1000Kitap Logosu
Resim
ismail
TAKİP ET
ismail
@ruhumeyyit
Denge önemli.
129 kütüphaneci puanı
3161 okur puanı
07 Ağu 2018 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
207 syf.
·
Puan vermedi
Anca Mektubumla Sevişirim Yaşamak lazım, duygunun doruklarına varmak için. Yaşadı ve hissetti Ahmed Arif. Özlemin her tonunu parmak uçlarıyla seviştirdi. En iyi o bilir kavuşupta sahip olamamanın acısını. Aşk'a diz çöküp ayak boyayan adam oldu. Kulluğun boyutlarında mekik dokudu. Mektubunda sevişti. Çıplak bir halde piposunu tüttürp ayak ayak üstüne atmanın resmini hissettirdi mektubunda. Her çıplaklığını mektubuyla buluşturdu. Sevişirkenki tatlılığı bıraktı mektubun çarşafına. Beklemenin heycanını, gelemeyişin sabırsızlığını ve yalvarmanın doruklarına vardı. Bir insanı en iyi sevgiliye yazılan yazılardan tanırsın... Hırçın ve istekli yazılardır bunlar. Leylasına aşk dolu mektuplarla... Bir sevgiliyi hayal et, eğer bir sevgilin varsa... Bir an ondan uzak ya da hep uzak oldugunu düşün, ondan gelmesini istediğin bir mesajın bir mektubun heycanını ne anlatabilir ne de yazılabilirim sana, sadece hissedersin... Düşünsene, sana belli bir gün belirtiyorum ve o gün sana bir mektubum bir mesajım olacak diyorum... Peki sen ne yapardın... O günle aşk yaşardın, o günün gelmesi için belki güneşle ahbap olurdun, o gün gelsin diye hep uyurdun. Bir haftan tek gün olurdu Ve o gün uzun ve soluksuz olsun isterdin... (17 Nis 2020) tarihinde incelendi
Leylim Leylim
8.7/10 · 13,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
76 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bir dairem var
Her şeye dair devri daim bir daire. Okurken gerçek okumanın tadına varıyorum... Oluşan her oluşum bir sebepten ötürüdür. Hüznümüz kaybettiklermizdendir. Kaybettiklermiz değer verdiklerimizdir ya da çıkar umduklarımızdır. Kendime şu soruyor sormaktan korkuyorum. Çıkar mı sevgi mi? Hayatta kendimize sormaktan çok korakacağımız sorular olacaktır. Kaybetmenin hüznü, kaybedeceğimin korkusu. Korku, olacak olana olur. Hüzün olmuşluğa Kemal tamamlanıştır. Hakikate tek kişilik yürünür ama hakikate tek meziyetle yürünmez. İlim ve aşk ehli olmak gerek... #102799209 İşte bu Düşünmenin devriyesi... Düşünüyorsan daire çiziyorsun demektir Pekala her düşünüş ilgili düşünceye devriye etmez mi? O zaman düşünme muhakak sonu olandır. Çünkü dairenin de sonu vardır. Peki sonu olmayan düşünce denilebilir mi? Hayır, tamamlanmamış düşünce vardır yani daireyi çizemeyen, daireyi tamamlamayan... Doğa daireye dahildir. Sonsuz bir yaratılış döngüsü içinde miyiz? Mevsimler günler canlıların var oluşu... #103065392 Ah nasıl güzel bir alıntısın sen öyle Evet çokça düşündüğüm şey bu Her şeyin her şeyin içinde oluşu... Azlığın içinde çokluk çokluğun içinde azlık. Hiç tereddüt etmedim yazarken bir önceki cümleyi, neden mi? Çünkü devriyeye dair olduğunu biliyorum. Nasıl ki var oluşumuz ölümün habercisiyse öldüğümüz gün de dirilişimizin habercisidir. Bir kum tanesinde bütün evreni görebilmekte işte bütünlük ve kemal bu olmalı peki ya hakikat ona yaklaştım mı?..
Okuyacaklarıma Ekle
556 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabın sonu bir tablo( cimon ve pero)
#99972735 Yazı deyince hemen herkesin aklına resmiyet geliyor ve resmiyet ise okumamış kişinin elini ayağını bağlı duruma getirir. Bilmemek harekete geçememek anlamına geliyor. Bilmemek muhtaç olmak demektir. Okumak keşfetmeyi gerektirir. Okuyor ve keşfedemiyorsan durup düşünmen gerek. Kitabı okurken dikkatimi çeken şey şuydu: İnsanlar sonunu duydukları şeyleri gidip kendi görüp yaşamadan pes etmek istemiyor. Bağlandıkları hayalleri bir somut çabaya kurban etmek istiyor. "Bazen yaratıcıya sonumuzu bildiği halde neden bu hayatı yaşamak zorundayız" cümlesinin cevabını bu kitabın satırları arasında gördüm... İnsan yaşamadan bitirmek istemiyor. Velevki sonu hüsranda olsa... #100700686 İnsan insanlığı yaratır. Etkilerimiz tepkileri, tepkiler ise insanlığımızı gösterir. Bir şeyi bir kişiye dayatırsan o kişi o dayatılan şey olur. Aslında bizler birer tabiri caizse yaratıcıyız. ( her zaman söylediğim gibi insanlığa ve evrene serpiştirilmiş Tanrı bulgularına sahibiz. Tanrıyı bir ağaçta bir nehirde bir metroda görebilirsiniz. Mesele görebilmekte zaten...) İnsanlara insan olduğunu hatırlat. #100724110 Neden diye sorar insan. Düşünmek ızdırap olur bir vakit. Bir vakit insan biraz ölmek ebediyen uyumak ister. Çektiğimiz acılardan kaçış yolumuz olmuş bu ikisi. Hani elimde olmayan bir şey derler ya gerçekten öyle düşünmek elde olmayan bir şey... Tutunmak hayata ve yaşama... ne kadar acı da olsa bizler sevdiklerimiz için yaşamak isteriz onların varliğı bizlerin varlığı demek yoksa çekilmez bir yer bu dünya... (Kalın kitapları okumanın şöyle bir faydası var, karakterlerle çok içli dışlı oluyorsunuz, sanki birere arkadaş tanıdık dost hâline geliyorlar. Kalın bir kitabı mümkün olduğunca kısa sürede bitirin yoksa tadı kaçıyor.) Beni en çok etkilen şey kitabın sonu olmuştu. Eğer tablolarla azıcık ilgileniyorsanız kitabın sonunun gerçekten bir tablo olduğunu göreceksiniz( Cimon ve Pero). Yani demek istediğimi şey kitabın yazarı epey gizem sıkıştırmış kitabın satırları arasına.
Gazap Üzümleri
9.0/10 · 25,2bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
64 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
okurken inceliyorum seni
#99105764 Anlaşılmamak potansiyeli en yüksek hazinedir. Arzu edilmek ama çözümlenememek... Huzuru hemhalliğimde buldum. Aşkı, fikrederkenki gülümsememde buldum... #99141709 Örtüler ve zincire vurlmuş istenmeceler... Bu alıntıyı okurken sosyal medyada klavye şovalyeleri geldi aklıma, bir sürü şey saydırır sayfa sahibine ve gerçek hayatta buluştuklarında -vay vay vay abime bak bee yavv işte bilirsin sosyal medya işte ben sen umursamazsın sanmıştım...vb Bu alıntıyı aldığım kısım Uyurgezer başlıklı bölümden alıntıdır. Fark ettiniz mi? Sanam alemde insanin kendini özgür hissetmesi ve ağzına geleni söylemesi peki bunu gerçek hissleriyle mi söylüyor yoksa #99110460 Aklımıza bu alıntısı mı gelmeli... Ya da bir annenin kızıpta evladına beddua etmesi... Anneye, gerçekten bunu mu istiyorsun dediğinizde Anne, hayır hayır diyeceğini hepimiz biliyoruz... #99160253 Ey insan, evvelinde bir hiçtin sonra var oldun ve şu an yok olacaksın... Bazen düşünüyorum hiç var olmamak ister miydim? Sonra da şunu diyorum, var olmak istedim ki şu an var oldum. Var olmak bir lütuf ve ne acı ne ızdıraplı bir lütüf... Var olmak aslında isyan etme hakkıdır. Hakikaten gerçekten var olmak isyan etme hakkı mıdir?.. #99175013 Bize benzemeyen delidir. Sizs bu alıntıya anlatacak bir alıntı bırakıyorum#99177849 #99286956 Anlaşılmamak elbet arzu edilen demektir. Ah ahh benim nedir şu konuya takıntım. Bilmiyorum sanki özün anlaşılmamakta saklı olduğunu hissediyorum. Gizem en arzu edilendir. Çözüm ve anlaşılmak bir bitiş bir sondur. Bunu çözmeye çalışılan bir soruya benzeteniliriz, soru ne kadar çok zorsa yani gizemini saklıyorsa ona duyulan arzu da o kadar artar. Aslında basitlik, gizemini saklı tutamamaktır. Her neyse denge en önemlisi...
Meczup
7.5/10 · 13,1bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
kitap bitti inceleeme bitmedi
Distopya, otoriter ve baskıcı bir sistem olarak ifade edilir. Olumsuz bir geleceği, kötü bir hayatı ifade etmek için kullanılan bir kelime. Distopik toplumlar özelliklekonusu gelecek zamanlarda geçen hikâyelerde yer alır. #98642134 Sanki bu alıntı bu zamanın distopyası. Bugün şöyle bir şey düşündüm... Gerçekleşecek Distopyalar kıyamet alameti olmasın mı( gülen emoji) Bazen de saçma sapan bir hard distopik bir kitap yazasım gelir ve bunun gerçeklşeceğin hafiften inanasım gelir bunu( sıralaması kötü olduğu halde yüksek puanlı üniyi tercih eden öğrenci umudu gibi düşünün) ama bu dünyada ve bu insanlıktan her şeyi beklenir. - sayfa 50..52 civarındayım ve düşündüğüm şeyler şunlar: İnsanlar gittikçe çocuklaşıyor yani demek istediğim şey şu anki 30 yaşında bir birey ile çok eskiden 20 yaşında bir bireyin bilincine akıl ve zihin dünyasına denk gelmesi, evet akıl yaşta değil başta diyeceksiniz ama zaman ilerledikçe insanlık yaş olarak ilerliyor ama bilinç olarak geriliyor. -#98771759 Hızlandıkça hızlanır. Hız artık sabrımızı da hızlandırdı yani bitişe yaklaştırdı yani sabrımızı bitirdi. Artık uzun metrajlı şeylere olan ilgimiz azaldı. Artık her şeyi şıpoldu olsun istiyoruz. Çok yorucu ve kimse bu yorgunluğun farkında değil. Herkesin söylediği şey şu, mutsuzum, halsizim, bitkinim... Durup şu soruyu sormak gerek, "Bu hız neden?"... #98837754 Yayıldıkça azalır değer. Bir şeyin kıymeti neye göre belirlenir. Her şeyi azlık ve çokluk üzerinedir. Aza olan talep fazladır çünkü az olan zor bulunur, zor bulunan epey ihtiyaç duyulandır. Pazarlama ve girişimcilik üzerine düşünelim biraz, elinizde bir mal var bu malın kıymetinin bilinmesini istiyorsanız piyasaya azar azar sunacaksınız ama sunduğunuz mal kaliteli olmak zorunda. Bilgi ve fikir de böyledir. Demek istediğim şey kurduğunuz sözcükler altın değerindedir ama her kurduğunuz sözcük altın değerinde olmasın, bazen gümüş, bazen bakır olsunki altın olan sözcüklerin değeri kaybolmasın... #98847864 Evet her şeye sahibiz. Sahip olmak aslında bir bitiştir. Bizi mutlu eden şeyler arzuladığımız şeylerdir. Peki arzu neydi, arzu ulaşılma çabasıdır, isteme çabsıdır. "Varmak değil yol güzel." #98857214 Ne garip bir cümle değil mi? Mesela size Tanrı rolü yapın dediği zaman siz ne yapardınız? Yoksa göğsünüzü kabartıp dilinize geldiğince söyler miydiniz? (o göğüs kabartması olmak zorunda) Peki ne söylerdiniz neee? Tanrı ne yapıyordu peki? ..... "Gizem ve arzu edilmek evet bu tanrı rolüydü."
Fahrenheit 451
8.1/10 · 69,1bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
6
52 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.