·
Okunma
·
Beğeni
·
4575
Gösterim
Adı:
Motto
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147778
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Ne mutlu insanım diyene!

Dücane Cündioğlu yeni kitabı Motto'da yola, yaşama, bilgeliğe, hakikate dair düşünce ve deneyimlerini dilin imbiğinden süzüyor ve en yalın hâliyle okuyucularına takdim ediyor. Motto, insanlık yolculuğumuzda karşılaştığımız dünyanın hâllerine dair daimi bir erdem arayışını ifade eden, bakışımlı, birbirini hesap eden cümlelerle kurulmuş, incelikli bir örgü. Okuyucuyu zihninin çeperlerini zorlamaya davet eden, derya içreyken deryanın farkında olmaya çağıran düşünsel bir yol haritası. Motto'yla her durağında durup uzun uzun düşüneceğiniz bir yolculuğa çıkacak, insan olabilmenin mutlak koşulu olan "yolda olma" deneyimine farklı bir pencereden bakacaksınız.
Dücane Cündioğlu okuyan her okur ; onun ne kadar ince ve üstü kapalı mesajlar verip kişiyi düşünmeye ve tefekküre davet ettiğini bilir . Onun yazdığı her bir söz , diğer yazarlardan farklıdır zira o ; sözü her manaya gelen anlamıyla okuyucusuna sunmaz “ her anlama gelen söz hiçbir anlama gelmez “ der .
Okuyucuyu zihninin çeperlerini zorlamaya davet eden, derya içreyken deryanın farkında olmaya çağıran düşünsel bir yol haritası. Motto'yla her durağında durup uzun uzun düşüneceğiniz bir yolculuğa çıkacak, insan olabilmenin mutlak koşulu olan yolda olma deneyimine farklı bir pencereden bakacaksınız.
130 syf.
Ne mutlu insanım diyene !

Herkes insan olarak varlığının mevcut donanımlarına sahip bir şekilde dünyaya gelir . Yaratılmışların en şereflisi , kendi kıymetini bilmediği gibi, yaratıcısının da kıymetini bilmez . Onu tanımayan kendini tanıyamaz , kendini tanımayan onu asla tanıyamaz . Herşey bilmekle mümkündür . Seni en güzel surette yaratan bir zatı bilmemek kusurların en büyüğüdür . Bir ayette ben kullumun zannı üzereyim diye nida eder yüce yaradan . Kul yaradanı ne şekilde bilir ve idrak ederse yüce yaradan ona o şekilde tecelli eder . Herşey onun varlığını bilmekle mümkündür .


Dücane Cündioğlu okuyan her okur ; onun ne kadar ince ve üstü kapalı mesajlar verip kişiyi düşünmeye ve tefekküre davet ettiğini bilir . Onun yazdığı her bir söz , diğer yazarlardan farklıdır zira o ; sözü her manaya gelen anlamıyla okuyucusuna sunmaz “ her anlama gelen söz hiçbir anlama gelmez “ der .


Motto kitabı tam bir başucu kitabı. Cündioğlu’nun kitaplarında geçen motto sözlerin hemen hemen , hepsini bulmak mümkün . Her gün açıp günün mottosu diye aynanıza veya dolabınıza yazıp okuyup mutlu olacağınız , mutlu olurken de düşüneceğiniz ince ince örülmüş müthiş bir zekanın ürünü olan bu sözleri hayatınıza katarsanız daha anlamlı olmuş olur.


Keyifli okumalar ...
130 syf.
·3 günde·9/10
"İnsanın yazgısı böyle, kendisiyle hep karanlıkta karşılaşır" diyor kelâm sahibi ve okudukça karanlık yanlarımız en çok insanlığımız sorgulanıyor, ölçülüp tartılıyor..

Belki kısacık cümleler ama hakkı bir kere ile kalmayacak uzun soluklu bir okumak'tır..
-Kendimizi okumak-
Ne çok, ne çabuk unutuyoruz.. Hatırlamak gerek, hatırlatmak gerek..
Keyifli okumalar..
130 syf.
·3 günde·9/10
"Kalabalıkların yaptığını yapmak istemiyorsan, kalabalıkların yap(a)madığını yap, hiç değilse kendine biraz zaman ayır, oku ve düşün. "
Bir solukta okunacak bir kitap ancak okuyup üzerinde düşünülecek bir kitap...
130 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Az olsun öz olsun, ama okuduğum kitap bana bir şeyler katsın diyorsanız; Motto tam size göre. Cümle kalabalığından uzak, yalın ve sade anlatımla buluşturmuş yazar okuyucuyu.

Doğru söylemeliyim ki; ön yargıyla aldım kitabı elime. Şu görmekten bıktığımız özlü sözler, kısa mesajlar hakeza günlük tweetlerden oluşan bir kitap yazılmış diye düşündüm.

Sonrasında edindiğim fikir; derin cümlelere sahip olduğu kitabın. Günün stresini okuma hissiyatıyla doldurdu bilakis. Uzun uzadıya metinlerin sıkıcılığından sıyrılıp, az vakitte bir kitap okumuş hissi de mutlu etti açıkçası. Bir iki sayfa okuyup azar azar bitirmek isteyeceğinizden eminim. İyi okumalar şimdiden
130 syf.
·2 günde·6/10
Her insanın hayatta bir sloganı olmalı, mottosu.. İnsanı bazen sadece bir motto hayata bağlar, ona güç verir, diriltir. Bu acıdan bakınca biraraya getirilen 'evet işte bu!' diyeceğiniz mottolarla dolu bir kitap. Okudukça kendinizi anlatan mottolarla karşılaşmanız dileğiyle.

Motto Dücane Cündioğlu
130 syf.
·Beğendi·9/10
Ne denebilir ki? Adında saklı her şey. Kendinde barındırır zenginliğini. Bu zenginliği görebilmek için onda yazılı her sözün düşün, yazın, duygu ve yaşam dünyalarınızda ayrı ayrı yansıması olmalı. Bir şiirde, bir şarkıda, bir filmde, ancak kendimizi bulduğumuz kadar anlam buluruz. Yani mesele, yani yaşantı, yani düşünce, yani yol, yani dert sahibi olmak...
Meselesi olmayanlar her şey olabilirler ama adam olamazlar, çünkü adam olmak mesele sahibi olmak demektir.
130 syf.
·10/10
Hakikatten yana olacaksan yalnız kalmayı göze alacaksın.
*
Ne zaman okumak için elime bir kitap alsam tüm sıkıntılarım birazdan sona erecekmiş gibi gelir.
*
Yaşamı boyunca herkes birini bulur, ama birbirini bulmak çok az insana nasip olur.
*
Yeme-içme orucu tutmak kolay, fakat haset, kin, nefret, intikam, şiddet orucu tutmak zor.
*
Kin tutulması gereken değil tutulmaması gerekendir; ne tuhaf, güçsüz olan tutar, güçlü olan tutmaz.
*
Kendini nerede kaybettiysen yine orada bulabilirsin, aklında veya kalbinde, ancak orada.
*
Dünyaya sırt çevirelim de Yusuf gibi, varsın gömleğimiz arkadan yırtılsın.
*
Tevbe etmek demek ayağa kalkmak demek; her düşüşünde yeniden ayağa kalkmak.
*
Kayboldum diye üzülme sakın. Seni arayan biri vardır.
*
Kim olduğun önemli değil, ne olduğun önemli.
*
İnancı zayıfladıkça insanın hoşgörüsü zayıflar, horgörüsü artar.
*
Kapitalizm seni betona gömüyor ey talip, farkında bile değilsin, hem de bu sefer sarığıyla, cübbesiyle, seccadesiyle.
*
Her şeyin en iyisini yaptığına inanan siyasetçilerden de, her şeyin en doğrusunu bildiğini sanan entelektüellerden uzak dur.
*
Marifet arzu etmediğini geri çevirmekte değil. Çıldırasıya arzu ettiğinden, hakkında deli-divane olduğundan vazgeçme.
*
Sahipleneni az diye hakikate hürmet etmekten caz mı geçeceğiz?
*
Üzülme, âlem senin kusurlarınla tamamlanıyor.
*
Nezaket başkasını rahatsız etmemek değil, asıl başkası için rahatsızlık duymaktır.
*
Siyasetin özü üsluptur ve bir iktidar için haklılık mazeret değildir.
*
Kalabalıkların yaptığını yapmak istemiyorsan, kalabalıkların yap(a)madığını yap, hiç değilse biraz kendine vakit ayır, oku ve düşün.
*
Herkesin kesinlikle doğru olduğuna inandığı şeylerden kuşkulanmaya hazır kaç kişi var aramızda.
*
Ömrüm “memleket yıkılıyor” teranesini dinlemekle geçti, memleket falan yıkılmadı ama nedense yıkılan hep memleketin çocukları oldu.
*
Sahip olmadığın şeyi terk edemezsin.
*
Şımarma, akşamı olan bir günsün sen.
*
Usul esastan önce gelir; siyaset sanatında asıl olan, haklı olmak değil edepli olmaktır, çünkü dilini yönetemeyen halkı yönetemez.
*
Aşk bir ayrıcalıktır, seçilmiş olmak gerek.
*
Yol bitmiyor, her adımda bildiklerimi yeniden öğreniyorum.
*
Umudun varsa teselli bekler, yoksa tecelli.
*
Derdine çare olmayı düşünmeksizin bir dosta nasılsın diye sorulmaz.
*
Siyasette esas olan iknadır, hukukta ispat, felsefede hakikat; ne ki ikna genellikle ispatı da, hakikati de geçersiz kılar.
*
İlim ile malumatı birbirine karıştırma: Malumat sahibine bilgiç denir, ilim sahibine bilgin, irfan sahibine bilge.
*
Acı ruhta sızıya, bedende ağrıya ve fakat içinde sevgi varsa merhamete, itina varsa şefkate, nezaket varsa hürmete dönüşür.
*
Şöhret: Halkın sana verdiği değer. İtibar: Seçkinlerin sana verdiği değer. Haysiyet: Senin sana verdiğin değer.
*
Seni bilmeyen cahil, bilen alim. Ben’i bilmeyen gafil, bilen arif. İkisini de bilmeyen nâdân, bilen zarif.
*
Bilgiç: Ya doğu ya batı. Bilgin: Hem doğu hem batı. Bilge: Ne doğu ne batı.
*
İktidara yürüyüş (samimiyet) ile olur, iktidarda kalış akıl (itidal) ile, iktidardan düşüş küstahlık (kibir) ile.
*
Az-çok sevebilirsin, az-çok beğenebilirsin, az-çok hoşlanabilirsin ve fakat asla az-çok aşık olamazsın.
*
Mahzun olma, Cenab-ı Hak sadece fillerin, kurtların, çakalların değil; karıncaların, arıların, kuşların da Rabbidir.
*
Evlilik akitle, aşk ahitle geçerlilik kazanır; akit tanık, rıza onay ister, ahit istemez, ahde vefa edecek bir yürek olsa kafidir.
*
Bazı fiillerin her iki hali de güzeldir: Sevmek-sevilme, hatırlamak-hatırlanmak, bağışlamak-bağışlanmak. Güç olan ilkiyle yetinmektir.
130 syf.
·76 günde·Beğendi·9/10
Yaşamı seçmedik, ona maruz kaldık. Şaşkınız. “Seni senden uzaklaştıran ne varsa ondan uzaklaş!” “İnsan bazen kendisi olmaktan bile yorulur.”
130 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bir varmış bir yokmuş
Masal gibi sanki
Hem la hem illa imiş hakikat
Önce yok demeyi bilmekmiş edep
Anladım bezm-i elestin sırrını
Benim ilk günahımmış illa
La benim son günahımmış
.
.
Sahilsizim
.
.
.
Ne mutlu insanım diyene!

Diye bitiriyor yazar kitabını. Dücane Cündioğlu 'na ait okuduğum ilk kitaptı. Acabalarla başlayıp sonrasında çok beğendim bir kitap oldu. Kitap okurken beni düşündürsün isterim hep. Altını çizmek istediğim yerler vardı kitapta sonra bir baktım tüm kitabı çizmem gerekecek:)
130 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Kitap Dücane Cündioğlunun sözlerinden oluşuyor. Kitaba ismini verdiği motto zaten İtalyanca bir kelime (özdeyiş,söz ) manasına geliyor. Yazarın kitapta herhangi bir konu ekseriyeti yok sadece üzerinde düşünebileceğiniz sözler var yazarın mottoları na karşı kendi mottonuzu da oluşturabilirsiniz.
Bazı kitaplar vardır elinize aldığınızda tek celsede bitiririm dersiniz ya öyle bir kitap, Kitabı okurken zaman zaman yazarın düşünceleriyle zıtlaştığım da oldu ama İlla ki kendinizden birşeyler bulabilirsiniz.
YALANIN ADI

Dünyada: vefa
Siyasette: vaad
Ticarette: reklam
Felsefede: safsata
Edebiyatta: mecaz
Gazetecilikte: haber
Gençlikte: aşk

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Motto
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
130
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055147778
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Ne mutlu insanım diyene!

Dücane Cündioğlu yeni kitabı Motto'da yola, yaşama, bilgeliğe, hakikate dair düşünce ve deneyimlerini dilin imbiğinden süzüyor ve en yalın hâliyle okuyucularına takdim ediyor. Motto, insanlık yolculuğumuzda karşılaştığımız dünyanın hâllerine dair daimi bir erdem arayışını ifade eden, bakışımlı, birbirini hesap eden cümlelerle kurulmuş, incelikli bir örgü. Okuyucuyu zihninin çeperlerini zorlamaya davet eden, derya içreyken deryanın farkında olmaya çağıran düşünsel bir yol haritası. Motto'yla her durağında durup uzun uzun düşüneceğiniz bir yolculuğa çıkacak, insan olabilmenin mutlak koşulu olan "yolda olma" deneyimine farklı bir pencereden bakacaksınız.

Kitabı okuyanlar 334 okur

  • Şevval SARAÇ
  • Sadrettin
  • Vedat AKILLI
  • Mine TATLI
  • Hilal Kozak
  • Nurcan Yılmaz
  • Şeyda Taşkıran
  • Şehriban Bener
  • Merve pelen
  • FATİH ÇANDIR

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%24.1
25-34 Yaş
%48.3
35-44 Yaş
%13.8
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.7
Erkek
%41.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (26)
9
%19.4 (18)
8
%24.7 (23)
7
%14 (13)
6
%9.7 (9)
5
%2.2 (2)
4
%1.1 (1)
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%0