Abdullah Reha Nazlı'ın Kapak Resmi
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
12 Nis 15:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herhangi bir profesyonel kariyer için üniversite derecesinin önkoşul olması fikri, yalnızca 100 yıl kadar geriye gidiyor. Toplumun verimli bir üyesi olabilmek için herkesin üniversiteye gitmesi gerektiği düşüncesiyse yalnızca 30-40 yıllık.

Dünya Okulu, Salman Khan (Sayfa 65)Dünya Okulu, Salman Khan (Sayfa 65)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halkın büyük bölümünün eğitimsizliği devletin zararınadır: Soygunların, yıkımların, cinayetlerin nedeni budur. İlkel toplumların fakir olmalarının, açlıktan ölmelerinin nedeninin topraklarının zenginliklerinden yararlanamadıkları olduğunu söylerler. En büyük vahşilik ise ülkede her insanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal yeteneklerinin kullanılmaması ve kullanılmak istenmemesidir.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 123)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 123)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oysa halk kitleleri de, canlı bahçenin insanları gibidir. Doğa onlara da akıl vermiştir. Onlar da becerikli, yeteneklidirler. Onlar da en yükseğinden ruhsal gelişmeye yatkındırlar. Yalnızca ilgilenmek gerekir onlarla. Bu milyonlarca insanın her birine kelimenin tam anlamıyla, insan olmak olanağının verilmesi gerekir.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 123)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 123)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'Halk tembeldir, çalışmaz'. Arkasından ekliyorlardı: 'Bir şeyde büyüktür halk: Sabırda... Aç kalır, üşür, pislik içinde yaşar... sesini çıkarmadan sabreder.' Herkes halkın sabrını göklere çıkarıyordu. Hayrandı herkes onun sabrına. Duygulanıyorlardı... Hakın sabrından bir din oluşturmuşlardı. Snelman halkın bu sabrına isyan ediyordu. İki tarafa da büyük öfke duyuyordu: Bir yanda her türlü özgürlüğü, lüksü isteyip alan, halka da en kaba, karanlık, çoğu zaman da dayanılmaz bir yokluğa sabretmesini gerektiğini söyleyen yüksek sınıfa. Bir yanda da sabrettikleri için halk kitlelerine kızıyordu. Beyinlerini çalıştırmamalarına dayanamıyordu. Halk kitlelerinin kendilerini yoksulluğa, kara cahilliğe, haksızlığa, pislik içinde yaşamaya alıştırmış olmalarına öfkeleniyordu.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 122)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 122)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okullada okutulan bütün tarih kitaplarında, sonra profesörlerin bütün konuşmalarında yalnızca kral ve çarlardan, onların bakanlarından, aristokrat ailelerin birbiriyle mücadelesinden, kontlardan, generallerden, ancak kimi zaman da yüzlerce bilim adamlarından, ünlü yazarlardan, dahi sanatçılardan söz ediliyordu. Onların hayat hikayeleri, savaşlar ve muharebeler, saray entrikaları, diplomatların kurnazlıkları, komplolar ve isyanlar ayrıntılarıyla anlatılıyordu. Yüzlerce, binlerce yıl boyu kuşaktan kuşağa halktan milyonlarca insanın her ülkede nasıl yaşadığına ise ya şöyle bir değinip geçiyorlar ya da hiç söz etmiyorlardı. Milyonlarca köylü, işçi, her çeşidinden yüz binlerce zanaatkar, gene milyonlarca sıradan kentli sanki görüş alanının dışında yaşıyordu. Halk kitlelerin zeka gelişimini, asıl halkı oluşturan milyonlarca insanın kalbini, iradesini, eğitimini akla getiren yok. Halkın ruhsal yönden de, yaşamsal yönden de iyileştirilmesini kimse kendine dert etmiyordu.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 121)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 121)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her meslekte olduğu gibi öğretmenler arasında da ruhen öğretmen olmaya hiç yatkın olmayanlar vardır. Zanaatkar bile olamazlar öyleleri. Öğretmenlik uğraşını sevmeyen, lanetleyen ırgatlardır onlar. Dostça bir tavsiyem olacak öylelerine: Okulu bırakın! Başka bir uğraş bulun kendinize. Yazıhanelere gidin, ticaret yapın. İstediğiniz işi yapın; coşkulu, büyük umutları olan insanlara ihtiyacı olan yerleri işgal etmeyin...

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 45)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 45)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şöyle diyorlardı: 'Aydın sınıftan olmak devlet resmi giysisini giymek veya boynunda kolalı yakalık, başında şapka olmak demek değildir. Aydın olmak halkın beyni olmak demektir. Halk sizi öğrenim görüp yüksek maaş alasınız, akşamları restoranlarda yemek yiyesiniz, okuma salonu denen yerlerde iskambil veya domino oynayasınız diye yetiştirmedi. O durumda aydın olamazsınız, olsanız olsanız, aydın müsveddesi olursunuz. Halkın aklını, radesini, enerjisini, vicdanını uyandırmaktır sizin göreviniz. Halkı bilinçlendirmelisiniz. Halkı, köylüleri, işçileri, toplumun alt tabaklarını eğitmeli, onlara daha iyi nasıl yaşayacaklarını, ülkede yaşam düzeyini nasıl yükseltebileceklerini öğretmelisiniz.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 41)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 41)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ülkenin yüksek kültür düzeyi bütün halkın çabasının sonucudur.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 37)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 37)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Halkın içki düşkünlüğüne kadarı acımasız bir seferberlik başlatılmıştır. Finler doğuştan içkiye düşkündürler; ancak, bu düşünlük hoş görülmüyor artık. Finlandiya'da devletin kasası votka geliriyle dolmuyor. Votka'yı halkın canının çekmemesi için, dükkanlarda elden geldiğince gözden ırak yerlere saklıyorlar, kilit altında tutuyorlar. Bütün Finlandiya'da votkayı üç buçuk şişe ölçüsünde büyük kaplarla beş mark karşılığında alabilirsiniz. Ayrıca Finlandiya Meclisi geçen yıl alkollü içeceklerle ilgili bir yasa tasarısını görüşmüş ve alkollü içki satışını bütün Finlandiya'da yasaklamıştır.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 36)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 36)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ülke yaşıyor, en tepeden en alta kadar yaşıyor... Yakın tarihe kadar bir aşçı kadın olan Miina Sillanpaya kendini öyle yetiştiriyor ki, makaleler yazıyor, güçlü bir kadın işçiler hareketi oluşturuyor, çok sayıda önemli toplumsal sorunu gündeme getiriyor, ülkenin siyasi hayatında önemli bir rol oynuyor, hükümette bakan olarak görev yapıyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 36)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 36)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ülkede gazete, okullar gibi, çoktur. Her kasabanın kendi gazetesi vardır. Nüfusu on sekiz bin olan Viborg'da dört gazete çıkıyor. Köylede hemen her aile gazete abonesidir. Şöyle bir örnek biliyorum: Bir köyde yoksul, ama, genelde olduğu gibi, son derece temiz, derme çatma iki kulübe vardır. Bu kulübelerden biri sahibi bacakları olmayan, yalnız yaşayan sakat bir ihtiyardı. Öteki kulübenin sahibi ise on yaşında kız torunuyla yaşayan, kör, yaşlı bir kadın. Ve bu yaşlı iki insan bir gazeteye ortaklaşa aboneydiler. Kız yorun bir koşu gidip postaneden gazeteyi alıyor, gözleri görmeyen ninesini bacakları olmayan yaşlı adamın yanına yerleştiriyor, orada bütün gazeteyi onlara okuyordu. İşte bunun içindir ki, halkın en alt tabakası bile burada uyumuyor, ölü dallar gibi yerde sürünmüyor. İnsanlar ezilmişliklerini kabullenmiyorlar. Başkalarından bir şey beklemiyorlar: Ne olacaksa olsun, diyorlar. Evet, ormanda üzerine çökmüş kuru şapkaların altından çıkmaya çalışan taptaze, capcanlı bir ot gibi, hepsi yukarı çıkmaya çalışıyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 34)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 34)
Abdullah Reha Nazlı, bir alıntı ekledi.
29 Oca 18:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öğrenimin böylesine yaygın olması nedeniyle ülkemizde halk okumaya alışıktır, kitabı, gazeteyi sever.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 34)Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov (Sayfa 34)