Refakatçi

5,7/10  (3 Oy) · 
17 okunma  · 
2 beğeni  · 
502 gösterim
Bir anti-Bildung, yani büyümeme-büyüyememe romanıdır Refakatçi. Büyüyememenin de bir tarihçesi vardır elbet: Narin, kırılgan, soluk benizli, tüy gibi hafif çocukların, birinin kucağında ya da kollarında taşındıkları vakit ağırlıkları bile olmayan, roman boyunca da cüsseleri giderek küçülen çocukların kâh büyüklerin dünyasına isyanının, kâh o dünya tarafından ezildiklerinin tarihçesidir bu. Bu çocuklara refakat eden cüceler de vardır romanlarda, sanki bu şeffaf çocukların gölgeleri bile yoktur da onlara birer gölge gibi cüceler refakat eder.
-Jale Parla-

"Her çeşit neden-sonuç ilişkisini kurmaktan mahrum, para harcamayı ve oturup kalkmayı bilen 'seçkinleri' alkışlayarak saadet içinde yaşayıp gidersiniz siz. Siz ve benzerleriniz 10-20 yıldır seri imalatla sürülüyor piyasaya: Her yerde size rastlıyorum, Mary Jane Primrose."

"Sorunlu, küstah ve kaba olmayı marifet sayanlardan olmadığım kesin," diyor bir kaşını -âdeti olduğu üzre- havaya kaldırarak. "Sizinle mevcut 'iş' ilişkimiz dışında herhangi bir şey konuşmam çok yanlıştı: Bilmiyorum, hiç kimseyle kavga çıkarmadan konuşmanız mümkün mü?"

"Bu sorunun cevabı 'iş' dışına taşabilir," diyorum. Masanın üstünde dün geceden kalan Jack Daniels duruyor. Oradaki bardağa boşaltıp içmeye başlıyorum.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789752890787
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
gökçe türkkan 
26 Nis 19:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir zamanlar Radikal'de köşe yazarlığı yapmış olan Perihan Mağden'in ne kadar sivri dilli olduğu bilinir. Geçmişte davalık olduğu pek çok kişi olmuştu. Aslında mizacını sakınmayan, fırtınalıysa güneş açmayan, dürüst bir kişi olduğu için takdir edilebilir kimilerince... Kitabın hikayesine gelirsek, on iki yaşında hayal güçlerine sığınan yalnız sorunlu zeki bir çocukla ona refakatçilik etmeyi kabul edip işe alınan en az çocuk kadar kendi dünyasında denge sorunu olan bir kadını anlatıyor. Hem de gemi yolculuğu eşliğinde. Okurken küçük kızın ettiği laflara çok şaşırdım hele yaptığı resimlerin isimleri beni benden aldı; 'Pandayı yiyen Çinlinin idamı, ölümsüz cüce akrobatlar tropu, tango iki kişiyle yapılır.' Geminin kaptanı ise ne zaman konuşsa güldüm, Proust okuyan ve bunu bar tezgahının altına zula eden bir barmen vardı, ünlü bir yazar ve sevgilisi... Çok değişik ve çok akıcı bir kitaptı.

Kitaptan 10 Alıntı

gökçe türkkan 
26 Nis 19:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Herkese doğarken belli bir ağlama kontenjanı tanınır; ne kadar çabuk tüketirsen o kadar iyi."

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 128)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 128)
gökçe türkkan 
26 Nis 19:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Hayat da, tasvir ve çözümlemelerle canımızı sıkmaz -biz bunlarla uğraşmayı tercih etsek bile- hop diye abanıverir üstümüze."

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 48)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 48)
gökçe türkkan 
26 Nis 19:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Genellikle çok az sayıda insanla geçen günlerimiz, ruhumuzun derisini öylesine inceltmiştir ki; en olağan görüşmeler dahi -özellikle de onlar- bizi derinden sarsar, çoğu kez de yaralar."

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 21)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 21)
gökçe türkkan 
30 Mar 21:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ben yazarın adamı sarsanını severim.
Kim gibi?
Kim olacak; Fyodor Mihayloviç Dostoyevski gibi."

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 91)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 91)
Metin Özdemir 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

'En fenası da o şehre ait olamama duygusudur. Bu duygu, ne kendi şehrimde ne de başka şehirde yakamdan düştü. İstenmeden giyilmiş beyaz bir yaka gibi boynumu sıktı; içimi daralttı.''

Refakatçi, Perihan MağdenRefakatçi, Perihan Mağden
Metin Özdemir 
 09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Güneşi balçıkla sıvayamazsınız! Adanmış birine attığınız tekmeler bir gün misliyle sizi acıtacaktır! Kötülük, bir ok gibi sahibini bulacak; kara büyücüler, felaket tacirleri, vicdansızlar cezalarının bağışlanması için ayaklarıma kapandıkları gün, merhamet dolu yüreğimin..." Kaptan, koca gövdesiyle barın kapısına seğirtip bir eliyle beni göstererek vaazını sürdürüyor.

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 98)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 98)
Metin Özdemir 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Olmadık varsayımlardan yola çıkarak, mantıklı bir sonuca ulaşamazsınız. Doğru saptamalarda bulunabilmek için, öncelikle gerçek verilere muhtaçsınız. Şimdi lütfen..."

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 97)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 97)
Metin Özdemir 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Bir cinayet romanından bir öğüt aklıma geliyor; gagamı kapıyorum: Yalan söylerken yakalanma şansını en aza indirmek için, mümkün olduğunca az bilgi ver.

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 90)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 90)
Metin Özdemir 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Korku, bir leke gibi büyür. Bazen umulmadık sebeplerle çeker, daralır, küçülür; ama daima oradadır.

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 33)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 33)
Metin Özdemir 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 3/10 puan

Gözlerini önüne indirip, "En bulaşıcı hastalık ruh hastalığıdır" diyor.

Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 36)Refakatçi, Perihan Mağden (Sayfa 36)