Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

7,8/10  (9 Oy) · 
48 okunma  · 
9 beğeni  · 
784 gösterim
"Bizi üzenler cezasını bulurlar Bamjrim. Bulmaları gerekir. Annen bunun için var. Burada kaldı. Seni üzenlere günlerini göstermek için. Kabalığın ve kötülüğün cezasını vermek için."
Biliyorum Annecim.
Onlara cezalarını vermek zorunda kaldığını biliyorum.

Perihan Mağden'in çağdaş bir kült roman haline gelen İki Genç Kızın Romanı'ndan beş sene sonra yazdığı ve şimdiye kadar on iki ülkede yayımlanan romanı Biz kimden kaçıyorduk Anne? yakıcı bir ilişkinin içinde, acı bir sona adım adım ilerleyen bir anne-kızın hikâyesi. Şehirden şehire, otelden otele kaçmak zorunda kalan dünya güzeli bir kız çocuğu ve kendisine hiç benzemeyen eksantrik annesinin bu kaçışları sırasında geçmişlerini saran sırlar, sayfa sayfa çözülen bir sarmalla okur tarafından keşfediliyor. Mağden'in ana temalarından olan anne-kız ilişkisinin çıkmazları, bu romanda yoğun bir sevgi-nefret gelgitinde sürüklenen bir hayat ve çocuğunu tek başına büyüten annenin dramıyla yeni bir boyuta taşmıyor.

"Kırık bir kalbin romanı; aynı zamanda tekinsiz bir gerilim..."
-Neue Luzerner Zeitung- İsviçre
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9786051410739
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murdock 
19 Ağu 21:31 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Anne ve kızlı kitapları çok severim, birlikte verdikleri hayat mücadelelerinden ilham alırım. Belki kendime benzettiğimdendir.
Kitap kısa kısa bölümlerden olusuyor, bazıları kızın ağzından bazıları dısarıdaki insanların ağzından. Anne-kız hayatları boyunca kaçıyorlar, o otelden o otele; o sehirden bu sehire; şu ülkeden öteki ülkeye. Kadın kaçarken kızına dünyayı gösteriyor. En sevdiğim şeyse kızına "Bambim" deyişiydi, okurken Bambi demesinden sonunun Bambi gibi olacağından kadının öleceğinden neredeyse emindim. Beklediğim gibi de oldu kadın vuruldu, kızıysa Bambi gibi kaçmaya devam etti. Yazar birçok soru bıraktı bana. Kadının annesiyle derdi neydi de öldürdü? Babasına ne oldu? Kızının babası kimdi? Kadın gerçekten kendi annesini öldürdü mü?
Gizemli kitapları seviyorsanız okumaktan keyif alacağınıza eminim.

Irem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha önce okumadığım, bir insanın aklına nasıl böyle bir hikaye gelebilir diye okuru hayretten hayrete sürükleyen bir anne kızın hikayesi. Hele bir de yazan Perihan Mağden oldu mu bir solukta okuyor insan.

niluferinkitapligi 
 23 May 13:16 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bir anne ile kızının kaçış öyküsü.Bu cümleyle başladım ama,"Kızım Olmadan Asla" tarzı bir kaçış romanı gelmesin aklınıza.Görünmeyen,kimliği bilinmeyen bir düşmandan kaçan;hatta kaçmaktan bile kaçan bir roman bu.
İlk birkaç bölüm boyu -aynen kitabın isminde olduğu gibi- neden,kimden kaçtıklarını anlamaya çalışıyorsunuz. Aileden mi,eski eşten mi,saplantılı sevgiliden mi,polisten mi,alacaklılardan mı derken;satır aralarına sıkıştırılan ayrıntılarla,bölüm bölüm aydınlanıyor olay örgüsü,çözüyorsunuz.Köklerinden kaçan;insanı insana,insanı şehrine, evine,kanepesine bile bağlayan alışkanlıklar üzerine örülmüş yerleşiklikten kaçan,korkularından kaçan,en nihayetinde kendinden kaçan ve kızını hayatın kirlerinden korumaya çalışarak soyutladığı hayatlardan kaçan;hatta dozu biraz paranoyaya kaçan bir kaçışın romanını buluyorsunuz.
Bir kız çocuğunun gözünden anlatılan roman;depresif üslubuyla da trajik sonuyla da insanı kendine kilitliyor.Anne-evlat bağı üzerinden ilerlediği için de illa ki bir yerinizden yakalayıp çarpıyor. Melankolik günlerinizde okumamanız önerisi ile tavsiye edebilirim.

Kitaptan 6 Alıntı

Murdock 
17 Ağu 12:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayatımda Annemden başka kimse yok. Onu anlamazsam neyi anlayabilirim ki?

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 20)Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 20)
Murdock 
17 Ağu 12:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gözümüzün önünden akıp giden görüntülerden ibaret başkaları. Akıp gittiklerinde onlara dair hiçbir sey hatırlamamız gerekmiyor. Hatırlamayacağız.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 13 - Can Yayınları)Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 13 - Can Yayınları)
Murdock 
19 Ağu 00:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Korku öyle bir şey. Bir kere nüfuz etmişse ruhuna, en umulmadık anlarda pençelerini geçiriverir yine. Korkunun lekeleri hiç çıkmaz, yalnızca büyür de büyür kendi kendine.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 77)Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 77)
Murdock 
19 Ağu 09:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayatla bu denli baş edemediğim zamanlar hiç olmamıştı. Elimde olmayıp da baş edemediğim zamanlar gibi değil. Baş etmek istemiyorum artık. Hakikaten dibe vurdum.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 138)Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 138)
Murdock 
18 Ağu 18:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Annesiz kalmaz şanslı çocuklar. Hep anneleriyle kalırlar. Sırf anneleriyle.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 51)Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?, Perihan Mağden (Sayfa 51)