Kitap
Daire'ye Dair

Daire'ye Dair

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
68 Kişi
333
Okunma
82
Beğeni
1.609
Gösterim
76 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 9 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kapı Yayınları · Şubat 2018 · Karton kapak · 9786054322329
Vaslından ayrı n'ola kanın dökülse gül gül  Ben gülbün-i firakım bu fasıldır baharım  Bu bir bülbülün çığlığı değil. Öyle ya bülbül, gülün semtindeki yabancı âşığın adı; hakikat âşığının adı. Güle tutku ile bağlanan, gülden beslenen ve gülden beslendikçe nağmelerine revnak veren hakikat âşığının. Oysa bu beyitteki hüznün sahibi güle yaklaşan, onu uzaktan seven, sırf bu uzaklık sebebiyle onu önlenemez bir tutkuyla tutmak isteyen bülbül gibi genç bir âşığın değil, bilâkis gülü her daim kavrayan, onun hep yanında olan, onun sadece açışını değil, soluşunu da, yapraklarını döküşünü de izleyen, hatta ona hayat vermişken onu elleriyle gömmek zorunda kalanın çığlığı... güle gülden yakın gülbünün... gülbün-i firakın... Yani bu çığlık başkalarının değil, sadece gül dalının çığlığı; gülün dalının çığlığı.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,4
8.7
10 üzerinden
68 Puan · 11 İnceleme
Zühre Bilge
Daire'ye Dair'i inceledi.
76 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Doğu ve Batı arasındaki zaman algısı mükemmel bir şekilde açıklanmış. Zamanın dairesel olduğu konusu bana Arrival filmini çağrıştırdı. Yola başladığımız kişiyle aynı değiliz. Asında çok değil iki yıl önceki ben çıksa karşıma o artık ben değildir ben ise; hiç o değilim. Sadece ortak geçmişimiz bizi birbirine bağlardı sanırım.
Daire'ye Dair
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
ismail
Daire'ye Dair'i inceledi.
76 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bir dairem var
Her şeye dair devri daim bir daire. Okurken gerçek okumanın tadına varıyorum... Oluşan her oluşum bir sebepten ötürüdür. Hüznümüz kaybettiklermizdendir. Kaybettiklermiz değer verdiklerimizdir ya da çıkar umduklarımızdır. Kendime şu soruyor sormaktan korkuyorum. Çıkar mı sevgi mi? Hayatta kendimize sormaktan çok korakacağımız soru olacaktır. Kaybetmenin hüznü, kaybedeceğimin korkusu. Korku, olacak olana olur. Hüzün olmuşluğa Kemal tamamlanıştır. Hakikate tek kişilik yürünür ama hakikate tek meziyetle yürünmez. İlim ve aşk ehli olmak gerek... #102799209 İşte bu Düşünmenin devriyesi... Düşünüyorsan daire çiziyorsun demektir Pekahala her düşünüş ilgili düşünceye devriye (yani çevreleme ilgili alanda dönüp durma) etmez mi? O zaman düşünme muhakak sonu olandır. Çünkü dairenin de sonu vardır. Peki sonu olmayan düşünce denilebilir mi? Hayır, tamamlanmamış düşünce vardır yani daireyi çizemeyen... Doğa daireye dahildir. Sonsuz bir yaratılış döngüsü içinde miyiz? Mevsimler günler canlıların var oluşu... #103065392 Ah nasıl güzel bir alıntısın sen öyle Evet çokça düşündüğüm şey bu Her şeyin her şeyin içinde oluşu... Azlığın içinde çokluk çokluğun içinde azlık. Hiç tereddüt etmedim yazarken bir önceki cümleyi, neden mi? Çünkü devriyeye dair olduğunu biliyorum. Nasıl ki var oluşumuz ölümün habercisiyse öldüğümüz gün de dirilişimizin habercisidir. Bir kum tanesinde bütün evreni görebilmekte işte bütünlük ve kemal bu olmalı peki ya hakikat ona yaklaştım mı?..
Daire'ye Dair
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
26
Harun
Daire'ye Dair'i inceledi.
76 syf.
Müslümanların sözde değil özde yüz aklarındandır Dücane Cündioğlu. Dini kendi tekellerinde görüp televizyon kanallarında ahkam kesen, üstüne üstlük kendi görüşlerine riayet etmeyenleri de hafiften hafife küçümseyen zihinlere tabiri caizse ağızlarının paylarını vermeye iyi bilir. Okumak, düşünmek, mümkünse anlamak gerekir. Kelimelerin tarihine, tarih içindeki evrimine, daraltılmasına ve genişletilmesine karşı çok güzel tespitler yapan Cündioğlu bu kitabında da kavramların işaret ettiği manaları bize çok güzel gösteriyor. Felsefi deneme okumanın yanı sıra manevi bir kapı da aralıyor bizlere. Düşünmek, tohumdaki ağacı ya da ağaçtaki tohumu görebilmektir, en azından bunun için çabalamaktır. Daire'ye dair ; başlangıç ve bitiş noktası aynı bir eksen etrafında süregelen hayatımız ve bu hayatın olmazsa olmaz hedeflerini fark etmemizi sağlıyor. "Zihinlerimize giydirilen deli gömleklerini" çıkarmamıza yardım edecek sorgulamalar yapmamızı kolaylaştıran bir eser ile karşı karşıya geliyoruz. Sindirilerek okunması ve üzerinde düşünülmesi gereken orjinal yazılar mevcut. Yine yazarımızın bir kitaba isim olan sözüyle ifade edecek olursak "vaazı cedit değil Keşfi kadim" Spoiler İki kavis arasındayım. Her yaşam parantezi doğumla açılıyor ve ölümle kapanıyor; benim parantezim de doğumla açıldı ve her parantez gibi o da en nihayet ölümle kapanacak. Parantezin açılması elimde değildi; kapanması da elimde olma­yacak. Parantezi kim açtıysa o kapatacak, burası kesin. Niçin açıldı, bilmiyorum. Niçin kapanacak, onu da bilmiyorum. İki kavis arasında olup bitenlerle öylesine ki bildiğim tek şey, iki parantez arasında sıkışıp kaldığım. Bu-ara-dayım; doğumla ölüm arasında.
Daire'ye Dair
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
56
Kamile
Daire'ye Dair'i inceledi.
76 syf.
·
Puan vermedi
Kitap İslam düşüncesinde dairenin neye tekabül ettiğinin felsefi bir denemesini yapıyor. "Doğrusal hareket tamamlanma imkanından mahrumdur. Kemal ise daireyi tamamlamanın, maddeden kurtulup saf suret haline gelmenin bir diğer adı. Örneğin doğada nesnelerin hareketi doğrusal ve bu nedenle doğadaki nesneler oluş-bozuluş içindeler. Oysa ki gökkürenin hareketi dairesel ve bu nedenle oluş-bozuluş düzeneği içinde değil. Aynı şekilde aklın hareketi de dairesel ve doğrusal olmak üzere iki yönlüdür. Tümdengelim dairesel, tümevarım ise doğrusaldır. Ameli düşünme tümevarımı kullanır, nazari düşünmede ise akıl tümdengelimle hareket eder, kesindir, başladığı yere dönmek zorundadır."
Daire'ye Dair
OKUYACAKLARIMA EKLE
5