşılmaz bir inceleme oldu Bunu fark ettim :)
Kitap yapısı gereği ,farklı şekilde yorumlamaya çok müsait olduğunu düşünüyorm.Yani kahraman bu benim doğrum ,ben buyum diyor ; fakat ben onun bunu marazi,kötü bulmasının anlamsızlığını sorguluyorum. Şizofren e meyilli, Şizotipal kişilik bozukluğunun da belirtilerine sahip oldugu fikrine de kapıldım :) Belki de kahramani kendi doğru ve yanlışlarımla yargılardiğim içindi tüm bu çaba.O doğru dese bile ben, onun adına karar vermişim. Kendimce yargılamışm.

Kitap sadece kendiyle olan hesaplaşması bağlamında ele alınmamış. İnsanların da kendiyle olan hesaplaşmasıni anlamaya çalışıyor. Gündelik yaşamdaki çırpınışları,birbirlerine olan nefret ve öfkeleri, ölümü unutup hayata anlamsız bir bağla bağlanmaları ve varoluşumuz hakkındaki düşüncelerini de bulmak mümkün .

Tüm bu yazdıklarım kitabın son dört sayfasını kapsamıyor. Çünkü bu son dört sayfada her şey açığa çıkıyor. Onu burda söylemeyeceğim tabi :)Sadece çok şaşırdığımi söyleyebilirim. Velhasıl hemen yargıda ve analizde bulunamayacak türden güzel bir kitap Kendini Arayan Adam .Arkaş ile tanışın.Siz de seveceksizn ve anlamaya ,anlamaya çalışacaksınız onu.

İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
19 Oca 20:43 · İnceledi

Bugün bir ızdırap, bir huzursuzluk ve bir endişe var üzerimde. Eğer birisi nedenini sorsa, cevap veremezdim herhalde.

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 116)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 116)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
19 Oca 19:17 · İnceledi

Dua et Arkaş, dua et !
Kafandaki ve kalbindeki karmaşa , ancak dua ile geçer . Kafanda ve kalbindeki bu karmaşa ,öyle bir duruma geldi ki sanki kafan ve kalbin , senin değil.

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 101 - Kaknüs)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 101 - Kaknüs)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
19 Oca 19:14 · İnceledi

Fakat ,insanlar kördür. Kaderle savaşıyorlar, oysa onların kaderleri kendilerinden ve kendi ellerindedir.

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 100 - Kaknüs)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 100 - Kaknüs)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
19 Oca 19:08 · İnceledi

Anlamı olmayan bir ölüm tarafından yok edilen bir hayatın ne anlamı olabilir ki ?

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 100)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 100)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 18:50 · İnceledi

Yaratıcı irade sırrının dışında dünyanın bütün sırlarına vakıf olsaydın, şiddetli bir fırtınanın ortasında bir tüy gibi ve zifiri karanlık bir gecenin içinde şaşkın bir şeklilde kalakalırdın.

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 97 - undefined)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 97 - undefined)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
 19 Oca 18:46 · İnceledi

Ezelî ve ebedî olmayan , ezelî ve ebedî olanı nasıl anlayabilir?

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 96 - undefined)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 96 - undefined)
İpek Tunç, bir alıntı ekledi.
 16 Oca 17:52 · İnceledi

Gözlerine baktım.İnsanlığın bütün hüzünleri ve dertleri kirpiklerinin arasından bana bakıyordu sanki. Donuk ve hareketsiz ,fakat okyanustan daha derin. İçlerinde ne intikam ne isyan ne de acı var. Sadece belirsiz bir hüzün var,sorular var. Daha doğrusu yalvarışlar

Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 24 - undefined)Kendini Arayan Adam, Mihail Nuayme (Sayfa 24 - undefined)