• Three Rings for the Elven-kings under the sky,
  Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,
  Nine for Mortal Men doomed to die,

  One for the Dark Lord on his dark throne In the Land of Mordor where the Shadows lie.
  One Ring to rule them all,
  One Ring to find them,
  One Ring to bring them all and in the darkness bind them In the Land of Mordor where the Shadows lie.
  J. R. R. Tolkien
  Sayfa 13 - Houghton Mifflin Harcourt publication
 • No. No, I shall not! Pepe: you may have fled for your life now through the dark branches, but one day you’ll be brought low. Cut her down! My daughter died a virgin! Carry her to her room and dress her as a maiden. No one will dare say a word! She died a virgin! Tell them to ring the bells twice at dawn.
 • 416 syf.
  ·12 günde·Beğendi·10/10
  İki kule… Yüzük Kardeşliği macerasından sonra heyecanın bende zirve yaptığı ve şimdi ne olacak diyerek okuduğum muhteşem kitap… Dur! Seni inceleyeceğim ama senin harika yazarın Tolkien ile ilgili birkaç cümle söylemeden bu analizi yapmam doğru olmaz sanırım.
  Tolkien… Tolkien …. Tolkien….Her cümlesini okuduktan sonra:”Bir insanın hayal dünyası bu kadar da zengin olamaz!” deyip hayret ettiğim büyük yazar, usta, anlamını İngilizcesi ile daha da bulan “MASTER”, sen bir başkasın, hayranım sana, hayal dünyana, inanılmaz saygı duyuyorum… Küçük bir yüzük ama ne yüzük, “ONE RING TO RULE THEM ALL” diyerek bize ORTA DÜNYA’nın kapısını açtığın, beni ve diğer okuyucuları farklı kültürler, diller, yerler, ırklar, maceralar ile tanıştırdığın muhteşem seri. Milyonlarca okuyucularından biri olarak sana “TEŞEKKÜRÜ” bir borç bilirim. Çünkü ben senin kitaplarını okurken bambaşka diyarlara gidip orada kayboldum, senin yarattığın karakterler dostum, büyük bilgeler öğretmenlerim oldu, kötülüğü simgeleyen bazı karakterler yaptıkları ile hayatımda nelere dikkat etmem gerektiği ile ilgili bana dersler verdiler. Frodo, Sam, Peregrin ve Merry ile dostluğu, sadakati ve asla pes etmemeyi, Gandalf, Galadriel, Elrond ve Ent ile bilgeliği, Aragorn, Eomer ve Faramir ile mütevaziliği ve cesareti, Legolas ve Gimli ile ne kadar birbirimizden farklı olsak da dostluğun asla sınır tanımayacağını, Smeagol diğer adıyla Gollum ile her insanın içinde de biraz iyi biraz kötü olduğunu, Saruman, Boromir, Grima ile herkesin yoldan şaşabileceğini, Eowyn ile kadınların da en az erkekler kadar cesurca yurdunu savunmak için savaşabileceğini ve daha sayamayacağım kadar şey öğrendim. Ben senin eserlerine sadece “fantastik eserler” deyip geçemem. Sen eserlerinde “iyi” ve “kötüyü” o kadar güzel betimleyip değerleri içine öyle bir yedirmişsin ki bu kitaplar “fantastik” adını aşıyor. Hatta burada biraz da haddimi aşıp şunu söylemek isterim, bence herkes bu eserleri okumalı. Neden mi? Hayatı daha iyi anlayabilmek için…
  A book that is a must-read for EVERYBODY!

  Gel gelelim İki Kule’ye… Yüzük Kardeşliği bozulur, küçük gruplar halinde herkes bir yola düşer ama hepsinin amacı aynıdır, daha iyi bir dünya için el ele verip yüzüğü yok etmek…Bu sefer Saruman/ Isengard bir yandan Sauron/ Mordor diğer yandan bastırır. İşler daha da zorlaşır. Sam ve Frodo Mordor yollarında Hüküm Dağı’na yol alırken, Peregrin ve Merry’yi korumaya çalışırken orklar tarafından öldürülen Boromir’i yolculayan Aragorn, Legolas, Gimli hobbitleri kurtarmak için yola düşerler. Yolda orklar ve Uruk-hai’lar arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucunda kaçmayı başaran Merry ve Peregrin Fangorn ormanına girerek bilge Ent ile tanışırlar ki bu tanışma ile Isengard tehlikesini yok edeceklerdir. Bu sırada ilk kitapta Gandalf the Grey olarak tanınan bilge İki Kule’de Gandalf The White olarak karşımıza çıkar ve Balrog ile yaşadığı mücadeleyi anlatır. Bu süreçte Rohan’da yaşanan durumla ilgili Aragorn, Legolas ve Gimli’yi haberdar eder ve Kral Theoden’in zor durumda olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek 1000 Uruk-Hai’ya karşı 300 kişi olan Rohanlılara, ErkenBrand ordusuyla beraber yardım ederek savaşı kazanırlar. Sonra Gandalf, Aragorn, Gimli, Legolas, Kral Theoden ve birkaç Rohanlı asker Isengard yollarına düşüp Peregrin ve Merry’nin sağ olduğunu görüp sevinirler. Bu arada Saruman, Kral Theoden’le anlaşma yapmak ister ancak Grima’yı Saruman’ın yanında gören Theoden bu anlaşmaya asla sıcak bakmaz. Gandalf the White, Saruman’ın asasını kırar. Yani iyilik kazanır. Bu arada Frodo ve Sam, Gollum eşliğinde devam ederler Mordor yoluna ancak hain Gollum yine yapacağını yapar ve bu ikiliye bir tuzak kurar ve onları Shelob’un inine yönlendirir. Sadakatin ve dostluğun simgesi olan Sam, örümcek tarafından sokulan Frodo’nun öldüğünü düşünerek çok ağlar ve ne yapacağını bilemez, en sonunda yüzüğü alır ve görevi tamamlamak adına kendisi takar. Bir süre sonra orklar tarafından ele geçirilen Frodo’nun da ölmediğini duyar ve kitabımız tam “climax” yani zirvede biter ve üçüncü kitap “The Return of the King” büyük bir heyecanla okumak için beklenir.
  Ben kitaplarının da filmlerinin de fanıyım! Keşke yaşasaydın da “Orta Dünya” efsanelerini daha çok okusaydık… Hep söylerim iyi ki bir TOLKIEN geçti bu dünyadan…MASTER, REST IN PEACE!
 • "....Tinuviel rescued Beren from the dungeons of Sauron, and together they passed through great dangers, and cast down even the Great Enemy from his throne, and took from his iron crown one of the three Silmarils, brightest of all jewels,........ Yet at the last Beren was slain by the Wolf that came from the gates of Angbad, and he died in the arms of Tinuviel.But she chose mortality and to die from the world so that she might follow him."
 • "There is one crumb of comfort" said Merry, "and more than a crumb, I hope.."

  "Azıcık da olsa bir tesellimiz var," dedi Merry, "ve umarım çok da azıcık değildir."