Perihan Mağden

Perihan Mağdenİki Genç Kızın Romanı yazarı
Yazar
6.5/10
418 Kişi
2.396
Okunma
119
Beğeni
10,4bin
Görüntülenme

Hakkında

Perihan Mağden (d. 1960, İstanbul) Türk yazar. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Köşe yazıları yazmaya başlamadan önce 3 yıl Asya'da dolaştı. Hindistan, Japonya ve ABD'de bulundu, çeşitli işlerde çalıştı. 1997-2005 yılları arasında Radikal gazetesinde çalıştı. 2005 sonbaharında Yeni Aktüel dergisinde köşe yazıları yazmaya başladı. 2006 Ekim'inden itibaren de bir süre RED dergisinde yazıları yayımlandı. 2007 Şubat ayından itibaren yine Radikal'de köşeyazıları yazmaya başladı. İki Genç Kızın Romanı adlı kitabı Kutluğ Ataman tarafından İki Genç Kız adıyla filme çekildi. 2008 yılında Mağden'in ilk romanı olan Haberci Çocuk Cinayetleri, Hollanda ve Rusya`da yayınlandı. Hollanda`da Hamide Doğan tarafından Felemenkçeye çevrilen Haberci Çocuk Cinayetleri adlı kitap, Athenaeum-Polak& Van Gennep tarafından basıldı. Rusya`da ise Mağden, kitabın yayınlanmasıyla birlikte Moskova`daki Gayatri Yayınevi`nin ilk Türk yazarı oldu. 3 Kasım 2011 tarihinden 19 Ekim 2014 tarihine kadar Taraf Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 10 Ağustos 2015 tarihinden bu yana da Nokta Dergisi'nde köşe yazıları yayınlanıyor.
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1960

Okurlar

119 okur beğendi.
2.396 okur okudu.
16 okur okuyor.
609 okur okuyacak.
33 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Habire kitap okuyor; başka çaresi yok. Kitaplar onun ilacı. Başka yolu yok. Ölürdü.
Sayfa 37 - EVEREST YAYINLARI
Zira bir kitaba başlayınca iyice sardırır, kitap bitinceye kadar dış dünyayla tüm bağlarımı koparır, yalnızca o sayfaların arasında yaşardım.
Sayfa 76 - HABERCİ ÇOCUK CİNAYETLERİKitabı okudu
Reklam
Habire kitap okuyor; başka çaresi yok. Kitaplar onun ilacı. Başka yolu yok. Ölürdü.
Bizi kurtarabilmek için bu son icadının sonuna gelince, Dibe Vuruyoruz Hissinden vazgeçince, beni hep bulmak istediğin gibi bulabilmen için her zamanki hayatıma devam ediyorum. Tam istediğin gibi. Şimdi istemekten dahi vazgeçmiş görünsen de. Sırf laf olsun diye soruyor olsan da.
Bilinçaltın çöplük yeri gibi.
Sayfa 112 - HABERCİ ÇOCUK CİNAYETLERİKitabı okudu
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne kadar sadık kalındığı yoruma açık olmakla birlikte
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
162 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 saatte okudu
"İbne değil onlar. Ne biçim âşıklar. İkisi de erkek; tamam. Ama âşıksan ne yazar? Kime ne yazar?" 18 Aralık 1992’de Ali ile Ramazan’ın hikâyeleri noktalanıyor. Gerçek hayatta. Üçüncü sayfada.Kısa hayatları kanlı fotoğraflarla, kırk-elli satırla geçiş­tirilen üçüncü sayfa çocukları Ali ile Ramazan. Sonlarını bildiren büyük gazete ÇARPIK GECE: 2 ÖLÜ başlığını uygun görmüş. İBNE GECE: 2 ÖLÜ demiş oluyor kibarca. Büyük gazetenin küçük dil oyunları. Hep aynı. CEVAP ARAYAN SORULAR: “Çarpık Gecenin" alt baş­lığı. Bir kutunun içine birkaç soru yerleştirilmiş.Sonra, o başlık var. KABLO KOPTU: ÖLDÜ. İbne miydi yani Ali ile Ramazan? İbneliğin sonu bu mudur? Kablo kopar da düşüp ölür müsün? Hem kim ki onlar? Ne önemleri var? Onlar hiç kimse. Çok fena yaşamış, çok çabuk ölmüşler.
Ali ile Ramazan
Ali ile RamazanPerihan Mağden · Doğan Kitap Yayınları · 2010430 okunma
230 syf.
·
Puan vermedi
Sahi Mutsuz Musun Perihan ?
Ah Perihan Mağden kitap başlıkların, isimlerin, kitap kapağın o kadar hoş ki, okumamak elde değil. Yazarı tanımayan için kitaptan bazı alıntılarla devam etmek istiyorum. "Türkan Şoray 13-14 yaşında ortaokuldan çekilip alınıp setlere sokulmuş ve bir sinema yaratığı olarak sırf o tuhaf dünyada büyütülmüş hakiki bir Truman Show
Herkes Seni Söylüyor - Sahi Mutsuz musun?
Herkes Seni Söylüyor - Sahi Mutsuz musun?Perihan Mağden · Everest Yayınları · 2001125 okunma
162 syf.
10/10 puan verdi
“İbne değil onlar. Ne biçim âşıklar.”
Bu kitabın türü mizah değil. Bu kitap sizi eğlendirmeyecek. Ağlatır mı, emin değilim. Ama beni ağlattı. Son bölümü bitirirken gözyaşlarım beni aşırı zorladı diyebilirim. Bu kitaba ağladım, ağladım çünkü onlar o kadar pisliğin içinde bile tertemizdiler. Ramazan'ın sandığı gibi değildi. Yalnız temiz olan Ali değildi. İkisi de... ikisi de pırıl pırıldılar. Bu kitaba ağladım, ağladım çünkü onlar bunu hak etmediler. Hayatımızda milyonlarca şeye sinirleniyoruz, yokluğuna kızıyoruz, üzülüyoruz. Ve emin olun, bunlar Ali ile Ramazan'ın hayatında bir kere bile akıllarına gelmeyen şeyler. Ramazan bir kere bile düşünmedi giysileri, yiyecekleri, kısaca bizim günlük rutinlerimizi. Bunları kimseyi yargılamak için söylemiyorum. Farklı bir gezegende yaşıyorlarmış gibi geliyor, oysa oysa hepsi burada, içimizdeler. Sanmayın ki, hepsi bitti geçmişte kaldı. Hâlâ yaşanıyor, aynıları, benzerleri... Ali ile Ramazan'lar hâlâ aramızdalar. Biz fark etmiyoruz, hepsi bu. Bu kitap beni hiçbir kitabın ağlatamadığı kadar ağlattı, ağlattı çünkü onları kurtaramazdım. Ama biraz düşününce, onları olmasa da onlar gibileri kurtarabileceğimi, kurtarabileceğimizi fark ettim. Bu kitabı gerçekleri görmek için, anlamak için okuyun. Bu kitabı aşkın cinsiyeti olmadığını anlamak için okuyun. Bu kitabı, eşcinselliğin hastalık olmadığını, yaşanmış ve aşkı yüzünden yaşamını yitirmiş iki insanın hayat hikayesi eşliğinde anlamak için okuyun. Son olarak Perihan Mağden'e Ali ile Ramazan'ın hikayesini böylesine güzel anlattığı için teşekkürlerimi sunuyorum, başka bir yazar anlatsaydı bu kadar güzel olur muydu hiç sanmıyorum.
Ali ile Ramazan
Ali ile RamazanPerihan Mağden · Doğan Kitap Yayınları · 2010430 okunma