Yeşil Yeni Yalan Zamanlar 1

5,9/10  (13 Oy) · 
60 okunma  · 
7 beğeni  · 
864 gösterim
Bir dostluk nasıl tarazlana tarazlana incelir, kopma noktasına gelir, ya da üstündeki lekeler genişler, yayılır? Güvensizlikler, kazık atmalar onu nasıl epritip yok eder, bir evlilik nasıl eskir, derinliğini yitirip yüzeyselleşerek te boyutluluğa indirgenir de insan yanılmışlığın acısını duyar; ayrılık göründüğünde bir sevi nasıl da parıltısını yitirir, koflaşır, yaşananlar unutulmuş, değerler değersizmiş gibi yoksanır; yaşam biterken bilinenler bilinmiyormuş gibi yapılır, dayanılamayan şeylere dayanılır? Yeni Yalan Zamanlar bunları, yaşamımızı dolduran yalanların öyküsünü anlatıyor ve bunun için hem insanları hem de onların kurdukları, yaşadıkları bütün kurumları, duyguları ve dürtüleri inceliyor İnci Aral...

Özellikle aile içi şiddetin ve ensestin anlatıldığı bölümler acının yürekteki el izleri gibi paralayıcı. Çarpıcı, şaşırtıcı, güçlü ve yeniliklerle dolu bir kitap, Yeni Yalan Zamanlar. Yazarın siyasal kimliği en yoğun olan romanı bu.
-Ayla Kutlu-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2007
 • Sayfa Sayısı:
  472
 • ISBN:
  9789944756655
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
DERYA... 
26 Mar 00:42 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İnci Aral'ın safran sarı,mor ve yeşil üçlü serisinin kitabı olan yeşil ne yazık ki yavandı...yazarın karakterleriyle benim elektriğim niye uyuşmuyor,neden onlardan etkilenmiyorum bilmemekle beraber kitabı çok sevemedim...

Gökhan KAPLAN 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

İnci Aral'ın üçleme halinde yazdığı serinin ilk kitabını bitirmiş bulunmaktayım. Sadece okuduğum kitaplardan farklı bir anlatımı olduğu için kendimi zorlayarak bitirdiğim bir kitap. Okumasam da olurdu. Dilerim serinin diğer kitapları da bu kadar sıkıcı olmaz.

Gülcan Saygılı 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üçlemenin en az beğendiğim kitabı bu oldu.En çok Mor'u sevmiştim.

Kitaptan 4 Alıntı

Acizliği beni gözden çıkarmak zorunda bıraktı onu. Çözemeyeceğini sandığı bir durumu görmezden gelmenin en kolay yol olduğunu kabul etmeye oldum olası eğilimi vardı zaten.

Yeşil, İnci AralYeşil, İnci Aral
Özlem Akbaş 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdiye kadar günlük tutmadım.Olan biteni kaydetmediğim için de birçok şeyi unuttum.Unutmak temizliktir.Yerinde sayan, gelişmeleri durmuş sıradan insanlar yaşadıkları en sıradan olay ve durumları büyük bir açıklıkla anımsarlar, ilkokuldaki sınıf arkadaşlarının adlarını eksiksiz sayanlar, öğretmeninin kaç çocuğu vardı adları neydi unutmayan, çocukken hangi tarihte eve hangi konuk gelmişti ve ne giymişti ve o gece ne yemek yenmişti kesinlikle bilen, ama bu gereksiz biriktirme daha yeni bilgilere yer bırakmadığından kendi evinin telefon numarasını zor çıkaran ve çantasını, çakmağını orada burada unutan yetişkin insanlara normal denemez bence.Bunlar gereksiz bir geçmişi sırtlanmış bir tür bellek hamallarıdır.Nedense kendilerini mutlu saydıkları zamanları yüklemiş olsalar da kafalarına.Hayatta başarı kazanmak olasılıkları yoktur.Geçmişin içinde debelenip dururlar çünkü ve o beş para etmez gençlikleri için hayıflanırlar.Sandık kokan masallarını önlerine gelene anlatmaktan korkunç zevk duyarlar.

Yeşil, İnci Aral (Sayfa 143 - Kırmızı Kedi)Yeşil, İnci Aral (Sayfa 143 - Kırmızı Kedi)

Hepimizin iyiliği için! Dayatılmış hiçbir iyinin, hiçbir doğrunun herkes için her zaman iyi ve her zaman doğru olamayacağını hatta her durumda daha kötü olacağını bile bile.

Yeşil, İnci AralYeşil, İnci Aral

Her ilişkide o ilişki sürüp giderken yaşayanlarca bile çözülemeyen kimi belirsizlikler, anlaşılmazlıklar ve karanlık noktalar vardır. Bu yüzden o öyküyü üçüncü kişilere anlatırken korkunç yanılgılara düşebiliriz. Haklı çıkma kaygısıyla bilmeden haksızlık edebilir, günahlarımızı tümüyle unutup iyiliklerimizi abartabiliriz.

Yeşil, İnci AralYeşil, İnci Aral