Adı:
Sevgili
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052981047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
“Arkadaşlar! Dışarda bir şeyler oluyor, farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?”
-Yılmaz Güney-
Işıklar her söndüğünde beyazperdede inatçı bir umut yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için topluma bir çift asi göz armağan eden, halkın sevgilisi haline gelmiş devrimci bir sanatçı... Türkiye’nin, bugünlere nasıl geldiğimizi gösteren çalkantılı bir dönemi... Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir çatışmaya sürüklenişi... Ve bu unutulmamış serüveni aynı inatçı umutla, aynı asi sadakatle taçlandıran büyük bir aşk... Sevgili, gerçek kişilere fakat edebi kurguya dayalı, acı bir umudun ve yalın sevginin romanı.
Kitabı okuduktan sonra düşündüm de; ne çok şeyi hiç yapmamışım, eksik bırakmışım isteklerimi şu hayatta. Hiç yağmurda sırılsıklam olana dek adım atmamışım bir şarkı mırıldanıp dans edercesine sokaklarda. Hiç " boşver" deyip düşüşüme gülerek insanları umursamadan kalkamamışım düştüğüm ve ayıplandığım o yerlerden. Hep bir tedirginlik hep bir özveri disiplininde ezberletilmiş zoraki kurallar. Kimseye meydan okumamışım mesela bağıra çağıra. "Bir baksana bana bir bak durun ne yapıyorsunuz haksızlık bu yaptığınız" diyememişim. Niye mi? Diyememişim işte susmuşum.. “Ben böyleyim” diyememişim. Ne çok şeyi es geçmiş hiç yapmamışım hayatta. Alıp başımı gidememişim mesela bir dağ başına, sırtımda bir çanta ve o dağlardan bağıramamışım " ben güçlüyüm, korkmuyorum kimseden" diyerek tüm insanlara. Ama bir kere bile geç kalamamışım mesela hiçbir buluşmaya. Üzüntüye, mecburiyete veda edememiş, ne çok şeyi hiç yapmamış olsam da kendim olmayı başaramamışım mesela.
Romanda, "Yavuz Günay" adı ile adlandırılan Yılmaz Güney ve "Nilüfer" olarak tanımlanan Fatoş Güney’in aşkları, evlenmeleri birlikte omuz omuza verdikleri yaşam mücadelesi ve o zaman Türkiye'si anlatılıyor.
Okuduktan sonra ne çok şeyi yapamayıp hep yaptıklarımızın sorgusunu yapacağımız okunmaya değer bir eser.
https://www.youtube.com/watch?v=aPUMz-yYUvk
Keyifli okumalar...
Yılmaz Pütün diye nüfusta geçen ama Yılmaz Güney olarak bilinen ama Çirkin Kral diye tanıdığımız hayatındaki asi kişiliği ve siyasi görüşleriyle çalkantılı dönemlerinde hep yanında olan Sevgili ismini verdiği Fatoş Güney'le olan aşkını anlatan bir kitap.Ben burada Fatoş Güney'in fedakar sevecen sabırlı davranışlarına bayıldım.Bence Çirkin Kralın çektiği sıkıntılar içinde en büyük şansı sevgili dediği Fatoşu'dur.O da Frida Kahlo gibi erken yaşta 47 sinde öldü:
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.079 Oy)17.463 beğeni39.442 okunma2.109 alıntı165.157 gösterim
 • Huzursuzluk
  8.4/10 (2.750 Oy)2.665 beğeni7.595 okunma687 alıntı33.217 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.453 Oy)8.400 beğeni22.795 okunma1.446 alıntı105.383 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.7/10 (3.404 Oy)3.238 beğeni10.263 okunma815 alıntı33.275 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.961 Oy)8.352 beğeni23.201 okunma1.127 alıntı112.696 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (4.839 Oy)5.410 beğeni14.182 okunma1.496 alıntı61.188 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.133 Oy)10.800 beğeni26.517 okunma1.381 alıntı139.591 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.992 Oy)12.458 beğeni31.704 okunma2.777 alıntı132.351 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.215 Oy)8.133 beğeni23.939 okunma1.903 alıntı102.277 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.588 Oy)4.938 beğeni15.718 okunma815 alıntı54.273 gösterim
Gerçek kişilere dayanan ama edebi kurguya dayalı, içinde umudu ve sevgiyi barındıran bir roman. Gerçek hayattan alınan bir isim olarak Yılmaz Güney örnek alınmıştır kitapta ki adı Yavuz Günay aynı zamanda bu kitabı okurken olayları çok rahat betimliyorsunuz.
Biyografi romanı yazmanın hep zor olduğunu düşünürüm. Yazarı, hikayeciliğin sonsuz yaratıcı evreninden alıkoyup kahramanının hayatıyla -belli ölçülerle de olsa- sınırlar bu durum. İnci Aral bu zorluğu olanca tecrübesiyle ve Yılmaz Güney'in hayatı hakkındaki bilgisiyle aşmış. Dili kullanımı eseri kolay okunur kılmış. Yılmaz Güney hakkında etraflı bir bilgiye sahip değildim. Hayatını bir amaca adamış, zorluklara rağmen yılmayan insanların mücadeleli hayatları hep ilgimi çeker. Martin Eden'i de bu nedenle çok sevmiştim. Sevgili de bu yönüyle beni içine aldı. Ama kahramanın psikolojisi daha girift, okuru biraz daha zorlayıcı anlatılabilirdi. Bu haliyle örneklerine göre biraz basit buldum. Belki yazar daha geniş bir kitleyi hedeflediği için böyle davranmış olabilir. Tabi bu benim fikrim. Yılmaz Güney'in hayatını merak eden ve dava adamlarının mücadeleli hayatından ilham alan okurların ilgilenebileceği bir eser olduğunu düşünüyorum. Herkese keyifli okumalar diliyorum.
Kalemi tutuk yazılmış bir hikaye olmuş. Daha çarpıcı yazılabilirdi, daha ayrıntıya inilebilirdi. Asıl can alıcı noktalar perde arkasında kalmış. Düşünce suçlusu; ama ne düşündüğünü okuyucuya açıklamıyor. Bir gizemdir sürüp gidiyor. Yılmaz Güney daha farklı ve güzel anlatılabilirdi. Kitaptaki adı Yavuz olmazdı da, gerçek anlatılırdı; biyografi olarak daha çok ilgimizi çekerdi.
Edebi bir yapıt olarak değerlendirdiğimde, güzel bir kitap. Fakat kitapta editoryal hatalar mevcut (harf hataları, cümledeki kelimeler arasında boşluk olmaması gibi)
Kitabın konusu ve ele alınışına gelelim. Yusuf Güney, Yavuz Günay isimli bir karakterle canlandırıliyor. Eşi Fatma Hanim ise Nilufer olarak hayat bulmus. Kitapta politik ideoloji (sol fikir, sosyalizm ve komünizm gibi) birazcik masumane anlatılıyor, dönemin tek suçlusu sağ hükümetlermis gibi lanse ediliyor. Edebi kurgu güzel ama bazi yerler bir biri ile çelisiyor. Sosyalizm olsun Komünizm olsun bu doktrinlerde ki fikirler cogu zaman kagitlarda ve beyanlarda kalmıştır. Celisen yerlere ornek vermek gerekirse, (cümleyi tam hatirlayamiyorum ama verilen mesaj yazdığım gibi)

Nilüfer, leventteki evini satip daha makul bir yerde yaşamayı, lüks otomobili satıp halkla birlikte otobuse binmeyi istiyor.
Daha sonraki sayfalarda, Yavuz ve Nilüfer film cekimi icin gittigi bir ilde 'konforlu' bir otelde kalıyor.

Yavuz Günay haberleri izlemek icin radyoyu acti.

Bu yazdiklarim çelişki ve hatalı cümlelere örnek.
Ama akıcı bir kitap. Bir sonraki sayfayı merak ediyorsunuz. Beş üzerinden üç puan verdim kitaba.
Yılmaz Güney'in hayatını anlatan kitap diye tanıtılmıştı. Fakat biyografisinden yola çıkılarak kurgulanmış bir aşk romanı. Ancak ne aşkı, ne siyaseti ve hayatını tam anlamıyla hissederek, tatmin olarak okuyamıyorsunuz. Sanki İnci Aral biraz çekinerek yazmış gibi hissettim.
Fakat o dönemin şartlarında, o imkansızlıklar içinde böylesine bir sinema dahisi olmak, baskılara rağmen yüzlerce film ortaya koymak hayranlık uyandırıcı. Tüm eksiklere rağmen okumama değdi.
Yılmaz Güney'in hayatını detaylı ve kapsamlı bir şekilde roman halinde anlatılmış, sıkılmadan okudum, ve Yılmaz Güney ve Fatoş Güney hakkında detaylı bilgiler'e ulaştım, hayatının ne zorluklarla geçtiğini anladım, güzel bir kitap.
Çok ağladım çok içim yandı bazen keşke bu kadar yapmasaydı dedim ama böyle insanlar olmasa neler olurdu kim bilir aileleri gururla soy isimleri tasimakta ne güzel
Kafamda hep "Acaba bu gerçekten Yılmaz Güney'in hayatını anlatan bir kitap mı" sorularıyla okudum kitabı. Sanırım bazı gerçeğe uzak anlatım da varmış kitapta. Ama yine de tüm zorluklara göğüs geren güzel bir aşk hikayesi okudum, tavsiye ederim.
SEVGİLİ-İnci ARAL #okudumbitti
“ Benim ülkemde mutluluk henüz çiçek açmamış bir ağaçtır. Tohumu toprağa düşmemiştir bile “ Nilüfer adında genç bir kızın, film yıldızı olan Yavuz Günay ile aşkını anlatıyor bu kitap. Yavuz Günay Nilüfer’e olan aşkını, aşkın imkansızlığını ve Nilüfer’in bu aşk uğrana verdiği mücadeleler.. Hayatın içinden kesitlerle aslında hepimizin yaşadığı zorlukları ele almış İnci Aral.. Saf, masum fakat bir o kadar da zorlu bir aşk bu.. Kitabın her sayfasını merakla okuduğum, birbirinden farklı gelişmelerin olduğu çok sürekliyici bir kitap. Yazarın dili çok akıcı ve sürekleyici.. Ben böyle kitapları okumayı çok seviyorum.. Bu tarzda bir çok farklı yazarın kitaplarını okudum. İnci Aral ile ilk bu kitabıyla tanıştım ve ben çok beğendim. Mutlaka okuma listenize ekleyin derim.
Baştan sona Yılmaz Güney ...sade bir anlatımla yazılmış keyifle okunacak bir kitap..
Bu arada sanırım Yılmaz Güney"in eşi Fatoş Güney kitapla ilgili İnci Aral"a dava açmış. Tam detayları bilmiyorum , birazdan okurum bir yerlerden..keyifli okumalarınız olsun..
"Neden bu kadar hüzünlü bakıyorsunuz?"

"Çünkü ben dünyaya baktığımda, acı, çaresizlik ve acımasızlık görüyorum. Gözlerimin önünde her an bir çocuk ölüyor, açlık, yoksulluk, eşitsizlik ve umutsuzluk hayatı karartıyor.
"Beni kral yaptılar, abi bildiler. Bunlardan biri gelip bana açım, çocuğum hasta dediğinde git dilencilik yap diyemem ki!"
"Seni üzmeyi, umutsuzluğa düşürmeyi asla istemem, bu beni kahreder Sevgili. Bir sistemin içindeyim, onun bir parçasıyım. Bir taraftan da reddediyorum. Bu beni bocalayan bir adam haline getiriyor."
Savcıya on sekiz yaşındayım, komünizmin ne olduğunu bilmiyorum, dedim. Gerçekten de bilmiyordum. O kadar masumdum.

Ulan eşek sıpası siz herşeyi bilirsiniz, dedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sevgili
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
284
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052981047
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınları
“Arkadaşlar! Dışarda bir şeyler oluyor, farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?”
-Yılmaz Güney-
Işıklar her söndüğünde beyazperdede inatçı bir umut yaratan, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için topluma bir çift asi göz armağan eden, halkın sevgilisi haline gelmiş devrimci bir sanatçı... Türkiye’nin, bugünlere nasıl geldiğimizi gösteren çalkantılı bir dönemi... Özgürce yaratma ve var olma savaşı veren aykırı sinema adamının, ülkesinin çetin gerçekleriyle, adım adım ilerleyen trajik ama onurlu bir çatışmaya sürüklenişi... Ve bu unutulmamış serüveni aynı inatçı umutla, aynı asi sadakatle taçlandıran büyük bir aşk... Sevgili, gerçek kişilere fakat edebi kurguya dayalı, acı bir umudun ve yalın sevginin romanı.

Kitabı okuyanlar 120 okur

 • Esra
 • Büşra Sevinç
 • Dilara Kenan
 • Gökben Tutlu
 • B.S
 • Cemre Gkc
 • Yeter Levent
 • Şeniz Kocacanbaz
 • Büşra
 • Buket Kıray

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%13.2
18-24 Yaş
%10.5
25-34 Yaş
%23.7
35-44 Yaş
%21.1
45-54 Yaş
%23.7
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.4
Erkek
%22.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.3 (9)
9
%11.5 (6)
8
%36.5 (19)
7
%21.2 (11)
6
%5.8 (3)
5
%1.9 (1)
4
%1.9 (1)
3
%1.9 (1)
2
%1.9 (1)
1
%0