Giriş Yap
Vasko Kotan
@vaskotan
lisans
ankara
29 okur puanı
18 Şub 2021 tarihinde katıldı
Şu anda okuduğu kitap
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
690 syf.
·
10/10 puan
DARWİN'in tuhaf ve ters akıl yürütme biçimi
Dayanamadım ve Dennett'in bu kitap ve başka kitaplarıyla ilgili olan bir konferansına altyazı çevirdim. Buradan izleyebilirsiniz: youtu.be/QhxK2fpY8Gs Tek kelimeyle muhteşem bir kitap. Okuyalı çok uzun zaman oldu ama etkisi hala üzerimde. Bana kalırsa evrimle ilgili okunabilecek en dolu ve en çok kavrayış kazanabileceğiniz kitaplardan biri. Felsefenin, kendine felsefeci diyen herkesin artık o ya da bu şekilde, bilimde neler olduğunu takip etmesi gerektiğini, bilimden bihaber kalma gibi bir lükslerinin olmadığını çok net bir şekilde gösteren bir kitap. Bilim artık yeni felsefedir cümlesinin abartılardan arınmış anlamı aslında budur bana kalırsa. Bilimden bağımsız salt mantıksal tartışmaların, soyut mantıksal kuramların döndüğü bir felsefe 1000 yıl öncesinde var olmuş ve artık bir karşılığı olmayan bir felsefe yapma türüdür. Nasıl ki Darwin, evrenin birbirinden bağımsız gibi görünen iki parçasını birleştirmemizi sağlayan bir perspektif sağladıysa, Dennett de bilim ve felsefeyi, birinin nerde başlayıp diğerinin nerde bittiğini bilemeyeceğimiz derece tek potada eritmenin ne demek olduğunu bize göstermiştir. Darwin'nin tehlikeli fikri de bu başarının simgesi olan bir kitaptır bana kalırsa. İyi okumalar ve iyi seyirler efenim.
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
bir kitabı okumaya başladı
ve bir kitap okudu
392 syf.
·
8/10 puan
296 syf.
·
7/10 puan
Sosyal Bilimlerin Evrimsel Psikolojiyle İmtihanı
Gad Saad'in Toksik Zihin adlı bu kitabıyla ilgili bir konuşmasını Türkçe altyazılı olarak izlemek için linke tıklayın: youtu.be/7lo_wcj7FpM Ve çeviri ile ilgili eleştirilerinizi lütfen belirtin. Videoda, evrimsel psikolog dr Gad Saad evrimsel psikolojiye karşı dile getirilen bir dizi eleştiriyi kendi eğlenceli üslubu ile cevaplıyor ve bu eleştirilerin bilimden ziyade ideoloji temelli eleştiriler olduğunu söylüyor. Evrimsel psikolojiyi reddedenlerin evrimsel biyoloji hakkında bile hiçbir şey bilmediğini iddia ediyor. Ve Dawkins ile ünlenmiş olan mem fikrini andırır bir şekilde, Gad Saad bu ideolojik dogmaların, politik doğruculuğun, batıl inançların ve diğer hatalı düşünüş kaynaklarının birer zihin virüsü olduğunu ve bulaşan kişiyi bilime karşı körleştirdiğini savunuyor. Bu bilimsel körlüklere örnek olarak evrimsel psikolojiye yapılan ideolojik karşı çıkışları göstermenin yanı sıra İslam dininin de ideolojik bir kalkanla eleştiri geçirmez bir şekilde korunduğunu söylüyor ve dünya çapında gerçekleşen terör saldırılarının İslam dini ile alakasının olmadığını iddia eden ve politik doğruculuk tarafından elleri ve gözleri bağlanmış olan politikacılarla dalga geçiyor. Ve son olarak ne kadar rahatsız edici olursa olsun insanların konuşmasına izin verilmesi gerektiğini hatırlatarak üniversitelerde yapılmak istenen konuşmaları sabote eden çeşitli "sosyal adalet savaşçısı" gruplara karşı bizi uyarıyor. Gad Saad'i kendisinin Saad Truth adlı youtube kanalından keşfettim. Kanalına konuk ettiği çok çeşitli alanlardan gelen yazarlar, akademisyenler, ve bilim insanlarıyla yaptığı sohbetler gerçekten çok eğlenceli ve ufuk açıcı. Politik anlamda en tehlikeli konulara hiç çekinmeden tam ortadan giren ve insana "oh be sonunda birisi konuştu" dedirten birisi. Ama çoğu sosyal bilimci, radikal feminist ve politik doğrucu insan için eminim ki katlanılmaz derecede siniri bozucu bir adam kendisi. Bu konuşmasında soru-cevap kısmını pek kotaramadığını ve Toksik Zihin adlı kitabının zayıf kaldığını düşünsem de okumaya ve takip etmeye değer bir bilim savaşçısı kendisi. Eğer İngilizceniz yeterliyse Saad Truth kanalını şiddetle tavsiye ederim.
Politik doğruculuğun eleştirisi
"İslam'ı eleştirmek sizi İslamofobik (deli saçması bir terim) ya da Müslüman düşmanı yapmaz. Radikal feminizmi eleştirmek sizi kadın düşmanı yapmaz. Açık hudutları sorgulamak sizi ırkçı yapmaz. Kalbiniz empati ve rikkatle dolup taşsa bile açık hudutları reddedebilirsiniz. Trans kadınların (biyolojik erkeklerin) biyolojik kadınlarla aynı müsabakalarda rekabet etmemesi gerektiğini öne sürmek sizi transfobik yapmaz. Hayattaki pek çok vaziyet hakların rekabetine mahal verir. Binaenaleyh, sekiz yaşındaki kızınızın umumi tuvalette rahat ve güvende hissetme hakkı, 1,90 boyunda 100 kilo bir trans kadının rahat ve güvende hissetme hakkına galebe çalar. Sözümona "farklı bilme yöntemleri"nin (ister yerli bilme yöntemi olsun ister postmodernizm) en az bilimsel metot kadar geçerli olduğu fikrini reddetmek sizi dar zihniyetli bir yobaz yapmaz. Beyaz erkeklerin toksik maskülenliğin ve beyaz üstünlükçülüğünün timsalleri olarak histerik biçimde şeytanlaştırılmasını reddetmek sizi Adolf Hitler yapmaz. İlgili ilerlemeci akideleri sorgulama cüreti gösterirseniz, ithamlar namluya sürülerek üzerinize tehdit olarak ateşlenir. İnsanların çoğu ırkçılık ya da kadın düşmanlığıyla suçlanmaktan öylesine korkuyor ki suspus vaziyette pısıp kalıyorlar. Çenenizi kapayın ve başınızı sallayın, yoksa doğduğunuza pişman olursunuz. Bu susturma stratejilerine yem olmayın. Prensiplerinize bağlı kalın ve onları bir bal porsuğu gaddarlığıyla savunmaya hazır olun."
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
28
280 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17