Safran Sarı Yeni Yalan Zamanlar 3

7,3/10  (15 Oy) · 
97 okunma  · 
10 beğeni  · 
860 gösterim
İnci Aral, "Geleceksizlik" üzerine kurduğu romanında bu üç kişinin kesişen yollarını anlatıyor. 2000'li yılların başında, yaşanmakta olan toplumsal, ekonomik ve kültürel çalkantılardan etkilenen bu insanlar, savruluşlarını ve belirsizleşmiş geleceği sorguluyorlar. Bir yanda bol para, her türlü zevk, renkli hayatlar, öte yandan kirlenen, çürüyen değerler, tatminsizlik, sömürü düzeni ve yozlaşan cinsellik. Safran Sarı; para, güç ve başarı peşinde koşarken kimliklerinden, aşktan ve umutlarından uzaklaşan, sayıları gitgide artan otuzlu yaşlarında bir kesimin önce sevgiyi, sonra geleceğe olan inancını, en sonunda ruhunu kaybedişinin serüveni...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789944756648
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
niluferinkitapligi 
 16 Mar 22:03 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

İnci ARAL'ın "Yeni Yalan Zamanlar" adını verdiği üçlemesinin 3.kitabı "Safran Sarı".Mor" ve "Yeşil" romanlarında da işlendiği gibi,üçlemenin adından da anlaşıldığı üzere;modern hayatın getirdiği yitirilmişlikler,büyüyen kentlerle birlikte küçülen ve yalnızlaşan insanlar,özgürlükle özdeşleştirip bedensel yozlaşmayı tetikleyen kimliksiz bedenler,ucuz ve ruhsuz ilişkiler şeklinde benzer birçok cümleyle aynı kapıya çıkacağım bir kitap "Safran Sarı".
İnci ARAL'ı sevmeme rağmen,bu üçlemenin üçünde de aynı nefes darlığını hissettim.Bitsin istedim.İçinde yaşadığımız hayattan iz bulalım bulmayalım;insana en basit,en ucuz,en aciz taraflarından bakmak yorucu.İnsana aklından,ruhundan,mucizevi yanlarından bakmak özlemini duyuran bir kitaptı.
Yaşar KEMAL'in dediği gibi:''İnsanların insana güveni kalmayacağına,bu dünyada güvenilir bir insan bile olmayacağına insanların inanması;insanlığın ölümü demektir...''

Alim GÜR 
06 Mar 00:46 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · Puan vermedi

insan hayatının belli dönemlerinde ve yol ayrımında kendini kontrol etmeli ve kendini hesaba çekmelidir..yoksa bu romandaki karakterler gibi ya escort ya hırsız ya da bir jigolo olur çıkarsınız..

Ayten Ernaz Tiryaki 
08 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

dilini,anlatımını,tarzını çok beğendiğim kitaplardan biri.duygular o kadar güzel ve etkileyici anlatılmış ki kitaba başlamamla bitirmem bir oldu.tadını çıkararak okumadığıma yandım.

Sharlot 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

3 farklı hayat, ayrı ayrı ve çakıştığı bölümlerle anlatılmış. Beni çok sarstığını, çok etkilediğini söyleyemem. Benzer birçok roman, yazı okuduğum hissine kapıldım sıklıkla.

Kitaptan 10 Alıntı

Sharlot 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bu kez farklı olacağı umudu değil miydi yeniden sevmek? Olmayacağını bile bile, umutsuzca tutulmak değil miydi aşk?

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 119)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 119)
seher 
31 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanı anlayabilmek için en derin yerlerine kadar kazımak gerekiyordu. Kazımak, kazımak ve kazımak...

Safran Sarı, İnci AralSafran Sarı, İnci Aral
elif dinç 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kader ve kolaycılığa terkedilmiş hayatların içinde ekmek kendiliğinden acılaşıyordu. Adım attığın yerde ayağını kesiyordu yanlışlıklar, cam kırığına başmışsın gibi.

Safran Sarı, İnci AralSafran Sarı, İnci Aral
Sharlot 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

bir şeyleri fark edebilmek, uyanabilmek için değişik durumlar, bakış açıları ve yorumların bir araya gelip bir bütünlük oluşturması gerekiyordu bazen. Tıpkı bir sözcüğün anlam kazanabilmesi için ilk heceyi tamamlayacak başka heceler, sesler, işaretler gerekmesi gibi.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 91)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 91)
Sharlot 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsan bir yerden yola çıkıyor, umutla belli bir yöne doğru yürüyordu ama aynı yerde çakılıp kalması mümkün olmuyordu. Hayat süreçlerden oluşuyordu. Belirleyici olan buydu. Bir şeyler başlıyor sonra bitiyordu.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 87)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 87)
Sharlot 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Utanç, diye düşündü, genel kabul ve inanışın dışına çıkıp görünür olduğumuzda kapıldığımız, öğretilmiş bir duygu.Utancı yaratan şey başkalarının yargı ve gözleri.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 257)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 257)
Sharlot 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ayrıca her durumda seçme şansımız olmayabilir. Bazen en iyi çözüm için yalnızca rıza göstermek zorunda kalırız.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 311)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 311)
Sharlot 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yaşamak tek ve tam sayfa bir bilmece değil, içinde sayısız acı ve hikaye barındıran yanardöner bir zardı. İnsanın bakış açısına, seçimlerine ve bilek gücüne göre rengi, şans sayısı durmadan değişen kocaman bir zar.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 316)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 316)
Sharlot 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir kadın bu tür eksikliklerin hepsini görmezden görüp yine de sevebilirdi bir adamı.Hiçbir mantıklı neden olmadan kirli donları, horlaması, takma dişleri, taşralılığıyla ama özüyle , o olduğu için çılgınca sevebilirdi. Öz ille de karşı tarafın sahip olması gereken bir şey değildi ayrıca. Bizimle ilgiliydi.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 31)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 31)
Sharlot 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yasalara ancak istisnasız herkese uygulanır oldukları zaman uymak gerektiğini ileri sürerdi dayısı. Var olan ama yalnızca güçsüzlere uygulanan yasalar ister istemez kaçaklar yaratıyordu.Çoğunluğu oluşturan bir kurbanlar ve mağdurlar ordusu için kaçınılmazdı yasa dışına çıkmak.

Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 43)Safran Sarı, İnci Aral (Sayfa 43)