• 152 syf.
  ·7 günde·Puan vermedi
  İki büyük yazar. Kemal Tahir ve Peyami Safa.
  İki yazarın da bir ortak özellikleri var.
  İkisi de zamanında polisiyeler karalamışlar. Kemal Tahir'in aslını aratmayacak "Mayk Hammer"ı ve Peyami Safa'nın "Cingöz Recai"si.
  Kemal Tahir'in "Mayk Hammer"ını okumuş, sevmiştim. Orijinallerini bilmem ama "orijinali kadar başarılı" bulunan Mayk Hammer'ı çok eğlenceli ve akıcı bulmuştum. Cingöz Recai'de öyle oldu benim için.
  Peyami Safa'nın yarattığı Cingöz Recai tiplemesiyle tanışmam bundan yedi sekiz yıl evvel (belki de on) izlediğim Ayhan Işık'ın "Cingöz" baş rolünde oynadığı 1969 yapımı Cingöz Recai filmiyle oldu.. Kitabı okumak da 2018'in Eylül'üne denk geldi.
  Kimdir bu Cingöz? Zevk için hırsızlık yapan, delidolu, uçarı, aynı zamanda kibar, janti bir delikanlı. Recai'yi biraz Robin Hood'a benzettim. Robin zenginden alıp fakire veriyordu. Cingöz ise kimseye zırnık koklatmıyor ama güçle, zorbalıkla zengin olanların malına, mülküne göz diken bir serseri ve sevimli hırsız. Aynı zamanda bilgili, becerikli. Her gün gazeteleri ilk sayfadan son sayfasına kadar irdelemesine okuyan, politika, sanat, bilimden anlayan ve "bütün başarılarını okumaya borçlu!" olan bir hırsız.
  Cingöz Efendi'yi biraz da Agatha Christie'nin Hercule Poirot'una benzettim. İkisi de arşivci. Polisiye haberleri kesip koleksiyon yapan Cingöz, "bu tür evrakı olmayan bir günümüz hırsızı başarılı olamaz." der. Hercule Poirot'un arşivciliği de dedektifliğinden. Cingöz'le kıyaslarsak hırsız-polis durumu.
  Birçok Cingöz kitabı olup ben Kaybolan Adam ile başladım. Kitapta Cingöz'ün hiç yakalanmadığı yedi öykü var. Cingöz'ün belalısı Başkomiser Mehmet Rıza bu kibar hırsızı yakalayamaz ve sonunda Sherlock Holmes'a müracaat eder. İngiltere'den İstanbul'a gelen Sherlock Holmes ve Doktor Watson'da pes ederler. Arsen Lüpen, Sherlock Holmes kim ki daha siz Cingöz ile tanışmamışsınız.
  Sözü Sherlock Holmes'a bırakıyorum.
  "Watson! Paris'te Arsen Lüpen'in bizi aylarca uğraştırdığını bilirsin. Fakat geldiğim şu iki ay zarfında Cingöz Recai'nin bana döktürdüğü ter çok daha fazla. Zira bu Cingöz Recai, İngiliz usulleri kullanan bir Latin dehası. Anglo Sakson ve Latin ırklarının bütün huyları bu adamın şahsında bir araya toplanmış. Bunlara bir de Türklere mahsus müthiş bir cesareti, tehlikeden yılmama, mükemmel projeler terkip etme kabiliyetini doğuran cevval bir hayal gücü eşlik ediyor."
  Son sözü de 1969 yapımlı "Cingöz Recai filminden Ayhan Işık'la bitirelim.
  "Hücum edilmez bir vücut içinde ölmez bir ruhum vardır. Anladın mı budala?"
  https://www.youtube.com/watch?v=fFi35VnizX8
  Keyifli okumalar...
 • Cinayeti çözmek, bir tür pozitif bilimdir ya da öyle olması gerekir. Cinayeti çözerken bir pozitif bilimde olduğu gibi soğukkanlı ve tamamen yansız davranmak gerekir. Sen işe romantizm katmaya çalışıyorsun. Bu ancak aşk öykülerinde olur. Bunun bir aşk öyküsü olduğunu zannetmekle Öklid kurallarının besincisini göz ardı etmek arasında bir fark yoktur. Her ikisi de bize aynı sonucu aldırır.