Giriş Yap
250 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitap Dünyam
'ın #güncelikeşfet maratonunun Eylül ayı kitabı #halifelerköyü' nü kalabalık bir grupla okuduk ve yazarımız
altar kaplan
ile üstüne bir de söyleşisini yaptık. Okumaya başladığımda kullanılan Arapça ve Osmanlıca kelimelerin çokluğundan ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki vergi sistemindeki teknik bilgilerden dolayı içine girmekte zorlandım ama söyleşiden sonra yazarın ilmek ilmek dokuduğu ve bilinçli olarak yaptığı her dokunuşla kitabı daha çok sevdim. Grupça bazı küçük şifreleri çözmeyi seviyoruz. Kitap günümüzle geçmişi buluşturan bir kurguyla, tarihi anlatıyor. Bir iktisatçı olan yazar, alanıyla ilgili bu kadar çok bilgiyi kurguya yedirmekte çok başarılı bir iş çıkarmış. Tanzimat 'ın ilanından 5 yıl sonra 1844'te halktan alınan vergileri teke indirmeye çalışan devlet, halkın elindeki bütün canlı, cansız mal varlıklarını saymak için bir Kadı' yı, yanındaki katipler ve askerlerle beraber Kütahya 'daki bazı kasabalara gönderiyor. Olaylar bu köylerden biri olan Halifeler Köyü' nde geçiyor. Köylünün mal varlığının yazıldığı Temettüat Tahrir Defterleri kayboluyor ve bir sürü kişinin hayatı değişiyor. Ağacın, köpeğin, atın dile geldiği birçok bölüm var keyifle okuduğum ama en çok Aşağı Tümsek ve Yukarı Tümsek bölümlerini sevdim sanırım. Bu bölümlerde Kadı'nın ruh halini çok iyi yansıtmıştı bence yazar. Ruha dokunan bir anlatımı vardı. Kadı, Muhtarın Kızı' nın peşine takılırken onu görmek isteyen belki de mutlu olma ihtimali olabilecek Tüccarın Karısı'nı farkedemedi. Bazen hayatta da bir şeyleri es geçebiliyoruz farkında olmadan. Halifeler Köyü' nün haritasına baktığımda da bunu hissettim. Bir sürü farklı yere giden yollar gibi hayatımızda da birçok ihtimaller var ve biz bir seçimimizi yaşarken öbürünü kaçırıyoruz Kadı gibi. Sonra bir nefeslik cihandan silinip gidiyoruz. Kadı da bu hayattan silindi gitti hiçbir mal bırakmadan. Tıpkı defterler gibi. Ne değişti. Hayat aktı gitti.  Sayfa 231'deki, "Bir kere geç kalmıştı, ondan sonra başka bir yere yetişmesinin ne anlamı olabilirdi! Dünyada her şeyin bir ilacı vardı ama gecikmişliğin yoktu." sözünü sevdim. #kitapdünyambirlikteokuyor #iyikitapkurtlamalar #okumakiyileştirir #okudumbitti
Reklam
392 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Öncelikle kitabı beğendiğimi söylemek istiyorum. Benim sevdiğim tarzdaydı. İçeriğinde yoğun bir aşk kavramı, kitabın gidişatı için kullanılmış gizemli bir mevzu ve tarihten alınmış gerçek şahıslar ve olaylar bulunuyor. Kitap, Osmanlı'nın Bağdat'ı fethetmesi ve Fuzuli Efendi'nin aylarca çalışmalarını sürdürdüğü bir kütüphanede, kütüphanecinin ona gizemli bir hançeri verdikten sonra intihar etmesiyle başlıyor. Fuzuli Efendi hançerin gizemini araştırırken öğrendiği bilgiler, ona tehlikeli bir şeylerin yaklaştığını hissettiriyor ve kendisi de bir gün Leyla ile Mecnun'un hikâyesini kendi kalemiyle yazarak hançerin üzerindeki saklı şifrelerini de aşk ve sır içeren satırlara gizliyor. Daha sonra kitabı bir Osmanlı Ağası'na veriyor ve bizi sürükleyecek kısım da tamamen burada başlıyor. Kitabı, Fuzuli Efendi'nin yazmış olduğu Leyla ile Mecnun romanının bakış açısıyla okuyoruz; aşkı doruklarına kadar hisseden ve Mecnun'un ruhuna sahip bir nesnenin. Leyla'ya deliler gibi aşık bir kitap... Daha sonra kitap nereye, biz oraya... Bağdat'dan İstanbul'a, oradan Topkapı Saray'ına; bir gün Kanun Koyucu Sultanların elinde, bir gün de haremdeki cariyelerin elindeyiz. Tarih hakkında birçok bilgi edinirken, bir yandan da şifreleri çözmek için kitabın peşinde olan haydutları ve hançerin gizemlerini öğreniyoruz. Dili çok ağır değildi, aksine akıcıydı. Ben severek okudum. Sizler de fırsatınız olursa alın okuyun, güzel bir kitaptı.
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
8.2/10 · 16,8bin okunma
Osmanlı bir merasimler devletidir ki her şey kurallar manzumesi etrafında, imrenilecek bir disiplinle yerine getirilirdi.
Devletin Ebed-Müddet olması olmazsa olmaz kuraldır. Devletin bekası ve toplumun huzuru için padişahların kardeşleri, çocukları, eşleri hatta kendileri bile feda edilebilmektedir.
Reklam
Osmanlı Devlet yapısında esas olan insandır, toplumdur ve devlettir.
Reklam
2
17
163 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48