1000Kitap Logosu
Okursevergezer
Okursevergezer
Okursevergezer
TAKİP ET
Okursevergezer
@okursevergezer
Okursevergezer
Kadınlığımın Hikayesi'ni inceledi.
167 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
SİMONE, her kadının kendini arayış serüveninde bu yolculuğa rehberlik etmesi için okunması gereken bir yazar. Anlatım dili yalın, anlaşılır. Bu eserde J.P. Sartre ilişkisinin nasıl başladığından, bulunduğumuz dönem için dahi hala sıradışılığını koruyan ilişkilerine verdikleri değer, bunun yazarlık yönüne nasıl katkı sağladığı ele alınmaktadır. Bir kadının hayatı boyunca yaşadığı olayları, düştüğü hayalkırıklıklarını ya da bedenini keşfediş hikayesini anlatma noktasında hangi linçlere maruz kalındığı açıkça anlatılıyor. Bu eserde tüm bunları yanı sıra savaş gibi bir illete maruz kalmış bir kadını, yazarı ve tüm bunlara rağmen üretmek için kendinde o gücü bulabilen güçlü bir insanın hayatına tanıklık ediyoruz. Hayata dair önemli noktaları, kavramları sorgulamaktan geri kalmadığını görüyoruz. Yani deneme tadında bazı bölümler. Ben okurken bir an olsun sıkılmadım, devam serisini de okumak için sabırsızlanıyorum. Keyifli okumalar, sevgiler. :)
Kadınlığımın Hikayesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Okursevergezer
Damızlık Kızın Öyküsü'ü inceledi.
384 syf.
·
35 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Özellikle hemcinslerimin deli gibi okumasını istediğim kitaplardan oldu. Bu güne dair o kadar çok şey bulabilirsiniz ki. Kurgu, kullanılan ögeler imgesel olsa da toplumsal düzeyde birçok unsuru bizzat yaşadığımızı, daha fazlası için toplumun bu yönde deforme edildiğini görebiliriz. June karakteri güçlü, kendini yeniden 'doğurabilen' ve direnmeyi bilen bir kadın olarak ilham verici. Kadın'ın rahmi üzerinden kişilik bulmasının problemsel bir yapı olarak nasıl ortaya çıktığı kitapta açıkça görünüyor. Ancak özellikle evlerine kapanan, sadece çocuk doğurup ve muhteşem bir eş olmak için çabalayan hemcinslerimin arada hatırlamasını diliyorum, iki bacaklı rahimlerden ibaret miyiz sahi? Hayattaki yerinizi, yerimizi her gün yeniden anlamlandırmanız dileğiyle...
Damızlık Kızın Öyküsü
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Okursevergezer
Gör Beni'yi inceledi.
592 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Eserde Osmanlı kültür esintilerinden, cumhuriyet'in ilk yıllarındaki mücadelelere oradan insanlık ve dinler tarihine kadar kapsamlı bir değinme söz konusu. Değinmeden ibaret olduğunu söylemeliyim çünkü asıl amaç kurguya bu bilgileri kararınca yedirebilmek belli ki. Ancak bazen hem kurguyu güçlü tutmak hem her yerden biraz biraz bilgi verme çabası zorlama kalabiliyor sanki. Bir de eserdeki uzun betimlemeler, anı anına olayı yaşatma çabası bazen okurken sabırsızlık hissi veriyor asıl meseleye gelebilmek adına. Ancak buna karşın bilmediğim birçok bilgiye kavuşturduğu, farklı konularda ilgimi cezbetmeyi başardığı için minnettarım. Bazı okurlar yazarın dinler tarihi, söz konusu dönemin politikası hakkında çekimser kaldığını söylüyor ki ben açıkçası bazı bölümleri gayet cüretkar buldum. Hele bir örnek vardı ki: "Atatürk kendini padişah, kızını danışman, damadını bakan mı yaptı?" :) diye. Kitabın kalınlığı sizi hiç korkutmasın, saydığım etmenlerin dışında kitap gayet akıcı ilerliyor ve ben keyif aldım. Azra kohen'in meraklı zihninde dolaşmak keyif verici, bazen yorucu olsada :)
Gör Beni
8.7/10
· 10,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9