Yazar
Christa Wolf

Christa Wolf

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.1
113 Kişi
261
Okunma
15
Beğeni
1.201
Gösterim
Unvan
Demokratik Almanya Cumhuriyeti'nde yaşamış ve sosyalizmi benimsemiş romancı, edebiyat eleştirmeni, denemeci
Doğum
Gorzów Wielkopolski, Polonya, 18 Mart 1929
Ölüm
Berlin, Almanya, 1 Aralık 2011
Yaşamı
1949 yılında üye olduğu Sovyet yanlısı Sosyalist Birlik Partisi'ni ve devletin uyguladığı baskıyı eleştirdi. 1989-90'da parti üyeliğinden ayrıldı. Jena ve Leipzig'de Germanistik öğrenimi gördü. 1993 yılında açıklanan belgeler 1959-61 arasında Stasi için muhbir olarak çalıştığını göstermektedir. Birçok eserinde DAC yönetimine dolaylı yoldan eleştirilerini sürdürdü. Örneğin Kassandra adlı eserinde öykü tamamiyle Truva'dageçmektedir. Ancak Yunanlı'larla Truva'lılar arasında geçen savaşın doğu ve batı bloklarının savaşını andıran özelliklerini ortaya çıkarıp değerlendirmektedir. Demokratik Alman Cumhuriyeti döneminde devlet yönetimini açıkça eleştirdiği halde yazar Karl Marx'ın öğretilerine bağlı kalmış ve iki Alman cumhuriyetinin birleşmesine karşı çıkmıştır.
•Sema Okay
Kassandra'yı inceledi.
152 syf.
·
4 günde
·
4/10 puan
Merhaba. 148 sayfa olmasına rağmen gerçekten beni çok zorlayan bir kitap oldu. Yazar her seyi karman çorman etmiş. Yunan mitolojisi ile ilgili bir kitap olduğu için ben gibi konuya vakıf olmayan insanları asla çekmiyor ve anlayamıyorsunuz. İlerde belki tekrardan şans verir okurum ama şu an hiç sevmedim.
Kassandra
6.1/10
· 197 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
fazi
Hiçbir Yerde'yi inceledi.
96 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Yakın zamanda okuduğum Christa Wolf kitabı olan Hiçbir Yerde'den bahsetmek istiyorum bugün. Kitapla ilgili yapılan yorumların, kitabın güzelliğini azalttığını düşünüyorum. Bazı kitapları okuyanların, kitabın detaylarını ve karakterleri anlamadan yapmış olduğu yorumları görünce sanırım şaşırıyorum. Bir de ruh hali ya da anlamsız bir hisle verilen kitap puanları bu ara moda oldu, yine bu kitapta da bunu görmek beni üzüyor. Alman yazar Heinrich von Kleist ve şair Karoline von Günderrode eğer karşı karşıya gelseydi nasıl bir sohbet gerçekleşirdi sorusunu yanıtlıyor Wolf bu güzel kitabında. İki portrenin de ortak özelliği, gerçek hayatlarında yaşadıkları acılar ve hayal kırıklıkları nedeniyle intihar etmiş olmalarıdır. İki intiharı da kısaca anlatacağım şimdi sizlere. 1809'da Prag'a gidip Berlin'e yerleşen yazar yine kendisi gibi yaşama amacı kalmadığını düşünen Henrietti Vogel adında bir Alman müzisyen ile birlikte olmaya başlar. Ancak Vogel, rahmindeki kanser yüzünden hayli zor zamanlar geçirmeye başlar ve 1811'de bu durum daha da zorlaşır. Heinrich ile paylaşır bu hastalığı ve ölmek istediğini söyler. Kendi yapmaya korktuğu için Heinrich'ten ister bunu. Heinrich ise Vogel'e hiç beklemediği bir şey söyler ve birlikte intihar etmeyi teklif eder.  Günler geçer, 21 Kasım 1811'de iki aşık yanyana intihar ederler. Heinrich önce Henriette'yi kalbinden vurur ve ardından kendi ağzına doğrultur tabancayı. Ve ardında şu cümlenin yazılı olduğu bir intihar mektubu bırakır: "Asıl mesele şu ki: Bana bu gezegende hiçbir zaman bir yardım eli uzanmadı." Karoline von Günderrode ise, eskiçağ araştırmacısı Friedrich Creuzer'in derslerine katılırken ona aşık olur. Ve iki yıl birliktelik yaşarlar. Ancak zaten Creuzer evlidir bu da ilişkiyi güç duruma sokmaktadır. Creuzer'in ayrılık mektubu ile sarsılan Günderrode kendini hançerler ve 26 yaşında ölür. Ölmeden evvel Creuzer ile olan ilişkisini takma isimle yazmışsa da yayınlanma tam 100 yıl sonra olur. Ayrıca Christa Wolf, Günderrode eserlerini toparlayarak yayınlanmasını da sağlamıştır. Bu kederli iki ismi ve yaşadıklarını okuyacak ve düşüneceksiniz; eğer yanyana gelselerdi, nasıl bir konuşma yaparlar neler anlatırlardı birbirlerine ve kim bilir belki de onları başka bir son beklerdi... İşte tüm bu gerçeği bilerek okunmasını tavsiye ediyorum kitabın. Bu şekilde dikkatle incelenip puanlamayı da böyle yapmalarını tavsiye ediyorum okuyucuların.
Hiçbir Yerde
6.4/10
· 40 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
36
S. Ali
Hiçbir Yerde'yi inceledi.
96 syf.
·
1 günde
·
2/10 puan
Hiçbir yerde
Christina Wolf'un Hiçbir Yerde adını taşıyan kitabı, Alman yazar Kleist ile şair Günderrode'yi buluşturuyor. Tabi bu buluşturma düşsel. Yazarın düşsel yolculuğu ile okurun düşsel yolculuğu ne kadar bağdaşıyor ya da anlatılan düşler ne kadar içselleştirilebilir? Yıl 1804, Almanya'nın Ren şehrinin Winkel kasabasında bir adamla (Kleist) bir kadın (Günderrode) bir toplantıda buluşur. Buluşmada neler olduğunu ise Christina Wolf anlatıyor. Düşsel yolculuğa bu şekilde adım atıldıktan sonra çok sayıda kişinin 'gelişigüzel koltuklar gibi dağılmış' olduğunu da öğreniyoruz. Toplantıda o kadar kişi var ki, kimin eli kimin cebinde; kim ne diyor, ne anlatmaya çalışıyor ve ne yapılmaya çalışılıyor gibi düşünceler kafamın içinde dönüp duruyor. Her kafadan bir sesin iç içe geçerek bir şeyler anlatmaya çalıştığı anlatım, kafe ya da kahvehane muhabbetlerine benzer dedikoduların arka arkaya sıralanması gibi duruyor. Bu kitabı okuduğum diğer kitapların ağırlığını bir nebze azaltsın diye -öylesine seçtim- araya sıkıştırıp okudum. Lakin taş gibi oturdu, sevemedim ve sevecek bir tarafını da bulamadım. Yazarın tarzı ve anlatım tekniğinden dolayı hiç 'elektrik alamadım'. Hatta diğer kitapları da bu şekilde ise bir daha ' Davos'a gitmem yani'. O derece. Tanıtım da Kleist geçtiği için almıştım. Lakin yazarın düşsel senaryosunda iç içe geçen, her kafadan bir sesin çıktığı (toplantı olduğu için…) sıradan muhabbetin dillendirilmesinden öte bir şey yok. Ayrıca yayınevi kitabın arka kapak tanıtım yazısını nereden aldığını (çevirdiğini) keşke yazabilseydi. Bu kitabı okuyan hiçbir kimse arka kapakta belirtilen (Romanın arka planında…diye devam eden kısımlar) bu bilgiye burada ulaşamaz. Bu bilgi Almanya da ve Alman okurlar için bir şey ifade edebilir. Lakin 1990'lı yıllarda çöken Doğu Blokundan sonra Alman Demokratik Cumhuriyeti'ni kim bilebilir ki? Yayınevinin eklediği bu kısım ya da çeviri olarak aldıkları metin bizlere uzak. Örneğin, kitabın arka kapağı yanlışlıkla bu tanıtım yazısı olmadan basılmış olsa bu kitabın ne anlattığını kim bilebilir? Kitap, karakterlerin kah iç alemine kah yaşadıkları ortama odaklanır.' Doğrudur. Sevenler olabilir, saygı duyarım. Lakin benden uzak olsun. O kadar okunacak muhteşem kitaplar varken, kasıntı bir metni birazda kendime işkence ederek okudum ve kurtuldum. 2 puan verdim. 1 puanı emek diğer puan da emeğin içindeki özlü sözler için. Onun dışında hiçbir şey. Bu kitabı 2 Mayıs 2021 tarihinde okudum. Bu yazı da yine 2 Mayıs 2021 tarihinde 1000Kitap sitesine eklendi.
Hiçbir Yerde
6.4/10
· 40 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Genel İngilizce
Kassandra'yı inceledi.
152 syf.
·
222 günde
·
3/10 puan
İlk defa bu kadar kısa bir kitabın ne anlattığını çözemedim. Yunan mitolojisinden giriyor başka yerden çıkıyor. Kavramları bir türlü toparlayamadim. Anlayan varsa yeşillendirsin. Keyifli okumalar dilerim.
Kassandra
6.1/10
· 197 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
33