**Kitap Kahve**, Aşık Kim?'i inceledi.
25 May 19:18 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Irmak ve Nehir iki kız kardeş.Birisi aktif,diğeri utangaç olan kardeşlerin aşk hayatları anlatılıyor.Ben kitabı beğendim.Sonu çok hareketli fazla açık etmeden okuyacak olanlara bırakalım.

**Kitap Kahve**, bir alıntı ekledi.
24 May 21:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Lütfen artık şu güvensiz kız kimliğinden kurtulup,hayata biraz daha pozitif bakar mısın?Hiç kimse,evet hiç kimse sürekli bunalımda olan insanları çekici bulmaz."

Aşık Kim?, Vefa Enver (Sayfa 30)Aşık Kim?, Vefa Enver (Sayfa 30)
ROMANTİK AŞK, Leyla Gibi'yi inceledi.
15 May 11:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Leyla, her gördüğü yakışıklıya kapılan ve aşık olduğunu sanan bir karakter.... Ve oldukça doğal içten ve güzel bir kadın...
Leyla, yirmi sekiz yaşında olmasına rağmen çocuk ruhlu bir kadın. Arkadaşlarıyla beraber yaşıyor, birçok ilişki olmuş yine de aradığı aşkı bulamayan, fazla da kararsız biri. Mutlu olmasını yine biliyor, tabii depresyona girmemişse. Leyla'nın annesi bir psikolog ama kızına bu konu da yardım edemiyor. Atalarımız boşu boşuna dememiş ''Terzi kendi söküğünü dikemez'' diye. İşte aynen hesap bu... Ve Leyla'nın en büyük özelliği sakarlığı ve sürekli başını bir şekilde belaya sokması...
Engin ise bir polis. Sert mizaca sahip, kaba davranmaktan çekinmeyen (Leyla gibi bir kadına tahammül edemiyor ken en başta tabi ki ) gülmek nedir bilmeyen bir adam. Özünde aşktan korkması büyük etken aslında bu davranışların. Ve Engin doktor olan oturaklı ve onu toparlayabilen bir kadınla 3 yıldır birlikte... Ama tabi ki aşk yok... Leyla'yı gördükten sonra işler maalesef ki değişiyor.
Leyla ve Engin'in gel git lerle dolu aşkının önünde engeller elbette ki vardı. Ve bu engelleri teker teker aşmalarına şahit olurken Leyla'nın olgunlaşmasını da okuyoruz satırlarda.
Leyla aynı anda iki adamı nasıl sevebildiğini anlayamıyor. Bir tarafta zengin , çekici, olgun, anlayışlı bir erkek olan Ömer.... Diğer taraf ta ise, sürekli atıştığı, anlaşamadığı ama çekici bulduğu ve etkilendiği bir adam Engin. Mantıklı olan tabi ki zengin olan... Çünkü hayatı o zaman daha sakin geçer. Kim istemez ki insanın kendine prenses gibi davranılmasını.... Ama.... İşte o amalar yok mu...
Engin Leyla'yı kaybettiğini anladığı zaman ilan-ı aşk eder Leyla'ya ....
Bir kalp birçok kişiyi severdi ama yalnızca birine aşık olurdu. Ki öyle, Leyla seviyordu, aşık olduğunu sanmayı daha çok aşka aşık olmayı seviyordu. Ömer'i sevdi ama aşık olduğu adam Engin’di.
Onların hikayesi alışılmışın dışında, kah güldürüp kah ağlatan bir hikaye üstelik. Ve siz kendinizi Leyla'nın yerine koyunca aynı ikilemde kalacağınıza bahse girerim.
İyi okumalar...

Ayşenur Kartal, Sultan 2. Abdülhamid'i inceledi.
04 May 14:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu zamana kadar tarih üzerine okuduğum eennn mükemmel kitaplardan biri diyebilirim.
Sultan 2. Abdulhamid hakkında öğrenmek istediğiniz her şey kitabın içinde mükemmel bir akıcılıkla verilmiş. Kitabı okurken tek bir sayfasında bile sıkılmayacağınıza garanti verebilirim.

Saltanatı öncesi Osmanlı'nın durumu, sehzadelik yılları, saltanatının ilk dönemleri, dönemindeki siyasi ve askeri gelişmeler, Abdülhamit'i tahttan indirme teşebbüsleri, darbe girişimleri, suikast girişimi, Hafiye Teşkilatı'nın kuruluşu, önemi, Ermeni meselesi, azınlıklar meselesi, Kızıl Sultan ifadesini kimlerin hangi sebeple çıkardığı, meşrutiyetin ilanı, sürgün yılları, vefatı.... Ve daha birçok şey...

Osmanlı Tarihinin en beğendiğim padişahı Abdülhamid olmasından dolayı, kitabı okumaya büyük bir sevgiyle başladım, ki yazarımız Mehmet Işık bir önceki okuduğum kitap ona aitti, çok iyi bir kalemi olduğunu tekrar dile getirmek istiyorum.
Kitabın önsözünde yazar "Lakin peşinen belirtmek isterim ki amaç çok okunmak, kitabın çok satılmasını sağlamak asla değildir. Gaye, ecdada vefa borcunu ödemeye çalışmak..." Bu yazıyı görünce daha da bir severek devam ettim açıkçası.

Öncelikle Abdülhamit'ten birkaç önceki padişahlardan söz ederek başlıyor yazar anlatmaya. Sultan Abdülaziz'i tahttan indirip yerine psikolojik bunalımda olan ve masonlarla işbirliği içerisinde olan Sultan 5.Murat'ın tahta çıkarılması, onun 3 aylık saltanatı, daha sonra hastalığı nedeniyle tahttan indirilip yerine Sultan 2. Abdülhamid'i padişah yapmaları, ki Abdülhamid'i meşrutiyeti ilan etme şartıyla padişah yapıyorlar. (Başını Mithat Paşa'nın çektiği, Namık Kemal gibi bilindik şahıslarında içinde olduğu Genç Osmanlılar Cemiyeti yapıyor bunu )
Abdülhamid saltanatının ilk dönemlerinde herkesle iyi geçinen (ki özellikle Genç Osmanlılarla) bir siyaset gütmüştür. Onların arzuları üzerine Kanuni Esasi'yi ilan etmiştir. Yine sadrazamlığa Genç Osmanlılardan birilerini getirmiştir. Genç Osmanlılarla iyi geçinirken halkın da desteğini almak için çaba sarf etmiştir. Lakin kitabın güzelliği şurda, Abdülhamit'in keskin zekasından bahsediyor, aslında Genç Osmanlılarla iyi geçinirken onları kendi aralarında birbirlerine düşürmesi üzerine yaptığı mükemmel eylemleri.
Kitabın bir diğer beğendiğim yanı ise şu, yazar tarafsız bir yazar, insancıl bir yazar, her türlü görüşe saygılı bir yazar olduğunu nerdeyse her sayfada belli ediyor. Şöyle ki, ne Genç Osmanlılar hakkında ne Padişahlar hakkında ne İttihat ve Terakkiciler hakkında kötü hiçbir yorum yapmıyor. Tarihi olduğu gibi akıcı bir şekilde anlatıyor bize. Aralarda Dikkat! diye başlık atarak konu hakkında kendi görüşlerine yer veriyor ve kitabın en beğendiğim bölümleri dikkat yazan kısımlar. Emperyalist Devletler hakkında (ki özellikle İngiltere) onların gerçek yüzünü açık bir dille sunuyor bize.
Kitabın incelemesi değilde özeti olsaydı burası, 240 sayfalık kitaptan 200 sayfalık özet çıkartır yazardım buraya, tabi yine yazılır ama ben biraz üşengecim:) yani şiddetle ama büyük bir şiddetle tavsiye ediyorum kitabı. Şunu da eklemeden bitirmek istemiyorum. 200.sayfada bir dikkat bölümünde hem Abdülhamitin yaptığı güzel işlerden bahsediyor, hem Enver Paşa'nın güzel icraatlarından, hem Mustafa Kemal'in hem de Sultan Vahdettin'in devlet için yaptığı fedakarlıklardan bahsediyor. Ve altına şunu yazıyor
" Bu tarih bizim tarihimizdir. Iyisiyle kötüsüyle hepimizin tarihidir. Hakaret etmek, küfürler savurmak bugüne bir fayda sağlamadığı gibi farklı düşünen insanlar arasında kardeşlik bağlarını zayıflatır. "
Yani şunu çok güzel bir şekilde açıklıyor bize yazar, Abdülhamit'i sevmek İttihatçılara düşman olmanızı gerektirmez, keza Mustafa Kemal'i sevmek Vahdettin'e vatan haini demenizi gerektirmez. Hepsini sevmek zorunda değilsiniz ama iyisiyle kötüsüyle bu tarih bizim tarihimiz..
Ve son olarak 2.meşrutiyetin aslında Abdülhamit'in sonu olduğu ve aynı zamanda Osmanlı'nın da sonu olduğu düşüncesi beynimize yerleşiyor.
Kitap hakkında olumsuz hiçbir eleştirim yok ve dediğim gibi akıcı, sade bir dille yazılmış. Herkese ama herkese okumalarını tavsiye ederim. Abdulhamid üzerine okuduğum en güzel ve en verimli kitaptı. Tekrar tekrar okumak isteyeceğim bir kitap. Herkese keyifli okumalar dilerim...)

Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:25

İnsan benim kadar kararlı,ne istediğini bilen ve zeki olunca hayat istediği herşeyi önüne sunuyor.

Not: Seni Sevmiyorum, Vefa EnverNot: Seni Sevmiyorum, Vefa Enver
Necmettin AYDIN, bir alıntı ekledi.
13 Mar 23:19 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Benim şimdi ve bundan sonra gülümseme nedenim sensin ve hep sen olacaksın...

Aşık Kim?, Vefa Enver (Sayfa 536 - Mert'ten Nehir'e...)Aşık Kim?, Vefa Enver (Sayfa 536 - Mert'ten Nehir'e...)
Necmettin AYDIN, bir alıntı ekledi.
11 Mar 14:28 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir kadının bir erkeği bu kadar sevmesi mümkün müydü? Daha da önemlisi, sevginin bir ömür boyu devam etmesi mümkün müydü?

Aşık Kim?, Vefa Enver (Sayfa 493 - Nehir)Aşık Kim?, Vefa Enver (Sayfa 493 - Nehir)
Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
18 Şub 13:07

Bir yerlerde yüzümün güleceğine olan inancımı hiç kaybetmesemde, bazı günler çıldırma noktasına çok yaklaşıyorum.

Not: Seni Sevmiyorum, Vefa EnverNot: Seni Sevmiyorum, Vefa Enver