1000Kitap Logosu
Perihan Mağden
Perihan Mağden
Perihan Mağden

Perihan Mağden

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.6
335 Kişi
1.531
Okunma
75
Beğeni
4.271
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
İstanbul, 1960
Yaşamı
Perihan Mağden (d. 1960, İstanbul) Türk yazar. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Köşe yazıları yazmaya başlamadan önce 3 yıl Asya'da dolaştı. Hindistan, Japonya ve ABD'de bulundu, çeşitli işlerde çalıştı. 1997-2005 yılları arasında Radikal gazetesinde çalıştı. 2005 sonbaharında Yeni Aktüel dergisinde köşe yazıları yazmaya başladı. 2006 Ekim'inden itibaren de bir süre RED dergisinde yazıları yayımlandı. 2007 Şubat ayından itibaren yine Radikal'de köşeyazıları yazmaya başladı. İki Genç Kızın Romanı adlı kitabı Kutluğ Ataman tarafından İki Genç Kız adıyla filme çekildi. 2008 yılında Mağden'in ilk romanı olan Haberci Çocuk Cinayetleri, Hollanda ve Rusya`da yayınlandı. Hollanda`da Hamide Doğan tarafından Felemenkçeye çevrilen Haberci Çocuk Cinayetleri adlı kitap, Athenaeum-Polak& Van Gennep tarafından basıldı. Rusya`da ise Mağden, kitabın yayınlanmasıyla birlikte Moskova`daki Gayatri Yayınevi`nin ilk Türk yazarı oldu. 3 Kasım 2011 tarihinden 19 Ekim 2014 tarihine kadar Taraf Gazetesi'nde köşe yazarlığı yaptı. 10 Ağustos 2015 tarihinden bu yana da Nokta Dergisi'nde köşe yazıları yayınlanıyor.
Samet Güzel
Ali ile Ramazan'ı inceledi.
162 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
"İbne değil onlar. Ne biçim âşıklar. İkisi de erkek; tamam. Ama âşıksan ne yazar? Kime ne yazar?" 18 Aralık 1992’de Ali ile Ramazan’ın hikâyeleri noktalanıyor. Gerçek hayatta. Üçüncü sayfada.Kısa hayatları kanlı fotoğraflarla, kırk-elli satırla geçiş­tirilen üçüncü sayfa çocukları Ali ile Ramazan. Sonlarını bildiren büyük gazete ÇARPIK GECE: 2 ÖLÜ başlığını uygun görmüş. İBNE GECE: 2 ÖLÜ demiş oluyor kibarca. Büyük gazetenin küçük dil oyunları. Hep aynı. CEVAP ARAYAN SORULAR: “Çarpık Gecenin" alt baş­lığı. Bir kutunun içine birkaç soru yerleştirilmiş.Sonra, o başlık var. KABLO KOPTU: ÖLDÜ. İbne miydi yani Ali ile Ramazan? İbneliğin sonu bu mudur? Kablo kopar da düşüp ölür müsün? Hem kim ki onlar? Ne önemleri var? Onlar hiç kimse. Çok fena yaşamış, çok çabuk ölmüşler.
Ali ile Ramazan
8.2/10
· 268 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
98
sesel
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?'i inceledi.
182 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Benimde Bambim Vardı
Bu kitap, küçükken kaybettiğim çok sevgili peluş oyuncağım Bambimi hatırlattığı için beni biraz üzdü. Hikayenin zihinde canlanan ve sahneden sahneye atlayan kurgusunu sevdim ancak bu kolay okunabilirliğine rağmen anlatımdaki cümle kesiklikliklerinin yazının akıcılığını bozmasını sevmedim. Belki de öyle olması hikayeyi tekinsizleştirip gerilim hissi katmıştır, bilemiyorum. Bir de niye pat diye kesildi ki hikaye? Bittiğinden beri alternatif kurgular kurup kurup kendimi teselli ediyorum .
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?
OKUYACAKLARIMA EKLE
5