Adı:
Sevgili
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052981047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
“Arkadaşlar! Dışarda bir şeyler oluyor, farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?”
-Yılmaz Güney-
Işıklar her söndüğünde beyazperdede inatçı bir umut yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için topluma bir çift asi göz armağan eden, halkın sevgilisi haline gelmiş devrimci bir sanatçı... Türkiye’nin, bugünlere nasıl geldiğimizi gösteren çalkantılı bir dönemi... Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir çatışmaya sürüklenişi... Ve bu unutulmamış serüveni aynı inatçı umutla, aynı asi sadakatle taçlandıran büyük bir aşk... Sevgili, gerçek kişilere fakat edebi kurguya dayalı, acı bir umudun ve yalın sevginin romanı.
Kitabı okuduktan sonra düşündüm de; ne çok şeyi hiç yapmamışım, eksik bırakmışım isteklerimi şu hayatta. Hiç yağmurda sırılsıklam olana dek adım atmamışım bir şarkı mırıldanıp dans edercesine sokaklarda. Hiç " boşver" deyip düşüşüme gülerek insanları umursamadan kalkamamışım düştüğüm ve ayıplandığım o yerlerden. Hep bir tedirginlik hep bir özveri disiplininde ezberletilmiş zoraki kurallar. Kimseye meydan okumamışım mesela bağıra çağıra. "Bir baksana bana bir bak durun ne yapıyorsunuz haksızlık bu yaptığınız" diyememişim. Niye mi? Diyememişim işte susmuşum.. “Ben böyleyim” diyememişim. Ne çok şeyi es geçmiş hiç yapmamışım hayatta. Alıp başımı gidememişim mesela bir dağ başına, sırtımda bir çanta ve o dağlardan bağıramamışım " ben güçlüyüm, korkmuyorum kimseden" diyerek tüm insanlara. Ama bir kere bile geç kalamamışım mesela hiçbir buluşmaya. Üzüntüye, mecburiyete veda edememiş, ne çok şeyi hiç yapmamış olsam da kendim olmayı başaramamışım mesela.
Romanda, "Yavuz Günay" adı ile adlandırılan Yılmaz Güney ve "Nilüfer" olarak tanımlanan Fatoş Güney’in aşkları, evlenmeleri birlikte omuz omuza verdikleri yaşam mücadelesi ve o zaman Türkiye'si anlatılıyor.
Okuduktan sonra ne çok şeyi yapamayıp hep yaptıklarımızın sorgusunu yapacağımız okunmaya değer bir eser.
https://www.youtube.com/watch?v=aPUMz-yYUvk
Keyifli okumalar...
Yılmaz Pütün diye nüfusta geçen ama Yılmaz Güney olarak bilinen ama Çirkin Kral diye tanıdığımız hayatındaki asi kişiliği ve siyasi görüşleriyle çalkantılı dönemlerinde hep yanında olan Sevgili ismini verdiği Fatoş Güney'le olan aşkını anlatan bir kitap.Ben burada Fatoş Güney'in fedakar sevecen sabırlı davranışlarına bayıldım.Bence Çirkin Kralın çektiği sıkıntılar içinde en büyük şansı sevgili dediği Fatoşu'dur.O da Frida Kahlo gibi erken yaşta 47 sinde öldü:
Gerçek kişilere dayanan ama edebi kurguya dayalı, içinde umudu ve sevgiyi barındıran bir roman. Gerçek hayattan alınan bir isim olarak Yılmaz Güney örnek alınmıştır kitapta ki adı Yavuz Günay aynı zamanda bu kitabı okurken olayları çok rahat betimliyorsunuz.
Edebi bir yapıt olarak değerlendirdiğimde, güzel bir kitap. Fakat kitapta editoryal hatalar mevcut (harf hataları, cümledeki kelimeler arasında boşluk olmaması gibi)
Kitabın konusu ve ele alınışına gelelim. Yusuf Güney, Yavuz Günay isimli bir karakterle canlandırıliyor. Eşi Fatma Hanim ise Nilufer olarak hayat bulmus. Kitapta politik ideoloji (sol fikir, sosyalizm ve komünizm gibi) birazcik masumane anlatılıyor, dönemin tek suçlusu sağ hükümetlermis gibi lanse ediliyor. Edebi kurgu güzel ama bazi yerler bir biri ile çelisiyor. Sosyalizm olsun Komünizm olsun bu doktrinlerde ki fikirler cogu zaman kagitlarda ve beyanlarda kalmıştır. Celisen yerlere ornek vermek gerekirse, (cümleyi tam hatirlayamiyorum ama verilen mesaj yazdığım gibi)

Nilüfer, leventteki evini satip daha makul bir yerde yaşamayı, lüks otomobili satıp halkla birlikte otobuse binmeyi istiyor.
Daha sonraki sayfalarda, Yavuz ve Nilüfer film cekimi icin gittigi bir ilde 'konforlu' bir otelde kalıyor.

Yavuz Günay haberleri izlemek icin radyoyu acti.

Bu yazdiklarim çelişki ve hatalı cümlelere örnek.
Ama akıcı bir kitap. Bir sonraki sayfayı merak ediyorsunuz. Beş üzerinden üç puan verdim kitaba.
Biyografi romanı yazmanın hep zor olduğunu düşünürüm. Yazarı, hikayeciliğin sonsuz yaratıcı evreninden alıkoyup kahramanının hayatıyla -belli ölçülerle de olsa- sınırlar bu durum. İnci Aral bu zorluğu olanca tecrübesiyle ve Yılmaz Güney'in hayatı hakkındaki bilgisiyle aşmış. Dili kullanımı eseri kolay okunur kılmış. Yılmaz Güney hakkında etraflı bir bilgiye sahip değildim. Hayatını bir amaca adamış, zorluklara rağmen yılmayan insanların mücadeleli hayatları hep ilgimi çeker. Martin Eden'i de bu nedenle çok sevmiştim. Sevgili de bu yönüyle beni içine aldı. Ama kahramanın psikolojisi daha girift, okuru biraz daha zorlayıcı anlatılabilirdi. Bu haliyle örneklerine göre biraz basit buldum. Belki yazar daha geniş bir kitleyi hedeflediği için böyle davranmış olabilir. Tabi bu benim fikrim. Yılmaz Güney'in hayatını merak eden ve dava adamlarının mücadeleli hayatından ilham alan okurların ilgilenebileceği bir eser olduğunu düşünüyorum. Herkese keyifli okumalar diliyorum.
Yılmaz Güney'in hayatını anlatan kitap diye tanıtılmıştı. Fakat biyografisinden yola çıkılarak kurgulanmış bir aşk romanı. Ancak ne aşkı, ne siyaseti ve hayatını tam anlamıyla hissederek, tatmin olarak okuyamıyorsunuz. Sanki İnci Aral biraz çekinerek yazmış gibi hissettim.
Fakat o dönemin şartlarında, o imkansızlıklar içinde böylesine bir sinema dahisi olmak, baskılara rağmen yüzlerce film ortaya koymak hayranlık uyandırıcı. Tüm eksiklere rağmen okumama değdi.
Kalemi tutuk yazılmış bir hikaye olmuş. Daha çarpıcı yazılabilirdi, daha ayrıntıya inilebilirdi. Asıl can alıcı noktalar perde arkasında kalmış. Düşünce suçlusu; ama ne düşündüğünü okuyucuya açıklamıyor. Bir gizemdir sürüp gidiyor. Yılmaz Güney daha farklı ve güzel anlatılabilirdi. Kitaptaki adı Yavuz olmazdı da, gerçek anlatılırdı; biyografi olarak daha çok ilgimizi çekerdi.
Beni cezbeden Yılmaz Güney'in yaşamından çok Fatoş Güney'in sabrı, fedakarlığı, cesareti ve aşkıdır. İnci Aral'ı ilk kez okudum, çok da keyif aldım. Sizi bu zorlu hikayenin içinde sürükleyip götürecek gayet sade bir dili var. Teşekkür ile.
Yılmaz Güney'in hayatını detaylı ve kapsamlı bir şekilde roman halinde anlatılmış, sıkılmadan okudum, ve Yılmaz Güney ve Fatoş Güney hakkında detaylı bilgiler'e ulaştım, hayatının ne zorluklarla geçtiğini anladım, güzel bir kitap.
Çok ağladım çok içim yandı bazen keşke bu kadar yapmasaydı dedim ama böyle insanlar olmasa neler olurdu kim bilir aileleri gururla soy isimleri tasimakta ne güzel
Kafamda hep "Acaba bu gerçekten Yılmaz Güney'in hayatını anlatan bir kitap mı" sorularıyla okudum kitabı. Sanırım bazı gerçeğe uzak anlatım da varmış kitapta. Ama yine de tüm zorluklara göğüs geren güzel bir aşk hikayesi okudum, tavsiye ederim.
SEVGİLİ-İnci ARAL #okudumbitti
“ Benim ülkemde mutluluk henüz çiçek açmamış bir ağaçtır. Tohumu toprağa düşmemiştir bile “ Nilüfer adında genç bir kızın, film yıldızı olan Yavuz Günay ile aşkını anlatıyor bu kitap. Yavuz Günay Nilüfer’e olan aşkını, aşkın imkansızlığını ve Nilüfer’in bu aşk uğrana verdiği mücadeleler.. Hayatın içinden kesitlerle aslında hepimizin yaşadığı zorlukları ele almış İnci Aral.. Saf, masum fakat bir o kadar da zorlu bir aşk bu.. Kitabın her sayfasını merakla okuduğum, birbirinden farklı gelişmelerin olduğu çok sürekliyici bir kitap. Yazarın dili çok akıcı ve sürekleyici.. Ben böyle kitapları okumayı çok seviyorum.. Bu tarzda bir çok farklı yazarın kitaplarını okudum. İnci Aral ile ilk bu kitabıyla tanıştım ve ben çok beğendim. Mutlaka okuma listenize ekleyin derim.
"Ara sıra yine düşünüyorum.Sevgi ve hayranlık aşktan daha kalıcı bir duygu bence"

" Doğru. Âsk çoğu zaman anlamsız,kimi zaman da dayanılması güç bir duygu.Biz uydurduğumuz masallara istediğimiz biçimi verebiliriz ama aşkta bunu yapamıyoruz.Aşkın özünde körlük, inat ve mantıksızlık var."
"Duygularınızı anlıyorum ama çok farklı çevrelerden geliyoruz" dedi."Üstelik sizinle aramızda bir hayli yaş farkı var sanırım."

"Bütün bunlar bizim için engel olamaz."
"Ben zorlugun gercek anlamini bilmem.Zor kosullara doğup epey zaman ayakta kalma savaşı verdigimden zorla kolayi birbirinden ayirmayi ogrenemedim.Bunun iyi yani insana mucadele inadi ve basari azmi kazandirmasi,kotu yani ise fazla kabaran ozguvenin belaya bulasmayi kolaylastirmasidir."
" Söylesene,
Beni sevmeyi sürdürecek, doğru-yanlış her durumda yanımda olacak gücü nereden buldun?"
Benim hayat yollarım da çamurluydu,engebeliydi.İçimde fırtınalar esiyor, özlemlerim kendi gerçeğimle sürekli çelişiyordu .
İnci Aral
Sayfa 41 - Kırmızıkedi
Bazı günler bir taş yığını , kuru bir ağaç ya da pencere demiri gibiyim, katı, duyarsız.
İnci Aral
Sayfa 165 - Kırmızı kedi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgili
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052981047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
“Arkadaşlar! Dışarda bir şeyler oluyor, farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?”
-Yılmaz Güney-
Işıklar her söndüğünde beyazperdede inatçı bir umut yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için topluma bir çift asi göz armağan eden, halkın sevgilisi haline gelmiş devrimci bir sanatçı... Türkiye’nin, bugünlere nasıl geldiğimizi gösteren çalkantılı bir dönemi... Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir çatışmaya sürüklenişi... Ve bu unutulmamış serüveni aynı inatçı umutla, aynı asi sadakatle taçlandıran büyük bir aşk... Sevgili, gerçek kişilere fakat edebi kurguya dayalı, acı bir umudun ve yalın sevginin romanı.

Kitabı okuyanlar 152 okur

 • Nurhan Gülenç
 • Özcan Kahraman
 • Hasan Gelen
 • D U Y G U D R K
 • Şenay Çalın
 • Fatmagül Erçelebi
 • Zeynep gun
 • Meryem Yabalak
 • Erbay
 • venüste uyandım

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%10.5
25-34 Yaş
%23.7
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%23.7
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.4
Erkek
%22.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.4 (12)
9
%14.5 (9)
8
%32.3 (20)
7
%21 (13)
6
%4.8 (3)
5
%3.2 (2)
4
%1.6 (1)
3
%1.6 (1)
2
%1.6 (1)
1
%0