Mor Yeni Yalan Zamanlar 2

6,5/10  (31 Oy) · 
236 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.492 gösterim
"Mor, bir ailenin yıllara yayılmış hikayesini sürükleyici bir aşk ve entrika çerçevesinde yirmi dört saatlik bir zaman diliminde anlatıyor. Altmış sekiz kuşağından, sistemin parçası haline gelmiş işadamı İlhan, kızı yaşındaki Renginur'a tutulup karısını terk edince hırslı baldızının kinini bilemiştir. İlhan'ın hala solcu ama kafası karışık kardeşi Armağan'ın evliliği de sallantıdadır. Kızkardeş Gülcan ise ailedeki ölüm ve intiharlardan sonra umutsuzca alkole sığınmıştır. Aile çevresi, İlhan Sacit'in otelinde, onun evlilik dışı doğan çocuğunun yaş günü dolayısıyla bir araya gelecek, ancak güzel başlayan gece beklenmedik bir cinayetle sona erecektir. İnci Aral, günümüz insanının gerçeğini, bugünden düne yönelerek anlatırken bir büyük yalnızlığı, evliliği odak noktası alıyor ve kadın-erkek ilişkilerinin gizlerini bu bağlamda sorguluyor. İnsanın içsel gerçekliğine yaptığı yolculukları yeni bir dille yazıya aktarırken de özgün bir roman evreni kuruyor. "

Yeni Yalan Zamanlar üçlemesinin ikinci kitabı olan Mor, aynı zamanda tarımdan sanayiye geçiş sürecinde insanımızın savruluş ve dağılmalarının ip uçlarını vererek roman kişileri üzerinden 1940'lardan 2000'lere Türkiye'nin toplumsal panoramasını çiziyor."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789944756662
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
sezen 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın-erkek-toplum ilişkilerini analiz etmiş ve sorgulamış İnci Aral. Kitap akıcı. Kitabı okuyalı baya zaman geçti. Belki tekrar okusam daha farklı çıkarımlarda bulunabilirim ama gerek olup olmadığını sorgulayınca hafızamdan komple silinmiş karakterleri tekrar okumak gelmiyor içimden (hem de okunacak bunca kitap varken)

elvan bağatur 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 11 günde

Mor... bu kitabı aslında adından ötürü merak edip okumuştum.
Kitaptaki karakterler 50-60 yaşlarında olmalarına rağmen ve yazar da bunu bir kaç kez dile getirmesine rağmen olayların gidişatına, karakterlerin davranışlarına göre yaş sınırı kafamda hep 30 lardaydı yani karakterler kafamda hep genç olarak canlanıyordu.

Ümran Canoğlu 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

ilk inci aral kitabımdı.. sürükleyici olmasa da sonunu baştan beri bilsen de geriye dönüşlerde insanların hayatlarını merak ediyorsun.. bir nevi hayat onları bu noktaya nasıl getirmiş ve "sen olsan ne yapardın ?" diye düşünürken bir de bakmışsın kitap bitmiş:))

kuzeyk2304 
04 Şub 20:53 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

&öğrenmeye çalışıyorum.duyguları sözcüklerle giydirmeyi yani. Senin kadar becerikli değilim bu konuda, sorun bu.&seven sevdiginin yokluğuna saplanıp kalmadan özleyemez. Özlerken daha iyi tanırsın sevdiğini.&insanın en özel duyguları kendisi için bile bütünüyle aydınlıkta değildir. &insan bu kadar umutsuz, yorgun ve yaralı olduğunda, birlikte-iyi kötü-uzun yıllar ve yollar yürüdüğü bir kadının dayanıklı, sıcak, güvenli omzundan başka nerede dinlenebilirdi ki!

umit kemal parlak 
20 Eki 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

son bes yildir ekranlari isgal eden zenginlik kulturu ve bu ailelerin kendi iclerinde yasadiklari ask entrika intikam menfaat denklemlerini ikibinlerin basinda coktan ele almis inci aral romani. etkili anlatim ve okunmasi kolay bir roman.

Melike Koyaş 
06 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Serinin son kitabi bence en basarili olanidir. Seriye sondan baslayan tek kisi umarim ben degilimdir.

Kitaptan 7 Alıntı

Kırılacak, çok değerli bir şeyin ta yukarıdan yere bırakılıvermesi ve ayaklarının dibinde patlayıp dağılması. Kaybetmek, dehşet. En acısı, eğer kendi bedeninden hayat verdiğin bir insansa bu, acın sonsuza kadar sürecek bir parçalanma duygusuna dönüşüyordu.

Mor, İnci AralMor, İnci Aral

Erkekler pek seviyorlardı gözü açılmadık bir kızdan kendilerine uygun bir kadın yaratmayı. Ama çoğu kez başaramıyorlardı bunu. Kumandayı ele alayım derken teslim olmak zorunda kalıyorlardı.

Mor, İnci AralMor, İnci Aral

Rüyalar çoğu zaman gerçekten daha gerçektirler çünkü. İnsanın en karmaşık, en dokunulmamış eğilim, arzu ve kaygılarını ortaya koyarlardı; bozulup eğrilmemiş, törpülenip yavanlaşmamış derin içselliğini. Kalıpların, yasakların içinde kenetlenen, bastırılan duyguların, denetim ortadan kalktığında sere serpe ortaya dökülen gündelik tutanaklarıydı onlar.

Mor, İnci AralMor, İnci Aral

Özlerken daha iyi tanırsın sevdiğini. Henüz gerçekleşmemiş bir düş gibi. Sözü verilmiş bir sevinç, uzun sürmüş bir ölüm gibi... Özlem beklemektir. Çaresi yoktur bunun....

Mor, İnci AralMor, İnci Aral

İnsan gözü iyi göremez, ancak istersen ve yeterince yaklaşıp dokunabilirsen açıkça, dosdoğru görebilirsin her şeyi...

Mor, İnci AralMor, İnci Aral