Giriş Yap
İnsanların görünüşlerine bakarak eşcinsel olup olmadıklarını anlayamazsınız. Ve eşcinsellik ya da heteroseksüellik tek seçenek değil. Ayrıca insanların cinsel yönelimleri hakkında konuşmak da çok kabadır.
Reklam
HOMOJEN DERGİSİ - 9. SAYI
Bana kalırsa cinsiyet, kelime oyunlarından başka bir şey değil. Peki ya cinsiyet harflerin yan yana gelmesiyle oluşmuş anlamsız bir kelimeyse. Ya kandırıldıysak, ya delinin teki vakti zamanında böyle saçma sapan bir şey söyleyip kaçıp gittiyse. Biz bunlara inandıysak. O zaman naparız? Aman allah kandırıldık mı yoksa? Ben yaşlı birisiyim bu kadar irdeleyemeyeceğim. Cinsiyeti bakkala ekmek almaya yolladım daha da gelmedi. Ben de boşverdim. Cinsiyeti boşamış da olabilirim, bilemiyorum dedim ya yaşlıyım diye.
HOMOJEN DERGİSİ = 9.SAYI 59-60 .SYF
Eşcinselliği “cinsel” sapkınlık olarak kabul etmiş zihniyetlere bir şey anlatmanın imkânsız olduğunu iyi biliyorum. Yargılamıyorum bu konuda. Sorguluyorum, ama gerçekten yargılamıyorum artık. Bazen haklı bile bulduğumu söyleyebilirim. Tanımıyoruz ki birbirimizi. Dışlanmışız ne de olsa. Dışlanmak olayı o kadar kanıksanmış bir hale geldi ki, artık “biri beni olduğum gibi sevebilir mi?” algısına, algıyı geçtim, bu umuda gerek bile duymuyoruz. Olduğunuz kişi olmaktan yargılanmak, ne dünya için, ne de Türkiye için, yeni bir kavram değildir. Olduğunuz kişi olmanın, kendi arkadaş ortamınızda bile savaş sebebi olduğunu bilirsiniz. Siyahi ırk olmak, Alevi olmak, Çerkez olmak kısacası öteki olmak her zaman yargılanma ve sorgulanma sebebidir. Ancak olduğunuz şeyin adı eşcinsellikse affedilmezdir. Günah büyüktür çünkü. Yaratıcı, sana sevmek için karşı cinsi bahşetmişken, senin kendi cinsini sevmen, senin sapkın ‘TERCİH’ in olarak addedilmiştir. Ah bu kelime! Düşünüyorum ve diyorum ki… Bak hala sorguluyorum. Eğer önümüze bir kılavuz getirilseydi ve deselerdi ki “bak evladım, heteroseksüellik var, homoseksüellik var, böyle çeşit çeşit cinsel kimliklerimiz var elimizde, hangisini seçiyorsun sen?” %100 diyorum hiçbir LGBTİ birey, Türkiye, İran, Suudi Arabistan şartlarındaki, eşcinsel cinsel ilişkinin, istatistiklere göre, en çok yaşandığı ülkeler oldukları halde, iğrenme, incitme, öldürme düzeyindeki homofobi etkisi altında yaşayacağını, dostlarının arkadaşlarının önünde hetero ama kendi gerçek kimliğini yaşamak için, ikinci bir kimlik geliştirip açtığı facebook ve bilumum sosyal ortamlarda olmak zorunda kalacağını, insanlar tarafından “ibne” diye çağırılacağını, insanların yüreğindeki hisler yüzünden “hasta, sapkın” olarak adlandırılacağını, dini açıdan “lanetlenmiş” olacağını bile bile böyle bir tercihte bulunmazdı. Daha da ötesinde, duygusal bir nokta daha var. Yalnızlığın gerçeğini yaşayacağını, bir yuva kuramayacağını bile bile de bu tercihi yapmazdı. Hiçbir eşcinsel birey hiçbir zaman sevmediği ve sevmeyeceği bir insanı, sadece yuva kurmak için çocuk sahibi olmak ve “normal” yani hetero görünmek için kullanmak zorunda olabileceği, olacağı ve olduğu gerçeğiyle yaşamayı TERCİH ETMEZDİ.
Reklam
392 syf.
·
7/10 puan
Nefret yürüyüşüne hayır!
Kitap eski olduğu için bazı bilgiler güncel değil. Mesela Rorschach testi artık kullanılmayan, hiç bir şeyi olcemedigi ortaya çıkmış bir testtir. (Eğer terapistiniz size bu testten yapıyorsa oradan hemen kaçın ve paranızı boşa harcamayın.) Eşcinselliğin evrimsel açıklamasına dair de hiç bir bilgi yok kitapta. Keşke güncel evrimsel biyoloji ve evrimsel psikoloji açıklamaları ile dolu yeni bir "eşcinselliğin doğal tarihi" kitabı yayınlansa da halkın bu konudaki bilgisizliği bir nebze de olsa giderilebilse. Bu konudaki Türkçe kaynak eksikliğinin giderilmesine ön ayak olmak maksadıyla altyazisini Türkçe'ye çevirdiğim 1 saatlik bir konferansı şuraya bırakıyorum: Eşcinsellik doğaya aykırı mi? Eşcinsellik ve Evrim youtu.be/uBMNtxTku2U Bilgilenelim ve bilmeyenlerle paylaşalım lütfen...
Sevmek öldürmez lakin aşırı cahillik ve homofobi öldürür
2
19
182 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42