Sevgili

8,0/10  (23 Oy) · 
49 okunma  · 
22 beğeni  · 
512 gösterim
“Arkadaşlar! Dışarda bir şeyler oluyor, farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?”
-Yılmaz Güney-
Işıklar her söndüğünde beyazperdede inatçı bir umut yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için topluma bir çift asi göz armağan eden, halkın sevgilisi haline gelmiş devrimci bir sanatçı... Türkiye’nin, bugünlere nasıl geldiğimizi gösteren çalkantılı bir dönemi... Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir çatışmaya sürüklenişi... Ve bu unutulmamış serüveni aynı inatçı umutla, aynı asi sadakatle taçlandıran büyük bir aşk... Sevgili, gerçek kişilere fakat edebi kurguya dayalı, acı bir umudun ve yalın sevginin romanı.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9786052981047
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitabı okuduktan sonra düşündüm de; ne çok şeyi hiç yapmamışım, eksik bırakmışım isteklerimi şu hayatta. Hiç yağmurda sırılsıklam olana dek adım atmamışım bir şarkı mırıldanıp dans edercesine sokaklarda. Hiç " boşver" deyip düşüşüme gülerek insanları umursamadan kalkamamışım düştüğüm ve ayıplandığım o yerlerden. Hep bir tedirginlik hep bir özveri disiplininde ezberletilmiş zoraki kurallar. Kimseye meydan okumamışım mesela bağıra çağıra. "Bir baksana bana bir bak durun ne yapıyorsunuz haksızlık bu yaptığınız" diyememişim. Niye mi? Diyememişim işte susmuşum.. “Ben böyleyim” diyememişim. Ne çok şeyi es geçmiş hiç yapmamışım hayatta. Alıp başımı gidememişim mesela bir dağ başına, sırtımda bir çanta ve o dağlardan bağıramamışım " ben güçlüyüm, korkmuyorum kimseden" diyerek tüm insanlara. Ama bir kere bile geç kalamamışım mesela hiçbir buluşmaya. Üzüntüye, mecburiyete veda edememiş, ne çok şeyi hiç yapmamış olsam da kendim olmayı başaramamışım mesela.
Romanda, "Yavuz Günay" adı ile adlandırılan Yılmaz Güney ve "Nilüfer" olarak tanımlanan Fatoş Güney’in aşkları, evlenmeleri birlikte omuz omuza verdikleri yaşam mücadelesi ve o zaman Türkiye'si anlatılıyor.
Okuduktan sonra ne çok şeyi yapamayıp hep yaptıklarımızın sorgusunu yapacağımız okunmaya değer bir eser.
https://www.youtube.com/watch?v=aPUMz-yYUvk
Keyifli okumalar...

Ezgi Çakmak 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek kişilere dayanan ama edebi kurguya dayalı, içinde umudu ve sevgiyi barındıran bir roman. Gerçek hayattan alınan bir isim olarak Yılmaz Güney örnek alınmıştır kitapta ki adı Yavuz Günay aynı zamanda bu kitabı okurken olayları çok rahat betimliyorsunuz.

Zeynep 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kalemi tutuk yazılmış bir hikaye olmuş. Daha çarpıcı yazılabilirdi, daha ayrıntıya inilebilirdi. Asıl can alıcı noktalar perde arkasında kalmış. Düşünce suçlusu; ama ne düşündüğünü okuyucuya açıklamıyor. Bir gizemdir sürüp gidiyor. Yılmaz Güney daha farklı ve güzel anlatılabilirdi. Kitaptaki adı Yavuz olmazdı da, gerçek anlatılırdı; biyografi olarak daha çok ilgimizi çekerdi.

morella 
 05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Yılmaz Güney'in hayatını anlatan kitap diye tanıtılmıştı. Fakat biyografisinden yola çıkılarak kurgulanmış bir aşk romanı. Ancak ne aşkı, ne siyaseti ve hayatını tam anlamıyla hissederek, tatmin olarak okuyamıyorsunuz. Sanki İnci Aral biraz çekinerek yazmış gibi hissettim.
Fakat o dönemin şartlarında, o imkansızlıklar içinde böylesine bir sinema dahisi olmak, baskılara rağmen yüzlerce film ortaya koymak hayranlık uyandırıcı. Tüm eksiklere rağmen okumama değdi.

Songul karabulut 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Çok ağladım çok içim yandı bazen keşke bu kadar yapmasaydı dedim ama böyle insanlar olmasa neler olurdu kim bilir aileleri gururla soy isimleri tasimakta ne güzel

mihrunnisa ersöz 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Baştan sona Yılmaz Güney ...sade bir anlatımla yazılmış keyifle okunacak bir kitap..
Bu arada sanırım Yılmaz Güney"in eşi Fatoş Güney kitapla ilgili İnci Aral"a dava açmış. Tam detayları bilmiyorum , birazdan okurum bir yerlerden..keyifli okumalarınız olsun..

Elif Öksüz 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Kafamda hep "Acaba bu gerçekten Yılmaz Güney'in hayatını anlatan bir kitap mı" sorularıyla okudum kitabı. Sanırım bazı gerçeğe uzak anlatım da varmış kitapta. Ama yine de tüm zorluklara göğüs geren güzel bir aşk hikayesi okudum, tavsiye ederim.

Kitaptan 21 Alıntı

Ayperi güneş 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün bunlar bizim için engel olamaz
"Duygularınızı anlıyorum ama çok farklı çevrelerden geliyoruz" dedi."Üstelik sizinle aramızda bir hayli yaş farkı var sanırım."

"Bütün bunlar bizim için engel olamaz."

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 21)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 21)
Evrims 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ben zorlugun gercek anlamini bilmem.Zor kosullara doğup epey zaman ayakta kalma savaşı verdigimden zorla kolayi birbirinden ayirmayi ogrenemedim.Bunun iyi yani insana mucadele inadi ve basari azmi kazandirmasi,kotu yani ise fazla kabaran ozguvenin belaya bulasmayi kolaylastirmasidir."

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 35)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 35)
Ayperi güneş 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Körlük, inat ve mantıksızlık
"Ara sıra yine düşünüyorum.Sevgi ve hayranlık aşktan daha kalıcı bir duygu bence"

" Doğru. Âsk çoğu zaman anlamsız,kimi zaman da dayanılması güç bir duygu.Biz uydurduğumuz masallara istediğimiz biçimi verebiliriz ama aşkta bunu yapamıyoruz.Aşkın özünde körlük, inat ve mantıksızlık var."

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 34)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 34)

Bazı günler bir taş yığını , kuru bir ağaç ya da pencere demiri gibiyim, katı, duyarsız.

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 165 - Kırmızı kedi)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 165 - Kırmızı kedi)
M. 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Toplum sinmiş, sıranın ne zaman kendisine geleceğini bilmeden bekliyor. Herkes bekliyor, herkes tedirgin.

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 130)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 130)
Sena Göksuçukur 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bazen olaylar üst üste gelip birbirine dolanır, kimse çözemez. Bir yanda vefa bir yanda aşk çatışırsa durum daha da zorlaşır.

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 265 - Kırmızı Kedi Yayınları)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 265 - Kırmızı Kedi Yayınları)
Sena Göksuçukur 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hava ağır; geçip giden günler karanlık.

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 130 - Kırmızı Kedi Yayınları)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 130 - Kırmızı Kedi Yayınları)

Bütün olanaklarimiz yitse de, bütün silahlarimiz elimizden alinsa da her zaman direnmek için yeni yollar bulunur, yeni çözümler hiçbir zaman tükenmez.

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 125 - Kırmızı kedi)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 125 - Kırmızı kedi)
M. 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Zaten uydurmaydı aşk üzerine yazılan romanlar, şarkılar, çekilen filmler...

Sevgili, İnci Aral (Sayfa 24)Sevgili, İnci Aral (Sayfa 24)
3 /