Oğuz Aktürk, Erzurum Yolculuğu'yu inceledi.
 08 Şub 17:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu adam tam bir coğrafi ve epik edebiyat ustası dostum. Puşkin'in şimdilik en sevdiğim eseri kesinlikle bu oldu.

Çocukken bir türlü sevemediğim tarih derslerine girdiğimde hep böyle bir eser okumayı hayal ederdim, bugüne kadar bize sürekli Osmanlı Devleti ve Türklerin kazandığı ya da kaybettiği savaşlar salt bilgiye dayatılarak anlatılmıştı ama hiç Rus bakış açısından ya da başka herhangi düşman bir milletin bakış açısından bu savaşları dinlememiştik. İşte Puşkin sayesinde en azından dönemin Rus bakış açısını dinlemiş oluyoruz.

Puşkin, kendi gözlem yeteneğiyle birlikte tamamen realist bir üslupla yazdığı 1829 Seferi Sırasında Erzurum'a Yolculuk kitabında epik ve pastoral unsurları edebiyatıyla harmanlayarak yazın kronolojisinin sonlarını gayet makyajsız ve olabildiğine gözlemlerine bağlı kalarak getirmiş. 1829lu yıllardaki Osmanlı-Rus Savaşı'nı kendi gördükleriyle ve Rus bakış açısından anlatan Puşkin aslında Rusya, Kafkasya ve Doğu Anadolu Bölgesi coğrafyasını, Kafkasya kültürünü ve bölgenin yerel insanlarının sahip olduğu gelenekleri de bu bağlamda okuruna çok iyi yansıtmış.

İçeriğin beraberinde Puşkin'in diğer öykü ve romanlarında ön plana çıkan Rus milliyetçiliği bu eserinde hiç de belirgin değil. Olabildiğince objektif bir şekilde savaş görüntülerini bize sunan Puşkin, kitabın çevirmeni olan Ataol Behramoğlu'nu da aynı benim gibi etkilemiş :

"Yolda yanlamasına uzanmış yatan genç bir Türk'ün cesedi önünde durdum. 18 yaşlarında bir delikanlıydı bu. Bir kızınkini andıran solgun yüzü henüz tazeliğini yitirmemişti. Sarığı tozlar içinde, yatıyordu. Tıraşlı ensesinde bir kurşun yarası vardı..." Bu tümceler, bütün tarih kitaplarından çok daha belirgin ve elle tutulurcasına gözlerimizin önünde canlandırmaktadır bir savaş alanı görüntüsünü." demiş Ataol Behramoğlu.

Evet, bu kitap ne ATV'nin yaptığı gibi kendini bir milletin milliyetçiliğini basın yoluyla göstermesi konusunda bir iddiada bulunuyor ne de çöpten çıkarılan GTA oyunu şifrelerini FETÖ'nün şifreleri olarak göstermeye çalışıyor. Tamamen saf, realist ve makyajsız bir savaş anlatımına sahip. Puşkin, Rus Edebiyatı, coğrafya ve savaş alanı anlatımı severler kesinlikle okumalı.

Fırat Ertekin, Osmanlı'nın Şifreleri'ni inceledi.
27 Oca 19:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

yazar talha uğurluel kalemi eline aldığı zaman okuyucusunu nasıl etkileyeceğini çok iyi biliyor. okudukça kitabın bitmesini istemiyorum. kendisinden daha çok kitap yazmasını istiyorum.

Tuğba Bal, Osmanlı'nın Şifreleri'ni inceledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı Şifreleri. Okurken dedim ki, ne kadar da yanlışları doğru bildiğimiz şifreler varmış. Günümüzdeki pek çok insanda aslında bu durumda.
Osmanlı deyince aklımıza neler geliyor peki? Belki sağdan soldan duyma şeyler, belki yanlış öğrenilen gerçekler, en çokta televizyondan öğrendiklerimiz. Gerçi ben onlara hiçbir zaman itibar etmedim ama çoğu insanın yalanlara kanıp 'aa bu da mı varmış böyle mi olmuş' dediğini biliyorum. İşte bu kitap okuyanlara, bilinen gerçekleri unutturacak ve gerçekte Osmanlı neymiş onu gösterecek. Okurken ne kadar da ince ruhlularmış, halden anlayan kişilermiş dedim. Ve daha pek çok güzel duyguyu bir arada yaşadım. Beni o kadar içine aldı ki, kitabın bitmesini hiç istemedim.
Kuruluşun, haremin, kıyafetin, tevazunun, yönetimin ve yaşamın şifrelerini anlaşılır bir dil kullanarak ve soru cevap şeklinde sunarak, adete bizlerin aklındaki sorulara ışık tutmuş sevgili Cansu Canan Özgen. Talha Uğurluel hocamız da soruları en güzel biçimde, gezip görerek ve bizzat yaşayarak okuyan herkesin anlayacağı bir dille kaleme almış.
Osmanlıyı seviyordum ama bu kitabı okuduğumda daha bir sevdim. Sizlerin de seveceğine inanıyorum. Bence tarih seviyorsanız bu kitabı muhakkak okumalısınız. Çünkü doğru bilgi doğru kaynaktan alınır.

Burak, bir alıntı ekledi.
 16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

IV. Murat ve Kayıkçı
<<<IV. Murat çok sık tedbil-i kiyafetle gezen padişahlardan biridir. Marmara Denizi'ne Yedikule'den Sarayburnu'na bakan surların önünde bugün bir sahil yolu vardır fakat eskiden sahil yolu yoktu. Sahil yolu 1955'te yapıldı. Orada sahil yolundan önce sur duvarları önünde çok dar bir kumsal vardı. Tabii kumsalda da kayıklar beklerdi. İnsanlar zaman zaman o kayıklara binip, Sarayburnu'nun Marmara Denizi tarafında dolaşırlardı.

IV. Murat'ın yolu o gün oraya düşüyor . Müşteri bekleyen kayıkçılardan birinin kayığına atlıyor ve Marmara'da başlıyor kayıkla gezinmeye. Kendisi tebdil-i kıyafet ve yalnız gözüküyor ama korumaları uzaktan takip ediyorlar. Kayıkçıyla birlikte bir hayli açılıyorlar. Kıyıdan iyice uzaklaştıkları bir sırada adam önce bir tütün sarıp yakıyor. Arkasından kadehler ve testi çıkarılıyor. Yasak olan ne varsa adam kayığına zulalamış. Kayıkçı müşterisine de teklif ediyor ama IV. Murat ne tütünü kabul ediyor ne de içkiyi. Adam en son diyor ki,
"Ben çok güzel taş okurum ." Yani fal bakarım demeye getiriyor ama o da yasak.

Bütün bu yaşadıkları karşısında iyice öfkelenen padişah, "Bak bakalım, ben kimim," diyor. Adam bir bakıyor ve hemen anlıyor karşısındakinin kim olduğunu. Tabii ter dökmeye başlıyor ve af dilemeye başlıyor, " Sultanım ben nereden bileyim... Aciz kulunu affedin," diyor.

IV. Murat diyor ki, "Seni bir şartla affederim. Birazdan beni denizin kenarına çıkardığında hangi sur kapısından gireceğimi bilirsen seni affedeceğim."

İstanbul surlarının bir sürü kapısı var; Ahırkapı'dan mı, Çatladıkapı'dan mı girecek sultan... Adam da zeki biri belli ki, "Efendim ben gireceğinizi düşündüğüm kapının ismini bir kağıda yazsam, siz kapıdan girdikten sonra baksanız. Ben şimdi size bir kapı derim, siz de başka kapıdan girersiniz," diye aradan şüpheyi kaldırmayı teklif ediyor.

"Tamam" diyor IV. Murat. Adil bir insan olduğunu gösteriyor. Kayıkçı kağıda öngördüğü kapıyı yazıyor ve IV. Murat katlıyor, atıyor cebine. Kıyıya yanaşıyorlar.

Kıyıda bekleyen korumalar bir işaretle adamı aralarına alıyorlar. IV. Murat hiçbir kapıya yanaşmıyor. Ortadaki bir duvarın önüne geliyor. Askerlere, " Şurayı yıkın," diyor. Yıkıyorlar ve oradan giriyor içeriye. Geçtikten sonra cebindeki kağıdı çıkarıyor ve başlıyor okumaya...>>>
Buraya kadar okuduysanız kağıtta ne yazıyor olabilir peki, bilen var mı :)

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 111)Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 111)
Burak, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hep öyle sürseydi keşke.
"Kayı boyuna baktığımızda Ertuğrul Gazi'nin çocukları içinde en küçük kardeş Osman Gazi fakat küçük olmasına rağmen abileri Ertuğrul Gazi ölünce "en liyakatlimiz sensin" diyerek onu başa geçirmeleri aslında Osmanlı'nın çok sağlam temeller üzerine kurulduğunu gösteriyor. Yani burada evvela liyakate önem vermek, daha sonra büyüklerin tavsiyelerine uymak söz konusu."

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 12)Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 12)
Afife, Osmanlı'nın Şifreleri'ni inceledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle tarih sevmeyen hatta nefret edenler "tarihi nasıl sevebilirim" derseniz bu kitap ve Talha Uğurluel'in kitapları sizin için biçilmiş kaftan misali. Tadımlık tarih seyrine götürüyor sizi bu kitap. Hem renkli içeriği ile tarihte kısa bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Osmanlı'yı kısa ama çok genel ele alan kitapta birçok merak ettiğiniz sorulara cevap bulacaksınız. Harem nasıl bir yer? Devşirme sistemi neden yapılıyordu? ve daha bir çoğu bu kitapta.
Başarılı sunucu Cansu Canan Özgen soruyor Talha Uğurluel cevaplıyor.
Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Aslında çok şey yazmak isterdim ama sanırım sığmaz buralara

Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osmanlı'da bir Yahudi, Hristiyan ve Müslüman; hiçbirinin kıyafeti bir diğerinin aynısı olamazdı. Herkes kendi kıyafetiyle kendi dinini, kavminin özelliklerini sergilemek zorundaydı.

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 97 - Timaş Yayınları | 3991 Osmanlı Tarihi | 106)Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 97 - Timaş Yayınları | 3991 Osmanlı Tarihi | 106)
Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
 19 Eki 2017

"Bir düşünsenize, devlet protokolünde kimler önde oturur, önce kime yol verilir, aslan payını kimler götürür! Ama bakıyorsunuz her Osmanlı minyatüründe padişahın arkasında iki delikanlı duruyor. İşte son sınıflar yerini almış. Staj ve vazife bir arada. Bu detayları çözdüğümüz zaman, Osmanlı'nın şifrelerini de çözmüş olacağız ve bize yıllardır birilerinin dayatmaya çalıştığı barbar toplum, yağmacı devlet, acımasız yönetim yaftalarından tarihimizi kurtarabileceğiz. "

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha UğurluelOsmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel
Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
19 Eki 2017

Bize zeki, çalışkan değil itaatkâr adam lazım düsturu vardır. Bakın burası çok önemlidir ;biri vardır çok zekidir fakat basiretsizdir yani hızlı çıkışlar yaparak hem kendini hem de devlette temsil ettiği ortamı sıkıntıya sokar, bazısı da vardır ki temkinlidir istişareye ehemmiyet verir ve öyle olduğu için yaş tahtaya basmaz.
II. Selim'in meşhur bir sözü vardır, "Abim Mustafa'yı ordu tutuyor, kardeşim Mehmed'i babam tutuyor, küçük kardeşim Bayezid'i annem tutuyor, ben ne yapayım, bari beni de Allah tutsun," şeklinde. Belki de oradan turnayı gözünden vurdu, sırtını öyle bir yere dayamıştı ki...

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha UğurluelOsmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel
Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
17 Eki 2017

"Dünya devleti ebedî değildir. Fani cihanda da hiç kimse ölümsüz değildir. İnsanların dünyada nefesleri sayılıdır ve ölümsüzlük kapısı kapalıdır." Fatih Sultan Mehmed'in bu sözleri Osmanlı sultanlarının tevazu özelliklerinin, kulluklarını unutmamalarından geldiğini de gösteriyor.

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha UğurluelOsmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel