Sadakat

7,9/10  (26 Oy) · 
92 okunma  · 
20 beğeni  · 
915 gösterim
İhanetin en uğursuzunu yaşayan Azra, tutkuyla bağlandığı, saplantılı hatta bencilce bir aşkla sevdiği Ferda ve ihanet nesnesi üçüncü kişi. Bir aşk-nefret ikilemi içinde, üçlü bir ilişkinin girdabında savrulan insanlar; çözümsüzlüğün, ikiyüzlülüğün, aşka tutsaklığın yakıcı çemberine kıstırılmış üç kişi. Yaşamın kıyısında çözümsüz kalan Azra, her şey bittiğinde belleğinin ışığında şimdiyle geçmiş arasında gidip gelir ve dehşet verici bir sonla biten hikâyesini sayfalara döker. Yaşamla ölümün kesişme noktasından geçmişe bakarken ihanetin mi sadakatin mi zor olduğunu sorgulatır okura. Günümüz ilişkilerinin çıkmazlarını, yerleşik kuralların geçersizliğini, kadınla erkek arasındaki tutku bağlarını ustalıkla işleyen İnci Aral, modern zamanların aşkları üzerinde düşünmeye zorluyor hepimizi.

"Sesi olmayan bir ağzım olduğunu bilmiyordum. Sessizliğimin ne kadar yırtıcı olduğunu. Benim değildi o ses. Konuşan ben değildim. O yükselen alçalan, çözülen, fırıl fırıl dönen ve çıkış arayan haykırışlar benim olamazdı. Sözcükler yuvarlanıp yerlere düşüyordu ve ben nasıl olup da hep birlikte baş aşağı, aşağı, aşağı düştüğümüzü anlayamıyordum. Yeryüzünün neresinde bulunduğumu bilmiyordum. İçimi bulandıran nefretle kapıyı dövüyordum ve ellerimle boğmak, öldürmek istiyordum onları. Sadakatin yalnızca iyimserlik ve umuttan ibaret olduğunu böyle, kanatlarım ateşe tutularak öğrendim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786055596279
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Milena 
13 May 19:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaklaşık 7 yıl önce okumuştum hem çok sürükleyici bir kitaptı hem de yıllar sonra bile beni etkileyen bir sonu vardı.Tavsiye ederim güzel bir kitap.

Seher Özkara 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"İhanet asla bağışlanmaz, geçiştirilebilir belki ama iğrenç yüzü belleğe o kadar derin çizgilerle kazınır ki unutmak için ölmek gerekir."
Dünyanın değişen normlarına artık sadakatin de uyum sağlaması gerektiğini, artık eski değerlerde inat eden orta sınıf ahlakının değişmesi gerektiğini anlatan bir kitap. Yüzyıllardır tartışılan sadakat konusuna örnek bir kitap daha. Kelimeler, cümleler can alıcı. Hayretler içerisinde bir solukta okudum. Tavsiye ediyorum.

Berrak Ordu 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

''Bir rüya gördüm,cennette başladı sonra cehennemde uçurumun dibinde uyandım...''

Katre-i Matem 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

İlk defa bir kitabı okurken hem zorlandım hem de yoruldum. Kitabı okurken sık sık kaşlarımın çatık olduğunu fark ettim :) Karakterlerin aşk, nefret, sevgi ve sakakat arasındaki git gelleri, kavgaları, aile bağları çok gerdi beni. Yani olmuyorsa olmuyordur. Zorlamak niye? Azra ve Ferda asla beraber olamayack iki insandı, zorladılar olmadı.
Kitabın sonlarına doğru olayların da çözümlenmeye başlamasıyla kanımı donduracak şeyler okudum. Özellikle son sayfalarda. Ne diyebilirim ki. Bir insanın aşk ve sadakat beklentisi içinde kendini nasıl kaybettiğinin hiyayesi bu...

Melike Koyaş 
16 Şub 22:51 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Oldukça sürükleyici bir öyküydü. Sıkılmadan heyecanla okuyabileceğiniz ve gününümüz ilişkilerini sorgulayabileceğiniz keyifli bir kitaptı. Tavsiye ederim.

busra 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

beklemek güzeldir. araya ölüm girse de. aşk doyasıya yaşanıp tüketilmediyse ölüm neyi değiştirir?

Kitaptan 27 Alıntı

Deniz Bülbül 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kara bir deliğin içine düşmüştüm, emilip yutulmak, sonra yeniden dünyaya dönmek istiyordum. Ölmek ve tertemiz dirilmek. O zaman belleksiz, boş, aynı zamanda çelik gibi sertleşmiş olacaktım ve hiç bir şey yokmuş gibi ayağa kalkıp, üstümdeki tozu silkerek yürüyüp gidecektim.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
Katre-i Matem 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Mutlu olmayı beklemiyorum. Mutluluk insanı mutsuzluğa karşı savunmasız bırakan tehlikeli bir tuzak.

Sadakat, İnci Aral (Sayfa 277)Sadakat, İnci Aral (Sayfa 277)

Fazla içmedim ama içteki zehir alkolle karışınca kötü çarpıyor insanı.

Sadakat, İnci Aral (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi)Sadakat, İnci Aral (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi)
BGM 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu

Saçlarım ve tırnaklarım uzuyor, ölen ben değilim farkındayım. Sadece rüya gördüm.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
BGM 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu

Hazırım. İlk kez bağışlamanın ve ödeşmenin ferah rüzgarı esiyor içimde.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
Katre-i Matem 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Kadınlar kendilerini aldatan adamlardan çok birlikte olduğu kadından nefret ediyorlar. Erkeğin ihaneti bağışlanabiliyor çoğu zaman ama o kutsala el uzatan kadın asla. Haksız bir şey bu. Ama benim durumum farklı. O kadın kız kardeşim.

Sadakat, İnci Aral (Sayfa 240)Sadakat, İnci Aral (Sayfa 240)
Seher Özkara 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İhanet asla bağışlanmaz, geçiştirilebilir belki ama iğrenç yüzü belleğe o kadar derin çizgilerle kazınır ki unutmak için ölmek gerekir.

Sadakat, İnci AralSadakat, İnci Aral
Katre-i Matem 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Çok fazla yalnızlık var, çok fazla. Herkes ağlayacak bir göğüs istiyordu ama kimse o göğüs olmayı göze alamıyordu.

Sadakat, İnci Aral (Sayfa 28)Sadakat, İnci Aral (Sayfa 28)
3 /