Hakan Yaman

Hakan Yaman

Yazar
8.1/10
31 Kişi
·
103
Okunma
·
2
Beğeni
·
972
Gösterim
Adı:
Hakan Yaman
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1963
Hakan Yaman, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1988’de Marmara Üniversitesi İngilizce bölümünü bitirdi. İlk romanı İsrafil’in Kanatları, 2007 yılında yayımlandı. Fotoğraftaki Kadın adlı yapıtıyla 2009 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı.
Belki de zenginleştik sanırken fakirleşiyoruz, kazandıkça kaybediyoruz.Ve bildikçe yalnızlaşıyoruz.Okudukça öğrendikçe daha az,daha az oluyoruz.Genelden, çoğunluktan uzaklaşıyoruz.Azınlık oluyoruz, daha yerel kalıyoruz, kamuya mal olamıyoruz. Ve o zaman da bir sürü yaftayı yapıştırıyorlar üzerimize kendilerine benzemediklerimiz.
Hakan Yaman
Sayfa 27 - Doğan Kitap
Aslında ne adi bir duygudur ne aşağılık bir davranıştır durumuna sahtekarca üzülüp de kendi haline şükretmek .Sıcak bir evim, iyi bir işim olduğu için, Şahbender Dayım gibi , annem gibi hatta teyzem gibi renkli, sevecen akrabalarim olduğu için sevinmek...Gizliden gizliye duyulan ne mahrem ne bencil ne utanmaz ne iğrenç bir hazdır bu..
Hakan Yaman
Sayfa 61 - Doğan Kitap
Postmodern: 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlannda geçerli modernist arayışın canlılığını kaybetmesinden sonra ortaya çıkan çeşitli üslup ve yönelişlerin genel adı. Bu döneme ait yaşam biçimi.
Aciz servis
Nöbetçi doktoru ve personeli bulunmadığı veya bir yerde uyuyakaldıkları için, acil hastalara hemşirelerin ve hasta bakıcıların müdahale ettiği yetersiz sağlık birimi. Peki ya ambulanslarımız!..
Ailerji
Bir kimsenin, evlenip aile kurarak çoluk çombağa karışmaktan köşe bucak kaçması, böyle bir hayat tarzını kendisine uygun görmemesi. Anne babadan gelen baskılara rağmen bekar kalmakta direnmesi.
Aslında ne adi bir duygudur ne aşağılık bir davranıştır başkalarının durumuna sahtekarca üzülüp de kendi haline şükretmek.
Bu yüzden geceleri sokaklarda yürürken gölgemi arıyordum. Ancak onu görünce düşte olmadığımı sizi gerçekten aradığımı görüp rahatlıyordum, çünkü düşlerde gölgeler yoktur.
200 syf.
·11 günde·6/10
Diğer İzgören kitapları gibi bu kitap da samimi bir anlatımla yazılmış. Hakan Yaman eşlik etmiş bu sefer ve bence güzel de olmuş. Kitap kendini tanımak (yetenek, değerler, ilgi alanları vs.) üzerinden başlayıp iş başvuru dönemi hazırlıklarına, cv hazırlamaya, mülakatlara değinerek ilerliyor. Verilen örnek cvler bana epey yabancı geldi, otobiyografik tarzda düzyazı şeklinde hazırlanmış ve başlıklarla bölünmüş. Ayrıca daha önce cvye nitelikler(ayrıntıcı, yaratıcı, analitik bakış açısı vb.) bölümü eklemem gerektiğini görmedim veya duymadım. Eklemeyi de düşünmüyorum. Bunları ekleyip faydasını gören ya da iş veren olup bunları cvde görmeyi isteyen varsa, yorumda yazmalarını rica ediyorum. :) Gelelim son kısım olan mülakat sürecine. Epey kapsamlı ele alınmış; iş veren yerine sorular sorulmuş, başvuran için sorular açıklanmış ve bir çoğuna rehber olması açısından örnek cevaplar eklenmiş. İş verenlerin soru sormadaki hinlikleri güzel açıklanmış. Genelde pazarlama sektörüne yönelik sorular var içinde. Sanırım en çok bu alandaki iş verenler zorluyor. :) "Öyle bir işte çalışmıyorum ama uyarlarım kendi alanıma." diyorsanız bir göz atabilirsiniz. Faydası dokunur.
200 syf.
·28 günde·8/10
Günümüz Türkiye'sinde en önemli sorunlardan biriside malum işsizlik. Bir çoğumuz ÜNİVERSİTELER bitirsek de istediğimiz kriterlerde işlere büyük referanslarımız olmadan giremiyoruz ve sonunda istemediğimiz işleri yapmak zorunda kalıyoruz. Bu kitap hem yeteneklerimizin hangi işe yatkın olduğuna belirlememiz de yardımcı oluyor, hem de iş görüşmelerinde nelere dikkat etmeliyiz? nasıl hazırlanmalıyız? gibi soruların cevaplarını vererek iş görüşmelerindeki şansımızı artırıyor.
200 syf.
·153 günde·Beğendi·8/10
Eyvah! İş Görüşmesi Ahmet Şerif İzgören Kitapta iş yaşamında mülakat konusunu iyice incelemiş yazarlar. Genel olarak saatlerce dinlemek zorunda kalacağınız k işitsel seminerlerin neredeyse yarısının verdiği bilgi var. Kitabı aşırı özgü bulmadım fakat içindeki bilgilerin öğrenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kitapta Cv örneklerine yer verilmesi güzel bir detay olmuş. Soru cevap şeklinde ilerlemeleri de gayet yerinde ve güzel bir yöntem olmuş..Beden dili, kişilik testi kısımlarına değinmeleri önemli ve güzel olmuş. Hangi mesleğe daha uygun olduğumu gördüm. Mühendis beynine sahip bir beden eğitimi öğretmeniymişim ilginçtir ki
Bizim işverene soru sorabileceğimiz kısımın az olması iyi olmamış. Toparlarsak Anasının gözü diyebileceğiniz cimri ve sömürmeye hazır bir işverenle nasıl aşık atılırı öğreniyorsunuz. Ama muhtemelen tam olarak mükemmel bir şekilde ben işvereni parmağımda oynatırıma kadar gelemezsiniz. Fakat kitap genel olarak efenim ben böyle iyiyim kısmını uslubuna göre söylemeyi öğretiyor. Yanisi tavsiye ederim.
236 syf.
·1 günde·7/10
Birkaç arkadaşı dışında sosyal yaşantısı olmayan, annesi ve aile yakınları dışında pek iletişimi olmayan, kendi dünyası içinde sıkışmış kalmış Suphi'nin dış dünya ile kurduğu tek bağ fotoğraftır. Gün içinde İstanbul sokaklarını dolaşıp deklanşöre basıp fotoğraflar çeker ve akşamları da fimleri, evin bir odasında oluşturduğu karanlık odada kağıda basar. Günlerden birgün sokakta gördüğü güzel bir kadının fotoğrafını çeker, sonra da onu takibe başlar. Ama kadını kaybeder. Artık o kadını aramak ve bulmak Suphi için delice bir tutkuya dönüşür.

Aslında ana bu konu görünse de, bu konu kitabın içeriğinin yarısından daha az. Suphi'nin çocukluğundan başlayıp bugünlerine geliyoruz önce.  Sonra da aralarda karşımıza çıkan bir define avcılığı var. Suphi olayları kendi ağzından anlatıyor. Onu iyice tanımamızı istiyor. Bölümler arasında bazen kopukluklar olsa da bu aslında Suphi'nin gelgitleri. Okudukça nedenlerini anlayacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hakan Yaman
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 1963
Hakan Yaman, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1988’de Marmara Üniversitesi İngilizce bölümünü bitirdi. İlk romanı İsrafil’in Kanatları, 2007 yılında yayımlandı. Fotoğraftaki Kadın adlı yapıtıyla 2009 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 103 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 123 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.