Jean-Jacques Rousseau

Yazar 8,3/10 · 378 Oy · 18 kitap · 1182 okunma ·  280 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

280 okur beğendi.
378 puanlama · 905 alıntı
1 haber · 6.096 gösterim
1.182 okur kitaplarını okudu.
1.539 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
78 okur kitaplarını şu anda okuyor.
45 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Jean-Jacques Rousseau'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Jean-Jacques Rousseau'nun Biyografisi

İsviçre'nin Cenevre kentinde doğmuştur. Bir saatçinin oğludur. Babası Topkapı Sarayı'nda saat tamirciliği yapmıştır. On yaşında eğitimine bir din adamının yanında başlayan Rousseau, daha sonra bir gravürcü ustasının yanında çalışmıştır. 1728-1738 yılları arasında, sekreterlik, müzik hocalığı ve tercümanlık yaparak, Fransa, İtalya ve İsviçre'de dolaşmıştır. Fransa'da yazıları yasaklanınca daha sonra aralarının açıldığı dostu David Hume'un daveti üzerine İngiltere'ye gitti. Daha sonra Batı İsviçre'de Neuchatel'e sığındı.Kalvenist olarak vaftiz olmuştu. Torino'da Katolikliğe geçti, daha sonra tekrar Kalvenist oldu. Bu sebeple doğduğu şehir olan Cenevre'de ateist suçlamalarına mâruz kaldı. 1749'da Ansiklopedinin müzik bölümünü kaleme almıştır.

Jean – Jacques Rousseau’nun yapıtlarındaki karmaşıklık onun; doğal hukuk kuramcısı, doğal hakları yadsıyan biri, aydınlanmacı, aydınlanma ilkelerini yerle bir eden biri, demokrasinin inançlı savunucusu, demokrasiyi ayaklar altına alan biri, burjuva liberal devriminin hazırlayıcısı, öte yandan böyle bir devrimin olumsuzluklarını çok önceden gösteren, hatta reformculuğu bile benimseyen biriymiş gibi birbiriyle çelişen ve çatışan çok karşıt düşüncelerle yorumlanmasına sebep olmuştur. Bu sebeple Rousseau anlaşılması güç bir düşünür olmuştur. Kendisini hep halktan birisi olarak görmüş, halktan kişiler arasında daha rahat etmiştir.

Rousseau, doğru bir siyasal toplumun temellerini ortaya koyabilmek için olguların bir yana bırakılması gerektiğini belirtir. Çünkü ona göre salt olgulardan hareket edildiğinde, çıkarlar, yararlar ön plana yerleştirilmekte ve böylece adalet, hukuk ayaklar altına alınmaktadır. Rousseau, güçlünün haklı kabul edildiği, siyasal toplumun kökenine olguları yerleştiren, olgusal verileri ve kuramları eleştirmektedir. Yurttaşı, ortak benliği, halkı, devleti yaratan bir “toplum sözleşmesi”ni ve bu sözleşmeye toplumdaki her bireyin dahil olması gerektiğini savunur. Halk olmanın temelinde egemenliğin var olması gerektiğini düşünür. Yasaların olmadığı bir yerde devletten söz edilemeyeceğini savunmuştur. Yasaların, halkın tümü için geçerli olması gerektiğini düşünmektedir.

Halk sayısı arttıkça, yönetici sayısının azalması gerektiğini savunan Rousseau, “demokrasi, aristokrasi, monarşi” şeklindeki sınıflandırmayı benimsemiştir. Rousseau’ya göre demokrasi biçimindeki hükümette yönetici, halkın tamamı ya da büyük bir kısmıdır. Aristokrasi biçimiyse küçük bir azınlığın yönetimidir. Monarşik hükümette ise yönetme yetkisi tek bir kişidedir.

Rousseau’ya göre yurttaşlar olmadan erdem, erdem olmadan özgürlük, özgürlük olmadan devlet olamaz. Ayrıca devletin temelinde dinin de olması gerektiğini savunur. Rousseau; devletin iktidara değil, halka ait olduğunu savunmuş ve ulus-devlet anlayışını benimsemiştir.

Jean-Jacques Rousseau'nun Kitapları Kitap Ekle

9,3/ 10  (10 Oy) ·  40 Okunma
8. Dillerin Kökeni Üstüne Deneme (Melodi ve Müziksel Taklit ile İlişki İçinde)
8,4/ 10  (10 Oy) ·  32 Okunma
13. Eşitsizliğin Kökeni (İnsanlar Arasında)
9,0/ 10  (4 Oy) ·  11 Okunma
15. Siyasal Fragmanlar (Ekonomi Politik Üzerine Söylev)
7,0/ 10  (1 Oy) ·  3 Okunma
Ferman Mamedov, bir alıntı ekledi.
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her kişi, kendi özgürlüğünden vazgeçebildiğinde bile, çocukların özgürlüğünü yok edemez; onlar insan ve özgür olarak doğarlar, özgürlükleri onlara aittir, onlardan başka hiç kimsenin bu özgürlük üzerinde tasarruf hakkı yoktur.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
esraaltunerrr, bir alıntı ekledi.
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İtiraf ederim ki, tecrübe daima bir şey öğretir; fakat sadece bundan sonra yaşayacağımız zamana faydası vardır. Ölme zamanı gelince, nasıl yaşamak gerektiğini anlamanın ne değeri var?

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 37)Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 37)
Oblomov, bir alıntı ekledi.
20 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsanları kendilerine rağmen sevebilirdim.

Yalnız Gezerin Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 7 - Pinhan Yayıncılık)Yalnız Gezerin Hayalleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 7 - Pinhan Yayıncılık)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hiç kimse aydınlıktan kafası karışmış, tutkularının ve kendisininkinden farklı koşullar hakkında yürüttüğü mantığın eziyet ettiği ilkel adamdan daha mutsuz olamaz.

Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 50 - Yeryüzü Yayınevi)Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 50 - Yeryüzü Yayınevi)
Murat Sezgin, bir alıntı ekledi.
 23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yaptığımız hataların büyük çoğunluğu kendi ürünümüzdür; doğanın sunduğu basit, düzenli ve yalnız hayatı bırakmayarak hepsinden kurtulmuş olabilirdik. Doğa, insanın sağlıklı olmasını istediyse, şunu belirtme cesaretini kendimde görüyorum ki, derin düşünce doğallığa zıt bir insan halidir ve düşünen bir insan, yozlaşmış bir hayvandır.

Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 35 - Yeryüzü Yayınevi)Eşitsizliğin Kökeni, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 35 - Yeryüzü Yayınevi)
Murat Karaarslan, bir alıntı ekledi.
18 Mar 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Posania palatin
"Tehlikeli özgürlüğü kölece rahatlığa değişmem"

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 107 - Nilüfer Yayıncılık)Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 107 - Nilüfer Yayıncılık)
Aykut, bir alıntı ekledi.
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Özgürlük Üzerine Bir Sentez
Özgürlüğün, insanın canının istediğini yapması anlamına geldiğine asla inanmadım. Özgürlük, daha ziyade, yapmak istemediğini yapmamaktır ve benim de devamlı peşinde koştuğum ve zaman zaman yakalayıp çağdaşlarımı çileden çıkardığım özgürlük budur. Zira bu devamlı çalışan ve oradan oraya koşuşturan hırslı insanlar, başkalarının özgür olmasından nefret ettikleri gibi kendileri için de özgürlük istemezler. Hatta arada bir istediklerini yapabildikleri ve başkaları üzerinde hakimiyet kurabildikleri sürece kendi özgürlüklerinden bile vazgeçebilirler. Bu insanlar, hayatları boyunca kendilerini istemedikleri şeyleri yapmaya zorlamış ve emir verebilmek uğruna her türlü esarete katlanmış insanlardır.

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 94 - Alakarga Yayınevi)Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 94 - Alakarga Yayınevi)
Didem..., bir alıntı ekledi.
 24 Oca 06:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

~THE END~
Yalnızlık ve kendi kendimle hesaplaşma zevki yüreğimde, onu beslemek için yaratılmış sevgi duygularıyla birlikte doğdu.

Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 118 - Bordo-Siyah Yayınları)Yalnız Gezenin Düşleri, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 118 - Bordo-Siyah Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Jean-Jacques Rousseau ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Bu yazarın kitaplarının en fazla 1-2 yorumdan ileri gitmemiş olması beni çok şaşırttı. Bence bu adamı sevin. Çok kapsamlı bir düşünce yapısı var. Değerlendirmeleri insanlığın yararına yönelik bir şeyler yapma isteğinden kaynakladı aşikar.

fransız devrimini en çok düşünsel ve ideolojik açıdan etkileyen adamdır kendisi kant ,goethe tolstoy marx çok etkilenmiştir rousseau dan