MimarMaya

MimarMaya
@mmrmaya
...yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna... #138217533 sszyr #188991246 TCETVELİKORUMACEMİYETİONURSALBAŞKANI #140176031
Sabitlenmiş gönderi
Düşünmek hayatı ne karmaşık bir duruma sokuyor. Bir cümle kaldı yalnız aklımda: "Güzel bir gün ve ben yaşıyorum."
Reklam
Ne var ki ro­man okumak hiçbir ruhu zenginleştirmezdi. Romandan belki alınan zevk için ödenen bedel, pek yüksek olurdu; en üstün kişilikleri bile bozardı romanlar. Romanlar sayesinde insan, kendini her türlü in­ sanla özdeşleştirmeyi öğreniyordu. Değişiklikten zevk almaya baş­lıyordu. Kişilikler parça parça çözülüp hoşa giden kahramanların kalıbına giriyordu. Her görüş açısı savunulabilir oluyordu. Okur, gönüllü olarak kendini yabancı hedeflerin akışına bırakıyor, bu yüz­ den uzunca bir süre için kendi hedeflerini gözden yitiriyordu. Ro­manlar, yazarlık yapan bir oyuncunun, okurlarının bir bütün oluş­ turan kişiliklerine batırdığı kamalardı. Oyuncu, kamanın gücünü ve karşılaşacağı direnci iyi hesaplayabildiği oranda hedef aldığı kişiyi parçalayabiliyordu. Devlet, romanları yasak etmeliydi.
İnsanlar gerçekte ne ka­dar aptal varlıklardı! Bunu düşünmek, öfkesini unutturdu. Bir adım atsalar, kurtulabileceklerdi.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Bir şey­ler öğrenebilmesi için gerçekten çok mu geç acaba, diye düşündü, kaç yaşında acaba? İnsan, her yaşta öğrenebilir. Önce okunması ko­lay romanlardan başlamalı.
MimarMaya

MimarMaya

, bir kitabı okumaya başladı
Klasiklerle Felsefe
Nigel Warburton
8.1/10 · 366 okunma
Reklam
Reklam
9,6bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.