Halil Şen, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Yalnız kişiyi öldürmeye çalışan duygular vardır; öldürmei başaramazlarsa eğer, onların ölmesi gerekir.Peki, gücün yetiyor mu katil olmaya?"

Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 78)Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 78)
Halil Şen, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

"Yalnız kişiyi yalnızlıkta kendisi yiyip bitirir,çoklukta da çoklar.Seç bakalım"

Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77)Böyle Buyurdu Nietzsche, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 77)
Melike Nur, bir alıntı ekledi.
 18 saat önce

Ümit, o zamandan beri insanlar yanlışlıkla kutuyu ve içindeki ümidi iyi şans olarak yorumladı. Fakat Zeus'un arzusunun insanların kendilerini işkenceye teslim etmeleri olduğunu unuttuk. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.

Nietzsche Ağladığında, Irvin D. YalomNietzsche Ağladığında, Irvin D. Yalom
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
 Dün 13:42

Trajik 'evet'
Bir birlik itilimi; kişiselliğin, günlük hayatın, toplumun, realitenin, geçip gitme uçurumunun ötesine uzanma: daha karanlık, daha sallantılı, daha dolu durumlara tutkulu, acı dolu bir dalış; bütün değişmelerde aynı kalan, aynı güçte olan, aynı şekilde kutlulanmış bir şey olarak hayatın genel yapısına sevinçten kendinden geçmiş bir 'evet' deme; hayatın en korkunç ve sorgulanabilir olan özelliklerine iyi diyen, onları kutsallaştıran büyük, panteist birlikte-sevinme ve birlikte-acı çekme; doğurmayı, verimli olmayı, bir daha dönmeyi ebedi olarak isteme; gereklilik, yaratma ve yok etme birliğinin duygusu.

Güç İstenci, Friedrich Wilhelm NietzscheGüç İstenci, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
Dün 13:28 · Kitabı okumayı düşünüyor

"... özgür insan, yaratıcı insan, realiteye çevresini ve zamanını yöneten moralin gözlükleriyle bakarak fikir yürütmez; insanlar karşısında yargıç rolü oynamaz."

Nietzsche ve İnsan, İoanna Kuçuradi (Sayfa 8)Nietzsche ve İnsan, İoanna Kuçuradi (Sayfa 8)
Puhu Kuşu, bir alıntı ekledi.
Dün 13:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

... Nietzsche'ye göre, tarih duygusuna sahip büyük insanın sadece gelecek değil, geçmiş üzerinde de etkisi vardır. Büyük insan, geçmişi, kendi bakışıyla yeniden tartar ve geçmişin başkalarından saklanan sırlarını açığa çıkartır.

İnsan Felsefesi, Muttalip Özcan (Sayfa 275)İnsan Felsefesi, Muttalip Özcan (Sayfa 275)