Adı:
Hz. İnsan
Baskı tarihi:
Ekim 2009
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944486965
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Nuh gemisine almadı beni; tektim çünkü. 
Elendim ve elenişim sırrını sulara gömdüm. 
Sahilsizdim. Hakikat gibi. 
Bir türlü göremedi dünya, ben bir hakikat idim.

Hakikat niçin hep yaşlı, niçin hep ıslak
Kavrayan mısın kavranan mı?
Delilik özgürlüktür
Kelbin kalbe secdesi
Hayy'dan gelen hû'ya gider
Hz. İnsan'ın tevazusu
Hep tevazu
Hikmet ve cinsellik
Sana benden kalan ne?
Bilmek niçin ıstırap verir?
Boşa konuşabilirsin, ama boşu konuşamazsın
Merhaba kıymetli okurlar… Bugün size bir arkadaşımın tavsiyesiyle kendisini tanıdığım, sonrasında da bizzat söyleşilerine katıldığım bir yazarın kitabını tanıtacağım. Yazarımız Dücane Cündioğlu, kitabıysa Hz. İnsan. Yazarın hem kendi ismine hem de kitabının ismine şaşırmış olabilirsiniz fakat kendisinin de sıradanlıktan epeyce uzak farklı bir kişiliğe sahip olduğunu hissettiğinizde şaşkınlığınız saygınlığa dönüşecektir diye umuyorum.

Kitapla ilgili yazımızın devamı : http://1cay1kitap.com/hzinsan/
Nuh gemisine almadı beni; tektim çünkü.
Elendim ve elenişin sırrını sulara gömdüm.
Sahilsizdim. Hakikat gibi.
Bir türlü göremedi dünya, ben bir hakikat idim.
Öncelikle Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu' nun okuduğum ilk kitabı. Ve okumaya başlamak için harika bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitapta neredeyse her kavram ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulmuş. Okuyucuyu kolayca içine çeken bir üslup hakim ve okurken adeta bir sohbet havası içinde olduğunuzu hissediyorsunuz.
Kitapta aslında, hakikat sorgulanarak insanın hakikat yolunda ilerleyişi irdelenmiş. Bu hakikat yolculuğunda insana çeşitli bilgiler veren, her sayfası insanı düşünmeye sevk eden ve bence insanın ufkunu açan bir kitap, dolayısıyla okunmayı sonuna kadar hak ediyor.
Arka kapağındaki o kısacık yazıda evet dedim bu kitapta kendimden bir şeyler var.Okumaya başlamamla pek öyle olmadığını anladım, anlatması biraz zor kitap. Bolca eski kelime mevcut bu yüzden anlamadığım yer çok oldu. Bazı yerleri sıktı,kenarda kaldı bazı yerleriyse işte bu dedirtti.Farklıydı ama bazı kitaplar kendini birkaç kere okutur doyamazsın, bu kitap kütüphanede kendine bir yer bulup orda kalıcak kitaplardan benim için.
Hz. İnsan, Dücane Cündioğlu'nun denemelerinden oluşan bir kitap. Kitap hakkında çok fazla olumlu yorum okudum. Ancak genelin aksine, kitabı okuduktan sonra yorumları biraz abartılı buldum. Öncelikle, kitapta çok fazla Osmanlıca terim ve sözcük bulunuyor. Bu sözcüklerin anlamlarının bir kısmını bağlamdan çıkartabilmek mümkün. Ancak pek çoğunun anlamını bilemediğimiz için bazı paragraflar havada kalıyor. Yazar sanırım kuru bir okuma yerine, okuyucudan bu sözcükleri ve kavramları daha derinlemesine araştırmasını istemiş. Bunun yanında, kitabın adı Hz. İnsan olsa da pek çok denemede insan yerine daha çok sözcük ve kavramlar ele alınmış. Bir yerden sonra yarı felsefi yarı tasavvufi bir sözlük okuyor gibi hissettim kendimi... Bir de ortalama 3 sayfa olan denemelerin ilk 2 veya 2,5 sayfası giriş faslında ilerliyor. Kalan yarım sayfada da kimi zaman sonuca gidilmiyor, kimi zamansa bana göre aceleye getirilmiş bir şekilde konu bağlanmaya çalışılıyor. Bu yüzden denemelerin ne tam olarak içine girebiliyorsunuz, ne de tam olarak içinden çıkabiliyorsunuz. Olumlu tarafı ise, her kitapta olduğu gibi bu kitapta da kendime göre bazı bilgi ve izlenimler edindim... Nihayetinde, önemli olan da budur kanımca... her kitaptan birkaç damla da olsa beslenebilmek... Keyifli okumalar...
Sakin kafayla okunması gereken kitaplardan biri. İnce fakat bir çırpıda okunabilecek bir kitap değil. Okunmalı mı evet. Eğer bir şeyler almak isterseniz, size kapılarını mutlaka açıcaktır. Kapak yazısı "İnsan insanı insanda tanır" olan bir kitap için çok açıklama yapmaya gerek yok. Tarzı farklı, bazen anlamak zorlaşabiliyor, fakat kesinlikle pişman olmayacaksınız.
"Nuh gemisine almadı beni, tektim çünkü. Elendim tek kaldım, çokluk içinde. Sular yükseldi, karanlık çöktü. Çaresizdim. Umman-ı hakikatte gark olmuştum. Hep teşbih içinde"
Dücane Cündioğlunun okumuş olduğum ilk kitabı olmasına rağmen,okumaktan büyük keyif aldım.Hz.insan kitabıni okurken zaman zaman yaşamı sorguladığım oldu. Farklı başlıklar altında yazılmış denemeleri ile insanı düşündüren bir kitaptı.
Okumanızı tavsiye ederim :)
Dücane Cündioğlu'na ait okuduğum ilk kitap olmasından mütevellit bir heyecan bir merak ve büyük bir ilgi içerisinde başladığım lakin beklediğim noktaya ulaşamadığım eser. Bu nokta herkes için değişir. O yüzden ne iyi ne de kötü bir kitap diyebilirim. Lakin bana felsefeden çok edebiyatı sevdiğimi fark ettirdi. Bu denli felsefik yorum bana edebiyattaki lezzeti vermedi ve yordu. O kadar açıklama ve kelime kökeni hakkında bilgi ilgimi çekmedi. Ama bu denli felsefe ve dil bilim seven var ise tavsiye ederim.
Denemelerden oluşan bu kitapta en çok başlıklarını ve her deneme sonundaki çarpıcı cümle ve soruları sevdim. Yazarın tarzını biraz bilimsel, biraz tasavvufi buldum. Okuduğum ilk Dücane kitabıydı. Tüm denemelerin değinmek istediği yaraları sevdim fakat bazı kısımları fazlaca uzattığı kanısındayım. Öğretici bir kitaptı her şeye rağmen severek okudum.
Çok merakşa başkadım kitaba. yazarın köşe yazıkarını okurdum. seri bir şekişde bitecek bir kitap değil. Zorlandım bitirmek için. Bir yerden sonra koptum. Sanki birşeyler anlamışım ama anlamamış gibi yapıyor gibiyim şu an :) kırk Yok düşünsem bı şekilde düşünmezdim diyeceğim düzel tespitler var. Kelime kökenine inmeler çıkmalar etkileyici. Ama anlamadığım yerlerin çokluğu beni sıktı.
Nuh gemisine almadı beni ; tektim çünkü
Elendim ve elenişin sırrını sulara gömdüm .
Sahilsizdim. Hakikat gibi .
Bir türlü göremedi dünya, ben bir hakikat idim .

Dücane hoca, anlaşılması zor bir yazar ve felsefeci . Onun yazılarını okurken sizi inanılmaz derece zorluyor . Şu , hiç kullan(a)madığımız “us” (akıl) varya şöyle alaşağı oluyor , hafifte pekmezi akıp nevri dönüyor.

İnsanı düşünmeye sevk eden tembellikten uzak tutan yazarlar ve yazılar var bu ülkede , iyiki de varlar . Yoksa bizler artık düşünmekten bile üşenip, bu işi başkalarına yaptırmaya bile meyil eden varlıklarız .

Kitap neden hz. İnsan ? İnsanlık mertebesine karşılık olmak üzere değil, bilakis bu mertebenin hakkını vermiş olan örnek kişi anlamında kullanmıştır . (S.61) insanın mertebesinin öneminden hareketle , kitap insanın tüm yönlerine hitap ediyor .

Çok yoğun derecede farklı kelimeler var sözlüğe bakmanızda da yarar görüyorum . Zira Dücane hoca her kelimeyi delik deşip edip anlatmak istediği asıl manayı ortaya çıkarıyor . Zihniniz kelimlerin deryasında boğulurken “ aaa ben hiç bu anlamıyla düşünmedim “ demekten geri duramıyorsunuz “( en azından ben şaşakaldım baya ). Kısa bir ara verdikten sonra tekrar okuyacağım .“Her şey O mudur , yoksa O’ndan mıdır?”Diye sordu Nuh ve “ Her şey O’ndandır ,” diyenleri gemiye aldı .
Elendim ,tek kaldım , çokluk içinde .
Sular yükseldi, karanlık çöktü.
Çaresizdim . Umman-ı hakikate gark olmuştum .
Hep teşbih içinde.


Hakikatı arayanlar içinde inciler olan bir deneme kitabı. Lakin çok sakin bir kafayla okuyunuz . Anlamak baya zor oluyor . Hem Zihninizi yormak , hem de beyin fırtınası yaratmak istiyorsanız bu felsefi denemeler size göre .

Keyifli okumalar .
Dücane hocanın her kitabını tüm yazılarını yakın ğlan takip ediyorum..
aralarında en beğendiğim benimsediğim olanı buydu..
bence bir sahaf a girip sorup edinin...
Bedeni iktidarsızlık, ruhi iktidarsızlığın sonucudur.
...
Sizin anlayacağınız ruh pişerse, beden de pişmiş olur.
Sadece insanlar, hayvanlar ve bitkiler değil,taşlar da konuşurlar. Üstelik bazen daha derinden bile konuşurlar.
Tevazu göstermek, aşağıya inmek, aşağıdaymış gibi görünmek, yapmacık aşağılık gösterilerinde bulunmak demek değildir. Tevazu Varlık'ın ihtişamı içinde HİÇ olduğunu bilmek, bu biliş sayesinde ''hiç'' görünmektir.
O halde bilmenin değil, yarım bilmenin ıstırap vereceğini kabul etmekten başka çaremiz kalmıyor
Isınmak için değil, ışıtmak için yanar kelebekler. Çığlık atmadan sessizce kavrulurlar yarin ateşinde. Yazgıları böyledir. Ağlamazlar. Ağlanan oldukları için ağlayamazlar. (Önsözden)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hz. İnsan
Baskı tarihi:
Ekim 2009
Sayfa sayısı:
124
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944486965
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Nuh gemisine almadı beni; tektim çünkü. 
Elendim ve elenişim sırrını sulara gömdüm. 
Sahilsizdim. Hakikat gibi. 
Bir türlü göremedi dünya, ben bir hakikat idim.

Hakikat niçin hep yaşlı, niçin hep ıslak
Kavrayan mısın kavranan mı?
Delilik özgürlüktür
Kelbin kalbe secdesi
Hayy'dan gelen hû'ya gider
Hz. İnsan'ın tevazusu
Hep tevazu
Hikmet ve cinsellik
Sana benden kalan ne?
Bilmek niçin ıstırap verir?
Boşa konuşabilirsin, ama boşu konuşamazsın

Kitabı okuyanlar 287 okur

  • Esra.
  • karaevli
  • Hatice Çoban
  • Osman bingol
  • hacer çiftçi
  • Yusuf Yıldırım
  • Sofitheles
  • Vendetta
  • Mizgin Güven
  • Serap Arslan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.9
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%22.8
25-34 Yaş
%39.6
35-44 Yaş
%18.8
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.1
Erkek
%36.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.5 (34)
9
%24.4 (21)
8
%18.6 (16)
7
%8.1 (7)
6
%9.3 (8)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0