Christian Jacq

Christian Jacq

Yazar
8.4/10
1.128 Kişi
·
4.706
Okunma
·
106
Beğeni
·
4639
Gösterim
Adı:
Christian Jacq
Unvan:
Fransız Yazar, Mısırbilimci
Doğum:
Paris, Fransa, 28 Nisan 1947
1947'de Paris'te doğdu. 13 yaşındayken hayatına yön verecek kitabı okudu: Jacques Prienne'nin "Eski Mısır Uygarlığı Tarihi". Bunu takip eden 5 yıl içinde 8 roman yazdı. Böylece edebiyat kariyeri başlayan Jacq, 50 yaşına geldiğinde 50'nin üstünde eser vermişti. 17 yaşında Mısır'da geçirdiği balayı sırasında II. Ramses'in devrilmiş olan dev heykeliyle ilk kez karşılaştı. Jacq'ın kaderi artık belirlenmişti. 21 yaşında Sorbonne Üniversitesi'nde Mısır bilimi (Egyptology) ve arkeoloji eğitimi gördü. Çalışmalarını sürdürüp Eski Mısır konusunda doktora yaptı. 1986'da doktora tezi Editions du Rocher tarafından yayınlandı. Böylece akademik kariyeri ve ünü sağlamlaştı. 20 bilimsel makale yayınladı. "Büyük Firavunların Mısır" adlı makalesi 1981'da Academie Française ödülünü aldı. 1987'de yazdığı "Mısırlı Champollion" adlı romanıyla dikkatleri çekti ve büyük bir ün kazandı. Tehlikede olan tarihi alanların korunması için halen başkanlığını sürdürdüğü Ramses Enstitüsü'nü kurdu. 1995 yılında Alexander Dumas'nın ve 19. yüzyılın diğer ünlü dizi roman yazarlarının izinden giderek II. Ramses'in hayatını anlatan 5 ciltlik romanını yazdı.
350 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
II. Ramses...

Kimilerine göre Işığın Oğlu, kimilerine göre Büyük Ramses, kimilerine göre ise Işığın Seçtiği Kişi...

Christian Jacq tarafından yazılan ve 5 kitaptan oluşan Ramses Serisi'nin ilk kitabı: Ramses - Işığın Oğlu. Hükümdar I. Seti halkı tarafından sevilen, adil ve güçlü bir kraldır. Bir taraftan ülke yönetimini idare ederken bir taraftan da kendisinden sonra tahta geçecek kişiyi yani kral naibini belirlemek durumundadır. 14 yaşındaki cesur, azimli, dürüst Ramses ve ağabeyi, sadece kendi çıkarlarını düşünen, devlet yönetimi yetisinden son derece uzak, hain Şenar, kral naipliğinin en önemli iki adayıdır. Ramses kendini askeri ve idari alanlarda geliştirmeye çalışırken; Şenar'ın kendine görev edindiği nokta, Ramses'i taht yolunda engellemek ve onu alçakça komplolarla iktidardan uzak tutmaktır.

Antik Mısır'a ilgi duyan bir kişi olarak romanda ismi geçen kişilerin ve mekanların gerçekten var olması, mitolojik öğeler, Mısır tanrıları ile ilgili bilgiler kitabın en beğendiğim yönlerinden biri oldu. Ayrıca I. Seti'nin Ramses'e devlet yönetimi konusunda verdiği nasihatler son derece ilgi çekici. Kitabı okurken altını çizdiğim cümlelerin çoğunu da bu nasihatler oluşturuyor. Halkın refahının sağlanması, kölelik kavramına bakış açısı, savaş hakkındaki düşünceler, iktidar mücadeleleri ile ilgili cümleler dikkate değer.
Örneğin, Kral ölmeden önce, tahtı devredeceği kişiyi kendisi seçiyor ve o kişiyi bu doğrultuda eğitiyor bunda amaç taht kavgalarının önüne geçebilmek. Ayrıca kral olmak için hükümdarın oğlu olmak gerekmiyor. Kral damadını, eşinin kardeşini vb kral naibi ilan edebiliyor. En dikkat çekici noktalardan biri ise Ramses'in sarayda görev alabilmesi için kralın oğlu olmasına rağmen sınava girmiş ve sınavda başarılı olmuş olması gerekiyor. Mevcut hükümdarın oğlu olması idari ya da askeri kademelerde yer alabilmesi için ona ayrıcalık sağlamıyor.


Ramses, Mısır'ı tam 66 yıl yönetmiştir. Hititlerle yapılan Kadeş Savaşı gibi önemli olayların yanında yaptırdığı tapınak ve diğer mimari eserlerle de Eski Mısır'ın en çok bilinen firavunlarından biridir. Kadeş Savaşı demişken II. Ramses ve Hitit Kralı III. Hattuşili'nin imzaladığı Kadeş Antlaşması'nın bir örneği de İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. Ramses ayrıca eşi Nefertari için Ebu Simbel Tapınağı'nı yaptırmış ve Per-Ramses şehrini kurmuştur ki Per-Ramses "Ramses'in Kenti" anlamına gelmektedir.

İlk kitap itibariyle Ramses Serisi'ne güzel bir başlangıç yapmış bulunuyorum. Mısır Medeniyeti ve tarihe ilgi duyan okurlara da seriyi tavsiye ediyorum.
328 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Ramses: Işığın Oğlu kitabıyla başlayan ve toplamda 5 kitaptan oluşan Ramses Serisi'nin ikinci kitabı Ramses: Milyonlarca Yılın Tapınağı. Milyonlarca Yılın Tapınağı'nda babası Seti'nin ölümünün ardından yaşanan yas döneminin bitişiyle Ramses'in tahta çıkışı ve 66 yıllık iktidarının ilk yılları anlatılıyor. Ramses ağabeyi Şenar ile olan taht mücadelesini kazanmış ve tahta oturmuştur. Artık yapması gereken başlıca şey şudur: Kendisini tahttan indirmek isteyenlere karşı mücadele etmek. Düşmanlarının gözü Mısır'ın yıkılmasını isteyen Hititlerle iş birliği yapacak kadar dönmüşken Ramses tüm bu olaylar karşısında ne yapacaktır?

Milyonlarca Yılın Tapınağı'nda genel olarak Ramses'in, firavunluğunun ilk yıllarında ülke için yürüttüğü çalışmalar özellikle imar çalışmaları anlatılmakta. Tarihte Mısır'ı yönetmiş birçok firavunun aksine II. Ramses'in yapıtları günümüze kadar korunmuştur. Ramses, kitapta ülke başkentini değiştirmek için yeni bir şehir kurduruyor. Per-Ramses adının verildiği bu şehir "Ramses'in Kenti" anlamına geliyor ve Mısır'ın yeni başkenti oluyor. Kitapta adı bolca geçen ve Tanrı Amon-Ra'ya adanmış olup, Ramses'in de eklemeler yaptırdığı Luksor Tapınağı ve Şehri ise "dünyanın en büyük açık hava müzesi" olarak kabul edilmektedir.

Ramses Serisi başta Firavun Ramses ve Eski Mısır hakkında ilginç şeyler öğrenebileceğiniz, tarihi eğlenceli hale getiren bir seri. Milyonlarca Yılın Tapınağı, iktidar için nelerin yapılabileceğini, bu uğurda gözlerin ne kadar kör olabileceğini, devlet yönetiminde ne tür düşüncelerin önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Kitabın sonunda ise serinin üçüncü kitabı olan Kadeş Savaşı için bir ön hazırlık yapılıyor ve Hititlerle girişilecek mücadelenin sinyalleri veriliyor.
350 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
- Ramses Serisi'nin dördüncü kitabı olan Ebu Simbel'in Kraliçesi'nde serinin diğer kitaplarında bulduğum tadı bulamadığımı söyleyebilirim. Üçüncü kitapta Hititler ile yapılan Kadeş Savaşı anlatılmış, savaşın ardından imzalanan Kadeş Anlaşması süreci ise serinin dördüncü kitabına bırakılmıştı. Ebu Simbel'in Kraliçesi genel itibariyle Hititlerle yapılacak barış anlaşmasının detaylarını, Ramses'in eşi Nefertari'yi ve ilk üç kitapta olduğu gibi kralı tahtından etmek için düzenlenen komploları içeriyor.

- Ebu Simbel'in Kraliçesi olarak anılan kişi, Nefertari. Ramses'in eşi ve Mısır Kraliçesi Nefertari. Ramses Serisi için yaptığım diğer incelemelerde de Ramses'in Ebu Simbel Tapınağı'nı eşi Nefertari'ye adadığı bilgisini vermiştim. Serinin dördüncü kitabı genel hatlarıyla Ramses'in eşine duyduğu aşk, kraliçenin yönetimdeki etkisi ve tapınağın inşası ekseninde dönüyor.

- Peki kitapta kafamı kurcalayan ve beğenmediğim nokta neydi? Christian Jacq Ramses Serisi'ni yazarken büyük ölçüde Mısır kaynaklarına sadık kalarak, Ramses'i tamamen kusursuz bir biçimde anlatıyor.
*** İlk kitapta Ramses'in henüz firavun olmadan çevresinde yer alan arkadaşlarından birinin adı Musa idi. İlk kitabı bitirdiğimde Musa'nın Hz. Musa olup olmadığı ve yine aynı şekilde Ramses'in de Kuran-ı Kerim'de adı geçen firavun olup olmadığı konusu bende çeşitli soru işaretleri yaratmıştı. Bunun üzerine İstanbul Üniversitesi'nde Tarih alanında ders veren profesör ve doçent bazı hocalara e-posta gönderdim. Mısır tarihi dersini veren Sayın Konyar bana bazı tarihçilerin benimsediği bu ilişkinin fantaziye kaçtığını, ancak okuduğum yazarın serisi gibi Hz. Musa ve II. Ramses'i ilişkilendiren birçok yayın olduğunu söyledi. Kitabın Mısır tarihi ve kültürünü iyi yansıttığını ancak adı üstünde "tarihi roman" olduğunu ve sonuç olarak eldeki verilerin Hz. Musa ve II. Ramses'in aynı dönemde hele romandaki gibi bir bağlantısının olmasının olası görünmediğini sözlerine ekledi. Yazarımız Christian Jacq ise romanda Musa'yı peygamber olarak niteliyor ve Firavun eksenli bir anlatım izlediği için Hz. Musa'dan "bozguncu, hain, kaçak..." olarak bahsediyor. Ayrıca Firavun'un Musa'ya inanmaması üzerine Mısır'ın başına gelen felaketler çok kolay bir şekilde püskürtülüyor. Bu anlamda serinin bu kitabının benden eksi not aldığını belirtmek isterim. ***

- Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Kitapta Kadeş Anlaşması'nın imzalanması aşamasında, Hitit ve Mısır Kraliçeleri'nin söz sahibi olması, anlaşmanın imzalanmasında büyük etkilerinin olması ve Ramses Serisi'nin genelinde kadınların sözünün ülke yönetiminde sıkça geçmesi ve bu alandaki önemleri hoşuma giden noktalardan biriydi.

- Sonuç olarak serinin dördüncü kitabı ilk üç kitap kadar beğenimi kazanamasa da, bazı noktalarda düşünmenizi sağlaması, tarihi bilgiler edinmenize yardımcı olması ve seride bütünlüğün oluşabilmesi açısından okunması gereken bir kitap. Sırada serinin beşinci ve son kitabı Ramses: Batı Akasyası'nın Altında var. Ardından bu özel seriyi noktalayacağım. Hepinize keyifli okumalar.
327 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
• Ramses: Batı Akasyası'nın Altında ile birlikte Christian Jacq'ın Ramses Serisi'ni noktalamış bulunuyorum. Antik Mısır'ın gizem dolu dünyasına yaptığım yolculuğun son aşaması olan bu kitapta Ramses'in hayatının son 15 yılı anlatılıyor. Hititler, Nubyeli isyancı kabileler, ağabeyi Şenar gibi çok çeşitli düşmanlarla karşı karşıya gelen Ramses bu olumsuzlukların neredeyse tamamının üstesinden gelirken, bu kez kimsenin üstünlük sağlayamayacağı bir güçle karşı karşıya kalıyor: Ölüm. Ramses, bu kitapta bir taraftan süregelen güç oyunlarıyla mücadele etmeye devam ederken bir taraftan da ölüm Firavun'un yol arkadaşlarını birer birer yanına alıyor. Ramses: Batı Akasyası'nın Altında ile Büyük Ramses'e veda ederken, kitap aynı zamanda Ramses'in firavunluğu döneminde yaşanan olayların bir nevi toplamını ortaya koyuyor. Firavun'un yaşlılık dönemi ve ölümünü anlatması açısından diğer kitaplarda ağırlıklı olan aksiyon içeren bölümler bu kitapta daha kısıtlı. Ancak bana göre Christian Jacq seriyi başarılı bir şekilde sonlandırmış. Kitabın özelikle son kısmının beni fazlasıyla etkilediğini söyleyebilirim.

• Ramses Serisi genel itibariyle beğendiğim bir seri oldu. Peki zaman zaman sıkan bölümler olmadı mı, tabii ki oldu. Ancak seri genelde Eski Mısır hakkında birçok bilgi edinmemi sağlarken bir yandan da yazarın kurgu yeteneğini başarılı bir şekilde ortaya koyması itibariyle belki de bu alanda yazılan en iyi serilerden biri. Birçok tarihçiye göre Mısır'ın en büyük firavunu olan Ramses'in hayatını bu seri aracılığıyla derinlemesine inceleme fırsatı buldum ve Antik Mısır'da var olan dini inançlar, kültürel öğeler, dönemin siyasi anlayışı konularında da çeşitli bilgiler edindim.

• Christian Jacq, seriyi yazarken Mısır kaynaklarına bağlı kaldığı için bazı kısımlarda fantastik öğelerin yoğunluğu abartılı gelse de aklımdan çıkarmadığım ve seriyi okumayı düşünenlere hatırlatmak istediğim nokta şu: "Ramses Serisi büyük ölçüde tarihi olay ve olguların kurguyla, yazarın hayal gücüyle harmanlandığı bir seri." Sonuç olarak seri öncesinde de Antik Mısır'ın büyülü dünyasına ilgi duyan biri olan ben bu seriyi zevk alarak okudum. Zaman zaman düşündüren zaman zaman bu kadar da olmaz dedirten Ramses Serisi sizi tarihin tozlu sayfalarına, milattan önceki yılların ihtişamına, hâlâ kesinliği bilinmeyen ve tarihçilerin kafasında bile soru işareti olarak kalan olayların yaşandığı gizemli bir coğrafyaya götürüyor.

*** Ramses'in henüz firavun olmayı aklından bile geçirmediği çocukluk yıllarından başlayıp bir akasya ağacının altında son bulan 67 yıllık saltanatının anlatıldığı bu seriyi, tarihe ilgi duyan okurlar başta olmak üzere sizlere de tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.***
342 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
II. Ramses, hükümdarlığında 5. seneye girmiştir. Bir yandan imar çalışmalarıyla ülke bayındır hale getirilirken bir yandan da iç ve dış tehditlerle mücadeleler devam etmektedir. Ağabeyi Şenar, ülke içindeki casusluk şebekeleri, ilginç ölümler ve eşi Nefertari'nin yakalandığı hastalıkla uğraşan Ramses'i çok daha ciddi bir tehlike beklemektedir: Hititler.

Dönemin en güçlü ordularından birine sahip Hititler savaş konusundaki becerileriyle nam salmışken, Firavun Ramses ve ordusu bu tehdit karşısında ne yapacaktır? O dönemin güç dengeleri içinde II. Ramses'in ilerleyişini durdurabilecek belki de tek güç olan Hititler savaş sanatındaki üstünlükleriyle Güneş'in Oğlu'nu mağlup edip, Mısır'ı kendilerine bağlı bir eyalet haline getirebilecekler midir? Mısır'ın en büyük 4 tanrısının isimlerini taşıyan -Amon, Ra, Seth ve Ptah- Firavun'un ordusu Kadeş'i alıp bölgede mutlak hakimiyetini sağlayabilecek midir? Ramses Serisi'nin üçüncü kitabı Ramses: Kadeş Savaşı tarihe, savaşlara, ülke yönetimine farklı bir boyut getiriyor.

Günümüzde bakıldığında savaşı kazanan taraf Hititler mi yoksa Mısırlılar mı bu birçok tarihçi tarafından henüz cevabı kesin olarak verilememiş bir sorudur. Mısır yazıtlarında Kadeş Savaşı, Ramses'in kahramanlıklarıyla anlatılırken, serinin yazarı Christian Jacq da serisini bu kaynaklardan yararlanarak yazdığı için Ramses'in kahramanlıklarını, üstün savaş yeteneğini ve zaferini anlatıyor. Hitit kaynaklarına göre ise farklı bir senaryo mevcut. Bugün bilinen ise her iki ulus da bu savaştan kesin olarak galibiyet elde edememiştir. Bir görüşe göre savaştan sonra, savaşa sebep olan Amurru Krallığı'nın Hititler'de kalması savaşı Hititler'in kazandığını ortaya koymaktadır.

Keyifli okumalar...
350 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Christian Jacq'ın 5 kitaptan oluşan Ramses serisinin ilk kitabı olan Ramses-Işığın oğlu Mısır imparatorluğunun en büyük firavunu olan Firavun Ramses 2'nin hayatını çocukluğundan ölümüne kadar konu alıyor. Ramses'in aile hayatını da içeren bu roman Ramses'in aşk hayatını da içerirken aştığı engelleri de okuyucuya aktarıyor.
248 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu yazarın kitaplarını yıllardır okumak isterdim. Bu seriye nasip oldu. Aslında duyduklarıma göre Ramses serisi daha başarılıymış. Olsun ben söz konusu Mısır ve Firavunlar çağı olunca bir yerden başlayayım dedim Jacq'ın kitaplarına. Böylece Setna ve Seket'in maceralı yaşamları ve Mısır'ı kötü büyücü Keku'dan kurtarma girişimleri ile bu serüveni bitirdim. Basit de olsa zevkliydi son kitap ta. Sanırım çocuk yaştakiler de okuyabilirler sıkılmadan. Tabi Mısır Uygarlığına hayran olanlar zevk alabilirler diye düşünüyorum.

"Ramses'in zamanında doğmuş olmak ne büyük nimetti! Ozanlar onun büyük zaferine güzellemeler söylüyor, herkes onun sağduyusunu hayranlıkla kutluyordu." Sf.244

"İyi kokmak, bilgeliğe giden yolun ilk adımıydı." Sf.245
350 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Merhaba :) Nasıl olmuşsa inceleme yazmayı atlamışım. Ramses serisinin ilk kitabı. Anlatım dili güzel ve akıcı. Babaları Seth , henüz 14 yaşındaki Ramses veya abisini taht için seçecektir. İbre hep ağabey tarafına gözükse de zaman içinde Ramses dürüstlüğü, iyi niyeti, çalışkanlığı ile öne geçer. Masal tadında çabucak okudum :))) Sevgiyle kalın
350 syf.
·Beğendi·9/10
Mısır tarihi ile ilgili kitaplar hep ilgimi çekmiştir. Işığın Oğlu, Büyük Ramses'in yaşam hikayesi. Çok güzel bir kitap. Tarihi roman seviyorsanız bu kitabı da seveceksiniz.
350 syf.
·Puan vermedi
Mısır toplumunun bilinmezlerine ışık tutan bir yapıt. Eğer siz de benim gibi meraklıysanız bilinmeyenlerı öğrenmeye, yeni bilgiler almaya bence okuyun ama seri beş kitap sanırım onu tamamlayın

Yazarın biyografisi

Adı:
Christian Jacq
Unvan:
Fransız Yazar, Mısırbilimci
Doğum:
Paris, Fransa, 28 Nisan 1947
1947'de Paris'te doğdu. 13 yaşındayken hayatına yön verecek kitabı okudu: Jacques Prienne'nin "Eski Mısır Uygarlığı Tarihi". Bunu takip eden 5 yıl içinde 8 roman yazdı. Böylece edebiyat kariyeri başlayan Jacq, 50 yaşına geldiğinde 50'nin üstünde eser vermişti. 17 yaşında Mısır'da geçirdiği balayı sırasında II. Ramses'in devrilmiş olan dev heykeliyle ilk kez karşılaştı. Jacq'ın kaderi artık belirlenmişti. 21 yaşında Sorbonne Üniversitesi'nde Mısır bilimi (Egyptology) ve arkeoloji eğitimi gördü. Çalışmalarını sürdürüp Eski Mısır konusunda doktora yaptı. 1986'da doktora tezi Editions du Rocher tarafından yayınlandı. Böylece akademik kariyeri ve ünü sağlamlaştı. 20 bilimsel makale yayınladı. "Büyük Firavunların Mısır" adlı makalesi 1981'da Academie Française ödülünü aldı. 1987'de yazdığı "Mısırlı Champollion" adlı romanıyla dikkatleri çekti ve büyük bir ün kazandı. Tehlikede olan tarihi alanların korunması için halen başkanlığını sürdürdüğü Ramses Enstitüsü'nü kurdu. 1995 yılında Alexander Dumas'nın ve 19. yüzyılın diğer ünlü dizi roman yazarlarının izinden giderek II. Ramses'in hayatını anlatan 5 ciltlik romanını yazdı.

Yazar istatistikleri

  • 106 okur beğendi.
  • 4.706 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 1.226 okur okuyacak.
  • 29 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları