Safran Sarı Yeni Yalan Zamanlar 3

7,3/10  (17 Oy) · 
113 okunma  · 
15 beğeni  · 
955 gösterim
İnci Aral, "Geleceksizlik" üzerine kurduğu romanında bu üç kişinin kesişen yollarını anlatıyor. 2000'li yılların başında, yaşanmakta olan toplumsal, ekonomik ve kültürel çalkantılardan etkilenen bu insanlar, savruluşlarını ve belirsizleşmiş geleceği sorguluyorlar. Bir yanda bol para, her türlü zevk, renkli hayatlar, öte yandan kirlenen, çürüyen değerler, tatminsizlik, sömürü düzeni ve yozlaşan cinsellik. Safran Sarı; para, güç ve başarı peşinde koşarken kimliklerinden, aşktan ve umutlarından uzaklaşan, sayıları gitgide artan otuzlu yaşlarında bir kesimin önce sevgiyi, sonra geleceğe olan inancını, en sonunda ruhunu kaybedişinin serüveni...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789944756648
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
niluferinkitapligi 
 16 Mar 22:03 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İnci ARAL'ın "Yeni Yalan Zamanlar" adını verdiği üçlemesinin 3.kitabı "Safran Sarı".Mor" ve "Yeşil" romanlarında da işlendiği gibi,üçlemenin adından da anlaşıldığı üzere;modern hayatın getirdiği yitirilmişlikler,büyüyen kentlerle birlikte küçülen ve yalnızlaşan insanlar,özgürlükle özdeşleştirip bedensel yozlaşmayı tetikleyen kimliksiz bedenler,ucuz ve ruhsuz ilişkiler şeklinde benzer birçok cümleyle aynı kapıya çıkacağım bir kitap "Safran Sarı".
İnci ARAL'ı sevmeme rağmen,bu üçlemenin üçünde de aynı nefes darlığını hissettim.Bitsin istedim.İçinde yaşadığımız hayattan iz bulalım bulmayalım;insana en basit,en ucuz,en aciz taraflarından bakmak yorucu.İnsana aklından,ruhundan,mucizevi yanlarından bakmak özlemini duyuran bir kitaptı.
Yaşar KEMAL'in dediği gibi:''İnsanların insana güveni kalmayacağına,bu dünyada güvenilir bir insan bile olmayacağına insanların inanması;insanlığın ölümü demektir...''

Safran Sarı; para, güç ve başarı peşinde koşarken kimliklerinden, aşktan ve umutlarından uzaklaşan, sayıları gitgide artan otuzlu yaşlarında bir kesimin önce sevgiyi, sonra geleceği olan inancını, en sonunda ruhunu kaybedişinin serüveni...

Alim GÜR 
06 Mar 00:46 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · Puan vermedi

insan hayatının belli dönemlerinde ve yol ayrımında kendini kontrol etmeli ve kendini hesaba çekmelidir..yoksa bu romandaki karakterler gibi ya escort ya hırsız ya da bir jigolo olur çıkarsınız..

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

dilini,anlatımını,tarzını çok beğendiğim kitaplardan biri.duygular o kadar güzel ve etkileyici anlatılmış ki kitaba başlamamla bitirmem bir oldu.tadını çıkararak okumadığıma yandım.

Sharlot 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

3 farklı hayat, ayrı ayrı ve çakıştığı bölümlerle anlatılmış. Beni çok sarstığını, çok etkilediğini söyleyemem. Benzer birçok roman, yazı okuduğum hissine kapıldım sıklıkla.

Kitaptan 56 Alıntı

Belkin 
16 Ağu 11:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hiçliğe düş­menin ne demek olduğunu iyi bilirdi. İnsanın içine bir karan­lık yerleşir, yoğunlaşır ve birden patlayarak her yanı kaplardı.

Safran Sarı, İnci AralSafran Sarı, İnci Aral
Belkin 
16 Ağu 11:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı şeyler adlandırılamadan, açıkça tanımlanamadan olup bitiyor,

Safran Sarı, İnci AralSafran Sarı, İnci Aral
Sharlot 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bu kez farklı olacağı umudu değil miydi yeniden sevmek? Olmayacağını bile bile, umutsuzca tutulmak değil miydi aşk?

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 119)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 119)
Belkin 
16 Ağu 14:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumaya çalıştığı kitap elinden düşünceye kadar direndi uykuya.

Safran Sarı, İnci AralSafran Sarı, İnci Aral