İlayda G., bir alıntı ekledi.
 28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Mutsuzluk mutsuzluğu getirenden daha uzun sürer.

Sapho, Alphonse Daudet (Sayfa 83)Sapho, Alphonse Daudet (Sayfa 83)
Hülya Bilgin, bir alıntı ekledi.
29 Eki 2017

Her zaman kullandığımız, sıradan sözcüklerde gizli bir yay vardır, bazı bazı birdenbire, sonuna kadar açıverir bu yay onları, olağanüstü içtenlikleriyle açıklar bize; sonra gene büzülür, sözcük gene o bayağı durumuna girer, alışkanlıkla, yinelenmeyle, yeniden yitirir önemini.Aşk da bu sözcüklerden biridir.

Sapho, Alphonse DaudetSapho, Alphonse Daudet
Resul Can Erol, Sapho'yu inceledi.
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Oow my woman "
Ahh siz kadınlar ve ahh biz erkekler...
Kitap bana geçmişimi anımsattı sanırım bende sapho gibi yaşlandığımı hissediyorum..


Size bir soru aşk mı yoksa vefa mı?!
Kitapta bizi mutlu son beklemiyor tabi yazar ve sapho açısından. Sapho bi kadın.. Gençken ateşli parisin postmodellerinden biri, sevişmeyi çok seven bu kadın geçmişinij üstüne bie gelecek kurmaya çalışıyor. Evet çocuklar bunu sakın yapmayın. Yüzleşmediğiniz bir gerçeğiniz varsa yeni gerçeklik yaratmayın. Sapho'muz bunu yaratıyor ve geriye bir yikinti birakiyor. Koca bir enkaz hem kendi kem genç yakışıkli sevgilisinden başkası değil bu enkaz. Güzel bir hikaye ki ben yazarın tarzini beğendim size guzel duygular katabilir..

Simdi size bir soru daha ki bu soruyla gecmişimde bende karsilastim..
Birine alişmak ve onsuz yapamamak yani bu kadar baglanmak ama baglandigini hic bir zaman anlamamak bir salaklikmiydi?
Sanirim yazarimizda ariyor bu sorunun cevabini belko sizde kim bilir :))))))))

DESTİNA ÖYKÜ, bir alıntı ekledi.
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sapho ya da intihar
Bütün kadınlar bir kadını sever: Kendilerini severler delicesine , güzel bulmaya razı oldukları tek biçim her zaman kendi vücutlarıdır.

Ateşler, Marguerite Yourcenar (Sayfa 97 - Metis)Ateşler, Marguerite Yourcenar (Sayfa 97 - Metis)
ayhan özköroğlu, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...severim akşamüstü küreklerin, dalgaları okşayışını....

Sapho, Alphonse DaudetSapho, Alphonse Daudet
ayhan özköroğlu, Sapho'yu inceledi.
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bütün Paris sanat camiasını elekten geçirmiş bir aşüftenin asil bir köylü çocuğu Jean'ın sıradışı bir aşk hikayesi.Ancak esasen bu hikayede aşk yok. Tamimiyle kırklı yaşlarda ki kaşarlı (Sapho)yani Fanny ile yirmili yaşlarda kariyer için Paris'e gelmiş saf toy köylü çocuğun ihtirasları.
Başta Zola olmak üzere bir çok Fransız yazarın kadın erkek ilişkisi, cinsellik temaları olanca çirkinliği ve zevksizliği Alphanse'de görülmüyor. Aslı itibari ile hayatın içinden ama çirkin bir hikayeyi olanca nezaketi ve estetiği ile aktarırken tat bırakan bir ölçülülük kullanmış. Okunur yani...

Peter Bornemann, Sapho'yu inceledi.
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

daudet'in kendi hayatının bir evresinden esinlendiği söylenen bu romanı acaba yaşadığının ne kadarını yansıtıyor merak ediyorum. çünkü bu kitabı oğullarına 20 yaşına geldiklerinde okumaları şartıyla ithaf etmiş. muhtemelen bir çok şeyi oğullarına ders amaçlı değiştirmiş olabilir. mesela kitabın sonunu. fakat bunlar bir yana çok sürükleyici, hüzünlü bir roman. tıpkı lise yıllarımdaki gibi adeta yutarcasına okudum. insanın içine işliyor. hele romandakine yakın hikayeler, anılar varsa yaşanmış, fena. daudet'in diğer eserlerini de okumak için büyük bir şevk oluştu şu an içimde. kesinlikle tavsiye ediyorum.